1000Kitap Logosu
Hasta Toplumlar
Hasta Toplumlar
Hasta Toplumlar

Hasta Toplumlar

İlkel Düzen Efsanesine Bir Meydan Okuyuş

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.1
118 Kişi
328
Okunma
135
Beğeni
4.734
Gösterim
366 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 10 sa. 22 dk.
Adı
Hasta Toplumlar (İlkel Düzen Efsanesine Bir Meydan Okuyuş)
Basım
Türkçe · Türkiye · Buzdağı Yayınevi · Ekim 2017 · Karton kapak · 9786058487413
Orijinal adı
Sick Societies: Challenging the Myth of Primitive Harmony
Doğan Cüceloğlu'nun Ön Sözüyle Hasta Toplumlar Hasta Toplumlar kitabını Türk toplumunun geleceği ile ilgilenen üniversiteli gençlerin, düşünürlerin, eğitimcilerin, siyasetçilerin, gazetecilerin okumasını isterim. Doğan Cüceloğlu Bu kitap bir çok antropoloğun toplumların doğuştan iyi adapte olmuş sistemler olduğu inancına çok etkili bir meydan okumadır ve ayrıca görecilikle ilgili diğer toplumların hasta olarak asla tanımlanamayacağı efsanesinin yanlış olduğunu ispatlamaktadır. Profesyonel antropologların yanı sıra üniversite öğrencileri tarafından da okunması gerekir. Dr. C. R. HALLPIKE Principles of Social Evolution'un yazarı Gerçekten etkileyici ve güncel bir kitap. Robert Edgerton günümüz toplumsal yapısının çıkmazlarının yanı sıra evrimsel geçmişimizi anlamak için hayati öneme haiz kültürel maladaptasyon konularını irdelemiştir. Adaptasyoncu tartışmaların en sadık destekçilerinin bile, Edgerton'ın çok ikna edici şekilde derlediği bu ansiklopedik ve detaylı çalışmasındaki karşı kanıtların bolluğunu reddetmekte çok büyük sıkıntı yaşayacaktır. Bruce M. KNAUFT Antropoloji Profesörü Bu kitap, sadece farklılık yaratan değil aynı zamanda çok muhtemel dönüm noktasını gösteren nadide eserlerden biridir. 'İlkel düzen' efsanesinin net tartışmalarının çok üstünde ve ötesinde Edgerton'ın Hasta Toplumlar'ı, modern antropologların tartışmadan kabul ettiği birçok temel varsayımlara meydan okuyor. S. Chad OLİVER Anropoloji ve Beşeri İlimler Profesörü Edgerton eski bir efsaneyi terk etmemizde ve dünyayı biraz daha fazla doğrulukta görmemizde bize yardım ediyor. Ayrıca Edgerton muazzam bir araştırma programı düzenliyor.Antropolojinin ampirik bir eleştirisi. Bu kitaptan öğrenilecek çok şey var. Roy D'ANDRADE Antropoloji Profesörü Antropolojideki egemen gelenekselliğe cesaretle meydan okuyan büyüleyici bir kitap. Melvin KONNER The Tengled Wings: Biological Constraints on the Human Spirit'in yazarı (Tanıtım Bülteninden)
7 mağazanın 7 ürününün ortalama fiyatı: ₺51,85
8.1
10 üzerinden
118 Puan · 36 İnceleme
Mustafa Demirkol
Hasta Toplumlar'ı inceledi.
366 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Bu kitabı elime aldığımda neyle karşılaşacağımı bilmiyordum. Hasta toplumlar derken neyi kastettiği konusunda kafanda belli başlı konular vardı fakat; tamamen başka bir kapı açıyor beynimizde. Geçmişte yaşa yaşayan bir çok toplumu, antropologların incelemeleri sonucunda edindikleri gelenekleri, ritüelleri, örf ve adetleri hakkında olumlu ve olumsuz gönderi ile gözler önüne seriyor. Bugünden o döneme baktığımızda bir çok adaptasyonları bize saçma, korkutucu, üzücü vb. gelebilir ama o günden baktığımızda belki onlar için hayatta kalabilmek yapmaları gerekirdi. Ayrıca şimdiki dönemimizi sorgulamaya başlıyoruz acaba ilerleyen zamanlarda gerçekten bizim şu an yaptığımız ne kadar doğru… Gerçekten ferah bir dünya yaratılabilir mi? Bunu yaratmak için nelerden vazgeçip, neleri kabullenmemiz gerektiği konusunda oldukça yararlı bir kitap.
