ZULEYHA ...


              Züleyha yavaşça kaldırdı başını yerden ve gözyaşlarının azametine uğrayarak şöyle dedi;  -             

- Ey Yusuf ! sevmeye gönül ettim ben,aşkına Aşk-ı Züleyha.Ve sessizce konuşmaya devam etti;

   

Ne zaman düşsen aklıma Yusuf kenanın tüm ışıkları söner.Hüzün kuşatması  gözlerimdeki baksana.! Bu bir hasret depremi…Seviyorum seni ey Züleyha’nın yusuf’u o yüzden söküp,söküp dikiyorum yüreğimi her defasında…

 

-Yusuf hafifçe yere eğildi ve Züleyha’ya kalk ve git dedi.

    

 Züleyha yaşlanmıştı gözleri de keskin görmüyordu.Bitkin bir şekilde hüsranını da yanına alarak çekilerek uzaklaştı.

Ve şimdi bir ses yankılanıyordu sokaklarda Yusuf diye ve ağlayan Züleyhaydı. Yine kahrolmanın verdiği bir azaptı ondaki,bir yenilmişlik ve aşk-ı tarumardı…
 

Ne güzelliğinden ne şöhretinden nede malından arda kalan vardı zaten.Yusuf derdi ile her şeyinden vazgeçmişti ve kim Yusuf’u gördüm  derse onu hediyelere boğuyor anlatmasını diliyordu.
 

Evinde bir şey bulunmuyor, üstündeki eski elbisesinden de başka bir şeyi yoktu Züleyha’nın.


Bir süre sonra Mısır sokaklarından ses de kesilmişti ayak izleri de! Züleyha ne yiyor ne içiyordu ve durmadan inleyerek yıpratıyordu kendini.Harabeye dönen evinden çıkmıyordu artık.
 

Evinde çilenin ve aşk ıstırabın içinde boğulurken  ellerine bakarak üzülmenin doruklarına varan Züleyha , buruş buruş olan cildine içlenerek  ağlamaya başladı.Artık gözyaşlarının tuzu yüzünü yakıyordu.
 

 Ağlamanın verdiği dayanılmaz kalp sancısıyla   yere çökerek gözlerini kapattı ve;

 -Ey Yusuf’un RABBİ bana huzur ver ey Yusuf’un RABBİ dedi ve kaldı.!Birden irkilerek ne yapıyorum düşüncesi içinde inandığı putlara göz ucu ile baktı.


 -Hey tanrılarım Yusuf’un tanrısıyla konuşsanıza hadi aracı olsanıza..!


Ona yardımı dokunmayan put tanrılarına bakarak niçin?...dedi.Hıçkırıklara boğulan züleyha nefes alamıyordu.Sonra yavaşça sakinleşmeyi denedi.Ve bir süre sonra sakinleşen O buğulu kadın tüm ışıkları kapattı ve odasının en kuytu köşesine çekilerek diz çöktü ve karanlıkta ay ışığının renginde anlatmaya başladı;


-Ey Yusuf’un RABBİ beni duyduğunu biliyorum ve yemin olsun ki benim tanrılarımdan daha güçlüsün.

 Züleyha  bunun onu rahatlattığını anlamıştı ve anlattıkça kalbindeki yükün ne denli azaldığını fark etti ve uzun bir uykuya daldı günler sonra.


Artık her gün belirli aralıklarla yusuf’un RABBİ ile buluşuyor, yusuf’a yakınlaşıyordu sanki.Geçen ağlamalı ,yalvarmalı gecelere inat züleyha artık ağlamayı kesmiş normal hayatın ve RABBİN  mükemmelliğine varıyordu.


Yükseliyordu Züleyha, öyle ki her gün gençleşen ellerine bakıp gülümsüyor ve bunun bir sebebinin olduğunu çok iyi biliyordu. Yavaş yavaş nar-ı aşk’dan bahsetmemeye başladı.Artık belirli aralıklarla Yusuf tan gördüğü gibi secdeye varıp saatlerce RABBİN mükelliğine varıyordu.. 


Ve  gerçek aşka adım adım yürüyen Züleyha belirli aralıklarla süren ALLAH ile buluşma süresini uzatıyordu.Şimdi hangi aşka bulandığını iyi biliyordu Züleyha.                                           

Günler geçmişti ve Züleyha’nın evine bir haber düştü.Sanki duvarlar sevinçten ağlıyordu duyanlar şaşırıyor dudaklarını ısırıyordu.Evet Yusuf o kadar süreden sonra züleyhayı görmek için mekana geliyordu. Yusuf kapıdan içeri girdi ve eski anıları ,geçmişin tüm yaşananları suratına tokat gibi sicilleme iniyordu sanki…


Yusuf titriyordu ve bir an derin nefes alarak  iç kapıyı da açarak içeri girdi.


