• Karanlığın güneşten saklandığı bir saate
  Doğu anadolu bölgesinin kuzey doğu civarında
  5 katlı eflatun binanın 4’üncü
  Katındaki iki odalı dairenin en karanlık aynı zamanda bir o kadar aydın köşesinden
  Varoluşun anlamlarına huşu tohumları ekmek için kırmızı sümbüllü,
  Bahar desenli uçan seccademle kenarlarından soğuk kaçıran penceremden,süzülüyorum
  Keşiflerin el değmemiş maceralarına,
  Amazon’un göbeğinde kurumuş bir mango ağacının ölüm sessizliğine yuva yapan papağanın mutluluğu oluyorum,
  bazen,İsviçre’nin Güney’inde bahara
  Koku pazarlayan sarı şapkalı,siyah gömlekli,mor ayakkabılı sevimli bir çiçek.
  mavi benekli ,beyaz gövdeli mantarların
  Karnavalını seyrediyorum şakın ,kısa boylu, işçi bir karıncayla
  Ağustos böcekleriyle beraber sümbül çiçeklerinin gölgesinde şarkılar söyleyip,geniş yapraklı bitkilerin biriktirdiği yağmur sularında ıslatıyorum dünyadan getirdiğim kuru yüreğimi,
  Beyaz çizgili sincaplarla beraber dikensiz böğürtlenlerin lezzetine varıyorum.
  Binlerce ülke Yaşar gecelerimde,göz kapaklarım siyahı tonlayan gözlerimi örttüğü zaman yüzlerce rengin iman dolu figüranları dans etmeye başlar ruhumun en geniş ülkesinde,
  sevda türküleriyle beslerim en güzel papatyalarımı yağmuru aşktan olsa gerek,çokta güzel kokarlar.
  İmanın en yoğun tonuyla akan Nehirlerim,
  Dalları budanan sarkmış zikirlerim var,
  Yedikçe neşelendiren,kokladıkça güzelleştiren meyvelerim var.
  Ekilmiş Ümit’lerim,filizlenmiş sevdalarım var.
  Kollarımı açabildiğim kadar açıp Uçuveriyorum en güzel ülkemin orkide kokan saatlerinde,anne şefkatiyle okşar saçlarımı nezaketli bir meltem rüzgarı inceden,ince.
  Mavinin açık tonuyla bir akşam çöker en nadide ülkeme,kuş bakışıyla izlerim ateş böcekleriyle süslenen gecelerimi,
  Yıldızlar rengarenk yakamozlar saçar
  Parlayan gözlerime,
  Ay,yüzünde bir tebessümle uykuda,
  Gecenin sesini dinlerim, yanaklarımda
  hafif çukurlu bir Gamze,
  Hiçte uğursuz değildir baykuşlarım
  Bir hayranlık senfonisiyle can verir varlığımın anlamı seccademe.
  Her şey yerli yerindeyken birden siyahın en yoğun tonuyla bir bulut görünüverir sevda tepelerimde.
  şiddetli fırtınalar,kör şimşekler eşliğinde bir kasırga oluşturur seyahatimin en huzurlu yerinde.
  Güneş karanlığı bulmak üzere
  bir korku, haykırış başlar yorulmuş bedenimde kaçmalarım nafile
  Yakalanıyorum en sevdiğim seccademle astral seyahatimin son biletine
  Ürkek bir hız tonuyla açılır gözlerim
  Güneş karanlığımı yakalamıştı yene
  Hızlı bir refleksle sağ yamacımdaki seccademe uzanır ellerim dünyadan mutluluklara uçabilecek tek biletim seccadem bilirim.

