Ruken Kızıler

Ruken Kızıler

ÇevirmenEditör
8.1/10
40 Kişi
·
25
Okunma
·
0
Beğeni
·
19
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
322 syf.
·Beğendi·10/10
"İnsan zincirler içinde uyanır; fakat kendi çabalarıyla bu zincirleri birer birer kırarak, büyük emekler ve kurbanlar karşılığında hürriyetini kazanır. İnsan, toplumun pasif bir unsuru olarak doğar; fakat hayatın direnme ve tepkileriyle gittikçe daha fazla bir kişi olmaya ve iç hürriyetini kazanmaya başlar." Alıntı Hilmi Ziya Ülken'in elimde ikinci kez okumaya başladığım "Aşk Ahlakı" kitabının ilk cümleleri. Eski devlet bakanı mehmet Özgüneş fikir be karekter yapımın teşekkülünde iki kitap etkili olmuştu der. 1.Ziya Gökalp Türkçülüğün Esasları 2. Hilmi Ziya Ülken Aşk Ahlakı. Kitabına 1971 yılında üçüncü baskıya yazdığı önsözde Ülken şunları söylemiş: "Gerçeği bütün acılarıyla gören, ona gözlerini yummayan, bir masal uğruna insanlığı kana bulamayan, bu canavar taktiği karşısında yalnız medeni cesaret taktiğini kullanan insanların günden güne çoğalması, yarın belki de ordu kurması Aşk Ahlakı'nın zaferidir." Kitaptan bir alıntı ile bitiriyor ve şiddetle herkese tavsiye ediyorum. "İnsani ideallerin şehitleri bütün şehitlerden büyüktür. İhtiras için ölen, toprakta kalacaktır; aşk için ölen, göğe yükselecektir."
160 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Safveti Ziya Servet- i Fünun topluğu içerisinde yer alan roman, öykü ve oyun yazarlarından. Salon Köşelerinde romanı ise yazarın Servet-i Fünun dergisinde 1898 tefrika edilmiş ve 1910’da kitap olarak basılmış. Yazarın 1910 yılında kitap olarak basılan romanı için yazdığı takdim yazısında okuyucularına romanı yazmaya nasıl karar verdiğini ve romandaki hikaye için nereden ve kimden esinlendiğini anlatmakta.

Takdim yazısında yazar Abdülhamit istibdatının karanlık günlerinde gazete, dergi ve kitaplar üzerindeki sansür baskısını anlatmakta ve yazdıklarından yazarın meşrutiyetçi olduğu anlaşılmakta. Kitabına konu olan “cemiyet” hayatı ve insanlar için yazar gençlik yıllarında kendisinin de onlardan birisi olduğunu ve romanında kendi gençlik yıllarından esinlendiğini yazmakta.

İş Bankası Türk Edebiyatı klasiklerden okuduğum 16. Kitap olan romanın hikayesine gelecek olursak, iyi eğitimli bir Türk genci yabancılarında katıldığı ve dönemin cemiyet hayatı diyebileceğimiz balolar ve dans gecelerinin birisinde İngiliz genç bir kadınla tanışır ve ona aşık olur.

Safveti Ziya’nın okuduğum ilk kitabı oldu. İş bankası basana kadar adını bile duymadım, kim olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu. Türkçe Klasiklerin İş bankası ve diğer yayınevleri tarafından basılması unutulmuş birçok yazar ile tanışmamı ve okumamı sağladı.

Akıcı, gizemli bir hikaye bekliyorsanız veya bu tarz bir şeyler okumak istiyorsanız uzak durun. Sansür döneminde yazılmış olan romandan çok şey beklemeyin ancak o yılların bir kesiminin düşünce ve duygu dünyalarını okumak için tercih edilebilir.
160 syf.
·1 günde·6/10
Safveti Ziya Beyefendi güzel bir roman yazmış yazmasına. Başlar çok güzeldi. Ortaya doğru ateş basmaya başladı. Sonda da düdüklü tencere misali ötmeye başladım . tabiki de yazıldığı döneme göre değerlendirmek gerekiyor bu eserleri ama ne bileyim ya ilerlemedi gitmedi bi türlü sanki. Hep aynı şeyler birbirini izledi. Güzel bir aşk var işin içinde. Bir İngiliz hanımefendisi ve Şekip Bey. Aslında aralarındaki iletişim eğlenceliydi ama uzadıkça biraz sıktı beni galiba. Okuyun ya sadece Türk klasiği olduğu için bile okunmaya değer bence .
322 syf.
·8 günde·10/10
Hilmi Ziya Ülken bu kitabıyla belkide yeni bir toplumun kuruluş ilkelerini aşk mecaziyla anlatmaya çalışıyor.
Nietzche den spinoza dan çeşitli örnekler verilmiş.
Niye çalışılır ?kitapta çalışmanın felsefesi yapılmış.
fazilet, ihtiras, tutku... kelimeler yeniden tanımlanmış.
Kendisi haddini aştığını düşünenlere şöyle cevap vermiş :
Gafil bu kitabı fazla davalı bulacak ve belki peygamberlik yapıyor diye hücum edecektir.
Ona deyiniz ki: Bu kitabın davası yalnız fazileti aramaktır.....
Bu kitap şiir değildir, bu kitap bilgelik taslağı ve sözde felsefe değildir.
Bu ancak ruhun kitabıdır ve ancak insana hitap eder.(bkz sf 34)
238 syf.
·Beğendi·9/10
Sunay Akın ait kitap 238 sayfadan oluşup Türkiye İş Bankası Kültür yayınlarının 23. Basımı benim okuduğum içerisinde yaşamdan kesitler sunan elli beş (55) adet farklı yaşam hikayesi mevcut bence çok güzel ve bilgi ağırlıklı harika bir kitap tavsiye ederim
160 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Selamlar, Türk Edebiyatı Klasiklerini okumaya cesaret edemeyen veya sevmeyenler için örnek olmak amacıyla #öncekendiedebiyatımız etkinliği başlatmıştık. Bana katılan, eşlik eden tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Her ne kadar örnek olmak için yanlış kitap seçmiş olsam da yolumuzun doğru olduğunu biliyorum.. Gelelim kitap yorumuna;
.
.
Yazarı daha önce ne duydum ne de kitabını okudum, şimdi yazarı sevenlerden linç yemek istemem ama kitapta sürükleyicilik yok. Okurken sıkıldım 3 günde bitirdim siz düşünün. Konusu ise bir Türk gencinin İngiliz kızına delicesine aşık olması. Bu insanlar için dans (vals) her şeyden üstün. Kitabın sonunu da beğenmedim. Sizlerde #öncekendiedebiyatımız etiketiyle türk edebiyatı klasiklerinden birini okuyup paylaşabilirsiniz
238 syf.
·Beğendi·10/10
Yazar bir çok konuda okuyucuya ışık tutuyor,bilgilendiriyor.Mesela bayrağımızın bir önceki halinde sekizgen yıldız neden kullanılmış,anlamı neymiş?Son halini hangi Osmanlı padişahı zamaninda almış?Beşgen yıldızın anlamı nedir?Ve hayata dair birçok şeyden kısa anlatımlarla bilgi veriyor.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 25 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 32 okur okuyacak.