Züleyha bir köşeye çekilmiş örtüsünü yüzünü kapatır şekilde kapatmış maneviyat içinde ilahi aşka bulanmış bir şekilde öylece duruyordu.


Yusuf Züleyha’ya yaklaştı ve seslendi ama ses yok.Sonra yere züleyha’nın seviyesine çömelen Yusuf, Züleyha’nın örtüsünü kaldırdı ve derin bir iç çekerek ağlamaya başladı.


- Züleyha ! dedi ve kaldı Yusuf.

 Züleyha başını hafif kaldırarak Yusuf sen mi geldin dedi.Yusuf’un aşkından tar-u perişan olan Züleyha Yusuf’un gelmesine sanki çokta sevinmemişti.


Yusuf’un gözlerinden akan gözyaşı Züleyha’nın yenilenmiş ellerine döküldü ve bir anda ellerini hızla çeken Züleyha dedirgin oldu.


Yusuf sakinleşti ve dediki; Ey züleyha ALLAH seni bana eş kıldı.Züleyha uzun süre sessiz kaldı ve daha sonra şu cümleler döküldü ağzından;


 - Yüreğime bir bıçak sapladım Yusuf seni görünce sonra ellerim kana bulandı o ellerle sana geldim ama görmedin.


Sonra sapladığım gibi çıkarmakta bana düştü.Ellerimdeki kanlar yüzüme ordan da kalbime bulaştı. Çok sevdim! O kadar sevdim ki !! Sen her aklıma geldiğinde yüreğim  karşında eğiliyordu.


Yusuf bu büyük aşkı duydukça züleyha onda büyüyordu.


Züleyha hıçkırıklara boğularak belki de kendinden başka kimsenin dahi bilmediği sözleri sessiz  haykırışlarla Yusuf’un gözlerine bakarak söylemeye başladı.


- Ey  Yusuf ben seni ararken RABBİMİ buldum.Yemin olsun ki bu vakit sen olmasanda olur.

Yusuf başını eğerek ey RABBİN kulu züleyha şimdi beni daha iyi anlayabiliyor musun?

 

Züleyhada Yusuf’a cevap olarak şöyle dedi ;Ey Rabbin Peygamberi Yusuf peki Sen!

Sen  gönlü şimdi  büyük Aşka derin düşen züleyhayı kabul ediyor musun..!!!

Halil Korkmaz, bir alıntı ekledi.
06 Mar 21:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Böyle Kalmaz Padişahın Çağları
Fırsatı ganimet bildi kötüler
Böyle kalmaz padişahın çağları
Eninize boyunuza eğlenin
Sizin olsun Binboğa'nın dağları

El kalmamış Binboğa'ya çıkacak
İp kalmamış salıncağa takacak
Hemen Avşar mıdır başa kakacak
Bir gün olur geri gelir sağları

Kadir Mevla’m eğer izin verirse
Hak-adalet er geç yerin bulursa
Eğer bir gün Avşar geri gelirse
Kovgun eder sizin gibi beyleri

Dadaloğlu'm Yetim Ali oldu adın
Ne meskenin kalmış ne kalmış yâdın
Yazıcıoğlu derler harammış sütün
Ben takmıştım taşıdığın tuğları

Avşarlar, Yozgat-Bozok yöresine sürgün edilmiştir. El-oba dağılmıştır, insanlar perişan olmuşlardır. Bu kargaşada Dadaloğlu da yakalanıp Payas kalesindeki zindana atılır. Fakat Dadaloğlu hasırdan bir kanat yapar, bu zindandan (kaleden) atlayarak kaçar ve kurtulur.
O sıralar Afşin'in Tanır kasabasında Şerefli Beylerinden Yazıcıoğlu adında bir Türkmen beyi vardır. Dadaloğlu, kaçak olduğundan bu beyin yanına sığınır, kılık- kıyafet değiştirerek bu beyin hizmetine girer. Adının da Yetim Ali olduğunu söyler. Günler böylece gelir, geçer.
Bir gün Yazıcıoğlu yörenin ileri gelenlerine büyük bir şölen verir. Bu şölene Malatya'dan, Maraş'tan, Antep'ten ve Kilis'ten ünlü konuklar çağrılır.
Yenilir, içilir, sohbet koyulaşır. Dönüp dolaşır söz Avşar'a gelir. Yazıcıoğlu:
"Avşarlar çok kavgacıydılar, sürgüne gittikleri iyi oldu. Onlar bizi Binboğa'ya çıkartmıyorlardı, hayvanlarımızı sürüp götürenler de onlardı" der. Daha da atıp tutar, çok ağır konuşur.
Beri yanda Dadaloğlu da bu şölende bulunmakta ve bu söylenenlere, hakaretlere tanık olmaktadır. Nihayet dayanamaz, kılık kıyafetine bakmadan sazını omuzladığı gibi meydana atılır ve konukların huzurunda bu şiiri söyler.

