failimuhtar, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · 9/10 puan

Mizah duygusu geliştirme ve olayları mizahi bir ışık altında görme çabası, yaşama sanatında ustalaşırken öğrenilen bir hiledir.

İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 59)İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 59)
Güldane Damla İçel, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz'ı inceledi.
16 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Oldukça eğlenceli bir mizah ile anlatmış. İnsanların anlayabileceği komik kurgusu ile radyo oyunundan kitaba çevirmesi ve ilginç yazımı ile kişi sürüklüyor.

Tc Kemal Cengiz, Sakıncalı Piyade'yi inceledi.
17 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Özellikle 12 mart dönemini anlatan bir kitaptı.bizzzati yazar hayatindan geçen olaylar ve dönemin idarecilerinin davranışları kara mizah dediğimiz yönle anlatılıyor.elinde yetki bulunan savcı ve yargıçların kararlarının hakkında ufaktan dokundurmalar var.

Elena Ferrante, Unutma Dersleri'ni inceledi.
20 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Nermin Yıldırım adını sanını hiç bilmezken daha, kitapçıda dolaşırken elime aldığım ilk kitabıydı kendisi. Satın aldım, eve getirdim ve bir süre evde beklettikten sonra okudum. Okudukça dedim ki ben ne okuyorum böyle. Her cümlesi ince mizah ile dolu, okurken epey güldüğümü hatırlıyorum. Konusu zaten farklı ve absürt. Ben severim böyle absürtlükleri, bana biraz Murat Menteş i anımsattı. Velhasıl kitabın son sayfasını da okuyup kapattığımda dedim ki “Bu kadın ne yazsa okurum.” Çok çok keyif aldığım bir kitaptı.

Yunus, bir alıntı ekledi.
Dün 00:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Mizah, kendini koruma mücadelesinde ruhun bir başka silahıydı."

İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 50 - Öteki yayınevi)İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 50 - Öteki yayınevi)
CaNSeL 1⃣ 9⃣ 0⃣ 7⃣ KIRAÇ, Asla Kimseyi Öldürmedi Benim Babam'ı inceledi.
21 Mar 00:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

#kitapyorum
#AslaKimseyiÖldürmediBenimBabam

Yazar bu kitabında babasını anlatıyor. 15 yaşına kadar olan çocukluk dönemi için söylemek mümkündür. Anlatım tarzı çok akıcı ve çok etkileyici. Yazar mizahi uslubuyla okuyucuyu sürekli gülümsetiyor. İnce Bir mizah anlayışı var Ancak bu arada üstünde düşünülebilecek pek çok konuya da değiniyor. Iyi bir doktor olan kötü bir babanın onu sevmekten hiç vazgeçmeyen küçük bir çocuk olmak için yer yer eğlenceli, samimi anlatısı. Kitabın Sonunda artık büyüyüp Yetişkin Olan Bir Adam Fournier'e sahiptir Olan NOTU hafızamın derinliklerinde saklayacağımı. Geçmişe dönüp bakmak ve yüzleşmek için bir sebep olabilir bu kitap. Fournier'in yüzleşmesi çok sade ve ilham verici. Kuzeyli annem gibi bu kitabını da tavsiye ederim.

Gülseven Çakır, Hanfendi Bi'Bakar Mısınız? Anlatacaklarım Var...'ı inceledi.
20 Mar 23:08 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Merhaba,

Yazarımız Murat Tavlı nın okuyucuyla ilk tanıştığı Hanfendi Bi’Bakar mısınız? anlatacaklarım var... kitabının yorumu için sizlerleyim.

Bol kahkahalar eşliğinde, bir mizah dergisi çizgi roman okuyormuş hissiyatı ile kitabı bitirdim.

Yazarımız kitabında kadın erkek ilişkileri üzerine engin tecrübelerini, kendi anılarını, edindiği deneyimleri öyle güzel aktarmış ki güldükçe gülesim geldi Her konunun ardında kalbime dokunan mizah anlayışıyla etkilerken son sayfalardaki hikaye gerçek yaşanmışlıkta olunca boğazım düğümlendi gözlerim doldu.

En çok güldüğüm yer de yazarımızın Özlem’in peşinde koşarken 9 katı merdivenlerde sürünerek çıktığı anlar... Ey Aşk sen nelere kadirsin

Neslişah Özbay, Zübük'ü inceledi.
20 Mar 22:56 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Birçokları tarafından anlamı ıskalanan bu özdeyiş, mizah yazarı Aziz Nesin’in belki de en ünlü romanı olan “Zübük”ün dayandığı mesnet noktasını betimler. Evet, tam adıyla “Zübük: Kağnı Gölgesindeki İt” bir mizah romanıdır. Evet, Orta Anadolu’nun herhangi bir kasabasının muhafazakâr siyasal atmosferini hicivle anlatır. Evet, Türk siyasetinin bütün kirli çamaşırlarını 2012 yılında hâlâ güncel olabilecek gözlemlerle gözümüzün önüne serer. Ama bunların yanında -ve aslına bakarsanız belki de romanın en önemli başarısı da buradadır- insan psikolojisinin çok karanlık bir yanına da ışık tutar:

