1000Kitap Logosu
Emmanuele Bernheim
Emmanuele Bernheim
Emmanuele Bernheim

Emmanuele Bernheim

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.1
37 Kişi
106
Okunma
2
Beğeni
602
Gösterim
Unvan
Fransız Yazar
Doğum
Paris, Fransa, 1955
Yaşamı
Emmanuele Bernheim, Paris’te doğdu. Üniversitede Japon Dili eğitimi gördü. Mezun olduktan sonra birkaç yıl Cahiers du Cinema adlı ünlü bir Fransız Dergisinin fotoğraf arşivinin sorumlusu olarak çalıştı. Yapımcılar ve bazı edebiyat komiteleri için televizyon ve sinema senaryolarının ön okumasını yaptı. Kendisi de birkaç senaryo yazdı. 1985 yılında ilk kitabı “Sustalı” yayınlandı. 1993’te yazdığı “O’nun Karısı” adlı kitabıyla Medicis Ödülü’nü kazandı. Son kitabı “Cuma Akşamı” 1998 yılında basıldı. Senaryo yazmayı da sürdüren Emmanuele Bernheim, Paris’te yaşıyor.
96 syf.
·
4 günde
·
4/10 puan
Biraz daha psikolojik ve hatta felsefi zeminle karakterin “anomalileri” desteklenmeliydi. Oradan oraya gerilen birinin hezeyanları akış ve bütünlüğü bozuyor. Ve en temelde okurda; gerginlik ve anomali içinden çıkılmaz bir küp imajı kalıyor. Oysaki yazar; karakterin -gerek yaşadıklarından sonradan edindiği fikirsel kazanımla ve/veya bilişsel olarak sahip olduğu yeni psikodinamik bir duruş ile - yaşam koçudur. Daha doğrusu edebi bir eserin ortaya çıkması; ancak yazarın karakteri aşmasıyla mümkündür. Bu aşma artık “ çözemedim ben bu işi” ile “ kaybettim” ile de olabilir. Halen çantasında sustalı taşıyan birinin; çantasında sustalı taşıyan bir karakteri yazması gibi subliminal bir günlük haline gelmiş kitap. Saygılar.
Sustalı
6.2/10
· 32 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Zümrüd
O'nun Karısı'nı inceledi.
96 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
O'nun Karısı
"Thomas", saat kaçta gelirse gelsin, "Claire"in evinde (Claire bütün saatleri saklasa bile) bir saat on beş dakika kalırdı. Kesinlikle daha fazla kalmazdı. "Claire, Thomas ve O'nun (Thomas'ın) karısı". İnsan tarihi kadar eski klasik bir aşk üçgeni. Kısacık bir roman, bin sayfa da olabilirdi, ama tek bir sözcük eksik olsaydı, belki böylesine derinlikli, böylesine duygu yüklü bir roman olamazdı. Pek az romancı "yazı"nın olanaklarını bu denli ekonomik, bu denli verimli kullanabilmiştir. Tekrarlanması, öykünülmesi çok tehlikeli ve belki de olanaksız. Evli bir erkeğe tutulan Claire, otuz yaşında bir doktor; sevgilisinin görmediği karısına hayran, görmediği iki çocuğuna vurgun; "aşk"ı teninde ve imgeleminde yaşıyor. Yaşanan aşkın tanıkları da şaşırtıcı: "Thomas"ın kahvesinden artan kesme şekerler, kullandığı prezervatiflerin parlak kutuları, kuruyan çiçekler. Büyük bir aşk! Ama bu Claire'in bir yılbaşı gecesi başka bir erkekle yatmasına ve bir hastasının düşürdüğü kibrit kutusuyla yeni bir koleksiyona başlamasına engel değil... Şu ana kadar pek çok kitap okudum, hepsi farklı boyutlarda, farklı konularda.. Amma tam eminlikle söyleye bilirim, O'nun karısı kitapı farklı, düşündüklerinizin tam tersi, beklemediğiniz hadiselerle karşılaşma, daha bitmemiş sandığınız zaman artık kitapın bitmiş olması hakikaten çok qarip, tuhaf, hem de güzel bir hisstir. Ben buna hem de bir şans eseri derim. Çünki Clair'e nin yaşadıkları hayatın onun için yaptığı tatlı bir süpriz.. Çok güzel, akıcı bir kitap kesinlikle okumanızı tafsiye ediyorum. Sevgilerle..❣
O'nun Karısı
7.4/10
· 74 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
22
Neslihan
O'nun Karısı'nı inceledi.
96 syf.
·
1 günde
·
6/10 puan
Okuduğum degisik kitaplardan birisiydi. Kitap oldukca kisa ve gün gün ilerliyor. Konusu icin ne desem bilemiyorum. Bir kadinin saplantisi mi yoksa yasak ask meraki mi karar veremiyorum. Aslinda yasak bir ask hikayesi okuyacagimi düşünmüştüm başlarda. Ama kadinin, adamin karisiyla iliskisini bu kadar düşünmesi garip geldi. Aslinda kadin basli basina garipti. Adama ait her seyi biriktirmesi, saplantisi. Son sayfada zaten her seyi daha iyi anladim. Degisik bir kitap ama herkesin sevecegini düşünmüyorum.
O'nun Karısı
7.4/10
· 74 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
4