Beyaz Gemi

8,2/10  (392 Oy) · 
1.610 okunma  · 
314 beğeni  · 
6.178 gösterim
Masalla gerçeği birleştiren bir eserdir. Geçmişi temsil eden dede ile geleceği temsil eden çocuk arasında dramatik bir ilişki kurarak insan duygu ve düşüncelerine kendine has yorumlar getirilir. Adı eserde hiç geçmeyen çocuğun saf ve temiz dünyasından, hayatın acı ve çıplak gerçeğine uzanan bir roman kurgusu meydana çıkarılır. Aytmatov’un, edebiyat âleminde geniş akisler uyandıran, uzun yıllar tartışılan, verilmek istenen mesajla yaratılan tiplerin büyük bir uyum sağladığı eserlerinden biridir.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2015
 • Sayfa Sayısı:
  168
 • ISBN:
  9789754370430
 • Orijinal Adı:
  Белый пароход
 • Çeviri:
  Refik Özdek
 • Yayınevi:
  Ötüken Yayınevi
 • Kitabın Türü:
ESRA KADIOGLU 
06 Oca 11:43, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 9/10 puan

Günaydın 1K Dostlarım :) Bu kadar kısa bir kitabın, bu kadar çok şey anlatması... Sonuna geldiğimde nutkum tutuldu. Boğazım düğümlendi. Beni çok etkiledi gerçekten. Hiç beklemediğim şekilde ki, tıpkı hayatımızda yaşadığımız şekilde, tıpkı gerçek hayatın olabilecek en acı sonu şeklinde içime işledi. Beyaz Gemi Umut demek, hasret demek, hayallerimiz demek .... Hepimizin Beyaz bir Gemisi olduğuna eminim, bizleri götürmesini istediğimiz yerler, kişiler olduğuna eminim. Fazla detaya girmek istemiyorum; sizler de okuyarak hissedin. Ama mutlaka bu kısa yolcuğa çıkın... Sevgiyle kalın......

Bekir İstanbul 
05 Eyl 2015, Kitabı okudu, 6 günde, Puan vermedi

Beyaz Gemi: Umut, özlem. Çocuk: hayal dünyasında yaşayan, temiz, iyi. Orozkul: kötü, çok kötü. Mümin Dede: saf, pısırık, çalışkan, fazla iyi. Boynuzlu Maral Ana: efsane, masal, geyik, inanç. Çanta: dost. Dürbün: bakış açısı, ışık, hayat ışığı.

Roman dağlarda, ormanlarda çocuğun oyunlarıyla hayalleriyle başlıyor. Çocuğun kayaları, dürbünü, çantası...Öyle devam etmesini istiyorsunuz ama hayır bir masal, bir efsane anlatılıyor, Boynuzlu Maral Ana Masalı. Çocuğun dedesinden defalarca dinlediği sonra çantasına anlattığı masal. Sonra Orozkulun kötülükleri iyice canınızı sıkıyor, başlangıçtaki o güzelliklerden eser yok. Güzel olan tek şey doğanın, ormanın, nehirin mükemmel tasvirleri... Çocuğun kahramanı Kulubeg gelsin herşeyi düzeltsin, Orozkulun cezasını versin diye bekliyorsunuz ama hayır gelmiyor... Çok acı bitiyor... Güzel bitmesini isterdim, herkes güzel bitsin isterdi.

Güzel, derinliği olan bir kitap. Gittikçe açılıyor ve farklı boyutlar alıyor. İçinden çıkılmazlığın sıkışıklığını hissediyor ama birşey yapamıyorsunuz. Okuyun derim.

kitapları seven 
25 Kas 09:56, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

Günaydın değerli arkadaşlarım. Kitap okumayı seven bir insan için kitap en büyük hazine olduğunu bunun farkındayız, ama bazı kitaplar vardır değer kitaplardan ayırdığımız. O kitapta insan kendine rastlar, tıpkı ben dün gece beyaz gemide kendimi bulduğum gibi. Beyaz gemi bena Çocukluğumu hatırlattı. bende dedemin şımarık ve sevimli torun olduğum için Kitap beni çok etkiledi. Babasıyla kavuşma hayali beni gerçekten çok ama çok duygulandirdi.
___Merhaba baba, ben geldim!
Ne yazık ki diyemedik ikimiz de. Ah bu gerçekleşmeyen hayalleri ne kadar acı verici.

