Hasretinden Prangalar Eskittim 1968 - 2008 40. Yıl Özel Basımı

9,2/10  (213 Oy) · 
781 okunma  · 
207 beğeni  · 
5.164 gösterim
Hasretinden Prangalar Eskittim, ilk kez 1968 yılında yayımlandı. O tarihten günümüze defalarca baskı yaptı. Birbirini takip eden birkaç kuşak sosyalist ve devrimcinin ellerinde, sözlerinde ve şarkılarındaydı. Birçok kişinin acı tatlı hatıralarında unutulmaz, özel bir yeri oldu.

Ahmed Arif şiirleri bizce, hem şairin kendi kuşağının hem de ardından 68-78 kuşaklarının memleket ve halk sevgisini, isyancı ruhunu ve başkaldırı etiğini simgeliyor. Kitabın bu 40. yıl özel basımıyla Ahmed Arif'in dizeleriyle, eski kuşaklara bir kırmızı karanfil vermek istedik. Daha da önemlisi, gözlerden silinmeye çalışıldıkları bu çağda, bu fikirleri ve değerleri genç okurlara taşımak, hatırlatmak istedik.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9789753426527
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yağız Buğra Yankı 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ben de hasret çektiğim ve çekmeye devam ettiğim dönemlerimde okudum bu kitabı. Ahmed Arif in tek şiir kitabı ve hepsi birbirinden kıymetli yabana atılmayacak şiirler. Ahmed Arif gerçek bir Anadolu çocuğu ve şairi. Ancak onun gibi bir şair memleket sevdasını,özlemi, hasreti, isyanı, aşkı,direnmeyi... bu kadar güzel ve etkileyici anlatabilirdi.

《LEYLİ》 
 18 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok uzun bir süredir okumak için hayalini kurduğum şiir kitabıdır Hasretinden Prangalar Eskittim.Kitap bitmesin diye sayfaları korka korka çevirdiğim olmuştur.

Ahmed Arif'in gücünü halktan ve halk ozanlarından alan şiirlerini okumak fazlasıyla etkileyiciydi diyebilirim.
Ancak bu enfes şiirlerin sınırlı olmasıda oldukça üzücü.

Heyecanla, severek ve tutkuyla okudum, hayallerimi süsleyen bu şiir kitabını...
Sizde okuyun, okutun...
Pişman olmazsınız. :)

Mahfuz 
05 Oca 13:23 · Kitabı okudu · 2911 günde · Beğendi · 10/10 puan

:)
Ne desem bilemedim ki !!!
Her gece yatmadan evvel kendime şifa niyetine bir doz okurum...
ne zaman bir dostum dara düşse canı sıkılsa kalbi acısa oturur karşısına iki satır okurum bişeyciği kalmaz...
Ahmed Arif son altıbin yılın en iyi şairidir.. en neif adamıdır benim için..
Nur ol Ahmed Ağabey...
Ahmed Arif okuyan insanları üzmeyin ne olur...

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
02 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Üniversitede aldığım ve o günlerden bugüne kalan tek hediyedir, kitaplarım. En güzel olmanın yanında, en baki hediyedir kitaplar.işte onlardan biri ve tabi; tarifsiz bir yolculuktur şiirler.

mustafa yılmaz 
 24 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Tek kitapla şair olunur mu?" sorusuna , " tek kitapla peygamber olunuyor da , şair neden olunmasın" cevabını verir şiirin peygamberi .
Gönül isterdiki çok yazsaydı , bizde kitaplarını cilt cilt yerleştirseydik kütüphanemize. o güzelim kitapların tozlanmalarına fırsat vermeseydik. her gün okusaydık bir kaç şiir, ve o hiç okuyamadığımız şiirleri işleyebilseydik zihnimize . Bu olmama halinin de haklı bir bahanesi var elbet ; " çok işkence yapıyorlardı, ondan çok yazmadım " der usta .işte bu kitap, acının sınırını çizer bu sebepten.
son bir not : ustanın şiirlerini mutlaka kendi sesinden dinleyin .

Enes Sezer İslamoğlu 
10 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Okurken tekrar tekrar okumak isteğinin içinize doğacağı bir kitaptır Hasretinden Prangalar Eskittim. Her şiiri bir kez daha okumak isteği geliyor insana. Samimiyet, sevgi, memleket sevdası, özlem, aşk, isyan... Kısacası derin duygular içerir ve sizi alıp ta uzaklara kadar götürür bir mısrası. Böyle değerli, böyle derin bir kalem okunmadan geçilmemeli.

