Şair’ül İslam Yunus Kokan

Şair’ül İslam Yunus Kokan

Yazar
8.8/10
3.021 Kişi
·
3.685
Okunma
·
396
Beğeni
·
3268
Gösterim
Adı:
Şair’ül İslam Yunus Kokan
Tam adı:
Yunus Kokan
Unvan:
Türk Mütefekkir, Araştırmacı Yazar, Şair
Doğum:
Gaziantep, Türkiye, 1986
1986 yılında Gaziantep`in Şahinbey ilçesinde dünyaya geldi.

Kitap okumaya karşı büyük bir ilgisi vardı. Zamanının büyük bir bölümünde kitap okurdu. Çok küçük yaşlarda siyer okumaya başladı. Eline geçen her siyer kitabını mutlaka okudu.

2004 yılında İnci Konukoğlu Lisesinden; 2010 yılında Dicle Üniversitesi, Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi, Matematik Öğretmenliği bölümünden mezun oldu.

Hem lise hem de üniversite yıllarında tefsir, hadis, fıkıh ve kelam ilimleri okuyarak çok ilgi duyduğu dini ilimlerde mesafe aldı.

Diğer taraftan Yûnus Emre`den, Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî`den, Necip Fazıl Kısakürek`ten ve Mehmet Akif Ersoy`dan şiirler okudu.

Okumuş olduğu ilimlerden ve şiirlerden aldığı feyizlerle yüzlerce şiir yazdı. Şiirlerinin tamamı İslâmî içerikli olduğu için, ilim ehli insanlar tarafından kendisine Şâir'ül İslâm lakabı verildi. Diğer lakapları Birdman Father, Şems-i Şuarâ ve Seyyah’tır.

Okuyucularından gelen talepler üzerine, kaleme aldığı şiirlerini kitaplaştırmaya karar verdi.

Şiir kitaplarının yanı sıra, başta siyer olmak üzere İslâmî alanda birçok eser kaleme aldı.

Tevrat ve İncil üzerinde de ciddi incelemelerde bulunan şâir, kâmil imanın araştırmaya dayalı iman olduğunu savunur.

Felsefeyi dinsizliğe alet eden kimselere Kur`an âyetleri ışığında İslâm felsefesi yaparak en güzel cevabı vermiştir. Bunu hem şiir kitaplarında hem de diğer eserlerinde görmek mümkündür.

Şâir`ül İslâm, aynı zamanda bir mütefekkir olmasıyla da dikkat çekmektedir. Tefekkürdeki derinliğini anlamak için “Kitâbu't-Tefekkür” isimli eseri mutlaka okunmalıdır.

Bir kız ve bir erkek çocuk babası olan; çiçekten, sinekten, karıncadan, arıdan dahi hikmet dersi alan, onları kendine üstad kabul eden, ancak Kur`an ve sünnetten başka hiç kimseyi ve hiçbir şeyi mutlak üstad tanımayan ve kabul etmeyen şâir, araştırmalarını ve çalışmalarını ikamet ettiği Gaziantep`te sürdürmektedir.
108 syf.
·Beğendi·10/10
Evvela şimdiye kadar okuduğum kitaplar içinde en değerli, en faydalı, en güzel kitap olduğunu söylemek istiyorum.

Bu sitedeki üyelerin diğer klasik sitelerden bir farkı var. Hamdolsun hepimiz okuyan insanlarız. Ortak noktamız bu. Bizi bu kıymetli sitede buluşturan da budur, kitap tutkumuz ve kitap okuma sevgimiz. Ancak okuduğumuz kitaplar bazen bir noktada buluşurken bazen çok farklı içeriğe sahip olabiliyor. İnsan dünya ve ahiretine faydalı olan her eseri okumalı bence. İşte bu kitap dünya hayatımızı güzelleştirecek, ahiret hayatımıza yararı olacak bir eser kuşkusuz.

