Hasretinden Prangalar Eskittim

9,2/10  (629 Oy) · 
2.021 okunma  · 
684 beğeni  · 
11.192 gösterim
Hasretinden Prangalar Eskittim, ilk kez 1968 yılında yayımlandı. O tarihten günümüze defalarca baskı yaptı. Birbirini takip eden birkaç kuşak sosyalist ve devrimcinin ellerinde, sözlerinde ve şarkılarındaydı. Birçok kişinin acı tatlı hatıralarında unutulmaz, özel bir yeri oldu. 

Ahmed Arif şiirleri bizce, hem şairin kendi kuşağının hem de ardından 68-78 kuşaklarının memleket ve halk sevgisini, isyancı ruhunu ve başkaldırı etiğini simgeliyor. Kitabın bu 40. yıl özel basımıyla Ahmed Arif'in dizeleriyle, eski kuşaklara bir kırmızı karanfil vermek istedik. Daha da önemlisi, gözlerden silinmeye çalışıldıkları bu çağda, bu fikirleri ve değerleri genç okurlara taşımak, hatırlatmak istedik.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2017
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9789753426527
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sergen Özen 
 10 Nis 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · Puan vermedi

Sevda, umut ve eşitlikçi bir dünya düşü, Anadolu’nun, özellikle de Doğu’nun yoksul, emekçi halkının yaşadığı, duyumsadığı her şey, kaynağı ve damarları durumunda şiirin. Duyarlılıklar, yakarışlar şiire dönüşürken, bu kültürlerin efsaneleri, masalları türküleri ve ağıtlarından yararlanarak kurulan imgelemin müthişliğini görebiliyorsunuz. Anadolu’nun halk şiirinden kısmi olarak esinlenilen bu şiirde benzersiz sözcükler dünyası oluşmakla birlikte değişik ses ve anlamlar beliriyor. Sözcük ve dizelerde hiçbir şairin şiirinde rastlamadığım bir ritim buldum Ahmed Arif’in dizelerinde.
Yoksul ve emekçi halkın yaşadığı drama bir isyan var. -Yaşar Kemal’in Çukurova yöresini tüm doğallıyla anlattığı gibi- Halkın özel dil ve hatta argosundan bile tüm hakikiliğiyle yararlanma var. Bunun yanı sıra ‘Ooy’ ‘looy’ gibi benzeri ifadelerden konuşma dilinin de şiirlerde yer aldığını söylemek mümkün. Cemal Süreya yorumunun bir bölümünde şöyle diyor:
“Her şairin konuşma tarzıyla (hatta yüzüyle) şiiri arasında bir yakınlık, bir benzerlik vardır muhakkak; ama konuşmasıyla şiiri arasında bu kadar özdeşlik bulunan bir şaire ilk kez Ahmed Arif’te rastlıyordum. Onun şiiri, konuşmasından alınmış herhangi bir parça gibidir; konuşması ise, şiirin her yöne doğru bir devamı gibi, bir bakıma ağza ilişkin bir şiirdir onunki.”

Şehirleri değil, dağları gösterir Ahmed Arif. Uyrukluk tanımayan, asi dağları. Uzun bir ağıt gibidir onun şiiri. “Henüz deniz görmemiş” çocuklara adamıştır. Kurdun kuşun arasında, Anadolunun bozkırında, tenha bir yerde söylenmiştir. ama hep bir umut vardır bu ağıtta, aniden bir zafer şarkısında dönüşecekmiş gibi “keskin bir parıltı” vardır, karşı koymaktan çok boyun eğmeyen bir doğa içinde…
Halkın özel dil ve hatta argosundan bile tüm çıplaklığıyla ve hakikiliği var şiirilerde. Benzersiz bir ritim ve tonlamalarla biçimlenen bir şiir bu. Tüm kaynakların bileşeni olan bir destansılık bu şiirin ana özelliği. Aşkın yanı sıra savaşın, devrimin, hüznün, yakarışın sesi...