Avşarlar ve Dadaloğlu, Ahmet Özdemir (Ürün Yayınları)Avşarlar ve Dadaloğlu, Ahmet Özdemir (Ürün Yayınları)
Mehmet A., bir alıntı ekledi.
05 Mar 20:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Halka
genç kız gülümseyerek dedi ki
nedir bu altın halkanın sırrı
parmağımı böylesine sıkı sıkıya saran
bu halkanın sırrı

yüzünde bunca ışık ve parıltı olan
bu halkanın sırrı
adam hayran oldu ve dedi ki
mutluluk halkası, yaşam halkası

"kutlu olsun" dediler hep bir ağızdan
genç kız, yazık ki yine
bunun anlamından şüphem var dedi
yıllar geçti ve bir gece

solgun kadın o altın halkaya baktı
parlak işlemelerinde gördü ki
kocasından vefa görmek umuduyla nice günler
heder olup gitmiştir, heder olup gitmiştir

kadın perişan oldu
ve yüzünde yine de ışık ve parıltı olan bu halka
kölelik ve kulluk halkasıdır diyerek
için için ağladı

Yeryüzü Ayetleri, Furuğ Ferruhzad (Sayfa 27 - Can Yayınları - 11. Basım, Mart 2017, Çeviri: Makbule Aras)Yeryüzü Ayetleri, Furuğ Ferruhzad (Sayfa 27 - Can Yayınları - 11. Basım, Mart 2017, Çeviri: Makbule Aras)
Eda, bir alıntı ekledi.
15 Şub 21:20 · Kitabı yarım bıraktı

Ve şimdi yalnız ondan değil,kendisinden de kaçması gerekliydi;çünkü ondan kaçmakla kendisini ateşten kurtaramayacağını görüyordu,nereye gitse,ne yapsa bunun mümkün olmadığını ,onu unutmak için birçok günler ve geceler böyle uykusuz,perişan yaşamak zorunda olduğunu ,hele bundan sonra ondan,bin yazıklanma,bin azap içinde köpekler gibi sürüneceğini düşünerek "Cezadır,ah,cezadır!" demek istiyor,fakat önünde hayatı ancak ölümle kurtulmak mümkün olan bir işkence gibi görünüyordu.

Eylül, Mehmet Rauf (Sayfa 150)Eylül, Mehmet Rauf (Sayfa 150)

KÖPEK KAHRI
Minik, tiz bir ses ''hevhevhev'' diye göğe sesini uçurtma misali uçuruyordu. Onu bulmak epey zordu, çünkü avuç kadar bir can taşıyordu. Bir baktım balkondan, sütlü çikolata renginde, kımıl kımıl kımıldayan, pembe dilli bir bebek köpek. Ama nasıl tatlı, dıgıl dıgıl ordan oraya koşuyor, heyecanlı. Sahibi, efendisi(!) onunla binlerce lira döktüğü, acaba neresini yaptırsam daha diye şaşırttığı evinin bahçesinde, çimlerin üzerinde bu minik canla yuvarlanmalar, kovalamacalar, şakalar şukular eşliğinde oynuyordu. Biz de arada bahçenin demirleri ve duvarlarından ona yaklaşabildiğimiz kadar yaklaşıyor, onunla konuşuyorduk. Annem de yatak odasının balkonu tam onun yuvasıyla paralel hizada olduğu için, her gün garip sesler çıkararak köpekle konuşuyor, onu seviyordu :) Annem hayvanlarla ve bebeklerle konuşurken çok garip sesler çıkartıyor. Kesin onlar da korkuyorlardır :) Ama baktım, köpek anneme alışmış, beni çok nadir gördüğü için korkutacak şekilde havlarken, annemi gördüğünde neşeli neşeli dilini çıkartarak kuyruk sallıyordu. Cinsi Çin aslanıymış, bir süredir de bunları almak, onlara sahip olmak -ama asla sahiplenmek değil- popülermiş. Hatta canım komşumuz da köpeği çalan olur diye, o küçücük poposuyla bahçede koşturduğu dönemde evine alıyordu geceleri. Çünkü para vermişti. Daha onunla bahçede yavruluğunu sömüreceği çok günler vardı.

