"Hayatın amacı diğer insanlara elimizden geldiği kadar yaklaşmaktır."
"Hayatın amacı diğer insanlara yapabileceğimiz kadar yakınlaşmaktır."
En büyük bilgelik şu andan zevk almayı hayatın en büyük amacı kılmaktır, çünkü tek gerçek budur, başka· her şey düşünce oyunudur. Ama bunun en büyük budalalığımız olduğunu da söyleyebiliriz, çünkü yalnızca kısa bir süre için var olan ve bir rüya gibi kaybolan içinde bulunduğumuz bu an asla ciddi bir çabaya değmez.
İnsanı Anlamak
Hayatın hiçbir amacı yoktur. Hayat sizin yüklediğiniz anlam kadar anlamlıdır.
Belki de hayatın amacı kesinlikten vazgeçip hayatın görkemli belirsizliğine kucak açmaktır.
Hayatın anlamı hediyeni bulmaktır. Hayatın amacı onu vermektir..
266 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
6 günde okudu
Tanrı gerçekten bilinemiyor...
İnsanların çatısını kuran direklerden biri de dindir. Bu dinîn; doğuşundan bugüne kadar, insanların hayatında nasıl yaşandığı, nasıl değer gördüğü, yanlışlık ve hurafelerin neler olduğu , akıl ve mantık açısından nasıl yorumlandığıyla ilgili düşünceleri felsefî açıdan irdelemistir " Din
Din Üstüne
Din ÜstüneDavid Hume · İmge Kitabevi · 2019169 okunma
“Benim için hayatın amacı mutluluk değil,” dedim. “O yüzden benim mutlu olmadığımı, hayattan kaçtığımı zannediyorsun… Bana huzur veren başka bir hayatın eşiğindeyim…”
Sayfa 203 - Yapı Kredi YayınlarıKitabı okuyor
''Hayatın hiçbir amacı yoktur. Hayat sizin yüklediğiniz anlam kadar anlamlıdır.''
Masa Kitap
Tarih boyunca sayısız düşünür, kahin ve sıradan insan en yüce değer olarak hayattan ziyade mutluluğu yüceltmiştir. Antik Yunan düşünürü Epikür, tanrılara tapınmanın zaman kaybı olduğunu, ölümden sonrasının olmadığını ve mutluluğun hayatın tek gerçek amacı olduğunu savunur. Antik dönemde çoğu insan Epikürcülüğü reddetmiş olsa da onun fikirleri bugün geçerli hâle gelmiştir, öteki dünyaya karşı duyulan şüphe, insanları sadece ölümsüzlüğü değil dünyevi mutluluğu aramaya da yönlendirmiştir. Sonsuza kadar sürecek bir çileyle yaşamayı kim ister ki?
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.