“Nasıl da yılları buldu,
Bir mısra boyu maceram…”

Ben de hasret çektiğim ve çekmeye devam ettiğim dönemlerimde okudum bu kitabı. Ahmed Arif' in tek şiir kitabı ve hepsi birbirinden kıymetli yabana atılmayacak şiirler. Ahmed Arif gerçek bir Anadolu çocuğu ve şairi. Ancak onun gibi bir şair; memleket sevdasını, özlemi, hasreti, isyanı, aşkı, direnmeyi... bu kadar güzel ve etkileyici anlatabilirdi.


Bilmezler nasıl aradık birbirimizi,
Bilmezler nasıl sevdik,
İki yitik hasret,
İki parça can. (Sayfa: 33)

Hasretinden Prangalar Eskittim benzeri kitaplar

Yasin Bektaş 
01 Eki 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Anadoluyu anlatımlarıyla içten duygular hissettiriyor. Yıllardır güneydoğuda yaşayan birisi olarak o bölgedeki yaşantıları, adetleri, isyanı ve aşkları satırlara ince ince işlemiş. Kitapta Ahmet Arif'in bazı röportajları da mevcut.
Hep şairleri ender, duygu yüklü, kelimelerin güreşçisi olarak görmekteyim. Belki herkes bir hikaye yazabilir fakat bu hikaye yazanlar 10-15 satırda yoğun bir duyguyu okuyucularına aktaran bir şiir yazamazlar genelde. Kitapları olan şair bir arkadaşımla beraber sohbet ettiğimiz zamanlarda bile yaşama bakış açısının çok farklı olduğunu hissetmekteyim. Hele ki bu Ahmed Arif'se daha baska hissettiriyor. Bol şiirli günler

HASAN ALİ MİRAN 
15 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şimdi ben bu kıt dilimle Ahmed Arif gibi bir şairi anlatma nezaketsizliği yapıyorsam hemşehriliğime verin.. Ki kendisi bu denli uçlarda şiir yazıp şiiri aynı zaman da yücelten bir başkası değildir. Ahmed Arif neme lazım bir başına şiirde edebiyatta yol yapmış ve kanımca ondan önce hiç kimse bu yoldan gitmemiş ve hala kimse bu yolda yürüyemiyor . ve şunu da belirtmek isterim ki hiç kimse kendi şiirlerini Ahmed Arif kadar güzel dile dökmüyor.

MÜNZEVΠ
 14 Ara 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ahmed Arif,kelimeler denizinde en iyi kelimeleri yakalayan ve yakaladığı kelimeleri terbiyeledikten sonra,okuyucuya lezzetli bir şekilde sunan yegâne şairdir. Ki kelimelerini tadanlar,tattığı için pişman olmamıştır.

Kendine özgü bir dille yazan Ahmed Arif, bir kitap yazmasına rağmen diğer şairlerden çok okunmaktadır.

Haksızlığa,zulme,ölüme yazdığı şiirlerle karşı çıkmıştır. Ve mızrak gibi yıkılmadan durmuştur. (33 Kurşun'u yazdığı için öldüresiye dövülmüştür.)

Ahmed Arif,kelimeleri ne eksik ne de fazla söylemiştir. Kelimelere çok önem bir şair olduğu için,kelime israfından kaçmıştır. ('âfat' kelimesi için iki yıl beklemiştir.) Ahmed Arif'i okuduğunuzda kelimelerin bir anlama geldiğini anlıyorsunuz.

Ahmed Arif'in şiirleri belki içinizdeki boşlukları dolduramasa da suskun acınıza,kabuk tutan yaranıza merhem olacaktır.

Ve kitabın muhteviyatı "sevda,halk acısı,halk sevgisi,başkaldırı" gibi temalardan oluşmakta...