Köpek onu her gördüğümde, sanki bir masal kahramanı gibi, yahut kahverengi tüylerinin bende çağrıştırdığı misal kahvenin köpürdüğü gibi, inanmakta zorlanacağım bir hızla büyüyordu. Bir baktım kocaman olmuş. Artık bahçede gezmesine izin yoktu. 1'e 2 metrelik demir tellerle çevrili bir alana bir yuva konmuş, altına toprak atılmış, yağmurda o toprak çamur olmuş ve içine gömülmüş bir vaziyette yatar halde bırakılmıştı. Şu an bunları yazarken dişlerimi sıkıyorum, gözlerim yaşardı. İçler acısıydı ya... Bana destek olacaklarla birlikte komşuyu dövebiliriz. Annem, köpeğin o perişan halini görünce, adama (!) ''Şuncağızın altına bir taş maş dökün, hayvan çamurun içine batıyor, çok zorlanıyor yazık'' demiş. Komşunun bir iyi yönü varsa; bizlere zararsız, kendi halinde, kibar ve verilen önerileri dikkate alan biri. Her neyse ''Aaa doğru abla, öyle yapalım'' demiş. O güne kadar köpeğin farkında değil. Çünkü artık büyüdü, çünkü artık sevimliliğini sömüreceği bir şey kalmadı, o yüzden nazar-ı dikkatini cezbetmiyor!

Köpek ayların sonunda yaşlı bir ihtiyarın hüzünlü gözlerini almıştı, bizi görünce yalandan havlıyor, adeta beni kurtarın diye bakıyordu. Adam hovarda bir tip. Genç kızlar bacaklarına geçirdikleri streç pantolonlarla, popolarını, onun adını dahi telaffuz etmekte zorlanacağım arabalarına abanmak suretiyle adamı çağırırlarken, bizim gariban köpek arada beni de sokağa çıkarsalar da bacaklarım yol yürümek nedir görse diye umuyordu. Yürüyeceği bir alan dahi yoktu köpeğin. Öylece ayakta dikilmek tek çaresiydi ve Allah kahretmesin büyüdükten sonra hayvanın beslenmesine dahi dikkat etmez oldular. Hayvanın yavruyken sevgisini kazanıp, sonra yüzüne bakmayan sahibi, onun sevgisizliği ve ilgisizliği üstüne, fiziksel koşullarının da içine tükürüldüğü için, onun git gide tükendiğini görmüyordu. Geçen çaprazdaki komşumuzla karşılaştık. Köpeği birkaç ayda bir bahçeden çıkarıyorlardı, haklarını yemeyim (!) Yine o nadir anlardan birinde kuyruğunu kaldırmış, yere kafasını gömmüş eşeleniyor, bakınıyordu, ama bir durgunluk vardı üstünde. Komşumuz dedi ki ''Bakkala giderken gördüm, köpek kusuyordu. Hastalanmış galiba. Hemen sahibini arayıp haber vedim.'' Bu arada annem köpeğe arada yemesi için bir şeyler de veriyordu. Anlayacağınız köpeğe sahibi değil, mahallecek bakıyorduk. Derken 2 gün evvel, köpeğin sahibi hovarda komşumuz, avratlara gösterdiği ilginin %1'ini köpeğine göstermeyen hani, annemle karşılaşmış. ''Köpek sizi rahatsız ediyor mu?'' demiş. Arada çılgınlar gibi havladığı oluyordu. Olur. Köpektir. Bir de enerjisini nasıl atacak hayvan? Annem de ''Yok yok hiç rahatsız olmuyoruz, yazık zaten hiç sesi çıkmıyor uzun zamandır.'' demiş. Adam da gülmüş; ''Çıkmaz çünkü öldü.'' demiş. Komşuyu dövme teklifim hala geçerli. 3 hatunu bıraktı. 4.yle evlenince köpek alacakmış bir daha. Bu köpek hastalıktan ölmedi. Kahrından öldü. Yetmedi daha fazla ölüm istiyor.

