• Uyumaya, insanları görmemeye müthiş bir gereksinim duyuyorum.
 • 64 syf.
  ·1 günde·Puan vermedi
  Şiir kitapları için fazla söze ne hacet diyecem :)) çünkü ne kadar derine insek o kadar duygularımız ifşa olacak diye düşünüyorum. O sebeple etkinlik için Tayfun kardeşime teşekkür eder bir iki kelam edip giderim :))


  Bendeniz şiir den pek anlamam lakin yakın zamanda 20 kadar şiir kitabı okudum bunların çok azını beğendim yada idrak edemediğimden beğenmedim. Sezai karakoç ile tanışmam onun düşünce kitaplarını okumak ile başladı sonra bir iki şiir kitabı derken 5 şiir kitabını okumuş bulundum ve benim için Sezai Karakoç'un şairliği bir başka oldu tıpkı düşünce kitaplarında olduğu gibi şiirleri de devamlı bir Diriliş hissi veriyor ve az cümle kurup çok şey anlatıyor. Benim için bazı şiirleri çok manevi ve kıymetli oldu diyebilirim doğrusu Sezai Karakoç ile tanışmış olmak ve onu az da olsa anlamış olmak benim için çok ciddi bir gelişme.

  5 kitabı etkinlik için tekrar gözden geçirdim ve inceleme için bu kitabını seçtim çünkü en çok bu kitapda altını çizdiğim cümleler var. Kitap için şöyle bir not var ilk sayfa da " Bu kitap, Diriliş Pazartesi - Perşembe Günlüğü' nde 1976' da yayınlanan Çeşmeler, 1976 - 1977' de Ayinler adlı şiirlerinden oluşmuştur. Ayrıca kitaba 1957 yılında Pazar Postası'nda yayınlanan Sabun Yası ve Telefon Farkı şiirleri de alınmıştır." O günlerden bu günlere yerinde tespitli şiirleri ve içimizde bir yere dokunan cümleleri var.

  En bi sevdiklerimden ;)
  Ya ben gidip bir çeşmeye kapansam 
  Ya çeşme bana açılsa 
  Ya çeşme gelip bende kapansa 
  Ya birlikte bir ağıt olsak 
  Kurumuş bir ağıt 
  Kurumuş bir kan gibi 
  İnsana ve kente
 • 4-Yanni-The Rain Must Fall - https://www.youtube.com/watch?v=Iq3zo432sAU

  SAT Komandosu’nun Günlüğü

  Günlerden cumartesi yada Pazar olmalıydı. Alışılmışın dışında bir eğitim ve görev verilmişti. Adı eğitim olarak kalmasını yeğlediğim bu görevin insanlık dışına çıkılacağı aklımın ucundan bile geçmiyordu. Öyle ki olan biten olaylarda da bir insanlık eksikliği zaten vardı. Görevimiz de bu insanlık dışı dünyada mazlum insanlara yapılan zalimlik dışı hareketlere bir nebze olsun dur diyebilmek veya en azından bir insanın hayatını kurtarabilmekti.

  Sayfa 6
  Irak'ta özel bir göreve gönderildik. Maksat (...) kişilerin orada yapmış olduğu zalimliğin önüne geçmek ve bir demokratın ve bir ajanımızın gizli tutulduğu bir metruk binanın içerisine tek parça girebilmek ve tutsak alınan iki vatanperver vatandaşımızın sağ salim tek parça halinde çıkartılmasını sağlamaktı.
  Sayfa 8
  Askeri uçakla incirlik üssüne indiğimiz de hareket halinde bir helikopter kalkışa hazır vaziyette bizi bekliyordu. Mangada 9 kişi görev aldık her zaman ki gibi. Fakat bu Manga özellikle farklı yerlerden seçilmiş olmalıydı. Takım arkadaşlarımdan veyahut birlikten tek bir adam bile göremedim. Arkadaşlarımın fiziksel ve ruhsal yapılarına baktığım da belki de en çömez benmişim gibi durmam açıkçası zoruma bile gitmiyordu. Öyle bir ruh hali bizlerde kesinlikle olmazdı. Öyle ki bu güne kadar da olmamıştı. Muhabereyi ben sağlıyordum ve yedek bir muhaberecimiz de halâ hazırda bulunmaktaydı.
  Sayfa 12
  Irak’ın kuzeyinde bir vadinin doğu tarafın da sığ dağlık ve dik yamaçların batıya bakan bir metruk bina diye tabir edeceğim bu mağaranın esasında bir üs diye belirtebileceğim inanılmaz bir gizlilikle korunan bir ülke konumunda olabileceğini kesinlikle ve de bir hayranlıkla belirtmek isterim. Bu bilgi kimden nasıl geldiğini bilmiyorum. Halâ hazır da bir emir verildi ve verilen emirler ne olursa olsun bir komando dahi kalsa içerden esirlerin çıkartılmasıydı. Bütün bilgim bundan ibaret.

