Mustafa Kemal Atatürk
"Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, Onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır."

Tarihsel Maddeci, Kemalist Devrim İdeolojisi'yi inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitapta Kemalizm'i ideoloji olarak sağlamlaştırmak isteyen iki grup anlatılmakta. Kemalizm'i ilk defa ideoloji haline getirmek isteyenler, Kadro dergisi yazarları olmuştur. 1932 yılı ocak ayında yayına başlayan Kadro, kurucuları Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Şevket Süreyya Aydemir, Mehmet Şevki Yazman, Vedat Nedim Tör, Burhan Asaf Belge ve İsmail Hüsrev Tökin ile Kemalizm'i sağlamlaştırmak ve ideolojileştirmek yönünde yazılarını yazdılar. Yazarların hepsi Marksist kökenliydi (Daha doğrusu, TKP'den ihanetle atılan, cumhuriyet tarihinin ilk dönekleriydi). Kemalizm'e bir ideoloji şekli verirken, sık sık Marksizm'den alıntılar yaptılar. Ancak Atatürk ve İsmet İnönü, Türk Devrimine Marksizmin yakıştırılmasının yanlış olacağını söylediler ve Kadri Karaosmanoğlu'nun Tiran elçisi olması ile dergi dağıldı. Diğer grupta ise "devletçi iktisat" adlı politikası ile Hamdi Başar ortaya çıktı. ancak o da kabul görmedi.

Sonrasında CHP, 1 sene sonra, Kemalizm'i resmi ideoloji haline getirdi.

1945'te CHP'nin tüzüğünden de çıkartılan Kemalizm sıfatladırması, daha sonra Yön Dergisi ile tekrar anılacaktı.

Emin Türk Eliçin, yarım kalan kitabında Kemalizm'i tekrardan ele alıyor ve Kemalizm'in aşılması yönünde görüş belirtiyor. Sonradan edinilen bilgilerle birlikte bu tespitin isabetli olduğunu görüyoruz.

Monokl, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor

Daha önce Müfit ona Dürzilerden alınan altınlardan bir kısmının kendisine teklif edildiğini söyleyince Mustafa Kemal sormuş, "Müfid, sen bugünün adamı mı olmak istiyorsun, yoksa yarının adamı mı?"

Atatürk - Modern Türkiye'nin Kurucusu, Andrew MangoAtatürk - Modern Türkiye'nin Kurucusu, Andrew Mango
Yeşim Ergün, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Tarih, itiraz edilemez bir şekilde ispat etmiştir ki, büyük meselelerde başarı için sarsılmaz bir kabiliyet ve kudrete sahip bir liderin varlığı şarttır.

Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk (Sayfa 51)Nutuk, Mustafa Kemal Atatürk (Sayfa 51)
Ali Çilsal, Atatürk'ün Anlatımıyla Kurtuluş Savaşı Nutuk'u inceledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

İlkokulun son yıllarıydı. Kupon biriktirip sabah gazetesinden almıştım. Belgeler ve resimler hepsinin mevcut olduğu akıcı bir anlatım var. Bu mini ansiklopedik kitap okul hayatımda çok yararlı olmuştu. Lise öncesi bir adet edinilmesi gereken didaktik eserlerden biri.

Burak Sayar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü inceledi.
5 saat önce · Kitabı okudu · 13 günde · Puan vermedi

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

İlber ORTAYLI, kitabı yazarken geniş bilgi birikimini aktarmış satırlarına. Bu kitabı sadece ATATÜRK’ün hayatı olarak düşünmek yanlış olur.

Bu geniş bilgi bankasının içinde ATATÜRK’ün hayatından , çevresinde gelişen olaylardan, şahıslardan, savaşlardan ve hatta ülkelerden kısa bilgiler bulmak mümkün. Tarih ve ATATÜRK severler için mükemmel donanımlı bir kitap.

Herkesin okumasını tavsiye ederim..

Monokl, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

Diğer Akdeniz ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de tahsilli kişiler arasında din kadınlara özgü bir konu olarak kabul ediliyor ve dine düşkünlük gösteren erkeklerin samimiyetinden kuşku duyuluyordu.

Atatürk - Modern Türkiye'nin Kurucusu, Andrew MangoAtatürk - Modern Türkiye'nin Kurucusu, Andrew Mango
Emre Kutay, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Mustafa Kemal olmasaydı,Türk milleti,müstevliye karşı toprağını müdafaa edecekti.

Atatürk, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 173 - İletişim)Atatürk, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 173 - İletişim)