Demirtaş Ceyhun

Demirtaş Ceyhun

Yazar
8.1/10
36 Kişi
·
134
Okunma
·
10
Beğeni
·
1.261
Gösterim
Adı:
Demirtaş Ceyhun
Unvan:
Hikâye, Roman ve İnceleme Kitapları Yazarı
Doğum:
Adana, 1934
1959 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümünü bitirdi.
Genelde toplumsal konuların irdelenmesine yönelen eserler veren Ceyhun'un ilk hikâyeleri 1955 yılında Yeni Ufuklar dergisinde yayınlanmaya başlandı. Yazarlığının ilk döneminde kişisel sorunlar üzerine eserler veren Ceyhun'un konulara bakış açısı, cinsel ve ruhsal sorunlara getirdiği farklı yaklaşımlar dikkati çekti. Ancak yazarın günümüzde kitlelerce tanınması, daha sonraları çağdaş içeriği ağır basan, toplumsal gerçeklerin kökenlerine yönelen inceleme eserleri ile olmuştur.
Ceyhun, Asya adlı romanıyla 1970 TRT ödülünü, Çamasan adlı eseriyle 1973 Sait Faik Hikaye Armağanı'nı kazandı. Yazarın ayrıca Horozlu Ayna isimli bir çocuk hikâye kitabı da bulunmaktadır.Ceyhun, Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Başkan Yardımcılığı görevi sırasında özel yüksekokulların devletleştirilmesi için mücadele etmiş ve Anayasa Mahkemesi'nin 1971 yılında aldığı kararla 44 yüksekokul devletleştirilmiştir. 1984 yılında Aziz Nesin ve Yalçın Küçük'ün de aralarında bulunduğu bir çok aydınla birlikte Aydınlar Dilekçesi ni hazırlayanlar arasında yer aldı. Demirtaş Ceyhun haftalık Aydınlık'ta köşe yazıları yazmaktaydı. İşçi Partisi üyesi ve partinin 2007 yılında ilan edilen Milli Hükümeti'nin Kültür Bakanı'ydı. Zatürre tedavisi görmekte olduğu hastenede hayatını kaybeden Ceyhun'un cenazesi Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verildi
Demek, bazan başkalarının zaaflarına da imrenmek, insanoğluna özgü zayıflıklardan biriymiş...
Demirtaş Ceyhun
Sayfa 213 - Yazko - 1982
"Bilesin... Yeryüzünde gerçek olan tek şey sevgidir. Mülkün de temeli sevgi... Adaletin de temeli sevgi... Gücün de temeli sevgi..."
Demirtaş Ceyhun
Sayfa 5 - Yazko - 1982
Zaman denilen şey ya sirkeleştirir, çekilmez kılar adamı ya da şaraplaştırır, dostlara, yoldaşlara boğar.
Demirtaş Ceyhun
Sayfa 30 - Yazko - 1982
Görev ve sorumluluk , en kutsal kavramlardı Aziz Bey için, hiç kuşkum yok.Bir insan gönüllü olarak üstlendiği bir işi nasıl olur da savsaklardı , bir türlü aklı almazdı.Kesinlikle hoş görmezdi kaytarmayı.
Demirtaş Ceyhun
Sayfa 36 - Sis Çanı Yayıncılık 1. Basım Eylül 1995
12 Eylül'ün ortalığı kasıp kavurduğu , generallerin ağzından çıkan her sözün yasa sayıldığı o yasa dışı günlerde;
"Aziz Nesin 'i bana bir paşa tanıttı" diye söze başlayıp susuvermişti bir an.
Nasıl olmuştu? Sanki bir bomba düşmüştü salona "Paşa" sözcüğüyle birlikte.Herkes şaşkınlıktan donakalmıştı bir an.Kimse İlhan Selçuk'tan böyle bir söz beklemiyordu çünkü.
Ama o hınzırca susmadan sonra tane tane;
"Aziz Nesin'i bana MARKO PAŞA tanıttı deyince de , alkıştan yer yerinden oynamıştı salonda , sözcüğün tam anlamıyla.
Demirtaş Ceyhun
Sayfa 25 - Sis Çanı Yayıncılık 1. Basım Eylül 1995
"Nazım'ı, gerçekten benim kadar sevseler canım yanmaz.Ben ikiyüzlülükle onun mitlestirilmesine karşıyım.Nazım da insandı.Zayıflıkları da elbette vardı.Ben, insan Nazım'i anlatmaya çalışıyorum. Ama öylesine ikiyüzlüler ki..."
Demirtaş Ceyhun
Sayfa 50 - AD Yayıncılık
"Altı ay kaçak olarak yaşamıştım İstanbul'da. Bir evin alt katında kiracıydım. Üst kattaki ev sahibi kim olduğumu bilmiyordu. Ali Karcı, haftada bir gün bana para ve yiyecek getirirdi. İki hafta gelmedi, görünmedi. Üç gün o evde aç kaldım. Dördüncü gün, üst kattakilerin çöp tenekesine attığı pırasa kabuklarını yedim. Ve o günlerde dostum olması gerekenler, hatta arkadaşım görünenler benim polis, ajan, hain olduğumu söylüyor ve yayıyorlardı. Açlıktan çöp tenekesindeki pırasa kabuklarını yemek zorunda kalmış bir insan, elbet kazandığının değerini bilir ve ziyan olmasını istemez. Şükrediyorum, iyi ki o günleri yaşadım. İnsan olmak kolay değil, hele bu toplumda namuslu kalabilmek..."
160 syf.
·2 günde·Puan vermedi
ITİRAF EDİYORUM ..

