Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca

9,0/10  (76 Oy) · 
199 okunma  · 
61 beğeni  · 
2.056 gösterim
Türkiye'nin evrensel yazarı Yaşar Kemal YKY'de... Yaşar Kemal Anadolu'nun binlerce yıllık kültüründen beslenerek yazdığı büyük ve modern romanlarla, ABD'den İngiltere'ye, İtalya'dan Tunus'a, Norveç'ten Kanada'ya, dünyanın dört bir yanında tanındı. Yazdıkları doğu ile batı arasında köklü bir kültürün ve verimli bir coğrafyanın yarattığı, çağlar ötesi gür ses olarak kabul edildi, sevilerek okundu; okunuyor. 15 Ocak'ta okurla buluşacak 40 olağanüstü kitabın tasarımında Abidin Dino'dan Avni Arbaş'a, Turan Erol'dan Bedri Rahmi Eyuboğlu'na kadar pek çok Türk ressamın resimleri ve Ara Güler'in fotoğrafları kullanıldı. "Türkiye"nin Evrensel Yazarı. Yaşar Kemal tüm Yapıtlarıyla karşınızda.

Tadımlık

Filler Sultanı'nda bir halk masalından yola çıkılarak güç ve haklılık arasındaki ilişki ele alınmıştır. Filler Sultanı gücüne güvenerek karıncalara savaş açar. Haklı ya da haksız olmak onun için önemli değildir. Gücünü kendinden milyonlarca kez küçük karıncalar üzerinde denemektir niyeti. Ancak karıncalar birleşir ve haksızlığa boyun eğmeden filler sultanlığını devirirler.

"Eğer insan soyunun bu en zaliminin simgesini, benzerini hayvanlar arasında arayacak olsaydım, belki timsahları bulurdum, boa yılanlarını bulurdum. Yok yok, sanmıyorum ki yeryüzünde bu zalimleri simgeleyecek korkunçlukta bir hayvan türü bulabilelim..."
Yaşar Kemal

"Korkusuz bir toplum eleştiricisidir Yaşar Kemal. Ve eşsiz bir şair. Onu okuyan herkes büyüleyici, güçlü anlatım yeteneğine hayran kalır."
Dagens Nyheter, (İsviçre)

"Yaşar Kemal'in özgün, becerikli ya da bilge bir anlatıcıdan çok daha başka bir şey olduğunu kabul etmek gerekir bir kez daha. Kişileriyle anlattıkları arasında hiç mesafe olmaması, belki de yazarlığının sözlü halk edebiyatıyla ilişkili olarak doğmasından kaynaklanır."
Journal de Centre, (Fransa)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2017
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789750806735
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
sezen 
14 May 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

#Yaşar Kemal'in kitaplarını her okuduğumda içimde yeniden umutlar filizleniyor. Gerçekleri anlatıyor, zulmü ve haksızlıkları ama asla umutsuzluğa suruklemiyor. Gerek yaşadığımız doneme, gerek tabiata karsı yeni bir göz ediniyorum gibi hissediyorum, eserin kapağını kapadıktan sonra.

#Yaşar Kemal'in yazmış olduğu bu alegorik eser sanırım dünyada haksızlıklar bitmedikçe evrensel kalacak. Filler sultanı karıncalara kafayı takar. Onları ezmek için bazen şiddete başvurur, bazen sinsi yöntemler kullanır. Filler sultanından daha kötü olan birileri varsa, onlarda hüdhüd kuşları. Sıradan birinin mevki sahibi olunca etrafında türeyen kraldan daha kralcı tayfa, onun egolarını daha da güçlendirip halkı ezme planlarını birlikte yaparlar.

#Bir de kırmızı sakallı topal karınca vardır, demirci, sözünü esirgemeyen bir emekçi. Şanı iktidarı her ne kadar şatafatlı olsa da filler sultanının aklından bu topal karınca hiç çıkmaz. Her zaman diğerlerini uyandırabileceği fikri, ona hiç rahat vermez.

#Hüdhüd kuşu Ulukepez ile filler sultanı, karıncaların kendi öz benliklerini unutmaları için pek çok yola başvurur. Bunların başında, karıncaların dillerini yok etmek gelir. Dilleri ellerinden alınan karıncalar, kendilerini fil sanmaya baslar çünkü... Asimilasyon politikalarının en ünlüsü dil üzerine oynanan oyunlardır. Yaşar Kemal bunu çok güzel işlemiş.

#Bir de sarıca karıncalar var. Karınca görünümlü işbirlikçiler... Diğerlerinin arasına sızıp, fillere bilgi taşırlar. Yurtsever görünümlü karıncalar aslında kendi sınıfının en büyük düşmanı...

