12 Mart 1921 (İstiklal Marşının Kabulü)

"Bu şiir öyle bir şiirdir ki o trajik anda var olup olmama noktasında bir toplumun, bir milletin ihtiyaç duyduğu değerleri içinde toplamıştı. Bir bakıma bir mücadelenin, bir ruhun hatta bir medeniyetin özüydü."
...

Mehmet Akif Ersoy ve onun vatan sevdasıyla dolu yüreğinden dökülen satırlardan oluşan milletimizin ruhu, manevi servetimiz, vatan tablomuz:İstiklal Marşımız.

Mehmet Akif Ersoy'u ne kadar tanıyoruz?

Mesela, İstiklal Marşı yarışmasının düzenlendiği ve kimsenin o milli mücadele ruhunu yansıtamadığı bir zamanda 724 şiirin arasında 725. şiir olarak yarışmaya dahil edildiğini ve bu katılımın Hamdullah Suphi'nin durumun vehametini anlatan mektubunun akabinde gerçekleştiğini biliyor muydunuz?

Mesela, bu marşı yazmak için gecesini gündüzüne kattığını, her an onunla meşgul olduğunu, İstiklal Marşı mecliste tekrar tekrar okunup ayakta alkışlandığı vakit mütevazı şahsiyetinden dolayı orada bulunmadığını?

Mesela, yarışma ödülünü sonuna kadar hak etmesine rağmen ve cebinde borç aldığı 2 lirası bulunmasına rağmen yarışmadan kazandığı 500 lira ödülü bir derneğe bağışladığını?

Mesela, "Safahat" adlı kitabınıza neden İstiklal Marşını da almadınız diye sorulduğunda 'O milletime aittir o yüzden kitabıma almadım.' dediğini ve bu kadar ince düşünerek hareket ettiğini?

Mesela, ölümünden birkaç gün önce ziyarete gidenlere verdiği cevabı?

"Bu İstiklal marşını kimse yazamaz, ben dahi yazamam.Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazmayı nasip etmesin."

Ne kadar az şey biliyoruz o koca yürekli vatan sevdalısı hakkında ve onun yazarken hissettiği duyguları İstiklal Marşımızı okurken ne kadar hissedebiliyoruz ya da hissediyor muyuz? Sorgulanacak çok şey var aslında ama vereceğimiz çoğu cevabın içler acısı olduğunu düşünüp susuyorum.
Yine de ümitvârım.
Çünkü o vatan aşığı, Hak sevdalısı bizlere Asım'ın nesli diyordu.
Onun yaptığı fedakarlıkların karşılığı olarak vefanın zerresini dahi olsun gösterebiliyorsak ne mutlu bize.
Bu özel gün vesilesiyle yürekten anıyor, Allah'tan rahmet diliyorum.
Nur içinde yat güzel insan.
Hürmet ve sevgiyle...

Şule Harmankaya, bir alıntı ekledi.
11 Mar 16:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Düşmesin yüreğine ne korku ne de hastet / Sarsılmaz duruşunla yükseleceksin elbet / O kutlu yarınları hiç çekinme hayal et / Durma yürü bu yolda helalindir bu vatan "

Aşk Vatansa Şiir Turan'dır, KolektifAşk Vatansa Şiir Turan'dır, Kolektif
Şule Harmankaya, bir alıntı ekledi.
11 Mar 16:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Bir ölen bin dirilen şehidimiz / Allahuekber dağlarında inleyen sesimiz / Davasına sahip çıkan Turancı gençliğimiz / Vatan uğrunda ismini dağlara kazıyacaksın! "

Aşk Vatansa Şiir Turan'dır, KolektifAşk Vatansa Şiir Turan'dır, Kolektif
Şule Harmankaya, bir alıntı ekledi.
11 Mar 16:31 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Ey bu vatanın mert evladı, / Ey al bayrağa kanını katmış yiğidim... / Son Yürk'ün de akmadan kanı, / Sönmeyecek vatan ocağı / Senden emanet aldık şanlı bayrağı. "

Aşk Vatansa Şiir Turan'dır, KolektifAşk Vatansa Şiir Turan'dır, Kolektif
Şule Harmankaya, bir alıntı ekledi.
11 Mar 16:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Şehidimi sardım al bayrağıma, / Bedenini teslim ettim vatan toprağına, / Türk'e diş bileyen it yavrusuna / Nefes aldığı her an kan kusturacağız. / İçimizdeki vicdanları susturacağız. "

Aşk Vatansa Şiir Turan'dır, KolektifAşk Vatansa Şiir Turan'dır, Kolektif
Şule Harmankaya, bir alıntı ekledi.
11 Mar 15:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Asırlar önemsiz, başbuğ hala Oğuz Kağan! / Fatih ile farksızdır, konuştuğumuz lisan. / Sur misali üfleyecek tekbiri, Alpaslan / Dirilecek, müebbet öz vatan: Turan, Turam! "