Herkese ama herkese kesinlikle tavsiyemdir. Öyle bir dokunacak ki içinize gerçekten iyi ki okumuşum deyip tekrar tekrar sayfalarını karıştıracaksınız.

Musarra_beyit 
01 Ara 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 7/10 puan

kitabın hikayesini bilip okumak daha bir güzel oldu. Ahmed Arif anlatıyor ki: Kitabımın adını ben 'Dört Yanım Puşt Zulası' koymuştum. Ama sevgili kardeşim Ali Özoğuz buna engel oldu. Bana ‘Kitabına böyle bir ad koymaya hakkın yok’ dedi. ‘Seni 15 yaşında çocuklar, kızlar taparcasına seviyorlar. Sen bununla ola ki burjuvazinin tuzaklarını söylüyorsun. Ama şu da var, o çocuklara saygı duymalısın. Hatta bu adı bir şiirine bile verme, mısra olarak kalsın.’ Düşündüm, Ali’ye hak verdim. Madem öyle, kitabımın adı Hasretinden Prangalar Eskittim olsun dedim.öyle güzel şiirleri var ki okumayan anlamaz, okumayana anlatılamaz. Tadı damağımda kaldı.

Yine Metis tarafından olabilecek en iyi şekilde hazırlanmış bir kitap. Ahmed Arif'e dair yazılanlar, Ahmed Arif'in şiire bakışını, şiire karşı duruşunu veren düşüncelerine dair kesitler; bilhassa Nazım Hikmet'le alakalı kısımlar... Orhan Veli'ye bir miktar "serseri" gözüyle bakmış ama, olsun, belki haklıdır, Orhan Veli'yle payton gezilerine çıktıklarına göre, vardır mutlaka aralarında bir bağ. Keza: "Orhan Veli de benim şiirimi bilirdi. Büyük hayranlıkla, büyük saygıyla karşılardı."

Adından bile etkileyici, çarpıcı olan bir kitap Hasretinden Prangalar Eskittim. Aslında "Hasretinden Prangalar Çürüttüm" olacakmış ama Ahmed Arif hoş bulmamış bunu. Yine adından anlaşılacağı üzere ziyadesiyle derin bir kitap, iliklerinize kadar hissetmeyecekseniz okumanızı tavsiye edemem.

İçli okumalar.

Sadettin TANIK 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ahmed Arif’in şiirleri insanların yüreğine hitap ediyor; şiirlerde hep asi bir taraf var, bazılarında ise tam bir başkaldırı görülmektedir. Şiirleri bir şarkı gibi insanın ağzından dökülüyor ve bu şarkı memleketimin dağlarını, sevdalarını anlatıyor. Şiirlerinin her bir mısrasında yoğunluk, derinlik yüklü ustanın bu kitabını herkese tavsiye ederim.

Şahin Kürekci 
19 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Türkiye'de şiire verilen değer nedir? Ahmed Arif, bu tek kitabıyla bu soruya vereceğiniz bütün cevapları ve önyargıları yıkıp atar. Türkiye'de en çok basılan kitaplardan biridir "Hasretinden Prangalar Eskittim". Metis Yayınları'na geçmeden önce bile altmışa yakın baskısı yapılmıştır. Kitap başına altı insanın düştüğü ülkemizde bu oranı hızla azaltma yolunda atılmış en büyük adımdır belki de. İçindeki şiirler Anadolu kokar, yoksulluk kokar, çaresizlik kokar... Nâzım'la Ahmed Arif'i ayıran en büyük farktır bu belki de. Ahmed Arif, şiirin çobanıdır. Daha pastoral bir tarzı vardır. Nâzım'sa yer yer daha elitist olmasıyla eleştirilebilir. Ayrıca, Ahmed Arif'in Leylâ Erbil'e olan aşkını bilen gözler (bilmeyenler için bkz. "Leylim Leylim" / İş Bankası Kültür Yayınları, 2013), kitap boyunca birçok yerde geçen "leylim" sözüne dikkat edeceklerdir. Kitaba ismini veren "Hasretinden Prangalar Eskittim" şiirinde de bu kelime "kaç leylim bahar" şeklinde çarpar okurların gözüne. Yukarda Ahmed Arif şiirinin özelliklerinden bahsederken yazmadım ancak görüldüğü üzere aşk da o'nun şiirinin ana temalarından biridir. Zaten başka türlü, içinde şiddetli bir aşkı barındıran "Hasretinden Prangalar Eskittim" şiirinin, Türkiye'de hâlâ en çok bilinen şiirlerden olmasını nasıl açıklayabiliriz ki?