  Sayfa 17
  Her bir takım arkadaşın belinde veyahut kaburga bölümünde bir veya iki adet 9mm tabanca, mpt76 serisinden 2 adet tüfek, iki adet mpt55, sanırım bordo bereli 4 veya 5 asker olduğunu tahmin edebildiğimin birinin elinde JMK Bora-12 (1000m) net beste beş yapılmış ve denenmiş bu mükemmel suikast silahının yanı sıra 5.8 mm özel optik ve elektronik özelliğe sahip üç silah, yine uzun namlulu silahlar el bombaları c4 patlayıcılarla tam bir savaş günüydü. İtiraf etmeliyim ki ilk defa heyecan yapmıştım. Korku yoktu cesur askerlerin yanında daha da göğüs kabartıyordum. Farklı bir duyguydu.
  Sayfa21
  Iki gün boyunca izlediğimiz ve aldığımız bir haftalık IHA bilgileri doğrultusunda neredeyse tüm bilgiler tamamdı. Bir farkla. Nöbetçi saatlerinde ya bir oynama ya bir terslik vardı.
  Bunun için kurtarma olayını iki gün daha geriye atmak zorunda kaldık. Bu bize ne kadar zaman kaybettirdi bilemiyorum.

  Sayfa 27
  Sabah saat 02:55 beş dakika sonra nöbetçi değişimi vardı fakat bu değişim gerçekleşmedi. Yarım saat sonra değişen bu gereksiz nöbet değişimi bizim sabrımızı fazlasıyla zorlamıştı. Hava soğuktu ve bulunduğumuz yer fazlasıyla rüzgar alıyordu. Daha fazla zaman kaybetmeden saatin 04:05 gibi harekete geçtik. Telsizden konuşmalarımız neredeyse bir bebek uykusu kadar sessizdi ve bir çıtırtı edebilecek lükse sahip değildik.

  Sayfa 32
  İlk bir kaç nöbetçiyi hakladığımızda geriye en zorlu görevlerden biri olan içeri sızma girişimi vardı fakat nöbetçi sayısı normalden fazla veyahut gözden kaçan sayılar veya gizlenme noktaları termal kameralardan görünmüyor engelleniyor olabilirdi.

