Profil
“Berceste”…Bu kelimeyi çok sevmiştim.
Tek ve önemli gerçeği,uzaklardaki bu nazlı kadındı,onu dalgın,görülmemiş derecede güzel bir imgelem kuşu,unutulmaması gereken ,yine de nasılsa unutulmuş eski bir şarkının berceste mısraı gibi içinde bir yerinde saklıyordu.
Sayfa 263 - Can yayınları
Bir insan iki kelimeye neleri sığdırabilir? Hiç düşündünüz mü? "Seni seviyorum" diyerek içindeki tüm bir duygu denizini kelimelere sığdırabilir mi? Ya da "Güle güle” diyerek ayrılığın acısını gizleyebilir mi? "Yağmur" tek kelimedir ama umudu anlatmaya yeter mi? Ya da "Açım” kelimesi hissedilen umutsuzluğu...
Kelimelerin..
Kelimelerin hıçkırıklarından harmanladığım cümleleri dudaklarımı kanatırcasına okuyup dururken, tam bağrımın ortasında gözlerin sabahıma uyansın.
Sayfa 137 - Kariyer yayınlarıKitabı okudu
Kelimeler! Sadece kelimeler! Ne korkunç onlar! Ne kadar apaçık, canlı ve insafsızdırlar! İnsan kelimelerden kaçamıyordu. Öte yandan kelimelerin ne incelikli büyüsü vardı! Biçimsiz şeylere esnek biçimler kazandırır gibiydiler.
Ve öyle kelimeler vardır ki bir adam için bütün bir tarih, bütün bir hayat, bütün bir timsaldir.
Sayfa 145 - Ötüken NeşriyatKitabı okudu
Bu kıssaya geçmeden evvel, "nesel" kelimesinin "misl" kelimesinden farklı olduğunu bilmek önemli. Allah bazen misl kelimesini, bazen de mesel kelimesini kullanır. Verdiği örneğin her bir noktası eğer bir ders içeriyorsa, "mesel" kelimesini kullanır. Fakat "misl"de, sadece bir kıyas vardır.
Sayfa 203 - Timaş YayınlarıKitabı okudu
Hepinizin kafasında sevgi,ıztırap diye bir yığın kelime var.
... sözcüklerin anlattıkları kadar sakladıkları olduğu da aşikârdı.
Sayfa 179Kitabı okudu
"Pek çok insan, seçtiği kelimelere özellikle duyarlı değildir."
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.