Kitabın içeriğini anlatmak öyle kolay değil. Ancak şu kadar söyleyebilirim ki insanın bitkiye, hayvana, insana, güneşe, aya, toprağa, suya kısacası her şeye bakış açısını değiştiriyor. Her şeyde Allah'ın varlığını ve birliğini görebilmeyi öğretiyor.

Bu kitap dünyaperestliğin etkisiyle yurdumuzda ve dünyada deizmin çok yaygınlaştığı bu dönemde yazılmış. Bu nedenle kitapta en çok açıklanan konu Allah'ın varlıği, birliği ile birlikte insanın gayesiz olamayacağı, dolayısıyla "Allah varsa din de olmalıdır." düşüncesinin ispatı yapılıyor.

Şair'ül İslam güzel üslubuyla evreni ve yaratılan her şeyi okuyor, okutuyor. Âyetlerin manasını izah ve ispat ediyor. Bu kitapla düşünmeyi öğreniyor insan. Okurken düşünceden düşünceye, bir âlemden başka bir âleme geçiyor, kelimelerin, cümlelerin verdiği o eşsiz lezzeti kalbinde aklında ve ruhunda hissediyor, huzur buluyor.

Okumanızı tavsiye ederim.
96 syf.
·10/10
Harika bir kitap. Kısa kısa cümlelerle ve birkaç dizeyle çok önemli konular anlatılmış. İnsanın ufkunu genişleten bir eser. Herkese okumayı tavsiye ederim.
120 syf.
·Beğendi·9/10
Edebiyata olan ilgim nedeniyle bu değerli esere kayıtsız kalamadım. Kısa beyitlerinden bile uzun anlamlar çıkartılabilecek kadar başarılı. Şiirlerin her biri birbirinden güzel. Şiir seven okurlar kaçırmamalı.
80 syf.
·Beğendi·8/10
Şairül İslam'ın şiir kitabı Marifet'i üçüncü kez okudum. Şiirlerini zaman zaman okuduğumda hep zevk aldığım bir şair Yunus Kokan.

Neredeyse bütün şiirleri kalbime ve ruhuma dokunmuştur. Zira bir sanat kaygısı olmaksızın şiir yazan biri Şair'ül İslam.
108 syf.
·Beğendi·10/10
Bir İslam filozofu arayışı içinde felsefe kitapları okurken Allah karşıma bu yazarı çıkardı. Çok etkileyici ve derin düşünceleri var. Bana göre Şair'ül İslam büyük bir İslam filozofu. Zira okuduğum bu kitapta öyle mükemmel bir İslam felsefesi yapıyor ki batılı filozoflara büyük bir fark atıyor. İslam felsefesine ilgisi olanların mutlaka okuması gereken bir kitap. Ben bu kitaptan çok şey kazandım.
80 syf.
·Beğendi·8/10
Fetih fetih dediniz,
Yürekleri yumdunuz.
Feth-i ekber feth-i kulûb,
Nasıl da unuttunuz?

Bu dizeler kalbi olan herkesi etkilediği gibi beni de etkiliyor.

Hepimizin kanayan yarası olan kırık kalpleri ne zarif bir üslupla anlatmış şair.

Kelime ve anlam dünyası da ufku gibi geniş bir şair Yunus Kokan.

Kitabın başında şiire öyle tanımlar yapıyor ki hepsi birbirinden ilginç bir o kadar da düşündürücü.

Şiirlerinde, Allah sevgisini, Allah adına insan sevgisini, İslam birliği için yapılan daveti daha birçok konuyu bulabilirsiniz.

İnsan bir şiirde kendinden ne buluyorsa o şiiri o kadar benimser bence.

İşte Şair'ül İslam'ın şiirleri de benim için tam bu merkezde. Bir şairle, dünya görüşünüz aynı ise şiirlerini bir başka seversiniz ama buğz ettiğiniz batıl inançlar ve fikirler de uyum içindeyse o zaman daha fazla seversiniz.