  Hamza oran
 • Fillerin çağıydı bu çağ.Yeryüzünü baskıları altına alacaklar, tekmil yeryüzünü karınca, kuş, ağaç, börtü böcek, çiçek, insan sömüreceklerdi. Bunun için de önce beyinleri , duyguları, toprağı, suyu, bedenleri yozlaştıracaklardı. Filler sultanı çok akıllı gidiyordu, iyi düşünüyordu. Ona yardım etmeliydi. Önce karıncaları on beş,yirmi, kırk, bin parçaya bölmeli, sonra da bu her bölüğü ötekine can düşmanı etmeliydi. Bölünmüş karıncalar, hiçbir zaman bir güç olamazlar, sonuna kadar da tutsak kalırlardı.
 • 504 syf.
  ·14 günde·Beğendi·10/10
  YOK EDİLİŞİMİZİN ADIMLARINI ÖĞRENİN!!
  DİKKAT!! UZUN VE DEHŞET SAÇAN BİR İNCELEMEDİR.

  Zor, yorucu, akıl almaz, dehşet verici ve yok oluşumuzun nasıl gerçekleştiğine tanıklık edeceğimiz bir inceleme geliyor. Dikkat! Bu incelemeyi okumadan önce paketli gıdaları, market ürünlerini, istediğiniz her şeyi yiyin!!! Politikayı, ülkelerin adlarını, tüm kuruluşları, Türkiye’yi, gıda sektörünü, sağlık sektörünü, ilaç sektörünü, ekonomiyi, bilimi her şeyi düşünün. İncelemeden sonra nasıl uyutulduğumuzu, tüm dünyayı nasıl yönettiklerini, tüm insanlığı nasıl kandırdıklarını duyunca nasıl düşüneceksiniz? Yazarın da benzetmesi gibi korku filmi izleyeceğinizi (okuyacağınızı) düşünün. Başlayalım..
  Rockefeller ailesini duyan var mı? Dünyadaki küresel şirketlerin en kirlisi, en güçlüsü, en büyük yöneticisi.. ABD, İngiltere, Fransa, Arjantin, Hollanda, İsrail, Almanya, Türkiye ve daha nicelerini avucunun içine alan küresel şirket (ABD ile işbirliği içinde) . Tohumu, kimyasal ilacı, petrolü ve finansı elinde bulunduranların en büyüğü ROCKEFELLER ailesi..‘‘dünya imparatoru’’ ‘‘yeni dünya düzeni’’ kavramları onlara ait.. Yeni dünya düzeninin içeriğini öğrendiğinizde sizler de benim gibi dehşete kapılacaksınız. Rockefeller diyor ki: ‘‘Sahip olmak hiçbir şeydir; kontrol her şeydir.’’ Ve bu söylemlerini harfiyen uygulayıp, amaçlarına insanları, ülkeleri kandırarak gerekçeler sunarak ulaşan, ulaşmaya devam eden, dünyadaki çoğu şeyin kontrolünü elinde tutan bit aile.. bizi ABD yönetmiyor, dünyayı Rockefeller ailesi yönetiyor!

  Şimdi kitabımız Rockefeller ailesini biraz tanıttıktan sonra gıda sektörüyle başlıyor anlatmaya. GDO’lu tohumu duyanlar var mı? GDO=Genetiği Değiştirilmiş Organizma. Bir bitkinin bir genini değiştirdiğinizde tüm genler etkilenir, böylece genler arası işbirliği bozulur. Değişimden sonra gen başka protein üretiyor. Böylece canlılar hiç bilmedikleri, vücudun bağışık olmadığı, sindiremediği yeni proteinlerle karşılaşıyorlar. Yani sofralarımıza gelen o domates, pirinç, mısır, çay, tütün, tavuk, kırmızı et, balık, sigara, kuru yemişler, zeytin, peynir, sucuk, salam, sosis, süt, yumurta, yoğurt, meyve suyu, patates, makarna, hatta yediğiniz ekmek ve dahası yüzlerce, binlerce ürünlerin neredeyse tamamı GDO’lu.. Hiç öyle şaşırmayın!! Şöyle ki marketteki o hormonlu diye adlandırdığımız domates GDO’lu olduğu kadar köyde yetişen domates de GDO’lu.. Nasıl mı?

