Eva de Vitray-Meyerovitch

Eva de Vitray-Meyerovitch

Yazar
8.2/10
33 Kişi
·
95
Okunma
·
13
Beğeni
·
757
Gösterim
Adı:
Eva de Vitray-Meyerovitch
Unvan:
Fransız Avukat, Akademisyen ve Sufi
Doğum:
1909
Ölüm:
1999
Eva de Vitray-Meyerovitch (1909 - 1999), Fransız avukat, akademisyen ve sufi.

Katolik bir ailede yetişti. Hukuk ve felsefe eğitiminin ardından tasavvuf ile ilgilenmeye başladı. Bu konuda dersler ve konferanslar verdi. Mevlana ve tasavvuf konularına duyduğu ilgi nedeniyle İslamı seçti ve Havva adını aldı. Muhammed İkbal ve Mevlana'nın eserlerini Fransızca'ya çevirdi.

1999 yılında Fransa'da vefat etti. Cenazesi 2008 yılında vasiyeti gereğince Konya'ya getirilerek Üçler Mezarlığı'na defnedildi.
Kur’ân’da, suyu belirten kelime hem H2O, hem de hayat manasındadır. Çok açıktır ki çölde susuzluktan kavrulan biri için su hem H2O hem de hayattır, Allah’ın kendisine gönderdiği lütuftur.
Kur’ân’ın bütün sûreleri besmele ile başlar, bunun tek istisnası, Tevbe Sûresi olan dokuzuncu sûredir. Birçok müfessir bunun sebebi üzerinde kafa yormuştur. Sebebi çok basit, çünkü Tövbe düşüncesinde yakınlık düşüncesi vardır. O hâlde, siz tövbe ederseniz , dudak ucuyla değilde, tam bir vicdan azabı içinde af dilerseniz, Allah’ a çok yakın olursunuz. O kadar yakın ki, “Rahman ve rahîm olan Allah’ın adıyla” demenize gerek bile kalmaz.
Her şeyden önce söyleyelim ki bana en çok çarpıcı gelen husus, İslam’ın hiçbir şeyi reddetmemesi, hiçbir şeyi inkar etmemesi ve Tevrat ve İncil gibi sahih bir kitap içinde somutlaşmış her vahyi kabul etmesidir. (Tahrife uğramamış şeklini)
Dil meselesi çok önemlidir...değişik anlamlar iç içe girmiş olabilir, gerçi bunlar birbirine zıt anlamlar değillerdir... fakat herkes bu anlamları kendi sezgisine ve zeka seviyesine göre okuyabilir...
Zaten Joliot (Jolyo) bana her zaman takılır ve şöyle derdi: "Ah! Siz zavallı edebiyatçılar! Ben Shakespeare'i sizin kadar iyi okuyabilirim, fakat siz diferansiyel hesabını anlayamazsınız."
151 syf.
·8/10
İnsanlar dinler arasında git-geller yaşayabiliyor. Her din kendi misyoner sınıfını oluşturmuş ve piyasaya sürmüştür.
Kitap röportaj tarzında, iki Fransız ( katolik ) Eva de Vitray Meyerovitch ' e İslam'a yöneltilen genel geçer eleştirileri soruyorlar, Eva' da içtenlikle cevap veriyor.
Kişisel fikrim Eva'nın oldukça ılımlı olduğu yönünde, yöneltilen eleştirilere verdiği bazı cevapları tatmin edici bulmadım. Ayrıca katıldığım yorumlamaları da var.
Mesela Eva'da Mevlana'nın ödüğü gece için kutlanılan Şeb-i Arûs ( Düğün Gecesi ) törenlerinin içi boşaltıldığını, büyük beklentilerle gelen konukların bir çoğuna haz vermediğini söylüyor -- O cağrafyada yaşayan biri olarak kesinlikle haklı buluyorum -- Afganistan,S. Arabistan vb ülkelerde ki uygulamaları da eleştiriyor.
176 syf.
·Puan vermedi
Sonradan İslam'a şerefelenenlerin Din i hakikatlere daha kalpten bağlandıklarına şahit olup okuyorum. Ve bizden utanıyorum. Ne kadar acı olsa da artık kıpırdanmanın zamanı bu insanların yargılarında gizlidir bu çok açık.
176 syf.
·11 günde·Beğendi·9/10
İslam'ın Güleryüzü İslam'ın Güleryüzü Eva de Vitray-Meyerovitch
Acaba hristiyanlık, yahudilik veya diğer dinler hak din olabilir miydi? Neden olmasındı. Sonuçta ortak paydada hepimizin tanrısı vardı ama nasıl tanrı ya da tanrılar mı demeliydim ? Cevabı, hristiyan profesör yazarımız bu kitabında veriyor.

Söyleyişi tarzında okudukça okunası samimi bir sohbetin içine sizinde bir anda dahil oluvereceğiniz bir kitap.

Yazar aynı zamanda söyleyişi yapılan kişi Fransız aristokrat ve katolik bir ailede büyümüş. Felsefe ve hukuk eğitimi almış olan yazarımız aynı zamanda çevirmenlik yapmaktadır.Muhammed İkbal ve Mevlana Celaleddin-i Rumi nin kitaplarını çevirirken oldukça etkisinde kalıp aynı zamanda çocukluğundan gelen kendi dinini sorgulaması dogmalarından duyduğu rahatsızlık, İkbal ve Mevlanayla tanışınca yazarımızın araştırma hevesini iyice körüklemiştir.