Halil Güzel 
11 Ağu 14:13, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bu kitap bana, Leyla ile Mecnun dizisindeki İsmail Abi'nin masumiyetini anımsattı.. İsmail abi'nin Babası, biricik oğlu üzülmesin diye; gemiye bineceğim, sana ordan hep el sallayacağım, sonra bir gün gelip seni alacağım beraber çekip gideceğiz buralardan demiş.. İsmail abi o gün bugündür gemi gelecek diye sürekli bekler olmuş. (bkz. Youtube o gemi gelecek)
Şöyle bir sahne hayal edelim, evin salonunda anne ve küçük çocuğu sessizce oturmaktadır. Anne koltukta örgüsünü örmektedir,çocukla ilgisi yok gibidir. Çocuk da halının üstünde oyuncaklarıyla kendi kendine oynamaktadır, o da anneye ilgisiz görünmektedir. Az sonra anne aklına bir şey gelmiş gibi kalkar ve mutfağa doğru seğirtir. Çocuk oyundan başını kaldırmadan, göz ucuyla annenin çıkışını izler ve oynamaya devam eder. Odada yalnızdır. Herhangi bir huzursuzluk belirtisi göstermemektedir,çünkü az sonra annenin işini bitirip geleceğini, onu odada uzun süre yalnız bırakmayacağını "bilir" (belki bilişsel değil, sezgisel ya da yaşantısal bir şekilde) işte bu "bilme" hali anlatılıyor kitapta. Belki bilişsel değil ama sezgisel olarak umudunu kaybetmeyen bir karakter var kitapta. İsmail Abi'nin o gemi gelecek düşüncesine sonsuz inancı gibi.
fazla spoiler vermeden bir konuya değinmek istiyorum.
İsmail Abi'nin beklediği gemi "ölüm"se eğer, bana göre bundan iyi metafor olamaz. Eğer öyleyse, o gemi herkes için bir gün gelecek..

ANIL AKCAN 
23 Ağu 04:23, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi

Hikaye'de Orozkul denilen kötü bir damat, Mümin Dede(kayınpeder) ve torunu(hikayenin baş kahramanı) arasında dönen bir efsaneyi anlatıyor. (Çiçek bozuğu Topal Kocakarı' nın kehaneti). Efsaneye göre Mümin Dede' nin ataları Geyik Ana'dır. Yani içinde bulunduğu topluluk, çok eski zamanlarda ölüme mahkum edilen iki gencin (kadın ve erkek) Maral Ana(Geyik) tarafından kurtarılmasıyla başlar. Daha sonra bu iki gençten bir ahali oluşur. Bu ahali de daha sonradan maralları avlarlar. Ve soylarına ihanet ederler. Öyle bir zaman gelir ve artık marallar bölgeyi terk etmişlerdir. Mümin Dede torununu bu efsaneyle etkilemiş ve çocuk Marallara karşı hep bir merak ve bağlılık hissetmektedir. Kitabın sonlarına doğru da Orozkul(damat) ormana gelen bir Maral avlar. Ve bunu zulmettiği kayınpederine yaptırır. Çocuk bunu öğrenir ve hasta yatağından kalkıp hep olmak istediği balık olur ve nehre atlar, hep gitmek istediği beyaz gemisine(ISIK-GÖL/bir bölge) kavuşur. Buraya kadar birşey yok. Anlatım tarzı sığ, kurgu iyi, ana düşünce iyi, kötü sonla bitiyor("hep iyi bir sonuçla bitecek" diye birşey yok). Ama kitabın sonunda yazar, kitabı sert eleştiren eleştirmenlere karşı yaptığı savunma bendeki bütün iyi niyetleri götürdü. Yazar olmak başka bir şeydir. Herşeyden önce sabır işidir. Yapılan eleştirilere göğüs germek ve yargı kararını okura ve zamana bırakmalıdır. Maalesef Aytmatov böyle sanatsal bir hata yapmıştır. Ama yine de bendeki sevgiyi ve saygıyı yok etmedi tabi ki. Sadece üzgünüm.
İyi okumalar...

