Kalk, iki gözüm, iskeleye geldik. Günün birinde ya çıldıracağız, ya dünyaya hâkim olacağız. Şimdilik bir rakı parası bulmaya çalışalım ve parlak istikbalimizin şerefine birkaç kadeh içelim.
Sayfa 17 - Yapı Kredi YayınlarıKitabı okudu
Ankara'daki en usta politikacı Mustafa Kemal idi
Ankara'daki en usta politikacı Mustafa Kemal idi. Bazı yerel politik sorunları çözümlemek için çıktığı birkaç kısa tren yolculuğu dışında sürekli kentte kalıyor, meclisi kendi istediği biçime getirmek için çabalıyor, vekilleriyle görüşüyor, ordularının başındaki komutanlara ve yerel yöneticilere telgraflar yağdırıyordu. Güç kaynağı henüz zayıf olduğundan işlerini çok dikkatli bir biçimde karşısındakileri ikna ve idare ederek yürütmesi gerekiyordu. Genellikle gizli oturumlarda toplanan meclis dışında, halka hitaben konuşmaktan kaçınıyordu. En iyi çalışma biçiminin özel toplantılar olduğunu fark etmişti ve bu toplantılar, çoğunlukla gecenin geç saatlerine kadar rakı kadehleri eşliğinde sürdürülüyordu.
Rakı
Bu zıkkımın yanında Arnavutciğeri ister bir Çiroz salatası ister, iki Cacık ister üç Adalet müsavat hürriyet demeye Sadece yürek ister.
Sayfa 99 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Ah sen ölüm denen topal köfte Buluştuk bak cenabette İçim rakı dışım su Bu mahmur cinayette
Güzel şeyler hiç de az değil.Bostanlı sahilinde akşamüzeri yürümek, hatırlanmak,seçtiğin yalnızlık,seçtiğin kalabalık,yeni kesilmiş çim kokusu,yürümek sadece yürümek bir yere varmak zorunda olmadan yürümek,Haruki Murakami romanı,senfonik rock,çay,rakı,Zeki Müren şarkısı,keman sesi…
kaç parmağı çatırdar ki hüsranımın kaç ciğeri şişer ki rakı şişelerine gömdüğüm aşklarımın. Aşkı geçelim. Onu geçelim, onu unut şehsuvar!
En sevdiğim: Yerçekimli Karanfil
Biliyor musun? Az az yaşıyorsun içimde Oysa ki seninle güzel olmak var Örneğin rakı içiyoruz, içimize bir karanfil düşüyor gibi Bir ağaç işliyor tıkır tıkır yanımızda Midemdi, aklımdı şu kadarcık kalıyor. Sen o karanfile eğilimlisin, alıp sana veriyorum işte Sen de bir başkasına veriyorsun daha güzel O başkası yok mu? Bir yanındakine veriyor Derken karanfil elden ele. Görüyorsun ya bir sevdayı büyütüyoruz seninle Sana değiniyorum, sana ısınıyorum, bu o degil Bak nasıl, beyaza keser gibisine yedi renk Birleşiyoruz sessizce.
Politik deha...
Meclis 14 Eylülde alkol yasağı getiren yasayı onaylayarak İslamcı duygularını ifade etmiş oldu. Yine de, bu yasa Mustafa Kemal'i rakı içmekten alıkoymadı. 17 Eylülde meclis Misak-ı Milli'ye aykırı olan Sovyet koşullarını resmen reddetti. Mustafa Kemal son derece güçlü bir manevra sergiledi. 18 Ekimde Dahiliye Vekaleti, milliyetçi liderlerin ( İsmet, Fevzi, Ali Fuat, Refet) ve yakın sivil çevresinin büyük çoğunluğundan oluşan resmi Türkiye Komünist Fırkası'nı tescil etti. Ali Fuat'a "Batı Cephesi Komutanı, Sevgili yoldaş! " diye başlayan bir telgrafla haber verildi.
"Kalk, iki gözüm, iskeleye geldik. Günün birinde ya çıldıracağız ya dünyaya hâkim olacağız. Şimdilik bir rakı parası bulmaya çalışalım ve parlak istikbalimizin şerefine birkaç kadeh içelim."
Lingo lingo şişeler Rakı mı içtin sen bensiz? Çamura mı düştün a densiz? Yar yar yar yar yar yar aman
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.