Berna Durmaz

Berna Durmaz

Yazar
6.9/10
54 Kişi
·
128
Okunma
·
10
Beğeni
·
1637
Gösterim
Adı:
Berna Durmaz
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
İstanbul, 1972
BERNA DURMAZ, 1972 yılında, İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Öyküleri, Adam Öykü, Notos, Sözcükler gibi dergilerde yayımlandı.
Bir dönem Sema Kaygusuz’un öykü çalışmalarına, iki dönem de Semih Gümüş’ün Notos Edebiyat Atölyesi’ne katıldı.
Gizlediklerini söylemenin kendisini kurtaracağını umduğundan değil, bildikleriyle ölmek istemediğinden.

Bilginin acıtan yanını bilirdi herkes.
“Bu kalp işe yaramıyor.”

Neden? diye sordu adam, “Sağlıklı biriydi, kalbi de öyle.”

“Bilmem,” dedi adam, kalbin içinde ölü bir kuş bulmuşlar.”
Ben onun sözcüklerini biriktirirdim gizliden gizliye. Dalıp giderken soluk soluğa anlatışlarına, bir cümle düşerdi aklıma.
İçimde düğüm olup kalmış imgeler, çözülüp sökün ediyor. Boncuk dizer gibi sıraya diziyorum onları. Sonra teker teker bırakıp yuvarlıyorum.
"İçimde, terk edilmiş son istasyon da yıkıldı o saat. Trenini beklediğinden değil, bir varıştı bir zamanlar en nihayetinde."
Berna Durmaz
Sayfa 32 - Can Yayınları, İstanbul 2016.
96 syf.
·Beğendi·8/10
Zahire bir çorlu candı çünkü. Ömrünün yarısı boşluğa yazılmış. Öteki yarısı ele emanet. ( Syf. 13 )

Çok düşündü Avaz. Gecelerce düşündü. Üç çocuğunun altı eli pençe olup tutunmuşken yakasına, "Gitmeli," dedi sonunda.
Bu yaşamalar için." ( Syf.21 )

Çanına ot tıkadığım dünya. Almış bizi cangılın en kenarına atmış. Orada unuttuğu da yetmezmiş gibi tırnaklarımızla tutunduğumuz bir parça toprağı da alır elimizden. ( Syf. 34 )

Acısını acıma katınca meğer çoğaltmışım onunkini de. ( Syf 39 )

Berna Durmaz'ın öykulerini derlediği bir eser olan Karayel Üşümesi kâh düşündürüyor kâh uzaklara daldırıyor. Hayatın monotonluğuna kısa bir öykü molası verip uzaklaşmak isteyenler için yazıyor Durmaz: İnsanı, insanın bulaştığı karmaşık ilişkileri ve insanla ilintili insanlık dışı her şeyi. Bize de bu sade ve naif dilli yazarı okumak düşüyor.
120 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Ne okusam da ruhumun duvarlarına yanaşsam dediğim dönemlerden birinde öykü okumaya karar verdim. Bu sıralarda berna durmazla tanıştım bahsettiğim o duvarları ne güzel benzetmelerle anlatıyor. öyle çetrefilli insanlar değil anlattıkları, hele ki bu öykü kitabında bir zurnacıyı, ölüyü, sarhoşu meczubu göçebeyi. kılıktan kılığa giriyor hüzünlü bir rüya gibi hem de. Şu da var bir solukta bitti kitap.okuyun derim ve okuyanlardan ne hissettiklerine dair bir inceleme isterim :)
96 syf.
·1 günde·2/10
Kafka Okur'un, Tim Burton sayısında sevdiğim bir satır vardı. "Kötü filmleri seviniz. Onlar aslında çok iyidir." çünkü aslında kötü filmler sinemaya duyulan aşkın göstergesidir. Kötü kitaplar için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Kitaba başlamadan önce aslında çok fazla bir beklenti içerisindeydim, yazardan okuduğum ilk kitaptı. Kitaba başlamadan önce incelemeleri okudum, kimse beğenmemiş açıkçası, olumlu bir yorum göremedim. Kitapta birsürü öykü yer alıyor ama ne mesaj verdiğini anlamıyorsunuz. "Ben ne okudum, ne dedi şimdi bu?" gibi sorular soruyorsunuz, içinde sadece bir masalı beğendim ama ne mesaj içerdiğini de anlamadım doğrusu. Ama yine de sevdim. İçimde buruk bir his bıraktı. Yazara tekrar bir şans verir miyim bilmiyorum. Kitapla kalın.
91 syf.
·10/10
Berna Durmaz'ın son öykü kitabı Metal Hayatları okudum. Fasit Daire ile gönlüme taht kurmuştu. Metal Hayatlar'da kendime çok yakın bulduğum öyküler okudum. Betona, metal ve kaporta sellerine boğulan şehirlerde korkularıyla, yalnızlıklarıyla, çırpınışlarıyla, sömürülüşleriyle insanları, emekçi sınıfları okudum. Şehirler, fabrikalar, yollar, evler kurmuş Durmaz. Ve bu kurduğu mekanlar insanlara dokunmuş, dokunduğu ne varsa kendine benzetmiş, "metal hayatlar"a dönüştürmüş güzel yaşamaları. Berna Durmaz'ın sözcük seçimleri, seçtiği sözcükleri birbirine yakıştırışı usta işi. Bu öykülerde karakterler bir koronun farklı sesleriyle aynı acıyı, aynı yoksulluğu, aynı kaybedişi anlatıyor yada ben öyle anlıyorum. Çağdaş öykücülüğümüzün üslup sahibi yazarlarından Berna Durmaz'ın yazacağı kitapları merakla bekliyorum. #bernadurmaz #metalhayatlar #iletişimyayınları #öykü #türkiyerdebiyatı #kitap #book #iyikitap #neokusam #neokudum #bookstagram #instagram #kitaplık
96 syf.
·2 günde·7/10
Hiçbir beklentim olmadan başladığım ve beklentimin de üstünde olan bir kitap olduğunu söyleyebilirim.