Hasta Toplumlar
8.1/10
· 328 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
St.B! Book Club
Hasta Toplumlar'ı inceledi.
366 syf.
·
4 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Adettendir, komşudan gelen tabak boş gönderilmez.Adettendir, misafirliğe gittiğin evde çay ikram edilir; teşekkür ederim içmeyeyim dersin. Kahve yapayım , soda vereyim diye içilene kadar sorulur da sorulur... Bunlar tebessüm ettiren, gönül hoşluğu yaratan geçmişten bugüne gelen ufak miraslardır. Bunlar gibi sosyal adetlerimiz belki yüzlercedir. Ama hem bizim, hem farklı toplulukların her geleneği maalesef bu iyimserlik çerçevesi içerisinde değil. Özellikle çocuklar ve kadınlara dayanan, dayatılanlar. Buzdağı Yayınevi tarafından basılan Robert B.Edgerton 'un Hasta Toplumlar eseri temelinde bu konuları inceliyor. Halkların varlığını tehdit eden, kültürlerinin veya dillerinin yok olmasına neden olan, toplumları kışkırtan, akıl ve ruh sağlıklarını olumsuz etkileyen örf, adet, gelenek ve uygulamaların (ne derseniz artık) ekseninde insanın izini sürüyor. Yazar bunu yaparken diğer antropologlara ters köşe yapıyor. Ayyy ne kadar şeker bir gelenek diyen antropologların aksine farklı bakış açıları sergiliyor. Örnek vermek gerekirse; Jane Belo Balililer hakkında "Bebekler ağlamıyor, çocuklar kavga etmiyor, kızları iffetli, büyüklerine saygı duyuyorlar, kanunlara bağlılar vs vs " diye yazıyor. Ancak gerçekte erkeklerin eşlerini dövdüğü, kadınların evden kaçtığı, çocukların asi olduğu ve isyan eden bireylerin çokluğu dikkat çekecek ölçüdeymiş. Yazarımız bu gibi tüm konu başlıklarını adaptasyon ve maladaptasyon çerçevesinde değerlendirip, söz konusu geleneklerin toplumlara olan etkilerini gözler önüne seriyor. Kitabın bu kadar ilgi görmesinin sebeplerinden birisi de sanırım Doğan Cüceloğlu hocamız. Var mısın? adlı kitabında okuyucularına hedef gösterdiği bir eser. Önsözünü de kendisinin yazdığı bir eser ayrıca. Okuma deneyimine gelince; Var mısın ? kitabından çıkıp bu kitaba ulaşan çok kişi olacaktır. Doğan Hoca tarihten silinen toplumlardan bahsederken bu kitaptan bahsediyor. Yani konuyla ilgilenirsen eğer bak böyle bir kitap daha var, güzel kaynaklarla da beslenmiş, bir incele istersen diyor. Bu yüzden de insana dokunan her branş mensubuna bu kitabın okunması gerekliliğini vurguluyor. Ben okurken Coşkun Aral belgeseli izliyor gibi hissettim. Örneklemeler bazen uzun kaçsa da, kitaplığınızın eskimeyen kitaplarından biri olacağına eminim. Buraya kadar okuduysanız, okuduğum kitapları izlediklerim ve dinlediklerimle harmanladığım gönderilerden oluşan insragram hesabıma da beklerim . instagram.com/stbbookclub
Hasta Toplumlar
8.1/10
· 328 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Yunus Emre Uyar
Hasta Toplumlar'ı inceledi.
366 syf.
