Abdullah Seçer, Çankaya'yı inceledi.
15 dk. · Kitabı okudu · 21 günde · Puan vermedi

Falih Rıfkı dalkavuk olduğunu kendisi de kabul ediyor. Kaynak bazlı bir kitap. Okunaklı. Atatürk hakkında nadir eserlerden birisi. Nutuk'tan önce okunması gereken bir kitap.

Sureyya ışık, bir alıntı ekledi.
 7 saat önce · Kitabı okuyor · 10/10 puan

Efendiler, Rıza Paşa Kabinesi ve o kabinede Harbiye Nazırı olan zat, aziz vatanımızı işgal eden, süngülerini milletin canevine saplayan düşmanları misafir kabul ediyor ve onlara karşı konukseverce ve yumuşakça harekette bir zaruret görüyor. Bu ne görüştür, bu ne kafadır? Milli dava bu muydu?

Nutuk, Mustafa Kemal AtatürkNutuk, Mustafa Kemal Atatürk
Berkay, Din ve Laiklik Üzerine'yi inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · 6/10 puan

Atatürk'ün bilime verdiği önemi ve pozitivist olduğunu hepimiz biliyoruz fakat Atatürk'ün evrim teorisi hakkında dahi fikirleri olduğunu ben bu kitapta öğrendim. Örneğin "İnsanlar, sürfeler gibi sulardan çıktılar ilk önce... İlk ceddimiz balıktır. İşler daha ilerledikçe o insanlar, primat zümresinden türediler. Biz maymunlarız; düşüncelerimiz insandır." bu söz Atatürk'e aittir. Kitapta belgeleri ve kaynakları bulabilirsiniz.

pekmusibetbisi, Beyaz Zambaklar Ülkesinde'yi inceledi.
7 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitap için inceleme yazmaya mahsar görmüyorum kendimi. Nitekim söylenebilecek her şey kitap kapağında tek cümleyle özetlenmiş: Atatürk'ün okutulmasnı emrettiği kitap... Bu ülkeye, dünyaya kattıkları tartışılamayacak bir kişinin okunmasını emrettiği kitaba ne inceleme yazılır ki... Alın kalemi elinize her cümlesini duvarlarınıza yazıp her gün bir ders çıkarın. "Tekrar okunabilirler" listemde 1. sırada.

tori, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okuyor

"Türkiye Cumhuriyeti'nde yetişen bir kadın olarak, Mustafa Kemal Atatürk'e minnettarım."

Toplumsal Cinsiyet - Sosyal Psikolojik Açıklamalar, Zehra Y. DökmenToplumsal Cinsiyet - Sosyal Psikolojik Açıklamalar, Zehra Y. Dökmen

Köylü, milletin efendisidir sözü Mustafa Kemal Atatürk'e ait değildir.
Bu sözün doğru şekli şudur:
"Müstasil olan köylü milletin efendisidir." Mustafa Kemal Atatürk
Müstasil:Üreten demektir.

mehmet temiz, Atatürk'ün Sırdaşı Kılıç Ali'nin Anıları'ı inceledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Mutlaka ama mutlaka okunması gereken bir kitap diyorum. Milli Mücadele yıllarının direk içinde olan ve Atatürk'ün hayatının son anına kadar da yanından ayrılmayan, gece ve gündüz hep yanında olan bir kaç kişiden biri olan Kılıç Ali ' nin ağzından o dönemlerde yaşanan olaylar bütün gerçekliğiyle anlatılıyor.

Kitap başlı başına muhteşem bir bilgi hazinesi. Sadece tarihçilerin,siyasetçilerin değil, bu ülkede yaşayan tüm insanların okuması ve olaylar hakkında gerçek bilgi sahibi olması gereken bir kitap.Kısaca söylemek gerekirse kitap, Milli Mücadele, Cumhuriyetin ilk yılları ve Atatürk hakkında gerçek ve muhteşem bir bilgi hazinesi.