Yasin Karabayır 
 20 Şub 16:09, Kitabı okudu, 2 günde, 10/10 puan

İpuçları içerebilir...

Kitap annesi ve babası tarafından terkedilmiş bir çocuğun hayal dünyasını, terkedilmişliğin hissettirdiği sevgi açlığını gidermek üzere dedesine olan bağlılığini işliyor. Zor yaşam şartlarında yaşayan insanların çaresiz oldukları durumda bile umudun var olduğu,umuda haykırışlarını sürdürmeye devam edişleri...Beyaz gemi " bir çocuktan ne öğrenebilirsiniz ki ?" Sorusuna cevap verdi aslında. Umudun var olduğunu gösterdi. Küçük şeylerden bile büyük mutluluklar çıkarabilmenin mümkün olduğunu gösterdi. Sade ve akıc‎ı bir dille yazılmış bir kitap olduğunu düşünüyorum. Umuda ve hayal dünyasına yolculuk yapmak istiyorsanız okumanızı tavsiye ediyorum.

Hilal AKGÜNEŞ 
11 Tem 23:23, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Küçük çocuk...
Küçük ama hayal gücü çok büyük bir çocuk.
Geleneklerine bağlı, hayatta sadece dedesine inanan, eğitim aşığı büyük bir kalp...
Küçücük bir köy.
Dürbünüyle ilgilenen bu küçük çocuk baba özlemini babasının çalıştığı "beyaz gemiye" bakarak bir nebze de olsa gidermeye çalışır.
Bir yandan hayat mücadelesi verir onu dışlayan insanlara karşı.
Boynuzlu Maral Ana efsanesiyle inançlarına bağlanır...
Gün gelir dedesine olan güveni de yiter. Derenin akan sularına kendini bırakıverir...

eso.okur 
17 Nis 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Kitap, yazarın anlatımıyla oldukça güzel, anlaşılır bir dille yazılmış. Bir çocuğun hayalgücüyle yaratılan, umutla yoğrulan dünyasını anlatıyor.

Tavsiye ederim.

Muharrem Okumuş 
21 Nis 23:38, Kitabı okudu, 3 günde, Puan vermedi

Kitabı okuduğum süre zarfında gözümde canlanan karelerin çoğu, çocukluğumun geçtiği köyümden ve çocukluğumda yaşadıklarımdan, gözüme çarpan kesitlerden oldu. Bunda kitaptaki olaylar kadar, kültürdeki benzerliğin, kullanılan dilin ve hayalle gerçeği bir arada sunan anlatımın etkili olduğunu söyleyebilirim. Mesela "cılga" yani "patika" kelimesini çocukluğumda ya da şimdilerde köye gittiğimde nedense çokça kullandığımı duyduğumu farkettim ve bu kelimeyi okuduğum anda yaşadığım şaşkınlık ile beraber, gözümde canlanan manzara, köyümde çoğunu korkarak yürüdüğüm patikalar oldu. Yaşadığımız yerler kelimelerimizi de etkiliyordu muhakkak.

Kitaba gelince... Kitap, bir çocuğun özlemlerini, saf ve temiz hallerini yüreğimize taşıyan türden. Ve çocuklardaki eşsiz hayal dünyası... Kötülüklerin, olmadık zorlukların arasında, çocuk yüreğinin sığındığı dingin liman, hayaller. Bir kanma, bir inanma, özleme ve umut etme hali...

Bir çocuğun hayallerinden, masallarından ve gözlerinden bir hayata, ve hayat ki bir çocuk için bile olsa gerçektir her zaman, yani gerçeğe ve gerçeklere bakmak isterseniz şayet, okumanız tavsiye olunur. İyi okumalar...