Ben bir Aziz Nesin hayranı değilim ..
Ve bu bir inceleme değil ..

Bu yazıda kitap hakkında
#Spoiler da yok ...

Anılardan oluşan derlemeler , yaşanmış hikayeler var içerisinde ..hatıralar hatıralar
Bunlar okurken tanımadığım bu adam hakkında ipuçları. .

Ama neden yazmak istedim .. ?
çünkü kalemim "durma yaz" dedi ..

__demekki bir şeyler öğretiyor Aziz Nesin okumak .. (faydalı huylarından, faydalanmak gerek ) kimi "insan" ların. .

Mesela neredeyse 90 yaşına gelmesine rağmen yılmadan günde 24 saat çalışmasını örnek alabiliriz ..

Mizah yazarı Aziz Nesini sevmesek
Dava Adamı Aziz Nesini seçebiliriz

Ki o pekte ayrım yapmayan bir "insan"
her türlü gel diyen ..
Bizim onu ayırdıģımız kadar, o bizi ayırmıyor inanın. .

"Şimdi dinsizdi öyleydi böyleydi diyenler için de şöyle bir şey söylemek isterim
Bilerek red_eden değil ,bilmeyerek kabul eden daha tehlikelidir ..
Bilerek reddeden kendini yakar
Bilmeyip kabul eden "herkesi"

Özellikle "insan " vurgusu şuradan takıldı aklıma bir röportajında__dönem ve zamanın da __"türban" konusunu sorduklarında "herkese saygı duyduğunu bunun sadece müslümanlık için değil ,ister doğaya ,ister isa"ya " kime inanırsan inan "önce insan " ilkesiyle hareket ettiğini cani gönülden ifade ediyor .. (türban hakkındaki görüşlerini de ayrıca sorarsanız : Bu zamana kadar kalıplar icinde böyle yetiştirimiş bir ferde universite kapısında "dur" diyemezsiniz diyor ) bende roportajlarina göz gezdirerek öğrendim. İzleyebilirsiniz. ..

Başka Ne var Aziz Nesinde mesela "cimri" diyorlar ona .. hiç bir şeyin boşa sarf edilmemesi düşüncesine sahip olduğu için .. bu etiketi "tutumlu" ile değiştirmek şart ..neden tutumlu çünkü "yokluk" nedir görmüş. .şimdi biz tencere yemeğine burun kıvırırken "bir tencere fasulyenin " ne anlama geldiğini bu eski adamlardan tekrar öğreniyoruz (ben öğreniyorum şahsım adına )

Bir başka nokta
SÜREKLİ Canına kast edilen bir adam olarak hiç kimseyi öldürmemiş mesela
Asalım(mahkemeler) demisler
kurşunlayalım (3kez) yapmışlar
yakalım(Sivas) ateşe de vermişler..
Daha benim bilmediğim bir sürü olay geçmiş başından ..

O ve diğerleri ..
bu insanlar artık yoklar. ..
bizim adımıza "sen bunların avukatı mısın? Dendiğinde EVET ! diyen o adam da artık yok
Hepimize geçmiş olsun .. bravo bize alkış. ..
Hem susar hem sustururuz ... !

_Örnek alınmayacak şöyle bir iki huyda buldum Aziz Nesinde

Çay _sigara düşkünlüğü mesela .. :)
Yada
"Sahi yahu hiç bir şey yemedim " diyene kadar acıktığını bile fark etmeyecek kadar işine düşkün olmak ..
Ve tabii kısa bir öykü yazabilmek için binlerce taslakla mükemmelleştirmeye çalışmak ..
Şimdilik bildiğim bunlar ..