Romanın başkahramanı Zübükzade İbrahim Bey, istisnasız olarak bütün okuyucularda tiksinme ve nefret uyandıran bir karakterdir. Sürekli yalan söyler, herkesi tekrar tekrar kandırır ve kendi çıkarları dışında başka hiçbir şeye hizmet etmez. Satır satır bu gerçekleri okuyan okuyucu da Zübük’ün doğasını öğrenir ve ondan nefret eder. Aslına bakarsanız, romanın yan kahramanları da okuyucudan farklı bir durumda değildir. Tekrar tekrar kendilerini kandırmasına izin verdikleri Zübük’ü onlar da çok iyi tanırlar; hatta ondan duydukları yalanların sıcağı sıcağına farkındadırlar bile… Ve tabii ki onlar da Zübük’ten nefret ederler. Bu noktada Hesse’in bahsettiği olgu işlemeye başlar: Karşımızdaki bir kişi alçakça bir şey yaptığı zaman, onun amacını biliriz çünkü dimağımız o amacı çözümleyecek bilgi ve deneyime sahiptir. Başka bir ifadeyle, o kişiden bir parça bizim içimizde mevcuttur. Bunun bir örneği olarak dedektifler gösterilebilir. Suçlunun zekasına karşı derin bir empati duymayan bir dedektif nasıl çalışabilir?


Ancak, tabii ki, dedektiflik örneğinde dedektifin suçu ortaya çıkararak adalete hizmet etmek gibi bir görevi vardır. Oysaki Nesin’in eserinde bütün yan kahramanlar kendi günlük çıkarlarının peşinde Zübük’ü besler ve yaşatırlar. Dolayısıyla, Zübük’le aynı amaçları güden bu kişileri ondan ayıran şey, Zübük’ün kurnazlığıyla gelen başarısıdır: Nesin’in romanındaki bütün karakterlerin her biri birer Zübük’tür ama içlerinden sadece birisi kişiliğini gerçekleştirebilmiştir.

Ve şimdi de bir saniye durup, okuyucular olarak düşünmemiz gerekir: Yazarın bu romanı, 1950 sonrası Türk seçmeninin ve siyasetçisinin bir alegorisiyse bu durumda her birimiz birer Zübük olmuyor muyuz? “Zübük”ü elimize alıp okumaya başladığımız zaman, aslında çehremize bir ayna tutmuyor muyuz?

Eeee, böyle bir Zübükzâde’yle baş edilmez. Ben sana bir şey diyeyim mi: Bu beri benzeri olmayan Zübükzâde rezili gene de vicdanlı bir herif. Neden dersen, bu herifte bu zihin, bizlerde de bu avanaklık varken, herif istese, bizim bura insanını yediden yetmişe önüne katar da davar diye güder.
Öyleyken neden bu uğursuzu daha aramızda yaşatırız, neden yalanlarına inanmayız da inanır görünürüz? Benimkisi korkudan… Korku dağları bekler, demişler. İnsan yüreği dağ olsa bunca yalanın saldığı korkuya dayanamaz.
Kalaycı Kör Nuri, dükkanı istimlak edilince ‘Ya paramı, ya canını…’ diye Zübük’ün üstüne yürümüş. Zübükzâde ‘Senin paranı belediyede yediler. Ama seni severim. Paranın fazlasını vereceğim. Şu çiviye asılı ceketin iç cebinden cüzdanı çıkar, içinden bir binlik al. Velâkin bin lira ne işini görür. Yarıntesi gün gene açsın. Sana bir iyilik edeyim de bana dua et. Seni temelli bir iş sahibi edeyim. Memur olmak ister misin?’ diye sormuş. Sevincinden Nuri’nin kör gözü bile ışımış. Memurluğu duyunca, Zübük’ün ayağına kapanmış. Zübükzade ‘Öyleyse, seni Orman Muhafaza Memuru yazdırayım. Dur şimdi ağzından bir dilekçe yazalım.’ demiş.
zubuk - paslanmaz kalemGörüleceği gibi, eğer romandaki yan karakterlere sorma imkânımız olsaydı, Zübük’ün var olma ve siyasette yükselme sebepleri olarak farklı şeyler söyleyeceklerdi: aptallık, korku veya aptallıktan bir adım geri seviyede umut. Oysa Aziz Nesin eseriyle aslında çok daha karanlık ve kötümser bir gerçeğe dikkat çekiyordu: Yazar, romandaki yan karakterlerle birlikte hepimizin birer Zübük olduğuna ve olmayan kaldıysa (kitapta Aziz Nesin’in kişisel bakış açısını yansıtan Almanca öğretmeni gibi) onların da bu diğer Zübüklerin yanında Zübükleşeceğini söylüyordu. Özetle, Nesin’e göre, “Zübüklük” faaliyete geçmek için uygun imkân ve zamanı bekleyen, tohumu hepimizin içinde var olan kuluçkadaki bir hastalıktı.

