Herkes ve herşey düşmanını koynunda besler;
Musa, firavunun sarayında; put kıran ibrahim, put yapan azerin kucağında; zevk ve servet karşıtı buda, benars padişahının (saki kavmi) ailesi için de; dünyadan kaçan sufi karakterli mehavira ve lao tsu, çin'in aristokrat sınıfı için de; Hint kişatriyası ve engels, sanayi kapitalizminin çocuğu olarak; tolstoy feodalizmde; hatta lenin, rusyanın asil aileleri için de; kastro en büyük şeker kamışı tarlası maliklerinden vs ortaya çıkıyor.

ali şeriati (medeniyet tarihi 2)

Rıdvan, Martin Eden'i inceledi.
 19 May 20:41 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tekrar tekrar tekrar okunacak okunup ders alınacak muhteşem bir yapıt.Bir insan kitabın bitişine ne kadar üzülebilir? okumaya başladığım andan beri kitabın sonuna kadar sanki kitabın içinde başka bir dünyaya seyehate çıkmışım gibi veyahut o seyehatte bu olanları kendim yaşamış gibi hissettim. Bu nasıl anlatılabilir bir son? Bu böyle nasıl bitebilir? İçimizi umutla ve karamsarlıkla aynı anda birşeyleri elde etmek için çok uğraşmanın gerektirdiğini ve aynı oranda elde ettiğin şeyin bir çırpıda nasıl yok edeceğinin serumunu aşılıyor kanımıza.Bu Burjuvazi ve Emperyalistliğin bir vahşeti ve sonucudur. Kanımızı emenlerin ve emdikçe sarhoş olanların sevgi dolu gösterisidir.Tarihten günümüze kadar insanoğlu eşit olamamıştır,sosyal bir sınıf henüz kurulamamıştır.Ezen vardır,Ezilen vardır, ve beyni ile ruhu ezenlerin yanında duranlar vardır, işte bu kesime Karl Marx ve Friedrich Engels "kapitalist orta sınıf'' demişlerdir... Neyse, diyeceğim o ki; artık maskelerinizden kurtulmanın vakti gelmedi mi yapmacık sahte sevgi yönlü maskenizi atmanızın tam vakti.İnsanı insan olduğu için sevmeliyiz.Doları,arabası,dayısı var diye değil. Ah Martin! Umutlarını yitirip kendini ruhen öldürmek ne kadar kötü birşeymiş.Kokuşmuş bir dünyadan atlamak;sonsuzluğa. ne kadar kötü.

feyza demirci, bir alıntı ekledi.
18 May 12:55

che nin ölüm nereden ve nasıl gelirse gelsin sözü dilden dile dolaşmış marks okunmuş engels lenin stalin mao hatmedilmiş devşirme hikayeler memleket toprağıyla harman edilip dikilen tazecik fidanların tutması beklenmiş sonra tanklar çıkmış yollara ve filizin en yeşilini paletlerinin altına almış hikayeler ezilmiş ve koca bir yüz yılın ağır kapısı işte böyle pat diye kapanmış

OT Dergi Sayı: 61, KolektifOT Dergi Sayı: 61, Kolektif

Marksizm
Marksizm bilimsel sosyalizm ve komünizmin kurucusu Karl Marx'ın ve Friedrich Engels'in çalışmalarından çıkarılan insanlığın özgürleşmesiyle ilgili bir düşünce sistemi ve ideoloji. Marksizm tarihin diyalektik materyalist bir yorumuna dayanan ekonomik ve toplumsal bir dünya görüşü, kapitalizmin çözümlenmesi ve bir toplumsal değişim teorisidir.

Nilüfer Kuzu, bir alıntı ekledi.
 15 May 16:28

Bilimsel bir sosyalizm yaratmak için, sosyalizmin öncelikle sağlam bir temele dayandırılması gerekiyordu...

Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm, Friedrich Engels (Zeplin Kitap)Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm, Friedrich Engels (Zeplin Kitap)
DeliBilge, bir alıntı ekledi.
13 May 21:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sosyalizm döneminde Lenin'in gençlere tavsiyesi, ne yapmaları gerektiği sorusuna cevabı "öğrenin, öğrenin , ve öğrenin" di. Bu her zaman zikredilir ve okul duvarlarına asılırdı. Fıkra şöyle : Marx, Engels ve Lenin'e bir eş mi yoksa metres mi tercih ettikleri sorulur. Tahmin edileceği üzere, özel meselelerde biraz muhafazakar olan Marx 'Eş!' diye cevap verir. Daha ziyade bir bon vinant olan Engels ise metresi seçer. Lenin ise herkesi şaşırtarak "İkisi birden! " der. Neden? Sert devrimci imajının ardında dekadan bir jouisseur mu vardır? Hayır - Lenin şöyle açıklar : "Böylece eşime metresime gittiğimi ve metresime de eşimle birlikte olmak zorunda olduğumu söyleyebilirim..." 'Peki sonra ne yaparsın?' "Issız bir yere gider öğrenir, öğrenir ve öğrenirim."

1914 felaketinden sonra Lenin'in yaptığı tam olarak bu değil miydi? İsviçre'de ıssız bir yere inzivaya çekilmiş ve "öğrenmiş, öğrenmiş ve öğrenmisti," Hegel mantığını okumuştu. Ve kendimizi medyatik şiddet görüntülerinin bombardımanı altında bulduğumuz günümüzde yapmamız gereken de budur. Bu şiddete neyin yol açtığını "öğrenmemiz, öğrenmemiz ve öğrenmemiz" gerekiyor.

Şiddet, Slavoj Zizek (Sayfa 19)Şiddet, Slavoj Zizek (Sayfa 19)
Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
12 May 17:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir ekmek bir günde tüketilirken, pantolon bir yolda, bir ev yüz yılda eskimektedir. Bu nedenle dayanıklı metalar açısından, bunların kullanım değerini parça parça ve her seferinde belirli bir dönme için satma, yani kiralama olanağı doğmaktadır.

Konut Sorunu, Friedrich Engels (Sayfa 91)Konut Sorunu, Friedrich Engels (Sayfa 91)
Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
12 May 16:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bütün dünya yok olsa da adalet yerine gelsin.

Konut Sorunu, Friedrich Engels (Sayfa 29)Konut Sorunu, Friedrich Engels (Sayfa 29)
Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
12 May 16:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kiracının ev sahibine göre durumu, ücretli işçinin kapitaliste göre durumunun aynıdır."

Konut Sorunu, Friedrich Engels (Sayfa 22)Konut Sorunu, Friedrich Engels (Sayfa 22)
Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
11 May 23:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ticaret, gittikçe büyüyen bir ölçü­ de, dolandırıcılık oldu.

Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm, Friedrich Engels (Sayfa 54)Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm, Friedrich Engels (Sayfa 54)