Yalnızca cansız şeyler , oldukları şeye hiçbir şey katmazlar : Bir taş yalan söylemez : Halbuki hayat , bitip tükenmeden icat eder : Hayat maddenin roman 'ıdır .
Emi, çimlerde cansız bir şekilde yatan oyuncağı, ağlayan adamın savrulan omuzlarını ve şortun kan kırmızısı rengini aklından çıkaramıyordu. Değerli bir şeylerin kaybedildiğini kemiklerinde hissedebiliyordu..
Sayfa 62 - Arkadya YayınlarıKitabı okuyor
Reklam
Bir tahta parçası, çıkarıp atılmış bir çorap ya da ayakkabı gibi cansız, ölü bir beden...
Lord Byron’ın 1813 tarihli manzum eseri. Haremdeki bir kadın olan Leyla’nın bir “Gâvur”a (Giaour) âşık olduktan sonra kocası tarafından boğulmasını anlatır. Gâvur’un, yaptıklarının cezası olarak vampire dönüşeceği öngörülür. Ama önce dünyaya vampir olarak gideceksin. Kabrinden bir hışımla çıkacak cesedin; __Bir hayalet gibi musallat
Canlı olan cansız olana üstündür ve akıl sahibi olan da sadece canlı olana üstündür.
Sayfa 80
bu yürek artık cansız, sevinçler akmıyor ondan artık, gözlerim kuru ve cana can katan gözyaşlarıyla artık esenlenmeyen duyularım korkuyla alnımı kırıştırıyor.
Reklam
Bizi kuşatıp, arsızca göz kırpan tüm eşyaların ilk anlamlarını unuttuğumuz için onlar alelade, cansız şeyler olarak görüyoruz.
Sayfa 332Kitabı okudu
Dijital duyusuzlaşma, aletlerin ötesindeki duyusallığı yeniden keşfetmeye sevk ediyor. Cansız ekranları pannaklamalar ve silip ovalamalar, canlı ötekilere dokunma ve onları okşama ihtiyacını uyandırıyor. Artan sayıda insan, duyularından mutluluk devşiren bir hayat sürmeyi yeniden öğreniyor veya buna ilk defa başlıyor. insanın kendi hayatındaki dijitalleşmeyle baş etmeye dair sorunlara el atması için bundan daha uygun bir strateji zor bulunur: Analog hazların zevkine varanın, dijital detoksa ihtiyacı kalmaz.
Hasta, yorgun bir bireydim ben; cansız, tiz seslerle ifade edilen kusursuz ahlak ilkelerine sığınmaya çalışan yorgun bir birey…
Sayfa 119 - İthaki YayınlarıKitabı okudu
Bazı kaynaklara göre Çavuş Teran Che’yi yalnızca yaralamıştı ve onu öldüren kurşunun hangi askerin silahından çıktığı bilinmiyordu. İfadeler Chenin 9 Ekim 1967’de, saat 13.10da öldürüldüğünü doğruladı. Chenin cansız bedeni bir helikopterin iniş takımlarına bağlanarak Valle Grandedeki hastaneye götürüldü. Burada çekilen fotoğrafları basına servis edildi. Hâlâ yaşıyormuşçasına gözleri açık bir şekilde uzanıyordu. Kimliğinin belirlenememesi için elleri kesildi.
Reklam
Kol bacak sağlamlığı yiğitliğin değil hamallığın şanındandır; gürbüzlük cansız, bedensel bir değerdir; düşmanımızı şaşırtmak, güneşin ışığıyla gözlerini kamaştırmak bir talih işidir; eskrimde üstünlük korkak ve değersiz bir adamın da elde edebileceği bir ustalık, bir bilgidir. Her insanın ölçüsü, değeri yüreğinde, istemindedir asıl. Yiğitlik, kolun bacağın değil, yüreğin, ruhun sağlamlığındadır; atımızın, silahlarımızın değerinde değil, kendi değerimizdedir.
Sayfa 149 - İş Bankası Kültür YayınlarıKitabı okuyor
Adına sevgi denen duyguların canlı, insanın yüreğine titreten gökkuşağı benim yüreğimde solmuştu, her şeye karşı duyduğum kin kömür gazı ateşi gibi koyu mavi titrek bir ışık veriyordu ve kalbimde de yoğun bir hoşnutsuzluk duygusu, bu gri cansız saçmalıkta bir başıma olduğum hissi için için yanıyordu.
Sayfa 244Kitabı okudu
"Ama ben cansız bir varlık degilim ki," "Ben bir insanım." (Hayat içinde Charlie'yi yok saymak ve onun bir birey olduğunu unutmak)
Beni incitecek gücü verdiğim insanlar için en çok kendime kırgınım..
“Bir yılan sizi sokmak üzereyse, onu öldürme hakkınızın sınırını ancak gücünüz belirler. Gücünüz yetmişse, yerde yatan cansız gövdeye bir haksızlık yapmış sayılmazsınız; tıpkı gücünüz yetmeseydi, yılanın da zalim sayılmayacağı gibi…”
Sayfa 127Kitabı okudu
Ölüm dürtüsü(cansız olana geri dönüş dürtüsü)
“Tüm yaşamın hedefi ölümdür”. Bunu tersinden alırsak da şunu söyleyebiliriz: ” Cansız varlıklar, canlılardan önce vardı.”
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.