#Kitapta bulabilecek daha pek fazla motif var. Hepinize keyifli okumalar dilerim. Yasar Kemal'in yaydığı sıcacık iyimserlik hepinizi sarsın.

Şeyma Öztürk 
08 Nis 23:07 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Geçmişten bu yana neredeyse her dönemde halkın emeğini, düşüncelerini, duygularını, inançlarını, emeğini sömüren otoriteler kendini göstermiştir. Bu otoriteler ellerinde bulundurdukları siyaset ve medya gibi güç unsurlarını kendi menfaatleri doğrultusunda kullanarak kimi zaman insanların sırtından geçinmiş, kimi zaman da bu menfaatlere uygun tek tip halklar yaratmaya çalışmışlardır.

Eşitliğin, sevginin, adaletin ve barışın hakim olduğu bir dünyada yaşamakken hepimizin amacı; ne yazık ki adaletsizlik ve zulüm dünyanın üzerine bir kara bulut gibi çökmüştür. Filler Sultanı'nın da dediği gibi 'insanlar insan olmaktan çıktığı için' dünya gün be gün daha zalim insanların insafına kalmaktadır.

Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca, okuyucuya hayvanlar üzerinden insanların dünyaya ve canlılara verdikleri zararları ironik bir biçimde anlatmaktadır. Filler Sultanı'nın zalimce davranışları ve adalete susamış karıncaların mazlum halleri, hepsi kendi türümüzün acımasızlığına ayna tutmaktadır. Kitapta karıncalara yapılan zulümler, onların asimile edilerek kendilerini fil olarak algılamalarını sağlamaları yönündeki uğraşlar, emeklerinin sömürülmesi, aptal yerine konulmaları vs aslında bizim dünyamızda ne kadar da aşina olduğumuz unsurlar.

Kitapta geçen her satırın sonu yaşadıgımız şu günlere getiriyor insanı. Zira günümüzde de siyasiler kendi çıkarları için her şeyi yapmakta ve insanların düşüncelerini, emeklerini hiçe saymaktadır. Zulüm her zaman fiziksel bir tepki olmak zorunda değildir. İnsanların hak ettikleri hedeflere birtakım torpil unsurları yüzünden ulaşamamaları, hayatlarını idame ettirmek adına uğraş verdikleri şeylerin karşılığını hak ettikleri halde alamamaları, canlarının dahi bir paçavra gibi kenara fırlatılması da zulümdür.

İşte Yaşar Kemal kitabında yer verdiği her hayvana semboller yükleyerek, insanlara atıf yapmıştır. Daha açık söylemek gerekirse bizlere tabir-i caizse 'Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla' diyerek durumun vehametini anlatmaya çalışmıştır. Her ne kadar İnce Memed, Ortadirek, Yer Demir Gök Bakır vs gibi daha ciddi bir hava barındırmamasına rağmen masalsı bir havada ilerleyen, güzel bir kıssadan çarpıcı bir ibrete götüren, Yapı Kredi Yayınlarının kalite farkıyla sayfalar arasında resimlere yer verilen hoş bir eserdi.

Handan Aksu 
29 Haz 08:39 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Ne kadar şanslıydık hep güzel kitaplarla büyüdük. Küçük Prens başlangıçtır benim için sonra Şeker Portakalı gelir. Şimdi Yaşar Kemal okurken onu düşündüm meğer nasıl bir insan olacağımızı kitaplar belirliyormuş. Ve ne şanslı biriymişim ki bu kitapları erkenden hayatımın en başında okuyabilmişim. Okuyun bence zengin olmasanız bile insan olursunuz.

Onur Özkan 
 10 Oca 12:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yaşar Kemal;
“Bu romanda, karıncaların kişiliklerini, yaratıcılıklarını ellerinden
alabilmek için filler önce karıncalara özdillerini unutturmaya çalışıyorlar.
Fil okulu açıyorlar. Karıncaları filleştirme okulu.
Romandaki bu görüntünün benzerini Türkiye’de her zaman görebiliriz.
Türkiye’de az mı karıncayı fil yapma okulu var?
Emperyalizmin baş amacı da insanları kendi kendilerine
karşı yabancılaştırmaktır. Karıncayı filleştirme okulları, borazanlar,
kitle haberleşme araçlarıyla beyin yıkayıcı her türlü yayın yapılıyor ama
sonunda bütün bunlar karıncaları özbenliğinden koparamıyor
ve karıncalar sonunda filleri yenilgiye uğratıyor.

Biz de inanıyoruz ki, çağımız insanlığı, kendisini kendisine
yabancılaştırmaya çalışanlara yenilmeyecektir. İnsanlığı insanlıktan
çıkarmak için çağımızda öylesine çabalar harcanıyor ki,
şöyle ilk bakışta karanlık, korkunç umutsuz bir duvarla karşılaşıyoruz.
Ama biliyoruz ki, bunun yıkılışı yakındır."