  Şöyle ki; tarlada yetişen domatesin tohumu yerli üretim değil. Çiftçi kendi tohumunu ekemiyor. Onun yerine devletimizin başındaki bizi düşünen şahıslar (!) daha ucuza daha çok gelir edeceğini, maliyetinin az kazancının fazla olacağını ve gelişeceğini ve en çok da ipleri bu küresel şirketlerin eline verip, AB’ne gireceğimiz inancıyla ‘tarım ülkesi Türkiye’nin yok edilişine imza attılar. Küresel şirketlerin kuralları, yasaları ile bugün onların tohumlarını kullanarak onların istediği şekilde üretim yapmamızı, hangi ürünü ne kadar üretip ne kadarını ithal edeceğimizi karar veren bu şirketler sayesinde (!) doğal bir şeyimiz kalmadı. Tohumunuzu biz vereceğiz dediler verdiler, onu ekin dediler ektik, bu kadar ekeceksiniz dediler ektik, yerli üretim yapamazsınız dediler yapmadık.. Onlar dediler bizler yaptık (Devletin başındakiler kararlarımızı verdi.) peki sonuç? Şeker pancarı, pamuk, zeytin, mısır, buğday, tütün, balık ve daha bir çok ürünün ihracatı yapılırken şimdi bu ürünleri ithal ediyoruz.. bizim mısırımızı, pamuğumuzu, buğdayımızı, zeytinimizi alıp Gdo’lu ürün haline getirip bize ucuza (ucuzla başlayıp arttırarak devam ettiler) sattılar. Depolarında kalan ürün fazlalarını bize sattılar, katkı maddelerinin zararları ortaya dökülüp satışları azalan ürünleri de bize sattılar. Üstelik zararları çok ciddi olan ürünler başka ülkelerde yasaklanmasına rağmen biz kabul ettik, ürünleri denetleme ihtiyacı duymadık, rüşvetler kirli paralarla ürünlere onay verdik, aldık; vatandaşımızın sofralarına, midelerine koyduk. İçlerindeki katkı maddelerinin zararlarını anlatmaya kalksam bitiremem. Bugün şeker hastalığından, böbrek yetmezliğinden, kısırlıktan, bebek ölümlerinden, engelli çocuklardan, kolesterolden, çölayak hastalığından, baş ağrısından, romatizmalı hastalıklardan, depresyondan, vitamin eksikliklerinden, sinir sistemi hastalıklarından, alzheimerdan, kanserin her türlüsüne kadar tüm hastalıklarda bu ürünlerin parmağı var!! Etkileri kanınızı dondurur.

  Kuş gribi, domuz gribinin ortaya çıktığı zamanları hatırlayın, sonradan aşıları ortaya çıktı hatırlarsınız.. AH!! Bu hastalıkların oluşmasına sebep olup sonra da iyilik meleği gibi tedavisi için çıkarılan o aşıların asıl niyetlerini bilmiyorsunuz. Bende bilmiyordum. Dünyadaki tüm ilaç sektörünün işleyişi, ilaçları satmak için insanları hasta etmek gerek politikası işleniyormuş… iyileştirilmiyormuşuz, yok ediliyormuşuz!! Sadece tohum meselesi değil ki ? Tarımda kullanılan binlerce ilaç, gübre… bunları da onlar üretiyor(hepsi kimyasal maddelerden). Ürünlerin kalitesinin düşmesinin baş sebeplerinden biri de bu. Bugün yediğimiz binlerce ürünün eski tadının olmaması neden kaynaklanıyor sanıyorsunuz? Ve bunun üçüncü basamağı da ilaç sektörü zaten. Bir taşla üç kuş vuruyorlar. 1.) tohum satıyorlar 2.) tohumunu kullananlara kimyasal ilaç satıyorlar 3.) bu tarım sonucu hastalananlara ilaç satıyorlar.

  Bir de açlık yalanı var dünyada… Oysa dünyada üretilen gıdanın neredeyse yarıya yakını israf olmakta… ya ekonomik dengesizlikler ?? kimse bunları konuşmuyor.. İsrafın getirdiği açlık var sadece. Sonra da bu şirketler çıkıp diyor ki ‘‘bu ürünler açlığı ortadan kaldırmak için, bu ilaçlar, bu izlenen politikalar hep bunun için. Yalanın en alası burada saklı işte.. Açlığı meydana getirenlerle, açlığı ortadan kaldıracağız adı altında insanları yok edenler yine aynı kişiler. Amaç açlığı ortadan kaldırmak değil, amaç o insanları yok etmek, hasta insanları, zayıf insanları yok etmek!!