Kitap başlıca 4 bölümden oluşuyor.
ilk Bölümde, Kılıç Ali'nin ,Kafkasya'ya savaşmaya giderken uğradığı Sivas'ta görüştüğü Mustafa Kemal Paşa'nın, kendisine, döndüğünde işgal edilmemiş vatan toprağı bulamama ihtimalini bildirmesi üzerine, Mustafa Kemal'in yanında kalmaya karar vererek Milli Mücadeleye katılması sonrası, yaşanan olaylar anlatılmakta. Bu bölümde bizzat Kılıç Ali'nin aldığı görevlerde yaşanılanlar tüm ayrıntılarıyla bizlere aktarılıyor.
ikinci Bölümde, kurtuluş savaşı kazanıldıktan sonra Cumhuriyetin ilk yıllarındaki siyasi ve diğer olaylar , üçüncü bölümde ise İstiklal Mahkemeleri , bu mahkemelerde yaşanılanlar ve İzmir suikasti tüm ayrıntılarıyla bizlere aktarılıyor.
Dördüncü bölüm ise Atatürk'ün doğumundan ölümüne kadar olan hayatının en bilinmeyen yönleri, son günleri ve son saatleri çok ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor.

Kitabın sonunda ise belgeler ve yine çok kapsamlı olarak sunulan müthiş bir fotoğraf koleksiyonu bölümleri yer almakta. Bu belge ve fotoğrafların kitabın sonunda ayrı bir bölümde sunulması da, anlatımı kesintiye uğratmadığından dolayı kitabı çok akıcı ve kolay okunur bir hale getirmiş.

İlk cümlemi, bu defa son cümle olarak tekrar yazıyorum.Ve her Türk vatandaşının mutlaka ama mutlaka okuması gereken bir kitaptır diyorum.

Ercan Çakır, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okuyor

Ya Bağımsızlık Ya Ölüm!
Temel ilke, Türk ulusunun onurlu ve şerefli bir ulus olarak yaşamasıdır. Bu ilke ancak tam bağımsızlığa sahip olmakla sağlanabilir. Ne kadar zengin ve bolluk içinde olursa olsun, bağımsızlıktan yoksun bir ulus, uygar insanlık dünyası karşısında uşak olmak konumundan daha yüksek bir muameleye layık olamaz.
Yabancı bir devletin koruma ve kollayıcılığını kabul etmek, insanlıktan yoksunluğu, güçsüzlük ve uyuşukluğu kabul etmekten başka bir şey değildir. Gerçekten bu seviyesizliğe düşmemiş olanların, başlarına isteyerek bir yabancı efendi getirmelerine asla ihtimal verilemez.
Oysa, Türk'ün onuru, gururu ve yeteneği çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir ulus tutsak yaşamaktansa yok olsun daha iyidir!..
O halde, ya bağımsızlık ya ölüm!
İşte gerçek kurtuluş isteyenlerin parolası bu olacaktır.
Bir an için, bu kararın uygulanmasında başarısızlığa uğranılacağını kabul edelim! Ne olacaktı? Tutsaklık!
Peki efendim, diğer kararlara boyun eğildiğinde sonuç bunun aynısı olmayacak mıydı?

Nutuk - Gençler İçin Fotoğraflarla, Mustafa Kemal Atatürk (Sayfa 9 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Nutuk - Gençler İçin Fotoğraflarla, Mustafa Kemal Atatürk (Sayfa 9 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
mehmet temiz, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hayatına herhangi bir şekilde kastedilmemesi için icabında canımızı bile fedaya hazır olduğumuz Atatürk, gözümüzün önünde, güpegündüz, fani hayata veda edip gidiyor, herkes ellerini kavuşturmuş, büyük bir acz içinde duruyor ve kimsenin elinden bir şey gelmiyordu.

Atatürk'ün Sırdaşı Kılıç Ali'nin Anıları, Hulusi Turgut (Sayfa 660 - Türkiye İş Bankası kültür yayınları - Aralık - 2008)Atatürk'ün Sırdaşı Kılıç Ali'nin Anıları, Hulusi Turgut (Sayfa 660 - Türkiye İş Bankası kültür yayınları - Aralık - 2008)
mehmet temiz, bir alıntı ekledi.
12 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bu enginar yemeği Atatürk'ün yanında bulunduğum uzun yıllar içinde içten arzu ederek sipariş ettiği ilk ve son yemekti. Maalesef bunu yemek kendisine nasip olmadı.

Atatürk'ün Sırdaşı Kılıç Ali'nin Anıları, Hulusi Turgut (Sayfa 658 - Türkiye İş Bankası kültür yayınları - Aralık - 2008)Atatürk'ün Sırdaşı Kılıç Ali'nin Anıları, Hulusi Turgut (Sayfa 658 - Türkiye İş Bankası kültür yayınları - Aralık - 2008)