Edebi eserlerde karakter türleri özünde ikiye ayrılır: “düz” karakterler ve “yuvarlak” karakterler. “Düz” karakterler bütün bir roman boyunca bir değişim göstermeyen, çoğu zaman da toplumdaki bir “tip”i temsil eden kişilerdir. Öbür yanda, “yuvarlak” karakterlerse romanın kurgusu içinde kendisi ve/veya toplum hakkında keşifler yaparak karakterini değişime maruz bırakan kişilerdir ve romanın vermek istediği mesajda doğrudan sorumludurlar. “Zübük”e baktığımızda ise neredeyse “tip” diyeceğimiz bütün yan karakterler ve bütün olumsuz özelliklerin vücut bulduğu Zübük’ün yanında romanın asıl anlatıcısı olan Almanca öğretmeninin ilk bakışta yuvarlak bir karakter olduğunu düşünürüz. Ama o da kendi çıkarı için Zübük’ten yardım isteyerek aslında en temiz, en aydın, en saf ve idealist gözükenimizin bile belirli şartlar altında bir Zübük olabileceğini yeniden gözler önüne serer.


Aziz Nesin

Nesin’in kurgusunda zekice kullandığı bir yan karakter olan Avukat Burhan’ın varlığı bu önermeyle çelişirmiş gibi dursa da yazarın bu “düz” karakteri işleyiş şekli aslında önermede dile getirilen fikre hizmet eder. Doğrudur: Avukat Burhan gibi aydın bir insanın o kasabada var olması yerel halk için -ve dolayısıyla temsil edilen Türk toplumu için- bir umuttur ama bu karakterin üslubu halka o kadar uzak ve kişiliği de o kadar siliktir ki, o da Zübüklerin elinde bir oyuncak, hatta romandaki haliyle, bir “kurgu ögesi” olur. Hesse’in baştaki sözünü hatırlarsak, Avukat Burhan, içinde “Zübüklük”ten bir parça barındırmayan bir kişiliği temsil ettiği için Zübük’ün cami yapımında ona oynadığı oyunu anlayamaz ve ona alt olur. Avukat Burhan, romanın başkahramanı gerçek Zübük ve diğer “Zübük”lere bu kadar uzaktır.

Dolayısıyla Nesin’in romanıyla bize çizdiği bu resimde bütün karakterler ya zaten Zübük’tür, ya da uygun imkânlarla diğerlerine benzemesi potansiyel Zübüklerdir… Bunların dışında da nasıl ortaya çıktığı anlatılmayan, bilinmeyen, yani belki de şans eseri var olan bir aydın ise tüm toplumdan farklı bir dil konuşan, onlara itici gözüken ve en sonunda da Zübüklerin galibiyetine hizmet eden bir “kurgu ögesi”dir.

Bu gözle bakıldığında, “Zübük” ne kadar bir mizah romanı olarak değerlendirilse de neredeyse Kafka-esk seviyede karanlık bir eserdir. Türk toplumu, Aziz Nesin’in ortaya attığı “Zübüklük” isimli bir hastalığın pençesindedir ve ne yazık ki kimse için de bir kurtuluş yoktur. Günümüz siyasetinde Zübükzade’nin uyguladığı yöntemlerden çok daha acımasızlarının izlendiğini fark ettiğimizde Nesin’in aslında az bile söylediğini kendimize itiraf edebiliriz. Zübükzade: Burhan bey Burhan bey Musluman mahallesin de Salyangoz satılmaz :) Aç gözünü doldur keseni sayın hemşerilerim demokrasi geliyor demokrasi öyle bir sey ki, dadından yinmez :) bunlar aklımda kalan replikler :)
Keyifli okumalar. Sevgili Aziz Nesin siyasi mizhaçlı karikatürlü romanı okunması gereken kitap okun.... Derim.!

Beyza, bir alıntı ekledi.
20 Mar 10:01 · İnceledi

Mizah, kendini koruma savaşında, ruhun bir başka silahıydı.

İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 58 - Okuyan us yayınları  İngilizceden çeviren: Selçuk Budak)İnsanın Anlam Arayışı, Viktor E. Frankl (Sayfa 58 - Okuyan us yayınları İngilizceden çeviren: Selçuk Budak)
Rüveyda Ravza Görüşük, Chew Cilt 4'i inceledi.
19 Mar 23:34 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Süperkahraman çizgi romanlarini sevmeyen ve kara mizah seven herkes için oneririm güzel bir hikayeye sahip organ kan vb. Şeylerden mideniz bulaniyorsa size göre bir çizgi roman değil uzgunum