1000Kitap Logosu
Resim

Türklük ve Türkçe

TAKİP ET
Bir de Türk dili, Türk ulusu için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk ulusu geçirdiği sayısız sarsıntılar içinde ahlâkının, gelenek ve göreneklerinin, hatıralarının, kendi yararlarının, kısaca bugün kendi milliyetini yapan her şeyin diliyle korunmuş olduğunu görüyor. Türk dili, Türk ulusunun kalbidir, zihnidir.
Atatürk'ün vefatından sonra, nedense "solcu" yazarlar Atatürk'ün tecrübesine de boş verip "arı Türkçe" bayrağını tekrar ele alıp, dil ırkçılığına giriştiler. Artık sadece "yeni öztürkçe" kelime kullanılacak, halkın diline yerleşmiş "yabancı sözcükler" tabu olacaktı! Böylelikle bir kuşak, bir önceki kuşağın yazdıklarını anlayamaz oluyor, gençler ancak lugata-sözlüğe bakarak okuyabiliyorlardı! "Hürriyet" yasaktı, sade "özgürlük" kullanılacaktı, "İstiklal" ya öyle "bağımsızlık" vardı ya! "Millet" değil, sadece "ulus" denecekti... vb! Türkülerimizde, şiirlerimizde, atasözlerimizde kullanılan, halka malolmuş sözler atılıyordu! Reşat Nuri Güntekin'in romanlarının, Atatürk'ün Nutuk'unun (çevirisiz!) anlaşılmayan sözleri ne olacaktı? Emre Aköz'ün deyişiyle, "kuşaklar birbirine sağırlaşmaya" doğru gitmişti.
Sayfa 117 - Pozitif Yayınları
Atatürk, "münevver/aydın" tabakasının hala bol Arapça-Farsça yazmasından (hatta kendisinin bile, onlara hitap ederken, o üslubu kullanmasından) memnun olmadığından, Türkçülerin görüşüne sahip çıkmış, Türk Dil Kurumu'nu kurmuş ve yabancı kökenli sözcükleri atma kampanyası başlatmıştı. Atılan kelimeler yerine en eski "öztürkçe" kelimeler taranıp alınmıştı(Arı Türkçe). Ancak iş fazla abartılmış, Atatürk bile Falih Rıfkı'ya "çocuk, bu böyle olmaz, bizi anlamıyorlar!" diye dert yanmıştır.
Sayfa 117 - Pozitif Yayınları
Biz, Türkler, dilimize yabancı kelime, hatta gramer-yapı almada fazla ileri gitmişizdir. Önce Arapça-Farsça kelimeler lisanımıza doluvermiştir. O kadar ki, bir ara Selçuklular Farsçayı resmi dil yapmaya kalkmıştır. Allah'tan Karamanlı Mehmet Bey bu gidişe dur demiştir.
Sayfa 117 - Pozitif Yayınları
1
2
15 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.