İşin edebiyatında olsam, komşuyu dövme teklifim hala geçerli, cümlemde bırakırdım yazmayı. Fakat size başka köpeklerin durumundan da bahsetmek istiyorum. Ben müstakil evlerin olduğu bir mahallede oturuyorum. Burada adi insanlar cins cins kediyi köpeği yavruyken alıyor, bebekliklerini sömüyor, büyüyünce yahut bakamayınca sokağa salıyorlar. Bakın bu şerefsizliktir.

Bir yaz vakti otobüse binecektim, kaçırdım. Otobüs güzergahı da bir nevi menderes misali. O diğer duraktayken ben de biraz yürürsem yine yakın olan bir durak var oraya yetişirim dedim. O kadar sıcak bir gündü ki abartmıyorum, ayakkabım asfalta yapışıyordu. Gölge bir yer yoktu ve ben o otobüse binmek zorundaydım. Asfalt, sıcaktan adeta gökyüzüne doğru ağlıyordu. Ben Ankara'da değil, çöldeydim ve bu gördüğüm evler bir seraptı, birazdan bir kapıyı yumruklayacak şu fakire bir su diyecek ruh haline gelmiştim, derken yolun tam ortasında daha evvel birkaç kere daha gördüğüm Sibirya kurdu bir hayvancağız yatıyordu. Sağ ön patisinin üzerine başını çuval gibi bırakmış, gölge bir yer aramaya dahi mecali kalmamıştı besbelli. Bakışları mahzun ve sabitti, ölmemişti, nefes alıyordu ama belli ki perişandı sıcaktan. O an küfrettim. Çaresizlikten, diyecek söz bulamamaktan, yapacak bir şey bulamamaktan, onu soğuk memleketine özgü postuyla buraya sıcağa bırakan buna vasıta olan herkese her şeye küfrettim. Bilirsiniz ki bozulan insan küfreder, diyecek sözü olmayan. O an kendimi dahi zor taşıdığım için sürüne sürüne durağa ulaştım. Onu daha sonraları birkaç kez daha gördüm. Ama sonu nedir bilmiyorum... Burada bir ara epey bir kuçukutturi çeteleri vardı. Evinden atılan köpek çetesi... Hepsi birbirinden cins ve pahalı köpekler. Hala görüyorum, ama o birkaç sene öncesi gibi değil. Belediyeye sürekli şikayetler gittiği için toplatıldı diye biliyorum. Ve bir duyuma göre başka bir ilçenin belediyesi de barınaklar dolu diye, kendi ilçesindeki köpekleri toplayıp bizim buraya salıyorlarmış.

Biz elimizden geldiğince kediyi de köpeği de besliyoruz çok şükür, ama bu böyle olmaz. Nasıl olur buna da diyecek bir sözüm yok.. Sadece üzülüyorum..

Bir arkadaşım doktor, yeni atandı gitti Yozgat'ın küçük bir ilçesine. Gezecek pek bir yer yokmuş. Ancak merkeze inmek gerekiyormuş. Canı çok sıkıldığı ve evde tek olduğu için buna bir çözüm arıyordu. Geçenlerde yolda yavru bir kediyle karşılaşmış, oldukça uysal, ona eğilip elini uzatmış ve ''Benim ev arkadaşım olur musun?'' demiş. O da dünden razıymış ki, arkadaşıma patisini uzatarak karşılık vermiş ve orada tokalaşmak suretiyle anlaşmışlar :) Fotoğrafını attı, çok tatlı ve komik bir kedi. Korkuyla uyanmış da ''Ay noldu'' der gibi bakıyor. Ankara'ya geldiğinde petshop'a gittik. Birkaç ihtiyacı varmış. Orada kocaman bir kafese kapatılmış, büyük ama hüzünlü bir papağan vardı. Dakikalarca onunla konuştum. Bence beni anladı. Ona yerinin gökyüzü olduğunu, onu alsaydım evde kafese koymayacağımı ama evde hayvan beslemenin onların özgürlüklerine kasıt olduğunu düşündüğümü, onu buraya getirenin de satanın da vs epey bir sohbet ettik. Üzüldüm ve minicik kutularda alınmayı bekleyen diğer yavrulara bakıp, ağlamaklı çıktım ordan. Bu çarka hizmet eden herkesin çarkına Cem Karaca'dan https://www.youtube.com/watch?v=QdZNIU46BBo