Bu büyük şairin kitabını hepiniz okuyunuz, okutunuz. Hiç olmadı, alınız, evinizin bir köşesinde dursun. Bir gün misafirliğe gelen biri, tek bir cümlesine bile vurulsa siz güzellik adına payınıza düşeni yapmışsınız demektir.

3 /

Kitaptan 119 Alıntı

Mazlum İlhan 
 26 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"...Mağlup mu desem mahcup mu
Ama ikisi de değil
Ben garip sen güzel
Dünya umutlu..."

Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed ArifHasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif
Emre Ö. 
15 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Terketmedi sevdan beni,
Aç kaldım, susuz kaldım,
Hayın, karanlıktı gece,
Can garip, can suskun,
Can paramparça...
Ve ellerim, kelepçede,
Tütünsüz, uykusuz kaldım,
Terketmedi sevdan beni...

Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif (Sayfa 13)Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif (Sayfa 13)
Esra 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Kaç bin yıllık hasretimin koncası,
Gözlerinden,
Gözlerinden öperim."

Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif (Cem Yayınevi)Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif (Cem Yayınevi)
Derya Yalınkılıç 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Rüya, bütün çektiğimiz.
Rüya kahrım, rüya zindan.
Nasıl da yılları buldu,
Bir mısra boyu maceram...
Bilmezler nasıl aradık birbirimizi,
Bilmezler nasıl sevdik,
iki yitik hasret,
İki parça can.

Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed ArifHasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif

Şiire başladığı dönemlerde Ahmed Arif'in Nâzım'a ilişkin görüşleri şöyle:

"Şiire yeni başlamış devrimci bir delikanlının karşısına Nâzım'ı dikerseniz, çocuk ya paniğe kapılır ve ters akımların uydusu olur, yahut ezilir, kötü bir kopyacı kesilir. —Hidrojen bombasına karşı Kürt hançeri ne yapabilir?- Üniversitede ve mahpusanede bazı arkadaşlarım, 'Nâ­zım'dan sonra şiir yazmak, boşuna bir gayret, hatta saygısızlık,' diyordu.

Onlarla hiç tartışmadım, hep sustum. Çünkü dedikleri bir bakıma doğ­ruydu. Ne var ki 'Nâzım gibi şiir yazmak' ile 'Nâzım'dan sonra şiir yazmak' arasında vatanımın dipsiz uçurumları gibi bir uçurum vardı. Elbette Nâzım'ı yahut başka bir ustayı budalaca izlemekle kimse şair olamazdı. Ama Nâzım'dan da, başka ustalardan sonra da şiir yazılacaktı. Yoksa Shakespeare'den sonra trajedi, Moliere'den sonra komedi yazmak gerekmezdi. Nitekim, Dede Korkut, Yunus, Pir Sultan, Şeyh Galip ve Fuzuli gibi büyük ustalardan sonra da soylu şiirler yazılmıştır..."

Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif (Sayfa 177 - 178)Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif (Sayfa 177 - 178)
Mâsiva 
 03 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bilmezler nasıl aradık birbirimizi,
Bilmezler nasıl sevdik,
İki yitik hasret,
İki parça can.

Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif (Sayfa 33)Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif (Sayfa 33)

Evet, ağlamaklı oluyorum, demdir bu.
Hani, kurşun sıksan geçmez geceden,
Anlatamam, nasıl ıssız, nasıl karanlık...
Ve zehir - zıkkım cıgaram.
Gene bir cehennem var yastığımda,
Gel artık...

Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed ArifHasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif

Suskun
...
Rüya, bütün çektiğimiz.
Rüya kahrım, rüya zindan.
Nasıl da yılları buldu,
Bir mısra boyu maceram...
Bilmezler nasıl aradık birbirimizi,
Bilmezler nasıl sevdik,
İki yitik hasret,
İki parça can.
Çatladı yüreği çakmaktaşının,
Ağıyor gökkuşaklarının serinliğinde
Çağlardır boğulmuş bir su...
Ağıyor yeşil.

Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif (Sayfa 41)Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif (Sayfa 41)

Kitapla ilgili 1 Haber

Cemal Süreya ve Ahmed Arif Arasındaki Bir Derin Hâl!
Cemal Süreya ve Ahmed Arif Arasındaki Bir Derin Hâl! Bir gece aniden ortadan kayboldu Ahmed. Ne gazeteye gelir oldu, ne de her zaman gittikleri meyhaneye...