Umut Mahfuz 
05 Oca 2017 · Kitabı okudu · 2911 günde · Beğendi · 10/10 puan

:)
Ne desem bilemedim ki !!!
Her gece yatmadan evvel kendime şifa niyetine bir doz okurum...
ne zaman bir dostum dara düşse canı sıkılsa kalbi acısa oturur karşısına iki satır okurum bişeyciği kalmaz...
Ahmed Arif son altıbin yılın en iyi şairidir.. en neif adamıdır benim için..
Nur ol Ahmed Ağabey...
Ahmed Arif okuyan insanları üzmeyin ne olur...

Yonca 
15 Nis 2017 · Beğendi · 10/10 puan

Öncelikle bu güzel duygularını bizlerle paylastığı için Ahmed Arife tesekkür ediyorum.Her yazdığı siiri bizlere hissettirdi.Okurken yasadığı askı memleket sevgisini hasreti bende hissettim.Basarılı buldum.

mısra 
25 Oca 01:39 · Kitabı okudu · 35 günde

“Ve ben şairim/Namus işçisiyim yani/Yürek işçisi” diye tanımlayan Ahmed Arif’in şiirleri dağlardan, hapishanelerden, demir kapılardan çıkıp gelmiştir. Aşkla, sevgiyle, hasretle, zalimlere olan öfkesiyle demlenen yüreğinden çektiği mısralarla yazdığı şiirleri okuyan onun dünyasında kendini bulur.

Solcuların dilinden düşürmediği şiiri ‘Dağlarına bahar gelmiş memleketimin’ le devrimci duygularınızla coşkulanırsınız. Hasretinden prangalar eskittim’le upuzun hiç dinmeyen özlem yüreğinizi boğar. 33 Kurşun’la kurşuna dizilen köylülerin acısını en derinden yaşayıp isyan edersiniz. Leylısinin gözlerini duygularıyla özdeşleştirdiği mısralarda aşkını en yoğun biçimde yaşadığını hissedersiniz çaresiz.

Ahmed Arif ezilenden yana olmuş, hak ve eşitlik için mücadele etmiş, şiirlerinde toplumsal gerçekliği kendi tarzında, içinde yetiştiği doğu kültürüyle yazmıştır. Dili, işlediği konular yetiştiği kültürün parçasıdır. Aşkla dolu duygularını, zulmedenlere karşı öfkesini ve ezenlerin yenileceğine dair umutlarını yalın, içten ve vurucu bir şekilde dile getirmiştir. Bestelenen şiirlerini Cem Karaca, Ahmet Kaya, Fikret Kızılok, Zülfü Livaneli, Rahmi Saltuk ve daha birçok sanatçı seslendirmiştir. Ahmed Arif’in kendi sesinden şiirlerini dinlemek de büyük bir ayrıcalık, duygularını sesine çok başarılı bir şekilde yansıtmıştır.

Yürek işçisi, büyük şair Ahmed Arif şiirlerinle yüreklerdesin…

İçerde
Haberin var mı taş duvar?
Demir kapı, kör pencere,
Yastığım, ranzam, zincirim,
Uğruna ölümlere gidip geldiğim,
Zulamdaki mahzun resim,
Haberin var mi?
Görüşmecim, yeşil soğan göndermiş,
Karanfil kokuyor cıgaram
Dağlarına bahar gelmiş memleketimin...

Ahmed Arif
https://www.youtube.com/watch?v=esWzt2HeD94

Rahmi Saltuk
https://www.youtube.com/watch?v=EkI13-NGgXY

Roquentin 
20 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Geç tanıştığım ama her gün anmadan duramadığım, şiirin vücut bulmuş hali Ahmed Arif. Kitaplarını işaretlemekten kitabı rengarenk bir cümbüşe çeviriyorum aynı Ahmet Arif 'in kalbi gibi ruhu gibi aşkı gibi. Arkadaş Ahmed Arif için onun kendisi şiir demişti, gerçekten öyle. Kocaman, binlerce hissin, dizenin, aşkın, devrimin, halkın adıdır Ahmet Arif.