Aşk Vatansa Şiir Turan'dır, KolektifAşk Vatansa Şiir Turan'dır, Kolektif
Şule Harmankaya, bir alıntı ekledi.
11 Mar 15:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Bir vatan vardır dağların ardında / Başıboş emanetler dizginsiz atlar gezer / Tunç yürekliler hazır seni bekler / Yolların hepsi Turan'a gider "

Aşk Vatansa Şiir Turan'dır, KolektifAşk Vatansa Şiir Turan'dır, Kolektif

Fyzuli şeyleri okuyun anca. .oku oku da vezîride rezili de tanı. ..
Rıza Tevfik Bölükbaşı

***

Sultan Abdülhamid düşmanı bir şairin, Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra yazdığı şiir…

SULTAN ABDÜLHAMİD HAN’IN RUHANİYETİNDEN İSTİMDAT

(Şiirin tamamı)

Nerdesin şevketli Sultan Hamid Han?!
Feryadım varır mı bârigâhına?
Ölüm uykusundan bir lahza uyan,
Şu nankör milletin bak günahına.

Tahrike yeltenen tac ve tahtını
Denedi bu millet kara bahtını
Sınadı sillenin nerm ü sahtını
Rahmet et sultanım sûz-ı âhına

Tarihler ismini andığı zaman
Sana hak verecek ey koca Sultan!
Bizdik utanmadan iftira atan
Asrın en siyâsi padişahına.

Padişah hem zalim hem deli dedik,
Îhtilale kıyam etmeli dedik,
Şeytan ne dediyse biz belî dedik,
Çalıştık fitnenin intibahına!…

Divane sen değil, meğer bizmişiz
Bir çürük ipliğe hülya dizmişiz,
Sade deli değil, edepsizmişiz,
Tükürdük atalar kıblegahına!

Sonra cinsi bozuk, ahlakı fena
Bir sürü türedi girdi meydana,
Nerden çıktı bunca veled-i zina!
Yuh olsun bunların ham ervahına!!

Bunlar halkı didik didik ettiler
Katliâma kadar sürüp gittiler,
Saçak öpmeyenler secde ettiler,
Bir asi zabitin pis külahına!

Bu gün varsa yoksa Mustafa Kemâl*
Şöhretine herkes fuzulî dellâl
Alem-i ma’nadan bak da ibret al
Uğursuz tali’in şu gümrahına!

Haddi yok alçakla derde girenin,
Sehpâ-yı kazaya boyun verenin!
La’netle anılan cebâbirenin,
Rahmet okuttu bu en küstahına!

Çok kişiye şimdi vatan mezardır!
Herkesin beladan nasibi vardır!
Selamete eren pek bahtiyardır,
Bu şeb-i yeldanın şen sıyâhına.

Milliyet davası fıska büründü!
Ridâ-yı diyanet yerde süründü!
Türk’ün ruhu zorla asi göründü,
Hem Peygamber’ine, hem Allah’ına!

Sen hafiyelerle dem sürdün ancak
Bunlar her tarafta kurdu salıncak
Eli, yüzü kara bir sürü alçak
Kement attı dehrin mihr ü mâhına!

Bu itler -nedense- bana salmadı,
Belalıydı başım kimse almadı!
Seyrandan başka da bir iş kalmadı,
Gurbet ellerinin bu seyyahına!

Hoş oldu cilvesi cumhuriyetin!
Tadı kalmamıştı meşrutiyetin,
Deccala zil çalan böyle milletin,
bundan başka çare yok ıslahına.

Lakin sen sultanım gavs-ı ekbersin!
Ahiretten bile himmet eylersin.
Çok çekti şu millet murada ersin
Şefaat kıl şâhım medet hâhına.

DUA, Cumhuriyetten Günümüze Türk Şiiri Antolojisi Cilt 1'i inceledi.
 10 Mar 21:02 · Kitabı okudu · 8 günde · 10/10 puan

İnceleme içermez. Şiirlerle ilgili anımı anlatacağım.

Her insan şiirle çok erken yaşta tanışır. Ta ilkokul sıralarında bizlere Atatürk, vatan, doğa konulu şiirler ezberletilir. Ezberimde hala ilkokul döneminden kalma bir sürü şiir var. Ancak ben öğrencilere yanlış bir eğitim verildiği kanısındayım. Keşke öğretmenler şiiri ezberleyin demek yerine hissederek okuyun, ne anlattığını anlayın deseler o zaman şiir seven insan sayısı fazla olurdu.

İlkokuldaydım. Cumhuriyet bayramı için öğretmenlerimiz törende okutulmak için günün anlam ve önemine özel çocukça yazılmış şiir arayışına girmişlerdi. Her biri ben yazabilirim ancak basit olmaz diyordu.

