Hasta Toplumlar

7,7/10  (17 Oy) · 
31 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.010 gösterim
Doğan Cüceloğlu'nun Ön Sözüyle Hasta Toplumlar Hasta Toplumlar kitabını Türk toplumunun geleceği ile ilgilenen üniversiteli gençlerin, düşünürlerin, eğitimcilerin, siyasetçilerin, gazetecilerin okumasını isterim. Doğan Cüceloğlu Bu kitap bir çok antropoloğun toplumların doğuştan iyi adapte olmuş sistemler olduğu inancına çok etkili bir meydan okumadır ve ayrıca görecilikle ilgili diğer toplumların hasta olarak asla tanımlanamayacağı efsanesinin yanlış olduğunu ispatlamaktadır. Profesyonel antropologların yanı sıra üniversite öğrencileri tarafından da okunması gerekir. Dr. C. R. HALLPIKE Principles of Social Evolution'un yazarı Gerçekten etkileyici ve güncel bir kitap. Robert Edgerton günümüz toplumsal yapısının çıkmazlarının yanı sıra evrimsel geçmişimizi anlamak için hayati öneme haiz kültürel maladaptasyon konularını irdelemiştir. Adaptasyoncu tartışmaların en sadık destekçilerinin bile, Edgerton'ın çok ikna edici şekilde derlediği bu ansiklopedik ve detaylı çalışmasındaki karşı kanıtların bolluğunu reddetmekte çok büyük sıkıntı yaşayacaktır. Bruce M. KNAUFT Antropoloji Profesörü Bu kitap, sadece farklılık yaratan değil aynı zamanda çok muhtemel dönüm noktasını gösteren nadide eserlerden biridir. 'İlkel düzen' efsanesinin net tartışmalarının çok üstünde ve ötesinde Edgerton'ın Hasta Toplumlar'ı, modern antropologların tartışmadan kabul ettiği birçok temel varsayımlara meydan okuyor. S. Chad OLİVER Anropoloji ve Beşeri İlimler Profesörü Edgerton eski bir efsaneyi terk etmemizde ve dünyayı biraz daha fazla doğrulukta görmemizde bize yardım ediyor. Ayrıca Edgerton muazzam bir araştırma programı düzenliyor.Antropolojinin ampirik bir eleştirisi. Bu kitaptan öğrenilecek çok şey var. Roy D'ANDRADE Antropoloji Profesörü Antropolojideki egemen gelenekselliğe cesaretle meydan okuyan büyüleyici bir kitap. Melvin KONNER The Tengled Wings: Biological Constraints on the Human Spirit'in yazarı
(Tanıtım Bülteninden)
StoneDraconis 
08 Haz 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Celal Şengör'ün bir televizyon programında adını zikretmesi üzerine duyduğum bu kitabı okumam tam sınav haftam denk geldi. Dolayısıyla kitabı biraz uzun sürede ve kopuk şekilde okuyabildim. Yaşadığımız çevreden biraz uzaklaşıp değişik kültürlerin içine dalmak her zaman çekici gelmiştir. Bu kitapta da bir çok değişik kültürün yaşamlarına konuk oluyoruz. Afrika'dan Amerika'ya Asya'dan Okyanus'ya ya kadar geniş bir yelpazede insanların davranışlarını ve bunların altında yatan sebepleri öğreniyoruz. Toplumların hastalık derecesine gelen davranışlarının altında yatan sebepleri, geçmişten günümüze küçük parçalar halinde izliyoruz. Keyifli okumalar.

adem çelik 
 19 Ara 2017 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Hasta Toplumlar kitabında toplumların da insanlar veya hayvanlar gibi doğduğunu,gerek kendisinin oluşturduğu gerekse çevreden gelen uyaranların etkisiyle gelişim gösterdiğini ve varlığını devam ettirecek potansiyeli yakalamak için mücadele gösterdiğini anlatmaktadır. Nasıl ki insan öldüğünde veyahut hayvan kalıntıları toprağa karışır zamanla başkalaşır ve kalıntıları belki bir rezerv belki de bir bitkiye humus olarak dönüyorsa yıkılan yok olan toplumlarında akabinde kurulacak toplumlara örnek olabileceğini de söylüyor.

Erdal Pehlivan 
26 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Güzel bir kitap. Bilmediğim bir çok şey öğrendim diyebilirim. Kitabın başında fazlaca alıntı mevcut ,sıkabilir ama ilerledikçe okuma isteği artıyor. Antropoloji meraklısı arkadaşlara tavsiye edebilirim

Beyza 
 30 Haz 2016 · Kitabı okudu · 30 günde · 7/10 puan

Bu alanda okuduğum ilk kitaptı o yüzden her satırı beni şaşırttı, bana bir şeyler öğretti.
Modern şehirlerde toplum yapısının bozuk olduğu buna karşın en iyi bozulmamış toplum örneklerini ilkel kabilelerde görebileceğimiz mitine karşı yazılmış bir kitap.
'Kültür her zaman toplumun yararına mıdır, zararına olduğu alanlar varsa o kültür ögesi varlığını nasıl devam ettirebiliyor?' sorusu etrafında gelişmiş bir sürü araştırma, çarpıcı örnekler..
Yapısının zorlama olduğu cümlelere rastladım, çeviriden mi yazardan mı bilmem ama çok daha anlaşılır kurulabilecekken dolaştırılmış bazı cümleler var onlar dışında akıcı okunabilirliği açısından da sıkıntı vermeyen bir kitap.
Okunmalı.

idris yılmaz 
16 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Hasta Toplumlar
Antropolojik araştırmalardan oluşmuş kıyıda köşede kalan, kaybolup giden toplumların yaşamlarından kesitlerin anlatıldığı, kültürden kültüre yanlış gelen yaşam şekillerinin anlatıldığı, zaman zaman insanın kanını donduran Aztek İmparatorluğunda olduğu gibi yılda 250 bin insanın Tanrılara kurban edildiği geleneklerin anlatıldığı bilgileri içeren bir kitap,
Bazen sürdürülen gelenekleri neden yaptıklarını unutmuş ama hala aynı geleneği sürdüren toplumlar.