Bir Müslüman olarak Şair'ül İslam ile aynı yöne baktığımız kesin. O er ya da geç keşfedilecek gizli ve büyük bir hazine.

Hazine diyorum. Çünkü onu anlamak öyle çok da kolay değil. Mesela bir şiire N, M, Ş, R diye dört harfi yan yana getirerek başlayan bir şairi keşfettiniz mi siz daha önce?

N, M, Ş, R
Anlayamaz bizi gafil güruh,
Batılı hakka tercih edenlere yuh!
İçtik tertemiz sabuh,
Zaman mı yoksa,
İnsan mı mefsuh?

Belli ki Şair'ül İslam ne yazmışsa anlaşılmak için ya da beğenilmek için yazmamış davası adına yazmış.

Şiirlerini basitleştirip herkes aynı şeyi anlasın demek yerine, az kişi çok şey anlasın istemiş.

Üslubuyla, İslam'ın ruhuna uygun yazdıklarıyla tam bir Anadolu şairi.

Popüler sözlerini paylaşarak anlaşılacak şair değil böyle adamlar.

Esenlikle kalın, kitapla kalın.
96 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitabı size nasıl anlatacağımı bilemiyorum. Bu şair Allah'ın bu asra büyük bir lütfu. Öyle güzel düşünceleri öyle nazik bir bakış açısı var ki tarif etmekte zorlanıyorum. Bu kitabı okurken yer yer karşımda Yunus Emre'yi, yer yer Mevlana'yı, yer Mehmet Akif Ersoy'u, bazen Necip Fazıl Kısakürek'i buldum. Şairin çok tatlı bir üslubu var. Çok güzel mesajlar veriyor. Aslında kitabın ismi kitabın içeriğinin ne kadar değerli olduğunu anlatmaya yetiyor bence. Okumanızı tavsiye ederim.
108 syf.
·Beğendi·10/10
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki bu kitap okuduğum diğer kitapların hiçbirine benzemiyor. Çok farklı bir tadı var. Yazar hiçi düşünmediğimiz denizi, dağı, bulutu, rüzgarı, yağmuru, çiçeği, sineği ele alarak onlardan insanı ustaca Allah'a götürüyor. Kur'an'ın Allah tarafından indirildiğini hiç kimsenin itiraz edemeyeceği delillerle ispat ediyor. Bu kitabı okuduktan sonra kendimi bir başka hissettim. Sanki Allah'ı görmüşüm de öyle inanıyor gibiyim. Bu çok farklı bir duygu ve ben bu kitaptan sonra çok mutluyum.
120 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bana şiiri sevdiren insan Şair'ül İslam Yunus Kokan. Elmas Dizeler Altın Sözler tasavvuf konulu şiirler ve sözlerden oluşuyor. Şair'ül İslam Yunus Kokan

Bilmemeyi ilim bildim,
Bilmeyi cehalet,
İlimden gelen enaniyet var ya
İşte odur asıl helaket.

gibi dizeleriyle insanı düşündürüyor. Her şeye farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Bu sebeple kitaptaki dizeleri elmas, sözleri altın diye nitelendirmesi tam yerinde olmuş.

Kitap

Kömür içinde elmas gibidir her veli,
İnsanlar içinde binler hikmetle gizli,
Hor görünür, gülünür sanılır bir deli.

diye başlayıp velayetin bedelini özetlediği Veli şiiriyle başlıyor.
İhlasın ne kadar önemli olduğunu anlattığı İbadet ve Helaket isimli şiiriyle tefekküre sevk ediyor insanı.

Ey gözü haramla yorulmuş,
Ey özü haramla yoğrulmuş,

diye yavaş yavaş tövbe etmeye ikna ediyor sonra da Aşka Çıkar Benim Yolum şiiriyle yolu gösteriyor.