Mehmet Nusret Nesin maaşlı bir yurtsever değilim demiş. O bir gönül adamı ..yavaş yavaş tanıyorum, tanımaya çalışıyorum
Hikayelerini henüz sevmiyorum ama o hikayelere verdigi emeğini okuyup saygı duyuyorum ..

NesinVakfı konusuna hiç girmedim çünkü gerçekten BÜYÜK bir konu daha uzun uzun konuşuruz ilerleyen zamanlarda ..


Hele ki şairliği de var sırada .. :)


Yüreğim gövdeme sığmıyor
Gövdem odama
Odam evime sığmıyor
Evim dünyaya
Dünyam evrene sığmıyor
Patlayacağım


Dip Not : Bu kitap babamın kütüphanesinden gelen ikinci Aziz Nesin kitabıydı. ."Şunu da yeri gelmişken söylemeliyim ki Aziz Nesinin bir sürgünün anılarında çocuklarına olan düşkünlüğü beni çok şaşırtmış, hayrete uğratmisti gercekten bir "baba" figürü olduğuna kani olmuştum "

Extra dip not :)
bitirirken ...
bu kitap ,bu sitede Tuco adında bir "insan" olmasa belki de "asla" okunmayacaktı ..

Teşekkürler ... :)
iyi okumalar ...
159 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Çok severek okudum.. Zaten çok merak ederek ve heycanla almıştım.. Aziz Nesin'in kitaplarından önce kitapları hep yarım bırakırdım.. Kalemi okadar güçlü bi yazarki her kitabı okumaya değer.. Beni en çok özgürce yazması etkiledi..
159 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Aziz Nesin'in kendisiyle yapılmış röportaj ve kitabın yazarının kişisel Nesin ile ilgili deneyimlerinden oluşan, az çok Nesin hakkında bildiğimiz şeylerin biraz derli toplu hali var kitapta. Okumak isteyenlere tavsiye edebileceğim bir kitap.Ancak bir klasik Aziz Nesin kitabı olduğunu ve dilinin her zaman nükte içerdiğini unutmamak lazım.
En fanatik düşmanları bile, gördükleri bir toplumsal aksaklık karşısında biraz öfkelenince, hemen Aziz Nesin'in adını anmaktadırlar bilindiği gibi. Ya, "Tam Aziz Nesinlik olay" demektedirler. Ya, "Aman bunu Aziz Nesin duymasın" demektedirler. Ya da "Bunu Aziz Nesin bile akıl edemezdi" demektedirler. (S. 10)Ve bugüne dek niçin düşünmeyi öğretmemişler, öncelikle de bunu düşünmeliyiz.
(S. 32)
159 syf.
·7 günde·10/10
Demirtaş Ceyhun'u hiç tanımıyorken Aziz Nesin hakkında yazdığı bu anı-deneme kitabı görünce bi an önce edinip okumaya başladım. Demirtaş Ceyhun; bu kitapta Aziz Nesin ile tanışmasını, daha sonra ki dostluklarını, kısa adı TYS olan ve Aziz Nesin'in büyük desteğiyle kurulan Türkiye Yazarlar Sendikası'nda yaşananları, daha sonra burada Aziz Nesin ile birlikte yönetim kadrosunda birlikte yer almasını giden yolu, Aziz Nesin'in vatanımızda ve yurtdışında yaşadığı bazı trajikomik anektodlarına, siyasi duruşlarına, bazı davalarının sürecinde yaşadıklarına, dönemin diğer ünlü ve önemli yazarları (bkz: Orhan Kemal) ile ilişkilerine ve Aziz Nesin'in kişilik özellikerine yer vermiş.

Kitap bana beklediğimin tam tersine okurken çok eğlendirdi. Ayrıca Aziz Nesin gibi büyük hayranlık duyduğum birini daha yakından tanıma şerefine nail oldum. Yazıya aktardıkları kadar, yazıya aktaramadığı günlük konuşmaları ve yaşadıkları da bir o kadar öğretici ve mizah yüklü ki...
İyi ki yaşadınız Aziz Nesin, Demirtaş Ceyhun, Orhan Kemal, Kemal Tahir ve Nazım Hikmet gibi kendini topluma adamış siz ey gerçek sanatçılar.
İyi ki farkettim, iyi ki tanıdım iyi ki okudum sizleri.
159 syf.
·321 günde·Beğendi·10/10
İnsanlık, tarihi boyunca bu gerçeği kaç kez yaşamıştır kimbilir!.. İşler ne zaman sarpa sarmışsa bir ülkede, yöneticiler mizaha düşman olmuşlardır hemen. Mizaha yasaklar getirerek de sarpa sardıkları işleri düzeltememişlerdir.
Aziz Nesin'in yazım hayatı boyunca yaşadığı zorluklar anlatılmış.Aziz Nesin bu zorlukları anlatırken bile Mizah yönünden ödün vermemiş.Ağlanacak halimize gülüyoruz dedirtiyor okura resmen.
Aziz Nesin'e ülke olarak çok büyük haksızlık ettiğimizi düşünüyorum.Dinsizliği ile yaftalayarak toplumun ve yobaz dincilerin hedefi haline getirilmiştir.Ülkede kimseye saygısı olmayan İslamcılara rağmen fikirlerini açıkça söyleyebilmiştir.
Ülke dinci karanlığın içerisindeyken (ki hâlâ içerisinde) yazdığı 'Muamma' şiiri ile incelemeye veda edeceğim.

“Evrende nice sır varsa.
Hepsinden vermiştir haber”
Kuran’ı yorumlayıp da.
Dincilerimiz böyle der.

Bilinmez ne hikmetse.
Hep batılı icat eder.
Bir yandan atomu çözer,
Bir yandan uzaya gider.

Bizde “nurlu kitap” varken.
Niçin karanlıktır kader?
Acep İslam uyuklarken.
Kuran mı okur kafirler?
176 syf.
·5 günde·Beğendi·5/10
Demirtaş Ceyhun Aydınlarımız ve Laisizm kitabında ele aldığı konulardan biri de Osmanlı İmparatorluğunun teokratik bir yapıya sahip olmaması. Osmanlı'dan günümüze laikliğin bir toplumsal yaşayış biçimi olarak benimsenmemesinin nedenlerini daha iyi anlamamızı sağlayacak bir çalışma olduğunu düşünüyorum.
159 syf.
·Beğendi·10/10
DEMİRTAŞ CEYHUN
1934 - 29.07.2009

# Fistik gibi kitap. Okumasi cok keyifli.
# #aziznesin'in dostu #demirtaşceyhun 'un kaleminden #aziznesin'le ilgili anilar,hatiralar...
# bir insan arkadasini bu kadar güzel anlatabilir...
159 syf.
·5/10
Büyük dahinin ele alindigi bir deneme Aziz Nesin ile yapilan röportaj ve beraber yapilan calismalarin ele alindigi ve o zamanin hukumet yetkililerinin ustad hakkindaki dusuncelere yer verilen okunmasi gereken bir kitap

Yazarın biyografisi

Adı:
Demirtaş Ceyhun
Unvan:
Hikâye, Roman ve İnceleme Kitapları Yazarı
Doğum:
Adana, 1934
1959 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümünü bitirdi.
Genelde toplumsal konuların irdelenmesine yönelen eserler veren Ceyhun'un ilk hikâyeleri 1955 yılında Yeni Ufuklar dergisinde yayınlanmaya başlandı. Yazarlığının ilk döneminde kişisel sorunlar üzerine eserler veren Ceyhun'un konulara bakış açısı, cinsel ve ruhsal sorunlara getirdiği farklı yaklaşımlar dikkati çekti. Ancak yazarın günümüzde kitlelerce tanınması, daha sonraları çağdaş içeriği ağır basan, toplumsal gerçeklerin kökenlerine yönelen inceleme eserleri ile olmuştur.
Ceyhun, Asya adlı romanıyla 1970 TRT ödülünü, Çamasan adlı eseriyle 1973 Sait Faik Hikaye Armağanı'nı kazandı. Yazarın ayrıca Horozlu Ayna isimli bir çocuk hikâye kitabı da bulunmaktadır.Ceyhun, Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Başkan Yardımcılığı görevi sırasında özel yüksekokulların devletleştirilmesi için mücadele etmiş ve Anayasa Mahkemesi'nin 1971 yılında aldığı kararla 44 yüksekokul devletleştirilmiştir. 1984 yılında Aziz Nesin ve Yalçın Küçük'ün de aralarında bulunduğu bir çok aydınla birlikte Aydınlar Dilekçesi ni hazırlayanlar arasında yer aldı. Demirtaş Ceyhun haftalık Aydınlık'ta köşe yazıları yazmaktaydı. İşçi Partisi üyesi ve partinin 2007 yılında ilan edilen Milli Hükümeti'nin Kültür Bakanı'ydı. Zatürre tedavisi görmekte olduğu hastenede hayatını kaybeden Ceyhun'un cenazesi Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verildi

Yazar istatistikleri

  • 10 okur beğendi.
  • 134 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 53 okur okuyacak.