  Sayfa 36
  Takım nöbetçilerinin yerini almıştı yeni nöbetçilerin yer değişme zamanı hızla kısalıyordu. Tahmini bir değişiklik olmaz ise eğer yirmi dört dakikamız vardı eğer sirenler çığlık atmaya başlamazlarsa.
  Sayfa 41
  Sirenleri susturmak için elektronik devreleri ortadan kaldırmak için bir takım arkadaşımızı gönüllü seçtik. Benim olmamam büyük talihsizlik oldu. Bu zevkten tamamıyla yoksun kaldım.
  Sayfa 47
  İçeriye beklendiğinden daha kısa zamanda ve sessizce sızdık. En büyük problem ise şu olmadı binanın yada mağara diyelim biz buna daha yerin kaç kat altında olduğu konusunda şüphelerimizdi.
  Sayfa 54
  İki kat aşağıya inerken 29 nöbetçiyi daha geçmemiz on dakikalık bir kayıp vermiştik yada on iki dakika. En azından burası dışarıya nazaran daha sıcaktı.
  Sayfa 57
  Esirleri iki ayrı odada tutuyorlardı. Neredeyse biri diğerine ters iki ayrı koridorda yer alıyordu ve durumları hiç iç açıcı değildi. Nöbet değişimine bir kaç dakika vardı. Nöbetçilerin 1500 metre ileride ki ayrı bir karargahtan geldiğini düşünüyorduk. Tabi ki böyle bir şey olmuyordu bu konuda çok yanılmıştık. Ya istihbarat yanlış bilgi verilmişti veyahut gözden bir şeyler kaçmıştı.
  Sayfa 61
  Bulunduğumuz yerde iki ayrı gizli geçit vardı. Ve bir bölümü nöbetçilerin bulunduğu alan bir bölümü gıda, revir, mühimmat olarak kullanılıyor. Eğer başka bir oda yok ise şuan ki bulunduğumuz nokta esir saklama, konuşturma ve işkence odaları olarak özel hazırlanmış mekanları barındırıyordu. Ve gerçekten çok ağır kokuyor diyebilirim. Bunun için iki defa midem kalktı ve kusmuğumu gerisin geri yutmak zorunda kaldım.
  Sayfa 66
  Harabeden çıkarken diplomatın durumu iyi değildi, kaçmaması için ayaklarının altları taşla derisi soyulmuş ve sanırım birde diz kapağına hasar verilmişti. Yedi numaralı asker çantasını bana verip adamı sırtlanması belki ona kolay gelmişti fakat benim yüküm iki katına çoktan çıkmıştı bile. Ama şikayet olsun diye söylemiyorum. O gün o yük benim kendimle gurur duyduğum anlardan biriydi. Bunu itiraf edebilirim.
  Sayfa 71
  Ajan olan Lili ki bana isminin bu olduğu söylendi. Rus bir hatundu ve isminin Lili olması bana biraz komikçe gelmişti o an, ve neden böyle bir isim kullanır ki bir insan diye merak etmedim değil. Lakin hakiki Türk vatandaşıydı, Sanırım ona verilen bir takma isimdi. Bir kadın olmasına rağmen güçlü bir fiziğe sahipti ince olmasına rağmen. Yalnız omuzları fazlaca genişti.
  Sayfa 77
  Lili konuşmamak için kendinden çok şey kaybetmişti bunun farkındaydım tamamen bitap düşmüş ve dizlerinde can kalmamıştı. Neredeyse ruhuna bile işkence yapılmıştı. Belki bir diplomat gibi ayakları yarılamamıştı kanımca bir kadına yapılacak en büyük acılar yaşatılmıştı belki de.
  Sayfa 79
  Her şeyimizi alıp çıktıktan sonra içeriye 8 ya da 10 km kadar yürüdük tamamen bir fiziksel güç gerektiriyordu. Çıkarken bir asker omuzundan yaralanmıştı. Kurtarmış olduğumuz esirleri değişmeli olarak kilometrelerce taşıdık. Buluşma yerine kadar hiç bir problem yoktu. Helikopterlerin inmesine yakın şiddetli bir çatışmaya maruz kaldık. Halâ hazırda bekletilen F16ların 5-10 dakika içerisin müdahale etmesi bizim ölümden dönüşümüzün tek sebebiydi mutlak!. Ölmekten korktuğumuz için değil, görev başarısız kılınacağı aşîkardı. Şehit olmak bir onurdu ve Peygamber ocağın da bir mevki/mertebe bize koca bir mutluluk olurdu.
  Sayfa 81
  Belki de hayatım boyunca unutamayacağım en güzel ve sert operasyonlardan biriydi bu. Tabii Çin de ki gizli operasyon hariç. Hiç kayıp vermeden döndüğümüz bu yol benim ve takım arkadaşlarımın mutlu gülücükleri ve bir kaç türkü ile helikopteri şenlendirmesi hem yorgunluğumuzu hem de helikopterin o gürültülü sesini fazlasıyla bastırmıştı. Bu operasyonun bizde ki en büyük şansımızın nöbet değişimlerinde ki düzensizlikleri olmuştu.
  Kadim TATAROĞLU
  Sevgi ve saygılarımla...
 • Modern insan hayatı boyunca en çok iki baskı altında kalmaktadır : Kendi olmak ve mutlu olmak.
  Halbuki bunların ikisi de hem mümkün gözükmeyen hem de insanı giderek yalnızlaştıran , bedbahtlaştıran , anlamsız bir gerilimin içine sürükleyen hedeflerdir. Modern insanın mutlu olması pazar ekonomisinin maaliyeti düşürme hesaplarına denk gelir. Kendi olmak ise başkalarının mutsuzluğu pahasına... Peki saadet ?
  Saadet ise kelime olarak maddi çağrışımlardan uzak bir kurtuluşa işaret eder . Yani mutlu olmak için gidilen yolun tam tersi istikamette gidilen yolu. Bir yıldız ismi olarak da gökyüzünü gösterir ; sanki kurtuluşu sadece burada bulamazsın , dünya kokarken mutlu olamazsın der gibi...
 • Bunca yıl sönmemiş umudum, nisan değilse mayıs, perşembe değilse pazar..
 • 28 Şubat 1971,Pazar
  Bugün senin doğum günün.
  Öyle doğum günü kutlama adetin falan yok.
 • En sevdiğim detektif romanlarının listesi:
  • Nicholas Blake, The Beast Must Die [Canavar Ölmeli]
  • Reginald Hill, Bones & Silence [Kemikler & Sessizlik]
  • Ruth Rendeli, A Judgement in Stone (Taştan Hüküm)
  • Agahta Christie, The Murder of Roger Ackroyd (Roger Ackyord
  Cinayeti)
  • John Dickson Carr, The Black Spectacles [Kara Gözlük]
  • Marco Denevi, Rosaura a las diez [Saat 10'da Rosaura]
  • Margaret Millar, How Like an Angel [Bir Melek Gibi]
  • Fruttero & Lucentini, La Donna della domenica (Pazar Kadını)
  • James Cain, Mildred Pierce
  • Philip Kerr, A Philosophical Investigation [Felsefi Bir Soruş­
  turma]
  • Dorothy L. Sayers, Gaudy Night [Mezunlar Gecesi]
  • Leo Perutz, The Master of the Day of Judgement [Hüküm
  Günü Efendisi]
  • John Franklin Bardin, Devil Take the Blue-Tail Fly [Şeytan
  Alsın Mavi Kuyruklu Uçurtmayı]
  • Ellery Queen, The Tragedy of X [Ölüm Otobüsü]
  • Anthony Berkeley, Trial and Error [Duruşma ve Yanılma]
  • Sebastian Japrisot, Compartment tueurs (Ölüm Töreni)
  • James McClure, The Steam Pig [Buhar Domuzu]
  • Raymond Postgate, Verdict of Twelve [On ikilerin Hükmü]
  • George Simenon, Les fiançailles de Monsieur Hire [Bay Hire'nin
  Nişanı]
  • Patrick Quentin, My Son the Murderer (Kabahat Benimdir)
  • Chester Himes, Cotton Comes to Harlem [Cotton Harlem'de]