·
Puan vermedi
Sırf Doğan Cüceloğlu birkaç kitabında ısrarla önerdi hatta önsözünde eğitimciler de okumalı, dedi diye aldım. Öncelikle ömrümde bu kadar kötü bir tercüme çalışması görmedim. Çevirenin yabancı dili mükemmel olabilir ama ben hâlâ Türkçe okuduğuma emin değilim. Yani biraz sabır istiyor. Peki sabretmeye değiyor mu? Antroplogsanız, iyi ki okumuşum diyebilirsiniz ama benim gibi sırf toplumu anlamak adına okursanız kendinizi hemen hemen aynı savın tekrar ettirildiği haddinden fazla örnek olay içinde bulursunuz. Her sayfada başka bir kabilenin maladaptif âdetinde gezinirken basen serüven romanı okuduğunuzu sanabilirsiniz. Bundan zevk almak da mümkün aslında ama süreli sadedin peşinde koşmak yorucu olabilir. Metnin sonunda ana fikrin zaten kitabın ilk cümlesinde verildiğini anlayınca heybetinde aynı fikri inşa eden bol numuneyle mutlu olmanızı dilerim.
Hasta Toplumlar
8.1/10
· 328 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Uğur Karabürk
Hasta Toplumlar'ı inceledi.
366 syf.
·
6 günde
·
8/10 puan
“Mükemmel bir topluluk yoktur, ideal bir adaptasyon yoktur, sadece kusurlarda dereceler vardır. Bilerek ya da bilmeyerek nüfuslar, hayatlarını daha kaliteli hale getirmek için kendi yaşam stillerini ayarlamışlardır lakin henüz hiç kimse Cennet Bahçesi’ni yaratamamıştır.” Hasta Toplumlar ️Edgerton bu kitabına: “Tüm toplumlar hastadır ancak bazıları daha hastadır.” diye başlıyor. Tabii Orwell’in Hayvan Çiftliği kitabına gönderme vardır. Peki ne anlatıyor bu kitap? İlkel toplumları genel alarak(inceleme açısından küçük toplumlar daha iyi analiz edebilir) insanların nasıl da ruhen ve aynı zamanda fiziksel olarak hasta olduğunu belirtilmiş. İncelenen kabileler Amerika’daki değişik insan toplulukları ayrıca yer yer bölge değiştirip Avustralya Aborjinlerine de el atıyoruz. Herhangi bir insanın bize ters gelen bir davranış sergilemesinden önce onun yaşayış biçimine, çevresine ve genlerine bakmamızın ne kadar da önemli olduğu vurgulanmış. İnsan kurban etmeler, kızların sünnetleri, ensest ilişkiler, bitlenmeler, açlık, sağlıksız ortamlar vb. gibi sorunların gelenek ve göreneklerle bağlanmasıyla ortaya rahatsız edici bir durum çıkartıyor. Kitapta benim hoşuma giden bir örnek var. ‘Açık alanda kendisine vahşi bir hayvanın saldıracağını düşünen birey, genel olarak kapalı alana yönelmeyi düşünür ve kendini açık alanlarda rahatsız hisseder. İşte buna maladaptasyon yani uyumsuzluk deriz. Maladaptasyon bazen insanın yararına da olabilir ama adaptasyon gibi getirileri fazla değildir. Ayrıca kitapta bir sürü rahatsız edici ritüellerden bahsedilmiş. Robert B. Edgerton, Diamond gibi geniş coğrafyaları istatistikle incelemediği için bana daha akıcı geldi. Ama merak edenler için yine de akademik bir dil var diyebilirim. Buzdağı Yayınları’nın çevirisini beğendim. Özellikle halk toplumları ve şehirli toplumlarını başarılı şekilde kıyaslandığını görüyoruz.Ufuk açabilecek, ilkel düzen efsanesine meydan okuyan bir eserle 2019 yılını bitirdim. Bu kitap üzerine “Karanlık İzler” youtube kanalımda detaylı bir video çekmeyi düşünüyorum. Sağlıcakla kalın, mutlu yıllar herkese.
Hasta Toplumlar
8.1/10
· 328 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
43