Aynı zamanda kalbi iyice İslama ısınmıştır. Ama kendi dinini bir anda büsbütün terk edemezdide.Bunun için ayrıca bir 3 yıl daha ayırmıştır. Ve daha birçok araştırma konferans okuma sonrası müslüman olmuştur. İşte yazarın islama geçiş serüveninin tatlı samimi, dogmatik olmayan sohbetine siz de dahil olmak isterseniz...
176 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Selamın Aleyküm diyerek başlasak tüm hayatımıza ne güzel olur ama.
Kitapta Fransız Yazarımız Eva de Viyray bizim yazarımız Havva hanım :)) dan bahsetmiş.(Müslüman olduktan sonraki ismi)
Hayatını bir film gibi okuma fırsatı bulmak ve gayrimüslim insanların İslamı Hak din olarak kabul etmesi her zaman merakımı uyandırmıştır.
Rabbim kendisini arayana bir şekilde yollar açarak İslam ile şereflendiriyor.
Bu yolculuğu sohbete döküp bizi de kattıkları için teşekkür ederiz. Allah Rahmet eylesin mekanı cennet olsun.

Gayrimüslümler için İslamı anlattığı ve müslümanlar içinde tekrardan İslama girmesi gerektirdiğini hissettiren bir eser olmuş.
Bunun içinde Kuranı Kerim-i ve Peygamber efendimizin hadislerini iyi anlamak tekrar okumak gerektiğini düşünüyorum.

Aynı şekilde Yusuf İslamın da Yusuf İslam hayat hikayesini okumuştum. Yakın zamanda nasıl müslüman olduğunu anlattığı kitabı okumak istiyorum.
Bir Yusuf Masalı
Allah'a emanet olun.
108 syf.
·Beğendi·10/10
Sonradan Müslüman olan yazar bu kitabıyla aslında batılı okurların dikkatlerini çekmeyi planlamış fakat yapılan tercüme ile bizlerin de dikkatinin çekildiğini düşünüyorum. Anlatım tarzı çok hoşuma gitti. Özellikle Hac kısmını okurken büyük bir heyecan yaşadım. Önemli ve okunması gereken bir eser olduğunu düşünüyorum.
151 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Son yıllarda, İslam dini, planlı yada plansız bir takım faaliyetler üzerinden, negatif gösterilmekte ve İbrahimi diğer dinler de, bundan payını almaktadır. Bu durum, bir kısım insanları, bildikleri bir çok şeyi, sorgular hale getirmiştir. Din; insanları sıkan, boğan, sınıflandıran, kamplaştıran, sömüren, bağnazlaştıran, cahilleştiren, savaşların önünü açan hatta sebep olan bir olgu olarak algılanır hale gelmiştir. Bu kitapta, asıl nasıl anlaşılması ve yaşanması gerektiği, Müslüman olmuş bir Fransız hanımefendi'nin ağzından kaleme alınmış. Aynı zamanda mukayeseli bir İslam analizinin de yapılmış olduğunu görüyoruz.
151 syf.
·2 günde·Puan vermedi
kitabı heyecanla okumaya başladım fakat beklediğim kadar değildi.Evaya sorulan güzel sorular vardı ne yazık ki verilen cevaplar tam tatmin edici olmamişti Daha detayli ve güzel olabilirdi.
168 syf.
·5 günde·7/10
Beklediğimden çok etkileyici bir kitaptı. Öyle ki Mevlana' yı bu kitapla anladım diyebilirim. Onun evrenselliğini 'Ne olursan ol yine gel ' sözüyle biliyordum ama dinler arası ve üstü konumunu hiç böyle düşünmemiştim. Kitap ayrıca dinlerin ve inanışların birbiri arasındaki farklarını ve benzerliklerini Eva de Vitray (Havva) hanımın yalın ve akıcı üslubuyla gözler önüne seriyor. Bununla birlikte İslam'da kadının yeri, cihat, çok eşlilik gibi hassas konuları ihtida etmiş ( gayrimüslim iken müslüman olmuş) bir hanımefendiden, Hristiyanlık ile karşılaştırarak dinlemek oldukça enteresandı. Entelektüel bakış açısıyla farklı ufuklara yelken açtırıyor. Ayrıca üslubun naifliği ve yalınlığıyla bir çırpıda okuduğum bir kitap oldu.

Yazarın biyografisi

Adı:
Eva de Vitray-Meyerovitch
Unvan:
Fransız Avukat, Akademisyen ve Sufi
Doğum:
1909
Ölüm:
1999
Eva de Vitray-Meyerovitch (1909 - 1999), Fransız avukat, akademisyen ve sufi.

Katolik bir ailede yetişti. Hukuk ve felsefe eğitiminin ardından tasavvuf ile ilgilenmeye başladı. Bu konuda dersler ve konferanslar verdi. Mevlana ve tasavvuf konularına duyduğu ilgi nedeniyle İslamı seçti ve Havva adını aldı. Muhammed İkbal ve Mevlana'nın eserlerini Fransızca'ya çevirdi.

1999 yılında Fransa'da vefat etti. Cenazesi 2008 yılında vasiyeti gereğince Konya'ya getirilerek Üçler Mezarlığı'na defnedildi.

Yazar istatistikleri

  • 13 okur beğendi.
  • 95 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 39 okur okuyacak.