1000Kitap Logosu
Robert B. Edgerton
Robert B. Edgerton
Robert B. Edgerton

Robert B. Edgerton

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.1
118 Kişi
326
Okunma
24
Beğeni
1.220
Gösterim
Tam adı
Robert B. Edgerton
Unvan
İktisatçı
Doğum
Galveston, Teksas, ABD, 1940
Mustafa Demirkol
Hasta Toplumlar'ı inceledi.
366 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Bu kitabı elime aldığımda neyle karşılaşacağımı bilmiyordum. Hasta toplumlar derken neyi kastettiği konusunda kafanda belli başlı konular vardı fakat; tamamen başka bir kapı açıyor beynimizde. Geçmişte yaşa yaşayan bir çok toplumu, antropologların incelemeleri sonucunda edindikleri gelenekleri, ritüelleri, örf ve adetleri hakkında olumlu ve olumsuz gönderi ile gözler önüne seriyor. Bugünden o döneme baktığımızda bir çok adaptasyonları bize saçma, korkutucu, üzücü vb. gelebilir ama o günden baktığımızda belki onlar için hayatta kalabilmek yapmaları gerekirdi. Ayrıca şimdiki dönemimizi sorgulamaya başlıyoruz acaba ilerleyen zamanlarda gerçekten bizim şu an yaptığımız ne kadar doğru… Gerçekten ferah bir dünya yaratılabilir mi? Bunu yaratmak için nelerden vazgeçip, neleri kabullenmemiz gerektiği konusunda oldukça yararlı bir kitap.
Hasta Toplumlar
8.1/10
· 326 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
St.B! Book Club
Hasta Toplumlar'ı inceledi.
366 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Adettendir, komşudan gelen tabak boş gönderilmez.Adettendir, misafirliğe gittiğin evde çay ikram edilir; teşekkür ederim içmeyeyim dersin. Kahve yapayım , soda vereyim diye içilene kadar sorulur da sorulur... Bunlar tebessüm ettiren, gönül hoşluğu yaratan geçmişten bugüne gelen ufak miraslardır. Bunlar gibi sosyal adetlerimiz belki yüzlercedir. Ama hem bizim, hem farklı toplulukların her geleneği maalesef bu iyimserlik çerçevesi içerisinde değil. Özellikle çocuklar ve kadınlara dayanan, dayatılanlar. Buzdağı Yayınevi tarafından basılan Robert B.Edgerton 'un Hasta Toplumlar eseri temelinde bu konuları inceliyor. Halkların varlığını tehdit eden, kültürlerinin veya dillerinin yok olmasına neden olan, toplumları kışkırtan, akıl ve ruh sağlıklarını olumsuz etkileyen örf, adet, gelenek ve uygulamaların (ne derseniz artık) ekseninde insanın izini sürüyor. Yazar bunu yaparken diğer antropologlara ters köşe yapıyor. Ayyy ne kadar şeker bir gelenek diyen antropologların aksine farklı bakış açıları sergiliyor. Örnek vermek gerekirse; Jane Belo Balililer hakkında "Bebekler ağlamıyor, çocuklar kavga etmiyor, kızları iffetli, büyüklerine saygı duyuyorlar, kanunlara bağlılar vs vs " diye yazıyor. Ancak gerçekte erkeklerin eşlerini dövdüğü, kadınların evden kaçtığı, çocukların asi olduğu ve isyan eden bireylerin çokluğu dikkat çekecek ölçüdeymiş. Yazarımız bu gibi tüm konu başlıklarını adaptasyon ve maladaptasyon çerçevesinde değerlendirip, söz konusu geleneklerin toplumlara olan etkilerini gözler önüne seriyor. Kitabın bu kadar ilgi görmesinin sebeplerinden birisi de sanırım Doğan Cüceloğlu hocamız. Var mısın? adlı kitabında okuyucularına hedef gösterdiği bir eser. Önsözünü de kendisinin yazdığı bir eser ayrıca. Okuma deneyimine gelince; Var mısın ? kitabından çıkıp bu kitaba ulaşan çok kişi olacaktır. Doğan Hoca tarihten silinen toplumlardan bahsederken bu kitaptan bahsediyor. Yani konuyla ilgilenirsen eğer bak böyle bir kitap daha var, güzel kaynaklarla da beslenmiş, bir incele istersen diyor. Bu yüzden de insana dokunan her branş mensubuna bu kitabın okunması gerekliliğini vurguluyor. Ben okurken Coşkun Aral belgeseli izliyor gibi hissettim. Örneklemeler bazen uzun kaçsa da, kitaplığınızın eskimeyen kitaplarından biri olacağına eminim. Buraya kadar okuduysanız, okuduğum kitapları izlediklerim ve dinlediklerimle harmanladığım gönderilerden oluşan insragram hesabıma da beklerim . instagram.com/stbbookclub
Hasta Toplumlar
8.1/10
· 326 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Yunus Emre Uyar
Hasta Toplumlar'ı inceledi.
366 syf.
·
Puan vermedi
Sırf Doğan Cüceloğlu birkaç kitabında ısrarla önerdi hatta önsözünde eğitimciler de okumalı, dedi diye aldım. Öncelikle ömrümde bu kadar kötü bir tercüme çalışması görmedim. Çevirenin yabancı dili mükemmel olabilir ama ben hâlâ Türkçe okuduğuma emin değilim. Yani biraz sabır istiyor. Peki sabretmeye değiyor mu? Antroplogsanız, iyi ki okumuşum diyebilirsiniz ama benim gibi sırf toplumu anlamak adına okursanız kendinizi hemen hemen aynı savın tekrar ettirildiği haddinden fazla örnek olay içinde bulursunuz. Her sayfada başka bir kabilenin maladaptif âdetinde gezinirken basen serüven romanı okuduğunuzu sanabilirsiniz. Bundan zevk almak da mümkün aslında ama süreli sadedin peşinde koşmak yorucu olabilir. Metnin sonunda ana fikrin zaten kitabın ilk cümlesinde verildiğini anlayınca heybetinde aynı fikri inşa eden bol numuneyle mutlu olmanızı dilerim.
Hasta Toplumlar
8.1/10
· 326 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4