  Evet bunca yapılan şeylerin amacı sadece para mı kazanmak? Dünyayı mı yönetmek? Değil! Gelelim duyduğumuzda bizi hayrete düşürecek o saklı gerçeğe.. Asıl gerçek amaca.. Kısırlık neden çoğalıyor? Hastalıklar neden artıyor? Ölümcül hastalıklar neden artıyor? Neden bazı şeyler hep ucuz? (örnek tavuk..) bunları birleştireceğimiz noktaya geliyorum şimdi.. Öjeni nedir? Açıklayayım hemen: sağlıksız ceninleri ayırıp, sağlıklı ceninler yetiştirmenin yollarını arayan, bilimselliği tartışmalı akım.. özetle bu akımın amacı üstün insan ırkı yaratmak!! Doğumlar kontrol altına alınsın, sadece zekilerin daha çok çocuk yapmasına izin verilsin, daha zeki insan toplumu oluşturulsun, hasta engelli zayıf olan insanlar ölsün.. Zayıf olanı beslemeye ve kaynakları tüketmesine izin vermeye gerek yok diyorlar.. Bir de dünya nüfusundaki artışı da biliyorsunuz.. kısırlaştırıyorlar çünkü biliyorlar ki dünya 2050 yılında 10 milyar insana yetmeyecek.. Eee bunu bizim kadar onlar da biliyor. Kısırlaştırmanın amacı üremeyi yok etmek. Dünyada ‘‘ari ırk’’ nüfusunu arttırıp gelişmemiş ülkelerde nüfus planlaması yapmak amaçları arasında.(
  nüfus planlama: zayıf olan soyların sistematik şekilde imha edilmesi!) İmha edilecek olan ırk kalitesiz beslenen (gdo’lu ürünlerle beslenenler) ırk, yoksul ırk.. Yani sen, ben, kardeşin, ailen, sevdiklerin, akrabaların, bizler… Hayat hakkı dünyayı ve bu sistemi yönetenlere ve onların hizmetçilerine tanınacak.

  Dikkat edin! Robotlar artık çoğalıyor.. İnsana ihtiyaç giderek azaltılıyor.. ''Gereksiz insan'' modern kıyımla yok ediliyor. Daha iyi daha zeki daha sağlıklı ve sorunsuz insanları kendileri istediği kadar yetiştirecekler. İstiyorlar ki dünya ‘‘ari ırk’’ dedikleri ‘‘seçilmişler’’e kalsın. Hastalıkların tamamen son bulması için çalışmaları, ölümsüzlüğü aramaları kim için sanıyorsun? Seni, beni yaşatmak için değil, kendileri için Uyanın artık!! Onlar ‘‘saklı seçilmişler’’ dünyayı paylaşmak istemiyorlar. Onları biz seçmedik, onlar yok etmek için bizi seçti, biz de izin verdik… OKUYUN!! GÖZÜNÜ AÇIN!! OKUTTURUN!!
 • Öperek uyandırdım bu sabah ayrılığı…
  Fırından yeni çıkan bekleyişler satın aldım..
  Kırmızı mavi ekoseli yalnızlığımı serdim masaya…

  Manzaraysa ayrılığa sıfır!

  İşte her şey hazır..
  Acılarımla iki lafın belini kırdık…
  Yokluğunda bir kuş sütü eksik..