Bu kitap bir halk öyküsünden ilham alarak,
insanlık ile sömürü düzeninin savaşını konu alır.
Gelecek güzel günler için umut dolu bir mücadeleyi anlatır.
Yaşar Kemal’in Kırmızı Sakallı Topal Karınca'sının da dediği gibi;
“Savaşın umutsuzu mu olurmuş hiç!"
“Umutsuz girilmiş savaş, savaş değil ölümdür, savaşın biçimi türü vardır.
Savaşa umutla girersin, yenilirsin o başka, ama umutla girersin.”

Kerim Aydın 
25 Şub 16:51 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okurken aklıma George Orwell'ın Hayvan Çiftliği kitabı geldi ansızın. Bu kadar şahane bir hiciv az görülür. Her ay mutlaka tekrar tekrar okunması gereken kitaplardır. Sistemin köleleştirmesi, insanların köleleşmeye merakı, çıkarları uğruna namuslarını, şereflerini satması bu kadar güzel hicvedilebilir.

İktidarı ele geçirenin, geçirdikten sonra bu iktidarını korumak adına her türlü yola başvurması bizlere pek yabancı olmasa gerek.

Zuhal temaşa 
24 Ağu 21:21 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yaşar Kemal den okuduğum olk kitap.Diline anlatış biçimine hayran kaldım.Kitapta giller ve karıncalar üzerinden sistem eleştirisi görüyoruz.Ama bu eleştiri o kadar ustaca ve yerin de yapılmış ki hak vermemek imkansız.Dünya çarkının nasıl döndüğünü ve sömürenlerin olayları nasıl kılıfına soktuğunu görüyoruz.Kitabı okudukça size çokta yabancı gelmeyecek zira hergün bu akıl tutulmalarını biz de yaşıyoruz.Okuyun okutturun...

Buğra Acar 
03 Eyl 23:11 · Kitabı okudu · 12 günde · Puan vermedi

Bi başladım ki ardı arkası gelmeyen sayfalar, duygu durumları ve dünya ahiret boyunca yetecek ders niteliğinde mesajlar ile doluydu. Çevirdikce okudum, okudukça sevdim ve de sevdikçe çevirdim sayfaları. Türk Edebiyatı Tarihinde gelmiş geçmiş en büyük ustalardan birinin eseriyle karşınıza çıktığını anlıyorsunuz, okudukça. Allah'ım sen ne büyüksün dedim. ( Belki de abartı ama duygu durumu buydu bende oluşturduğu) . Seni tanıdığıma seni okuduğuma çok mutluyum #yasarkemal hoca!..

Şimdi methiyeden sonra bahsedecek olursak kitaptan ilk evvel #georgeorwell #hayvanciftligi gibi hayvanları konuşturan bir kitap. Ama ne kitap! fil bazında neden fillen bahsettiğini ve karinca bazında neden karincadan bahsettiğini sayfaların büyüsüyle anlıyorsunuz. Neden aslan kaplan kaplumbağa kurbağa değil. Belki de olabilirdi. Ama olabilecek en iyi seçimlerle en net oluşumu gerçekleştirmiş bu kitapta usta.

Satranç tahtasında kareler ve taşlar üzerinden adım adım şah mat yapmak için planlar kurarsiniz ve adımlarona göre belirlenmiştir, usta burada onu yapmış adeta. Doğal hayatta sürüp giden yaşamı alt üst olunmasiyla başlar ve ardı arkası kesilmeyen olaylar süregelmiştir. Ne söylenirse spoiler olacağından üstü kapalı olarak anlatmak gerekirse insanlık tarihinde devam eden hayat nasil berrak ise paranın da elde edilmesi ile nasıl kömür karasına dönüştüğünü görüyoruz. Emeğin ne kadar ucuz ve itaat etmek ne denli çıkmaz! Onu da görüyoruz.( Sanırım bu genel durumu net açıklayacaktır )

Okumadiysaniz eğer kesinlikle alıp okuyun derim ben.

Vedat ılgın 
04 Şub 23:39 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yasar kemalin okuduğum ilk kitabi olarak bir kez daha bugune kadar okumadigimin pismanligini yasarken diger taraftan hasretimin sona erdigine çok mutluyum.cok sohbet ettik belki de bir gunde okuyup bitirilmesi gereken bir kitapti ama ben altini cize cize hissederek okudum.
Kitap tekcillestirmek üzerine duygularin fikirlerin nasil asimile edildigini fil karinca benzetmeleri kullanilarak insanoğlunun serrini harika şekilde gözler onune seriyor.bencil para sever statükocu insanoğlu ile ona yaranmak zorunda kalan fakir ezilen insanoğlunun cirpinisini konu alan harika üstü bir kitap.