Kitap okumak 
02 Haz 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Gündelik hayatın içinde nereden geldiğini biimediğimiz gelenekleri tarihin karanlıklarından ortaya çıkaran bir kitap. Doğan Cüceloğlu'nun ön söz yazdığı ve yayımı ile ilgilendiği bir kitabın doğru ve güzeli paylaşmaması mümkün olamazdı zaten. Tarihe ilgili okurlara öncelikle önerilir.

Nurten Ulaba 
17 Nis 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Geçmişte yaşanan toplumlardaki bağnazlıklar sakatlıklar anlatılmış .Bazen tüylerim dike diken oldu .Köhnemiş kuralların yıllarca insanları nasıl etkilediğini insan hayatının hiçbir önemi olmadığını anlatmış.

Buhtunnasr 
21 Oca 13:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Dünyanın değişik bölgelerinde yaşayan toplulukların kendi içlerinde nasıl farklı özelliklere sahip olabileceklerini görmek açısından faydalı bir kitap. Özünde insan olan toplumun, özü değişmeden yapısının, geleneklerinin, değerlerinin ve normlarının nasıl değişebileceğini ve şekillenebileceğini örnekleriyle açıklıyor. Bir toplumdaki değerlerin başka bir toplum için taban tabana zıt olabileceği aslında insanın nasıl değişik ve uç noktalarda değer yargılarına ve kurallara sahip olabileceğini açıkça anlatıyor.

Bakhtiyar Aliyev 
 18 Şub 12:00 · Kitabı okudu · 12 günde · 5/10 puan

Bir çok kabile ve halk toplumlarının uygulamalarından bahseden bir kitap. Günümüz toplumlarında karşılaşmamız mümkün olmayan ve okuduğunuzda sizi ziyadesiyle şaşırtacak adet ve inançların kabile ve halk toplumları tarafından nasıl yapıldığını görüyoruz.
Önsözünü Doğan Cüceloğlu bey yazdığı için psikoloji alanıyla ilgili bir kitap zannetmiştim. Fakat psikolojiyle çok fazla bir alakası yok. Antropolojiye merakı olanlar için faydalı olabilecek bir kitaptır.

Kitaptan 20 Alıntı

Günümüzde dünya nüfusu saatte 10.000 insan gibi şaşırtıcı bir oranda artmaktadır ve bu artışın büyük kısmı mevcut halkını bile doyurmaktan aciz toplumlarda meydana gelmektedir

Hasta Toplumlar, Robert B. Edgerton (Sayfa 68)Hasta Toplumlar, Robert B. Edgerton (Sayfa 68)
Beyza 
30 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İnsanlar hayatlarında çeşitli şeyler hakkında durmadan şikayetçidir; bazen yeni bir şeyler deneyebilirler ancak inançları ve sosyal kurumlarda herhangi bir temel değişiklik girişimi yoktur. Büyük değişiklikler genellikle dış olay veya durum -işgal, salgın, kuraklık- tarafından empoze edilmektedir.

Hasta Toplumlar, Robert B. EdgertonHasta Toplumlar, Robert B. Edgerton

Protein açısından eksik olsalar da Bena Benalılar tavukların dışkı yediğine inandıkları için ne tavuk ne de tavuk yumurtası yerdi. Lakin favori besinleri olan domuzlar zaten dışkı yiyordu.

Hasta Toplumlar, Robert B. Edgerton (Sayfa 84)Hasta Toplumlar, Robert B. Edgerton (Sayfa 84)

Pitirim Sorokin, Avrupa tarihinin 24 yüz yılını incelediğinde, barış içinde geçen sadece 4 yıl olduğunu keşfetmiştir.

Hasta Toplumlar, Robert B. Edgerton (Sayfa 214)Hasta Toplumlar, Robert B. Edgerton (Sayfa 214)
Erdal Pehlivan 
30 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İsyan etmek insan mevcudiyetinin temel melankolisidir.

Hasta Toplumlar, Robert B. Edgerton (Sayfa 215)Hasta Toplumlar, Robert B. Edgerton (Sayfa 215)
Züleyha TİĞİZ 
11 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Küçük toplumların bir kısmında insanlar kronik olarak açlık içindedir ve birbirlerinin refahını çok az önemserler.

Hasta Toplumlar, Robert B. EdgertonHasta Toplumlar, Robert B. Edgerton
Züleyha TİĞİZ 
11 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsanların , devlet tarafından görmezlikten gelinme , ırkçılık , rüşvet , dinsel ve siyasal çekişme , ekonomik istismar ,sosyal kültürel ve çevresel baskıların diğer türleri arasında bahtsız birer kurban olduğunu da bilmekteyiz .

Hasta Toplumlar, Robert B. EdgertonHasta Toplumlar, Robert B. Edgerton
Erdal Pehlivan 
30 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Azınlığın zenginliğinin ,çoğunluğun harcanmasında olması insanlığın bitmeyen bir endişesidir.

Hasta Toplumlar, Robert B. Edgerton (Sayfa 123)Hasta Toplumlar, Robert B. Edgerton (Sayfa 123)
Züleyha TİĞİZ 
11 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

....antropologlar tarafından bile ilkel düşen efsanesi farkında olunmadan teşvik edildi.

Hasta Toplumlar, Robert B. EdgertonHasta Toplumlar, Robert B. Edgerton
2 /