  Yalnızlığım ve ben…
  Seni çok bekledik…

  Cemal Süreya
 • Çin'in dört mevsiminin tanrıları şunlardı: Mavi (ya da yeşil)
  ejderha (dağlı), Kırmızı Kuş (güney), Beyaz Kaplan (batı) ve
  Siyah Kaplumbağa (kuzey). Doğu, sol taraf, batı ise sağ taraftır;
  ibadet eden bir kişi bu sebeple güneye doğru döner. İrlanda ve
  Iskoçya Gal biliminde, güney sağ taraf, kuzey de sol taraftır;
  ibadet eden bu nedenle batıya doğru döner.
  Donald A. Mackenzie
  Sayfa 195 - İmge Kitabevi Yayınları
 • 96 syf.
  ·2 günde·Beğendi·10/10
  Kitapta 5 farklı masal yer alıyor. Diğer masallar gibi olduğunu düşünmeyin. M.Ruhi Şirin bu kitabı romana yakın fantastik masal olarak değerlendiriyor, çok da haklı.
  Cahit Zarifoğlu bu eserleri ne kadar çocuklar için yazmış olsa da ilk okuyucuları büyükler olduğu gibi, masal olarak ifade ettiği türü de tam olarak masal çerçevesinde kalmış değildir. Ama yine de genel olarak eserleri masal olarak kabul görülüyor. Ben de öyle ifade edeceğim.
  Kitap adını içerisinde yer alan ilk masaldan alıyor. Sonrasında Dünyanın En Vahşi Hayvanı, Tilki ve Aslan, Kırmızı Gözlü Kara Yılan, Çın Çın Yılancıklar adlı masallar yer alıyor.
  En beğendiklerim Motorlukuş ve Dünyanın En Vahşi Hayvanı oldu. Fakat diğerlerin de bunların çok altında kaldığu söylenemez.

  Motorlukuş’ta teknolojiye olan bağımlılık, doymak bilmeyen, az ile yetinmeyen çağımıza bir eleştiri var. Kitap her ne kadar bundan bir 30 yıl öncesinde yazılmış olsa da Zarifoğlu’nun kitapları/anlatıları asla eskimiyor, kolaylıkla günümüze uyarlayabiliyoruz.

  Dünyanın En Vahşi Hayvanı sizce kimdir? diye sorsam sanırım hayvanlara ve insanlara şu dönemde yaptıkları ile birçok kişi direk insanoğlu der. Nitekim de kitapta da öyle. Tabi insanın verdiği bir zararı anlatmıyor, sadece kendisiyle yüzleştiriyor.
  Çocuklarıyla hayvanat bahçesine giden ve orada bir kafesin içinde üzerinde “Dünyanın En Vahşi Hayvanı” yazan ayna ile karşılaşan ve kendilerini/insanlığı sorgulayan bir aile anlatılıyor.

  Tilki ve Aslan...
  Yöneticiliği esnasında yiyip içip oturan ve zamanla da yağ bağlayan Aslan’ın kendine gelmesi adına çıktığı bir seyahat ve burada karşılaştığı insan anne/oğul. Ve Aslan’ın onlardan aldığı “ öğütü: Denetle sürekli yüreğini, eğer bir gün kibir görürsen bırak her şeyi ve çöle bırak kendini.

  Çın Çın Yılancıklar.. Annesini dinlemeyip insanoğlunı görmek isteyen, görünce de onun iyi bir varlık olduğunu düşünüp kendini gösteren ve sonrasında annesinin ne kadar haklı olduğunu başına yediği taşla anlayan bir yılancığın hikayesi. Bu masalı okurken biraz bocaladım. Masaldaki çocuğun yılan ona zarar vermemişken taşla karşılık vermesine bozulurken, ben de olsam refleks olarak elbette aynısını yapardım dedim... Yazar burada elbette insanoğlunun sadece yılana değil, bütün hayvanlara, tabiata verdiği zararı üstelik kötülük görmeden zarar vermeye endeksli olduğunu anlatıyor ama somut düşünmeden de edemedim.

  Lafın kısası okuyun, okutun... Çocukların alt mesajı alması elbette beklenemez ama yüzeysel okurken bile eğlenecekleri, mutlaka bir şeyler kapacakları bu eserleri ne kadar erken tanırlarsa o kadar iyi olacaktır. Biz büyükler bile muhakkak her okuyuşumuzda farklı bir nokta yakalayacağızdır.