Daha önce yazarı hiç bilmiyordum, cahilliğime verin. Bir kampanya döneminde almıştım kitabı. Açıkçası hem ödüllü bir yazar olması dikkatimi çekmişti hem de kitabın kapağı.

Öykü okuyamadığımı okusam da nadir yazarların öykü kitaplarını okuduğumu söyleyebilirim. Ona rağmen bu kitabı oldukça beğendim. Özellikle öykülerin kısa olması sıkılmadan okumamı sağladı. Hepsi de oldukça güzeldi.

Kısa kısa öykü okumaktan hoşlanıyorsanız seveceğinizi düşünüyorum. Tavsiyemdir, kitapla kalın.
120 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
"Bir Fasit Daire" Berna Durmaz'dan okuduğum ilk kitap.Bir Roman mahallesinde geçen öyküler her biri birbirinden bağımsız görünse de, ortak karakterlerin kullanılması bir bütünlük oluşturuyor.Hem düz okuma yapabilirsiniz, hem de kazıyarak,alt metinlere ulaşarak daha çok zevk alabileceğiniz bir bütüne ulaşabilirsiniz.Mistik, destansı bir anlatımı var Berna Durmaz'ın.
Bir röportajda Berna Durmaz okumayanlar için beş cümleyle anlatmış Fasit Daire'yi...
Ve "Ötekini kabul etmek
Bireylerin farklılıklarını kabul ettirmesi
Çıkış arayışı
Zamanın döngüselliğine hapsolup kalmış insan çaresizliği
Bu kitap aslında bir tür kapalı devre,dönüp dolaşıp kendi üzerine kapanan bir kitap " demiş.
Ayrıca 2014 Haldun Taner Öykü Ödülü'nü almış Bir Fasit Daire ile Berna Durmaz.