Kifayət 
23 Şub 16:21, Beğendi, 10/10 puan

Kitabı elinize aldığınız gibi bitecek ve size bir burukluk kalacak.. Bir çocuğun temiz dünyasından gerçek hayatı görmek isteyen herkes okuyabilir.
Konusu:
Mümin Dede’nin, anne babası tarafından terk edilmiş bir torunu olur.Oğlan, sık sık dedesinin hediye ettiği dürbünle Issık Göl’de beyaz bir gemiyi izler. Bir balık olacak, gemiye gidecek ve güya o gemideki babasına kavuşacaktır. Bir de iyi kalpli dedesinin anlattığı efsanelerde yer alan, Kırgızların türediği Maral Ana’yı, yani geyikleri çok sever.
Geri kalanını okurken öyrenirsiniz :)

Kitaptan 137 Alıntı

Murat Sezgin 
21 Haz 10:24, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Doğru demişler: "Kendisini saydırmasını bilmeyeni saymazlar".

Beyaz Gemi, Cengiz Aytmatov (Sayfa 15 - ÖTÜKEN YAY.)Beyaz Gemi, Cengiz Aytmatov (Sayfa 15 - ÖTÜKEN YAY.)

Ama boş yere dememişler: ''Kendi ayıbını örtmek isteyen başkalarının yüzüne kara çalar." diye.

Beyaz Gemi, Cengiz Aytmatov (Sayfa 72)Beyaz Gemi, Cengiz Aytmatov (Sayfa 72)
Murat Sezgin 
22 Haz 14:12, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Tuhaf yaratıklardı şu insanlar! Yerlerinde durmuyor, gürültü patırtı ile âlemi ayağı kaldırıyorlardı.

Beyaz Gemi, Cengiz Aytmatov (Sayfa 140 - ÖTÜKEN YAY.)Beyaz Gemi, Cengiz Aytmatov (Sayfa 140 - ÖTÜKEN YAY.)
Aysel 
01 Ara 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

İnsanın mutlu olması ve bu mutluluğu başkalarına da vermesi bazen ne kolay oluyor.

Beyaz Gemi, Cengiz AytmatovBeyaz Gemi, Cengiz Aytmatov
Murat Sezgin 
22 Haz 11:58, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

İnsanların sofrada tek kelime konuşmadan oturmaları, ama kafalarında şüpheli, kötü düşünceler olması kadar sıkıcı, fena bir şey yoktu.

Beyaz Gemi, Cengiz Aytmatov (Sayfa 99 - ÖTÜKEN YAY.)Beyaz Gemi, Cengiz Aytmatov (Sayfa 99 - ÖTÜKEN YAY.)
Rumeysa özaçmak 
22 Kas 22:20, Kitabı okudu, Puan vermedi

İnsanlar niçin böyle yaşıyorlardı? Niçin bazıları iyi bazıları kötüydü? Niye bazıları mutlu, bazıları mutsuz?

Beyaz Gemi, Cengiz Aytmatov (Sayfa 128)Beyaz Gemi, Cengiz Aytmatov (Sayfa 128)
kitapları seven 
24 Kas 10:44, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Ben hayatta oldukça kimseye vermem onu, kimse de kılına dokunamaz. Ben öldükten sonra ise Allah'a emanet."

Beyaz Gemi, Cengiz Aytmatov (Sayfa 38)Beyaz Gemi, Cengiz Aytmatov (Sayfa 38)
14 /

Kitapla ilgili 1 Haber

16 Maddede Ünlü Kırgız Yazar Cengiz Aymatov
16 Maddede Ünlü Kırgız Yazar Cengiz Aymatov Ünlü Kırgız edebiyatçı, gazeteci, çevirmen, diplomat ve siyasetçi. Türk dünyasının en ünlü yazarlarından, dünya edebiyatında tartışılmaz bir yere sahip kitaplarıyla Türk kültür zenginliğini bütün dünyaya tanıtan Cengiz Aytmatov’u anlatacağız bugünkü listemizde.