Şair'ül İslam'ın bugüne kadar yayımlanan tüm kitaplarını okudum. Şiirde bambaşka biri olduğunu söyleyebilirim. Elmas Dizeler Altın Sözler'in birinci cildinde olduğu gibi bu kitapta da en güzel şiiri şudur denemeyecek kadar da güzel şiirlerle karşılaştım.
108 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitaba ben iman arttırma kitabı demek istiyorum. Çünkü gerçekten öyle. İnsana evrendeki her şeyi Allah'ın varlığına delil getirmeyi öğretiyor yazar. Özellikle kitabın son bölümü bir harika. Kur'an'ın Allah tarafından indirildiğini Kur'an ayetlerinden delil getirerek ispat ediyor yazar. Bu kitabı okuyan birinin susturamayacağı hiçbir ateist yoktur.

Yazarın biyografisi

Adı:
Şair’ül İslam Yunus Kokan
Tam adı:
Yunus Kokan
Unvan:
Türk Mütefekkir, Araştırmacı Yazar, Şair
Doğum:
Gaziantep, Türkiye, 1986
1986 yılında Gaziantep`in Şahinbey ilçesinde dünyaya geldi.

Kitap okumaya karşı büyük bir ilgisi vardı. Zamanının büyük bir bölümünde kitap okurdu. Çok küçük yaşlarda siyer okumaya başladı. Eline geçen her siyer kitabını mutlaka okudu.

2004 yılında İnci Konukoğlu Lisesinden; 2010 yılında Dicle Üniversitesi, Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi, Matematik Öğretmenliği bölümünden mezun oldu.

Hem lise hem de üniversite yıllarında tefsir, hadis, fıkıh ve kelam ilimleri okuyarak çok ilgi duyduğu dini ilimlerde mesafe aldı.

Diğer taraftan Yûnus Emre`den, Mevlânâ Celâleddin-i Rûmî`den, Necip Fazıl Kısakürek`ten ve Mehmet Akif Ersoy`dan şiirler okudu.

Okumuş olduğu ilimlerden ve şiirlerden aldığı feyizlerle yüzlerce şiir yazdı. Şiirlerinin tamamı İslâmî içerikli olduğu için, ilim ehli insanlar tarafından kendisine Şâir'ül İslâm lakabı verildi. Diğer lakapları Birdman Father, Şems-i Şuarâ ve Seyyah’tır.

Okuyucularından gelen talepler üzerine, kaleme aldığı şiirlerini kitaplaştırmaya karar verdi.

Şiir kitaplarının yanı sıra, başta siyer olmak üzere İslâmî alanda birçok eser kaleme aldı.

Tevrat ve İncil üzerinde de ciddi incelemelerde bulunan şâir, kâmil imanın araştırmaya dayalı iman olduğunu savunur.

Felsefeyi dinsizliğe alet eden kimselere Kur`an âyetleri ışığında İslâm felsefesi yaparak en güzel cevabı vermiştir. Bunu hem şiir kitaplarında hem de diğer eserlerinde görmek mümkündür.

Şâir`ül İslâm, aynı zamanda bir mütefekkir olmasıyla da dikkat çekmektedir. Tefekkürdeki derinliğini anlamak için “Kitâbu't-Tefekkür” isimli eseri mutlaka okunmalıdır.

Bir kız ve bir erkek çocuk babası olan; çiçekten, sinekten, karıncadan, arıdan dahi hikmet dersi alan, onları kendine üstad kabul eden, ancak Kur`an ve sünnetten başka hiç kimseyi ve hiçbir şeyi mutlak üstad tanımayan ve kabul etmeyen şâir, araştırmalarını ve çalışmalarını ikamet ettiği Gaziantep`te sürdürmektedir.

Yazar istatistikleri

  • 396 okur beğendi.
  • 3.685 okur okudu.
  • 68 okur okuyor.
  • 289 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları