Gerçeğin Masalı

7,9/10  (9 Oy) · 
36 okunma  · 
5 beğeni  · 
561 gösterim
Bir yokmuş, iki yokmuş, üç yokmuş… Eski günlerde yeryüzünün bir ülkesinde hiçbişey yokmuş. Hiçbişeyi olmayan bir ülkenin bir padişahı varmış. Bu padişahın da bir hazinesi varmış. Bu hazinede o ulusun en değerli bir emaneti korunurmuş. Atalardan kalan bu emanetle o ulus övünürmüş. “Hiçbişeyimiz yoksa da, atalarımızdan bize böyle bir emanet kaldı,” diye avunurlar, yoksunluklarını, yoksulluklarını unuturlarmış…
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  159
 • ISBN:
  9759038749
 • Yayınevi:
  Nesin Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Hüsamettin Çalışkan 
20 Nis 20:28 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

1958 yılında, Türkiye gerçeklerini "masal" gibi ve kimi hayvan öyküleri üzerinden anlatan bu Kitap, bugün de "masal" olarak hala geçerli...Gerçeğin Masalı..

Kitaptan 12 Alıntı

Asiye-Melikşah 
11 Nis 08:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanoğlunun en verimli en güçlü çağı yirmibeş otuz yaş arasıdır.

Gerçeğin Masalı, Aziz Nesin (Sayfa 72)Gerçeğin Masalı, Aziz Nesin (Sayfa 72)
Asiye-Melikşah 
11 Nis 08:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünyanın tarihi ikimilyardörtyüzmilyon yıllık deniliyor. Benim bitmemiş tarihim şimdilik elli yıllık. Kelebeğin tarihi bir günlük.

Gerçeğin Masalı, Aziz Nesin (Sayfa 54 - Nesin)Gerçeğin Masalı, Aziz Nesin (Sayfa 54 - Nesin)
Asiye-Melikşah 
11 Nis 12:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan soyu bir çıkarı bir yararı olsaydı,canavarları bile eğiterek evcilleştirebilirdi.

Gerçeğin Masalı, Aziz Nesin (Sayfa 148)Gerçeğin Masalı, Aziz Nesin (Sayfa 148)
Asiye-Melikşah 
11 Nis 12:36 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biz akıllı insanlarız.Bu yüzden akıllı insanların savaş yöntemleri ve akıllı insanların koyduğu kurallara göre savaşıyoruz.

Gerçeğin Masalı, Aziz Nesin (Sayfa 116)Gerçeğin Masalı, Aziz Nesin (Sayfa 116)
Ayten Ernaz Tiryaki 
 11 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Eşekler
"O eski kuşaktan eşek, tehlike kuyruk altına girinceye dek, kendini avutup, kandırmamış olsaydı, bizler de konuşmasını bilecektik. Ah biz eşekler , ah biz eşek milleti...Aaaa-i, aaa-i, aaaii..."

Gerçeğin Masalı, Aziz NesinGerçeğin Masalı, Aziz Nesin
Mehmet Sinan Gündüz 
 12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

- Yazıklar olsun! diye bağırdı. Hiçbiriniz istediğimiz gibi yetişmediniz. Hiçbiriniz insan olamadiniz. Hepiniz de insanlıktan uzaksınız. İnsanlıktan ayrildınız. Artık ölüyoruz. Yazık oldu emeklerimize, boşa gitti. Bütün hakkımız haram olsun, Allah hepinizi kahretsin.
Çocuklar şaşırdılar
-Peki ama, bize neden beddua ediyorsunuz? dediler.Biz yanlış bisey mı yaptık yoksa?.. Size baktık, sizi örnek aldık. Siz ne yaptinizsa, biz de onu yaptık...

Gerçeğin Masalı, Aziz Nesin (Sayfa 18)Gerçeğin Masalı, Aziz Nesin (Sayfa 18)
Mehmet Sinan Gündüz 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

En değerli madde Namus'tu. Yeryüzünde Namus'tan daha değerli hiç,ama hiçbisey yoktu. Onun için bütün insanlar Namus'a sahip olmak için çalışır, çabalar,didinirlerdi. Örneğin Namus'un yanında altın, platin, elmas,pırlanta gibi şeyler, fışkı ve dışkı kadar değersiz kalırdı.
O çağda insanlar doğdukları zaman, anababalarindan kendilerine miras olarak Namus kalmamışsa,Namus'suz olarak doğmuş olurlardı. Ama çalışıp cabalayarak Namus sahibi olurlardı. Yani insanlar ne denli çalışır kazanırlarsa o denli çok Namus'a sahip olurlardı. Bütün insanların amacı,ellerinden geldiğince çok Namus'a sahip olmak ve Namus'larini gittikçe arttırmaktı.

Gerçeğin Masalı, Aziz Nesin (Sayfa 56)Gerçeğin Masalı, Aziz Nesin (Sayfa 56)
Mehmet Sinan Gündüz 
12 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

-Pek sayın üyeler!.. Müvekkilim o kadar ağır suçlar işlemiş, ve suçluluğu gerek tanıkların anlattıklarından,. gerek kendi uğursuz suratından o kadar belli olmuştur ki, savunma için söyleyeceğim her söz gereksiz, yersiz kalmıştır. Ancak şu noktayı göz önünde tutmanızı rica ederim. Sanık, önünde sonunda bir insandır. Bütün bu, tanıkların anlattığı suçları işlemek, başkalarının sırtından geçinmek, öldürmek, işkence etmek, boğmak, kesmek, hatta kendi buluşu silahlarla kendi kendini yok etmeye çalışmak, onun insanlığının kaçınılmaz bir sonucudur.

Gerçeğin Masalı, Aziz Nesin (Sayfa 143)Gerçeğin Masalı, Aziz Nesin (Sayfa 143)
Mehmet Sinan Gündüz 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sanıldığı gibi atalarımız ilk insanlar, aslan,kaplan, kurt gibi hayvanları evcilleştiremedikleri için egitmemiş değillerdir.Bunlardan yararlanamayacağı için, boşu boşuna eğitip evcilleştirmeye uğraşmamışlardir; yoksa insan soyu, bir çıkarı , bir yararı olsaydı, canavarları bile eğitebilirdi.

Gerçeğin Masalı, Aziz Nesin (Sayfa 148)Gerçeğin Masalı, Aziz Nesin (Sayfa 148)
2 /