"Ne yüzler ne insanlar gelir geçer de bir zulüm kalır yeryüzünde.Bir fasit dairedir zulüm,kuyruğunu yutmuş yılan...Döner döner tekrarlanır, döner döner tekrarlanır, döner..."
syf 24
Zurna Dediğin Delikli Boru-Bir Fasit Daire "İnip çıkıyordu zurnanın sesi.Bükülüp kıvrılıyordu.Kat yerlerinin arasında, sandık bekleyen kumaşlardaki naftalin gibi saklı duruyordu acı.Katıksız bir neşe içinde görünseler de bunu hep tutuyorlardı akıllarının bir köşesinde.Ne tümden bir unutuş vardır yeryüzünde ne hatırlama.O yüzden de sorulsa bilmezlerdi nedenini.Çok eski zamanlar, ne tam bir bilgi halindeydi düşünüşlerinde ne de işte böyle, çalınan bir ezginin seslerinden silinip gitmişti."
syf 61.
Dön Dolaş Hep Aynı Ova-Bir Fasit Daire
96 syf.
·11 günde·Beğendi·Puan vermedi
Berna Durmaz, gerçekten çok severek okuduğum bir öykücü.Okumadığım tek bir kitabı kaldı sanırım.
Karayel Üşümesi'nde Berna Durmaz dilin sınırlarını zorlamış.Kimi öykülerde şiirin tüm olanaklarını kullanmış. Zaman zaman dili takip ederken öyküyü kaçırdım.Çok katmanlı öykülerin yer aldığı kitapta Sünger Gibi Delikli öyküsü Seve'nin kara taşı olup oturdu içime.Çor öyküsünü okurken ülkem kadınının yazgısına isyan ettim.Aşk,taciz,cinsiyet kavramları üzerinde şekillenen öyküleri tavsiyem şudur ki üst üste okumayın.Dilin ve öykünün tadını almak için her öyküden sonra düşünmek ve hazmetmek için zaman tanıyın kendinize.
96 syf.
·Puan vermedi
Kimsenin yüzüne bakmadığı, kendi halinde yaşayan insanların minik öykülerini anlatmış yazarımız. kahramanlar da genellikle kadınlar ve alfa olmayan erkekler. dikkatimi çeken ve hoşuma giden bir nokta daha var oda kitaptaki benzetmeler ve mecazlar.Bir ölümü, kayboluşu, yalnızlığı,terkedilişi naifçe anlatmış. Farklı bir arayışta olan okurlar için seçenek.
88 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
Berna Durmaz'la tanıştığım ilk kitap olsaydı Tepedeki Kadın, büyük bir şaşkınlık yaşardım.Yazarın ilk kitabı olan Tepedeki Kadın, ilk kitabın çok ötesinde, usta işi.Beş yıllık bir zaman zarfında yazılan öyküler başlangıçta birbirinden kopukmuş.Ancak yazar, kitabın bir bütünlük oluşturmasını isteyince baştan yazılmış.Adı belirsiz bir taşra kasabasında geçen öykülerin her biri bağımsız olsa da aslında bir çarkın dişleri gibi.Her öyküdeki ana karakter sanki tüm öykülerin ortak karakteri.Kurgusu sağlam, dili sağlam bir kitap Tepedeki Kadın.Kitabın ismi bile çok şey söylüyor aslında.Kimdir tepedeki kadın? Kimi zaman yaşamın yükünü sırtlayan Esma, kimi zaman taşıdığı yükün ağırlığı ile deliren Sabber'dir.Kimi zamansa kentin en yüksek taşına oturarak inzivaya çekilen beyaz giysili kadındır.Michael Haneke'nin sinemada bana hissettirdiklerini,Türk edebiyatında Berna Durmaz'da buluyorum sanırım.Kesinlikle tavsiye ederim Berna Durmaz'ın kitaplarını.

"Gördüğüme inanamadım.Koca bir kediydi gece.Kocam bahçenin kıyısına oturmuş, geceyi seviyordu.Okşadıkça uzuyordu kedinin tüyleri.Uzuyordu da kızın odasının duvarında asılı fotoğraftaki kadının saçları oluyordu.Kara kedi kara saçlı o kadına dönüşüyordu da gece yine geceliğinden bir şey kaybetmiyordu.Gece miydi kocamın okşadığı, kedi miydi, kadın mı? Eve doğru koşmaya başladım.Odasının penceresinde durmuş bana bakıyordu kız.Fosforlu gözlerinin ışığında gülümsüyordu."syf 77
96 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bir Hal Var Sende ile Berna Durmaz okumalarımı bitirmiş oldum.Berna Durmaz son dönem öykücülerimiz içinde ilgiyle takip ettiğim bir yazar.Yeni kitabını bekleyeceğim artık.️Üç bölüm on sekiz öyküden oluşan kitapta öyküler birbirini tamamlar nitelikte.Berna Durmaz yine imgelerle yüklü şiirselliğin yoğun olduğu kapalı bir anlatımı seçmiş.Tavsiyem kafanız rahatken okuyun.Kitabı bitirdiğinizde içinizde bir rahatsızlık hissediyorsunuz ama tam da anlam veremiyorsunuz.Michael Haneke beş filmlik retrospektifini izleyen seyircilere "Size huzursuz seyirler dilerim" diye sunmuştu diye hatırlıyorum.Bu sunuş beni çok etkilemişti.Berna Durmaz öykülerinde de bu huzursuzluğu duyuyorum sanırım.Ne ilgisi var demeyin hissettiğim bu.Ben zaten kitaplar üzerine hissettiklerimi yazıyorum.️
En sevdiğim Berna Durmaz kitabının Bir Fasit Daire olduğunu da belirtmeliyim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Berna Durmaz
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
İstanbul, 1972
BERNA DURMAZ, 1972 yılında, İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. Öyküleri, Adam Öykü, Notos, Sözcükler gibi dergilerde yayımlandı.
Bir dönem Sema Kaygusuz’un öykü çalışmalarına, iki dönem de Semih Gümüş’ün Notos Edebiyat Atölyesi’ne katıldı.

Yazar istatistikleri

  • 10 okur beğendi.
  • 128 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 43 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.