"Ahmed Arif, halden bilmezlere, sarı engereklere, yediboğum akrep­lere, çıyanlara öfke duydu. Acı, şiirin bileyitaşıdır. Bir insan acı çekti mi, sözcükleri bu taştan geçmeden şiirine giremez. Ahmed Arif, toplumsal acının bileyitaşından geçirmediği hiçbir sözcüğü şiirinin kapısından içe­riye sokmamış, "acı'yı öfkeye dönüştürmeyi bilmiştir." (Adnan Binyazar)

Tek Umut Barış 
11 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Her şair sevgisini, acısını, yalnızlığını, sessiz çığlıklarını kısacası hayatını aktarır kağıtlara. Ahmed Arif de bir çok şair gibi insanı derinden etkiliyor. Ancak kendisinin şiirlerini okurken sevgiye farklı bir açıdan yaklaştığını hissedebiliyorsunuz. Yazmak için yazmamış. Hissettiklerini bizimle paylaşmış ve okurken bizde benzer duygulara kapılıyoruz. Sevgiye, hayata ve şiire farklı bir boyut kazandıran bu eseri okumanızı tavsiye ederim.

Kitaptan 366 Alıntı

Sergen Özen 
 04 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Mağlup mu desem, mahçup mu?
Ama ikisi de değil,
Ben garip, sen güzel, dünya umutlu...
Öyle tuhafım bu akşamüstü.

Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif (Sayfa 153 - Yeryüzü sayı 11 - Mart 1952)Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif (Sayfa 153 - Yeryüzü sayı 11 - Mart 1952)
Sergen Özen 
02 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Dayan kitap ile
Dayan iş ile.
Tırnak ile, diş ile,
Umut ile, sevda ile, düş ile,
Dayan rüsva etme beni.

Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif (Sayfa 81)Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif (Sayfa 81)
Kanatsizserce 
 24 Haz 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

...Seni bağırabilsem seni,
Dipsiz kuyulara,
Akan yıldıza,
Bir kibrit çöpüne varana,
Okyanusun en ıssız dalgasına,
Düşmüş bir kibrit çöpüne.

Yitirmiş tılsımı ilk sevmelerin,
Yitirmiş öpücükleri,
Payı yok, apansız inen akşamdan,
Bir kadeh, bir cıgara dalıp gidene,
Seni, anlatabilsem seni...
Yokluğun, Cehennemin öbür adıdır
Üşüyorum, kapama gözlerini...

Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif (Metis Yayınları pdf)Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif (Metis Yayınları pdf)

Evet, ağlamaklı oluyorum, demdir bu.
Hani, kurşun sıksan geçmez geceden,
Anlatamam, nasıl ıssız, nasıl karanlık...
Ve zehir - zıkkım cıgaram.
Gene bir cehennem var yastığımda,
Gel artık...

Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed ArifHasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif

Kurt uyur, kuş uyur, zindan uyurdu.
Dışarda gürül-gürül akan bir dünya...
Bir ben uyumadım,
Kaç leylim bahar,
Hasretinden prangalar eskittim.
Saçlarına kan gülleri takayım,
Bir o yana
Bir bu yana...
#AhmetArif

Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed ArifHasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif
Derya Yalınkılıç 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Rüya, bütün çektiğimiz.
Rüya kahrım, rüya zindan.
Nasıl da yılları buldu,
Bir mısra boyu maceram...
Bilmezler nasıl aradık birbirimizi,
Bilmezler nasıl sevdik,
iki yitik hasret,
İki parça can.

Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed ArifHasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif
kirmizicekic 
22 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

(...)

Bilirim, payım bu kadar...
Unutmuş gülmeyi gözbebeklerim.

(...)

Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif (Sayfa 28 - Metis Yayınları)Hasretinden Prangalar Eskittim, Ahmed Arif (Sayfa 28 - Metis Yayınları)
37 /

Kitapla ilgili 2 Haber