Yazar
Mahmud Derviş

Mahmud Derviş

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.0
146 Kişi
518
Okunma
114
Beğeni
7,6bin
Gösterim
Unvan
Filistinli Şair
Doğum
Al-Birwa/ Filistin, 13 Mart 1941
Ölüm
Houston-Texas/ABD, 9 Ağustos 2008
Yaşamı
Son dönem Filistin şiirinin en önemli şairlerinden olan Mahmut Derviş, 1948 yılında henüz çocukken, doğduğu köy İsrail tarafından işgal edilerek yıkılınca, ailesiyle Lübnan'a göç etmek zorunda kaldı. Şiir yazmaya, iki kilometre uzaklıktaki okuluna yürüyerek gittiği ilköğretimi sırasında başladı. İlk şiirlerinin yayımlanma sürecinde, "El-arz" (Toprak) cephesinde etkinlik gösterdi. "El İttihad" gazetesi ile "El Cedid" dergisinin yazı işleri müdürlüklerini yaptı. Şiirleri 20'den fazla dile çevrilen Filistinli şair, 2003 yılında uluslararası Nazım Hikmet şiir ödülüne de layık görüldü. 1982 yılı Eylül ayında Sabra ve Şatilla'da yaşanan katliamın ardından yazdığı Beyrut Kasidesi ile 1984'te te Sovyetler Birliği'nde Lenin ödülünü aldı. Şiirleri ve yazıları nedeniyle birçok kez tutuklanarak cezaevinde yatan şair, Filistin halkının yaşadığı zorlukları dizeleriyle anlatmasıyla tanınmaktaydı. Adı, 2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nün önde gelen adayları arasında geçen Derviş, lirik örnekler gösteren şiirinde, geniş bir insanlık tarihi ve coğrafyasını konu edindi. 1970 yılında İsrail'den sürgün edilen sanatçı, iki yıl süreyle birçok Arap ülkesinde dolaşmak zorunda kaldı. 2008 yılı Mayıs ayında 2. Beyoğlu Şiir Festivali kapsamında Türkiye'ye geldi. Birçok şiiri Marcel Khalife, Majida El Roumi ve Ahmad Qa'abour tarafından bestelenen şair, Hamas ve El Fetih örgütleri arasındaki çatışmaları da eleştirel bir yaklaşımla şiirlerinde konu edindi. İsrail kökenli Fransız yönetmen Simone Bitton, 1997 yılında Fransız televizyonunda, kendisi hakkında bir Mahmut Derviş belgeseli yayınladı. Türkçeye çevrilen 20 civarında kitabı bulunan Derviş, geçirdiği bir açık kalp ameliyatı sonucu yaşamını yitirdi. Filistin ulusal marşı Neşîd el-intifada'nın söz yazarı olan sanatçının en bilinen şiiri, şu sözleriyle tanınmaktadır: “ Kaydet; ben bir arabım... kart numaram elli bin... sekiz çocuğum var... dokuzuncusu önümüzdeki yaz geliyor. kızdın mı... Kaydet; ben bir arabım... (..) ama lütfen yaz... herşeyden öte... kimseden nefret etmem ben...

İncelemeler

Büşranur Yalınız
Ölümü Seviyorlar Benim'i inceledi.
54 syf.
·
1 günde
·
9/10 puan
Mahmud Derviş.. Direniş, işgal, esaret, zulüm, zindan, işkence, kendi öz vatanında kendinden uzaklaştırılan bir toplumun şair ruhlu kalesi.. Her şair bir kaledir nihayetinde, her şey yıkılır her şey esir edilir ama şairin sözcüklerini işgal edemezler.. Kısa bir derleme kitaptı, "Ölümü Seviyorlar Benim" Yine de haykırışı, yüreğindeki yangın ve direnişi burcu burcu yayıldı etrafa okudukça..
Ölümü Seviyorlar Benim
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
saudade
Biz Kaybettik Aşk da Kazanmadı'ı inceledi.
155 syf.
·
Puan vermedi
Kendi ülkemiz dışında Orta Doğu yazar ve şairlerine biraz uzağız sanırım. Çeviri bakımından kaç kitap var dilimizde bilmiyorum. İnceleme yapılmadığını ve okunma sayısını da görünce çevirmenin ne kadar haklı olduğunu gördüm. Üzücü bir durum. Çok zengin kültür, dil ve tarih geçmişleri var kapsadığı ülkelerin ama sanırım popüleriteye yenik düşüyor edebiyat da çeviriler de. Tabi bunların kitapla hiçbir alakası yok. Kitaptan bağımsız bir şekilde iç sesim konuştu sanırım. Kitaba gelirsek eğer Mahmud Derviş'in seçilmiş şiirleri var. Her biri anlam kokuyor. Yaşanmışlığı, anılarını hissedebiliyorsunuz. Coğrafya kader mi bilmem ama bazı insanlar için keder sebebi olduğu kesin. Var olan kökün bir anda sökülüyor. Nereye kök salacağını bile bilemiyorsun. Seviyorsun, her köşe başında anıların var fakat yaşayamıyorsun özgürce. Huzur yoksa o toprak zehir oluyor. Mahmud Derviş'in hayatı ve şiirleri buna bir kanıt. Dilerim daha çok şiirlerine ulaşırız zamanla ve daha nice şairin, yazarın. İyi okumalar.
Biz Kaybettik Aşk da Kazanmadı
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
24
halis&muhlis
Gazze İçin Sessizlik'i inceledi.
144 syf.
·
Puan vermedi
1941'de Filistin'in Akka şehrinin Berve köyünde doğan Arap şiirinin önemli isimlerinden Mahmut Derviş, henüz 7 yaşındayken işgal edilen köyünü terk edip Güney Lübnan'a mülteci olarak yerleşti. Savaşın şiddeti durulunca geri dönen Derviş, doğduğu köyün yok edildiğini gördü. Başka bir köye göç etmek zorunda kaldı. Ama bu defa da "ülkeye kaçak yollardan girdiği" gerekçesiyle ikamet verilmeyince kendi ülkesinde mülteci durumuna düştü. Onun başına gelenler BM Taksim Kararı sonrası Filistin halkının çoğunluğunu kapsayan bir durum haline geldi. Bir halkın yarıdan fazlası başka ülkelerde ve kendi ülkesinde mülteci olarak yaşamak zorunda kaldı. Dünyanın gözü önünde, dünyanın sessizliği içinde... Bu kitapta Mahmud Derviş'in samimi açıklamaları, düşünceleri yer alıyor.
Gazze İçin Sessizlik
OKUYACAKLARIMA EKLE
3
funes
Duvarda'yı inceledi.
128 syf.
·
8 günde
·
10/10 puan
duvar ve kimlik
Derviş, başlangıcından sonuna - çocukluğundan hastane odasına - bir yürüyüş ezgisi söylüyor, Derviş’i ise sonun başlangıcında Enkidu beklemekte. Derviş’in bütünleşmesinin kanıtı olan bu şiir kitabı insanın her yaşında okuması gereken bir yaşam kılavuzu gibi.
Duvarda
8.2/10
· 22 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
3