Şahin'in Biriciği, bir alıntı ekledi.
19 dk. · Kitabı okuyor

Kadınlarını geri bırakan toplumlar, geride kalmaya mahkumdur.
Mustafa Kemal Atatürk

Kadın, Yılmaz Özdil (Sayfa 124)Kadın, Yılmaz Özdil (Sayfa 124)
Hasan HAKAN, bir alıntı ekledi.
 2 saat önce · Kitabı okuyor

Enver Paşa Halifenin damadı ve orduların başkumandanı olarak Sovyet Rusya'ya ve Türkistan'a adım attığı zaman, parçalanan Rusya'da özellikle Orta Asya Türklerinin desteğini kazandı. Buna Türk ırkından olmayan Tacikler de dâhildi. Basmacı hareketi hepsini içeriyordu; son anda dahi bütün gruplar Enver Paşa'nın yanındaydı. Paşa'nın Rusya'da mücadeleye başladığı 1918'den beri doğan erkek bebeklerin arasında Enver ismi en kalabalık grubu oluşturur. Sovyet galibiyetine rağmen Tacikistan'daki türbesi de çok uzun seneler yerli halk tarafından ziyaret edilmiştir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 73 - Kronik)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 73 - Kronik)
Abdullah İhsan Yörük, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü inceledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Gazi'yi her anlamıyla inceleyen, kesinlikleri ve harikûlâde tespitleriyle İlber Hocam; sen bu işin erbâbısın...

Kitap en başında Gazi düşmanlarının aptallıklarını göstermeye başladı, orta ve son basamağında katliam çıkartacak.

Yusuf Akbaş, Nutuk'u inceledi.
8 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yazdığı bu kitabı her Türk'ün okuması gerek. Kitabı okurken adeta o eski içinden çıkılması zor durumları yaşıyorsunuz ve birkez daha Atatürk'ün önderliğinde Türk milletinin bağımsızlığını nasıl kazandığına şahit oluyorsunuz...

Eray Turkoglu, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · 6/10 puan

27 Mayıs hareketi Atatürk inkılâplarının devamıdır

Din, İnkılap, İrtica, Peyami Safa (Sayfa 199)Din, İnkılap, İrtica, Peyami Safa (Sayfa 199)
Eray Turkoglu, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · 6/10 puan

Milliyetçilik vasfı atılmış bir Atatürk Cumhuriyeti, ön tekerleği koparılmış bir bisiklet gibi, ayakta duramaz ve yürüyemez.

Din, İnkılap, İrtica, Peyami Safa (Sayfa 199)Din, İnkılap, İrtica, Peyami Safa (Sayfa 199)

Mustafa Kemal Atatürk
Bir yabancı gazeteci Mustafa Kemal Atatürk'e sorar:Nasıl başardın?
Mustafa Kemal Atatürk cevap verir:Ben cebime giren her 2 kuruşun 1 kuruşu ile kitap aldım.

Sadece Alperen, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü inceledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · 65 günde · Puan vermedi

İşaretlemeyi unutmuşum yoksa kitabı 60 günde okumadım. Zaten kimse 60 günde okuyamaz. İlber Baba'nın nokta yorumlarıyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk haricinde de bir çok bilgi edinebiliyorsunuz ve fazlasıyla keyif alarak. Teşekkürler İlber Baba.

ercanscgn, İttihatçılıktan Kemalizme'yi inceledi.
 11 saat önce · Kitabı okudu · 47 günde

Genç Türklerle başlayan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün cumhuriyeti kurduktan sonra, onu ayakta tutabilmek için sarf ettiği siyasal, toplumsal ve ekonomik mücadelenin tarafsız gelebilecek bir araştırması yapılmış kitapta.

Kişisel olarak bu dönemlere ilişkin ben de eksik kaldığını düşündüğüm noktaları ve detayları verimli bir şekilde tamamladı.

Özellikle Osmanlı İmparatorluğunun son dönemlerinde içinde bulunduğu karmaşanın sebepleri; büyük güçlerin çıkar çatışmaları, imparatorluktaki dini ve milli cemiyetlerden bazılarının rüzgar nereden eserse yelkeni oraya çevirme minvaldeki oynaklıklarına dair tespitler yerindeydi.

Bir nokta dikkatimi çekti; İttihat ve Terakki Cemiyetinin, imparatorluğu ayağa kaldırabilmek, bağımsız bir siyaset yürütebilmek, milli bir ekonomide şart olan yerli sermaye oluşturmaya yönelik girişimleri ve bu amaçlara ulaşmak için pragmatik bir görüşle her türlü dini ve etnik grupla uzlaşma çabalarıydı. Ayrıca biraz temelden yoksun olan 1. Dünya Savaşına neden imparatorluk dahil oldu sorusuna tatmin edici cevaplar verilmesiydi.

Sonraki kısımlarda Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün milli bir ekonomi, milli ve bağımsız bir siyaset, modern bir toplum oluşturma gayretlerinin sancıları ve zorlukları iyi tahlil edilmiş.

En son kısımda Britanya' ın 1784'te kurulan ve genelde o devletin siyasi görüşlerini birinci elden yansıtan Times gazetesinin ülkemize dönük bakış açısının kendi çıkarlarına göre nasıl değiştiğini ve bugünle paralellik kurduğunuzda aslında bazı kökleşmiş yabancı basın kuruluşlarının hala aynı at gözlüğüyle bizi izlediklerine tanık olabilirsiniz.

İyi okumalar...