Hasan Cemal

Yazar 7,7/10 · 68 Oy · 13 kitap · 298 okunma ·  42 beğeni
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
04 Oca 2016

Tayyip Erdoğan’ın kendi alışkanlığıdır anayasa suçu işlemek.
Şimdi de kalkmış, ‘anayasa suçu’ işledikleri gerekçesiyle HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş’la Figen Yüksekdağ’ın milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasını istiyor.
Ve Erdoğan, kendi başkan babalığı için, Kürt sorununu daha da işin içinden çıkılmaz hale getirecek bir kapıyı daha açıyor.
Anayasa suçuymuş...
Şaka gibi.
Bu memlekette asıl Tayyip Erdoğan’ın kendisidir, neredeyse her Allah’ın günü anayasayı orasından burasından çiğneyen.
Üstelik gizlisi saklısı yoktur.
Hepimizin gözlerinin içine baka baka yapar bunu.
Saray’daki Sultan’dır o, anayasayı sallamaz.
Yargı bağımsızlığını takmaz.
Güçler ayrılığını tanımaz.
Hukukun üstünlüğüne inanmaz.

Hasan CemalHasan Cemal
Mehmet, bir alıntı ekledi.
02 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yalanlar bizi yalanlardan kurtaramaz!

(Vaclev Havel)

Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Sayfa 101 - Doğan Kitapçılık)Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Sayfa 101 - Doğan Kitapçılık)
Mehmet, bir alıntı ekledi.
09 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Nerede mi hata yaptık Doğan Bey?" diyorum sessizce, "Yanlış durakta bekledik!"

Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Sayfa 347 - Doğan Kitapçılık)Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Sayfa 347 - Doğan Kitapçılık)
Mehmet, bir alıntı ekledi.
28 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayatta bayılırız yanılmazlığı oynamaya. Nedense hep haklıyızdır. Oysa ahmaklıktır bu.

Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Doğan Kitap)Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Doğan Kitap)
Mehmet, bir alıntı ekledi.
08 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ama bir işin güç olması, onu ne olanaksız ne de gereksiz kılıyor.

Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Sayfa 311 - Doğan Kitapçılık)Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Sayfa 311 - Doğan Kitapçılık)
mısra, bir alıntı ekledi.
01 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Hakikaten cennetten bir köşe. Yine aynı şey kafama takılıyor. İnsanoğlunun kendi elleriyle cennette cehennem yaratabilme kabiliyeti… Belki de insanın içindeki gizli bir köşede hep kendini saklayabilen bir kötülük var. Bir kötü ruh!

1915: Ermeni Soykırımı, Hasan Cemal (Sayfa 54)1915: Ermeni Soykırımı, Hasan Cemal (Sayfa 54)
1 Çay 1 Kitap™, bir alıntı ekledi.
18 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir şeylere inandığımız, inançlarımız uğruna her şeyi göze alıp savaştığımız dönemlerde güzel insanlardık böyle boşlukta değildik.

Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Kitapla ilgili yazımızı profildeki linkten okuyabilirsiniz.)Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Kitapla ilgili yazımızı profildeki linkten okuyabilirsiniz.)
Ertap ALTUNKAYNAK, bir alıntı ekledi.
11 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Bakan olan, bakanlık koltuğuna otururken istifasını da yazar, başbakanına sunar. Ama bu istifa mektubunda tarih yeri boştur; o boşluğu gerektiğinde dolduracak olan, Özal'dan başkası değildir.

Özal Hikayesi, Hasan Cemal (Sayfa 125)Özal Hikayesi, Hasan Cemal (Sayfa 125)
Mehmet, bir alıntı ekledi.
 05 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Düşüncede bağımsızlığı, hoşgorüyü, hayatı bütün renkleriyle sevebilmeyi belki de yaşadığım bütün düş kırıklıkları öğretmeye başladı bana...

Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Sayfa 125 - Doğan Kitapçılık)Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Sayfa 125 - Doğan Kitapçılık)
Mehmet, bir alıntı ekledi.
29 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

... ne de çok yalpalamışım. Sürekli kıvrantılar, iniş çıkışlar..."Hayat denilen o çalkantıya bir dönem kendini hevesle atmış ve umduğunu bulamamış nice kırık adam gibi..."