Okul kütüphanemiz genelde okulun en sessiz odası olduğundan toplantıların çoğu burada gerçekleşirdi ve kütüphanenin tek daimi üyesi olan ben onlara kulak misafiri oluyordum ve bir anda "şiiri ben yazarım" dedim. Önümde Atatürk ve Cumhuriyet şiirleri isimli bir kitap okuyordum ve ben o an aşka gelip yazarım demiştim.

Onların kararsız gözleri benim alev almış öz güvenimi söndürmüştü. Ve Selim öğretmenim söze girdi. Şu gözleri görmüyor musun cin gibi eminim yazabilir deyince biraz kendime geldim. Paydos saatine 2 ders vardı. ''Sen derslere girme şiir yaz. Çocuk diliyle yazman lazım unutma'' dedi kontes kılıklı bir öğretmen.

Kendimle başbaşa kalmıştım. Şiir yazmak tamam ama çocuk diliyle nasıl olacak anlamamıştım. İlgi görmek için mi yoksa gerçekten yazabileceğime inandığım için mi ben yazarım demiştim bilemiyorum ama demiştim bir kere. Ve onlarda yazabileceğime gerçekten inanmışlar miydi acaba. Babamla bazı şiir denemelerimiz oluyordu ancak bu bambaşka bir şeydi.

Önümdeki Atatürk ve cumhuriyet şiirleri kitabını karıştırmaya devam ettim. Deliler gibi uğraşıp sağdan soldan mısralar yürütüp değiştirerek kırparak eklemeler yaparak 6 kıtalık şiir hazırlamıştım.

Selim öğretmenim geldi. Çekingen bir edayla şiiri gösterdim. Gözleri gittikçe açılmaya başladı. Beraber öğretmenler odasına geçtik. Benim uydurma şiir için muhteşem deniliyordu. ''Şiiri ezberle törende okuyacaksın'' dediler. Sonucun bu olacağını bilmiyordum. Heyecan basmıştı beni. Tören okul töreni değildi il geneli bir törendi. Bu iş neden bu kadar büyüdü diye düşünüp ölmek istedim.

Ertesi gün şiiri ezberledim ama korkuyordum. Selim öğretmenim geldi şiiri okuttu bana ama okumamı beğenmedi. Ezbere okuma ahenkli oku coşkuya kapıl diyordu ama coşkuya nasıl kapılır bilmiyordum. Ve bana o öğretti nasıl anlayarak şiir okumam gerektiğini. Ezberlemekten çok daha farklıydı.

Törene hazırdım. İsmim anons edilirken ben bayılacak gibi olmuştum. ''Gözünü kapat ve sadece bana okuyormuş gibi yap bak TRT gelmiş seni ünlü yapacaklar'' dedi Selim öğretmenim. Tek kanallı tv döneminde değildik ama TRT önemli bir kanaldı.

Elimden tutup kürsüye çıkarttı beni iner gibi yapıp gizlendi ve elimi hiç bırakmadı. Ondan aldığım cesaretle şiiri çok güzel okuduğumu aldığım alkışlardan anlamıştım. İşte coşku buydu. Sonra vali beni yanına isteyip tebrik etmişti. Heyecandan onunla da konuşamamıştım. Ama beni unutmamıştı 30 tane çocuk kitabı göndermişti okula. Müdür kitapların okulda kalması gerektiğini söylese de Selim öğretmenim mani olmuş ve kitapları evime götürmüştüm.

Sonrasında her gün büyük teneffüste Selim öğretmenimle kütüphanede buluşur şiirler okurduk. ''Beni şiire tekrar döndürdün yazmaya da başladım'' diyordu. O aslında benim öğretmenim değildi. Alt sınıfın öğretmeniydi. Ben sınıfta kalıp onun öğrencisi olmayı bile istemiştim.

Ve 24 yaşındayken Selim Öğretmenimin öldüğünü öğrendim. Çok istediği şiir kitabını çıkartamamıştı. Kendisi de şiirleri de toprağa gömülmüştü. Bende bırakmıştım şiir okumayı. Şimdi yine çıkarttım ve anlamlı okuyorum artık. Tıpkı yine kürsünün altından elimi tutuyor bana güç veriyormuş gibi. Ruhu şad olsun.

https://www.youtube.com/watch?v=usx9qGAf2Jo

Neyse iki satır inceleme yazayım. Bu kitabı yeni şairlerle tanışma adına okudum. 84 şairimiz var kitapta. Hepsi 1800'lü dönemlerde doğan şairler. Bu sebeple şiirler eski kelime fazlalığından dolayı bana biraz uzak kaldı. Sanırım okumaya son ciltten başlamam lazım.