Süreyya Can 
08 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocuk kitabı gibi görünen. fakat altında siyasi eleştiriler bulunan Yaşar Kemal romanı.Emperyalizm, bir işçi sınıfı oluşturup buişçi sınıfını sonuna kadar sömürme durumunun bir eleştirisi yapılmış kitapta. Konuların halk hikayesi formunda işlenmesi ise bu ağır konuları sıkıcı olamaktan bir nebze olsun kurtarmış. Kitap sonunda fillerden nefret edebilirsiniz fakat okunası bir kitap...

Cevher Eğilmez 
16 Eyl 17:24 · Kitabı okumadı · Beğendi · 9/10 puan

Bu kitabı ilk elinize aldığınızda ilk önce çocukluğunuza döndüğünüzü düşünebilirsiniz.
İçinde filler, karıncalar, kuşlar ve güzel resimler vardır; hatta içinizde ki çocuk
" oley resimli kitap erken bitecek " diyebilir.
Oysa ilk sayfayı açtığınızda " Fillerin karınca ülkelerine yürüyüp kentlerini yıkıp onları tutsak kıldığıdır " resmi ile Merhaba der Yaşar Kemal size.
Bir fil sultanın köleleştirme, sömürme,asimilasyon çabalarına karşı herbirisi dünyayı sırtında taşıyan karınca halkının yıkımı, katli ve buna rağmen tekrar dirilişinin şarkısıdır dinlediğimiz.
Kitabımız bize bir kıssadan hisse verir, karınca halkının ve bütün ezilen, sömürü len halkların ve sınıfların umudu ve gerçekliği olacak hisse şudur;
" Yeryüzünün bütün karıncaları birleşince.."

3 /

Kitaptan 57 Alıntı

sezen 
04 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bu ülkelerin, bu kentlerin, bu kirginin öcunu senden alacağız, ey zalim, ey ahmak, ey sersem sultan. Bu yaptığın yanına kalmayacak, eeey tepeden tırnağa kana batmış, sen eey kocaman, kör gözlü zulüm dağı. "

Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 19)Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 19)
Selver KONAK 
02 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Umutsuzluk tutsaklığın gıdasıdır. Umutsuzluk köleliğin anasıdır. Umutsuzluk yüreğin yıkımıdır."

Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 192)Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 192)
Madam Tutli Putli 
18 Mar 22:13 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ölüm umutsuzluktur, oysaki yaşamda bile her gün umut güneş çiçeği gibi açar.

Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 36 - YKY)Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 36 - YKY)
Mehmet Sinan Gündüz 
 28 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zaten bütün yaratıklar görselerdi,duysalardı savaşı,duyabilselerdi savaş çığlıklarını bu dünyada savaş olmazdı. Savaşın iğrençliği bilinmeyen bir şeydir de... Savaşın kötülüğü saklanan bir şeydir de, yaratıklar onun için edebiliyorlar savaşı.

Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 12)Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 12)
sezen 
 12 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hayınlık ahmak olur, ne kadar kurnaz gözükse de... Başbuğ karınca hemen topalın bu geriye dönüşünü yuttu. Çünkü kendisini bütün dünyanın en akıllısı sanıyordu.

Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 149)Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 149)
Onur Özkan 
05 Oca 11:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Savaş
"...bütün yaratıklar görselerdi, duysalardı savaşı,
bütün yaratıklar duyabilselerdi savaş çığlıklarını
bu dünyada savaş olmazdı.
Savaşın iğrençliği bilinmeyen bir şeydir de...
Savaşın kötülüğü saklanan bir şeydir de,
yaratıklar onun için kabul edebiliyorlar savaşı.”

Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (YKY)Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (YKY)
Semiha 
04 Nis 17:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yuregi alip satti insanoglu, yurek, yureklikten cikti. Aski, sevgiyi, dostlugu, kardesligi, barisi, arkadasligi, kandaki sicakligi, guzelligi alip satti insanoglu, insanoglu insanliktan cikti, oburlasti.

Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 82 - YKY)Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 82 - YKY)
Süreyya Can 
05 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Zaten büyün yaratıklar görselerdi,duysalardı savaşı, bütün yaratıklar duyabilselerdi savaş çığlıklarını bu dünyada savaş olmazdı. Savaşın iğrençliği bilinmeyen bir şeydir de...Savaşın kötülüğü saklanan bir şeydir de, yaratıklar onun için kabul ediyor savaşı...

Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar KemalFiller Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal
Şeyma Öztürk 
08 Nis 21:11 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Savaşın umutsuzu olur mu? Umutsuz girilmiş savaş, savaş değil, ölümdür, savaşın biçimi, türü var. Savaşa umutla girersin, yenilirsin o başka, ama umutla girersin."

Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 144 - Yapı Kredi Yayınları)Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 144 - Yapı Kredi Yayınları)