( " Yeni Hayat, Orhan Pamuk ")

Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Doğan Kitap)Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Doğan Kitap)
1 Çay 1 Kitap™, bir alıntı ekledi.
20 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Aydın-Marksizm ilişkisinde asıl çözülen ve gerileyen, Marksizm değil aydının kendisidir. Aydın, Marksizm’in krizi yüzünden savrulmamış, kendisi savrulduğu için Marksizm’e hep kriz tanısıyla yaklaşmıştır.

Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Kitapla ilgili yazımızı profildeki linkten okuyabilirsiniz.)Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Kitapla ilgili yazımızı profildeki linkten okuyabilirsiniz.)
Mehmet, bir alıntı ekledi.
30 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer çocuğumun üzerinde otorite kurabilmem ve söylediğimi yaptırabilmem ona tokat atmaktan geçiyorsa, ben bu otoriteden vazgeçiyorum, diyebilecek miyiz?

Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Doğan Kitap)Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Doğan Kitap)
sezgin, bir alıntı ekledi.
19 Oca 2017 · İnceledi · Puan vermedi

Zilli kurt
Aklıma yaşar Kemal'in ''zilli Kurt'u'' geld,Üç dört yıl önce ki bir yazımda kısaca yazmıştım. Söyle anlatır zilli kurdu:
''Zilli Kurt'' adı şuradan geliyor; kurtlar Anadolu da bir koyun damına girdiler mi, bir tanesini yemez,hepsinin boğazını sıkar.kurdun ağzının değdiği koyun yaşamaz. Bir gece de bütün bir köyün koyununu yok edebilir. Kurt çeker gider... Köylüler atlara binip kurdun ardından giderler, silahsız, köpeklerle.Köpekler öldürmesin diye, Köpeklerin boyunlarındaki tohtları çıkarırlar. Kurdu yakaladıktan sonra fiske vurmazlar. Boğazına sağlam bir kirişle zil takarlar.Kurt ne koyuna yaklaşabilir, ne köye...Acından ölür. işte bunu yaşamımla birleştirdim.Çok iş yaptım ben otuz kırk kadar... Adana'da zilli kurt oldum, sosyalistlikten dolayı. Türkiye dünyanın en ağır faşizmini yaşadı. Herkes sanıyor ki iki parti oldu. demokrasi geldi ... Benim '' zilli kurt'ta anlatacağım. Hükümete aykırı düşüncede olanların çektikleri... Tam zilli kurt yaşamıydı.O işe giriyorum, on gün sonra polis geliyor, çıkarılıyorum. Öteki işe giriyorum, jandarma geliyor, çıkarılıyorum. Birde insanları öyle şartlıyorlar ki...En korkuncu da beni o , beni işe almaya korkuyor herkes... bana düşüncelerimden dolayı çok çektirdiler. düşüncelerimden dolayı zilli kurt oldum.

Kürtler, Hasan Cemal (Sayfa 386 - doğan kitapçılık)Kürtler, Hasan Cemal (Sayfa 386 - doğan kitapçılık)
Mehmet, bir alıntı ekledi.
07 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İlk insan ateşi bulduğu zaman çok sevindi. İnsanlık tarihinde bir dönüm noktasıydı bu. Ama ne yazık ki ateş, neredeyse her buluş gibi iyiye de kötüye de hizmet etti. Ortaçağ'da inançlarından dolayı insanlar yakıldı. Daha sonra kitaplar...

Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Sayfa 275 - Doğan Kitapçılık)Kimse Kızmasın Kendimi Yazdım, Hasan Cemal (Sayfa 275 - Doğan Kitapçılık)
sezgin, bir alıntı ekledi.
18 Oca 2017 · İnceledi · Puan vermedi

Konuşanı çok ama düşüneni az bir Türkiye de yaşıyoruz.
Konuşan Türkiye ama''düşünen Türkiye'' değil!
Torna tezgahında çıkmış gibi ''tek tip'' düşünenin ağır bastığı bir Türkiye bu. Farklı düşüneni, Aykırı düşüneni sevmeyen bir Türkiye bu. Herkesin ''devlet gibi''düşünmesini isteyen bir Türkiye bu. Herkesin ''kendisi gibi'' düşünmesini isteyen insanların yaşadığı bir Türkiye bu.Farklılıktan korkan, farklılığın renk ve yaratıcılık olduğundan habersiz bir Türkiye'de yaşıyoruz hala.Düşüncenin karşısına düşünceyle değil küfürle,sopayla,cezayla çıkılıyor bu ülke de hala.

Kürtler, Hasan Cemal (Sayfa 275 - doğan kitapçılık)Kürtler, Hasan Cemal (Sayfa 275 - doğan kitapçılık)
3 /