Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca

8,9/10  (116 Oy) · 
295 okunma  · 
101 beğeni  · 
2.834 gösterim
Türkiye'nin evrensel yazarı Yaşar Kemal YKY'de... Yaşar Kemal Anadolu'nun binlerce yıllık kültüründen beslenerek yazdığı büyük ve modern romanlarla, ABD'den İngiltere'ye, İtalya'dan Tunus'a, Norveç'ten Kanada'ya, dünyanın dört bir yanında tanındı. Yazdıkları doğu ile batı arasında köklü bir kültürün ve verimli bir coğrafyanın yarattığı, çağlar ötesi gür ses olarak kabul edildi, sevilerek okundu; okunuyor. 15 Ocak'ta okurla buluşacak 40 olağanüstü kitabın tasarımında Abidin Dino'dan Avni Arbaş'a, Turan Erol'dan Bedri Rahmi Eyuboğlu'na kadar pek çok Türk ressamın resimleri ve Ara Güler'in fotoğrafları kullanıldı. "Türkiye"nin Evrensel Yazarı. Yaşar Kemal tüm Yapıtlarıyla karşınızda.

Tadımlık

Filler Sultanı'nda bir halk masalından yola çıkılarak güç ve haklılık arasındaki ilişki ele alınmıştır. Filler Sultanı gücüne güvenerek karıncalara savaş açar. Haklı ya da haksız olmak onun için önemli değildir. Gücünü kendinden milyonlarca kez küçük karıncalar üzerinde denemektir niyeti. Ancak karıncalar birleşir ve haksızlığa boyun eğmeden filler sultanlığını devirirler.

"Eğer insan soyunun bu en zaliminin simgesini, benzerini hayvanlar arasında arayacak olsaydım, belki timsahları bulurdum, boa yılanlarını bulurdum. Yok yok, sanmıyorum ki yeryüzünde bu zalimleri simgeleyecek korkunçlukta bir hayvan türü bulabilelim..."
Yaşar Kemal

"Korkusuz bir toplum eleştiricisidir Yaşar Kemal. Ve eşsiz bir şair. Onu okuyan herkes büyüleyici, güçlü anlatım yeteneğine hayran kalır."
Dagens Nyheter, (İsviçre)

"Yaşar Kemal'in özgün, becerikli ya da bilge bir anlatıcıdan çok daha başka bir şey olduğunu kabul etmek gerekir bir kez daha. Kişileriyle anlattıkları arasında hiç mesafe olmaması, belki de yazarlığının sözlü halk edebiyatıyla ilişkili olarak doğmasından kaynaklanır."
Journal de Centre, (Fransa)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2017
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789750806735
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
sezen 
14 May 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 8/10 puan

#Yaşar Kemal'in kitaplarını her okuduğumda içimde yeniden umutlar filizleniyor. Gerçekleri anlatıyor, zulmü ve haksızlıkları ama asla umutsuzluğa suruklemiyor. Gerek yaşadığımız doneme, gerek tabiata karsı yeni bir göz ediniyorum gibi hissediyorum, eserin kapağını kapadıktan sonra.

#Yaşar Kemal'in yazmış olduğu bu alegorik eser sanırım dünyada haksızlıklar bitmedikçe evrensel kalacak. Filler sultanı karıncalara kafayı takar. Onları ezmek için bazen şiddete başvurur, bazen sinsi yöntemler kullanır. Filler sultanından daha kötü olan birileri varsa, onlarda hüdhüd kuşları. Sıradan birinin mevki sahibi olunca etrafında türeyen kraldan daha kralcı tayfa, onun egolarını daha da güçlendirip halkı ezme planlarını birlikte yaparlar.

#Bir de kırmızı sakallı topal karınca vardır, demirci, sözünü esirgemeyen bir emekçi. Şanı iktidarı her ne kadar şatafatlı olsa da filler sultanının aklından bu topal karınca hiç çıkmaz. Her zaman diğerlerini uyandırabileceği fikri, ona hiç rahat vermez.

#Hüdhüd kuşu Ulukepez ile filler sultanı, karıncaların kendi öz benliklerini unutmaları için pek çok yola başvurur. Bunların başında, karıncaların dillerini yok etmek gelir. Dilleri ellerinden alınan karıncalar, kendilerini fil sanmaya baslar çünkü... Asimilasyon politikalarının en ünlüsü dil üzerine oynanan oyunlardır. Yaşar Kemal bunu çok güzel işlemiş.

#Bir de sarıca karıncalar var. Karınca görünümlü işbirlikçiler... Diğerlerinin arasına sızıp, fillere bilgi taşırlar. Yurtsever görünümlü karıncalar aslında kendi sınıfının en büyük düşmanı...

#Kitapta bulabilecek daha pek fazla motif var. Hepinize keyifli okumalar dilerim. Yasar Kemal'in yaydığı sıcacık iyimserlik hepinizi sarsın.

Berra Nisa GENÇ 
 26 Kas 2017 · Kitabı okudu · 43 günde · 8/10 puan

Yine harika bir kitap, ve kitabın incelemesi ile karşınızdayım. :)
Kitabı bir aydan fazla bir süre zarfında okumamın sebebi, bu kitabı haftanın belli günlerinde, -okuma ödevi olarak- okuma derslerinde okumam. Onun dışında kitaba laf söz yok, üstat harika yazmış...
Spoiler: :)
Kitabın konusu, hayvanlar arası (Filler ve karıncalar çoğunluk olmak üzere) bir üstünlük başlamıştır. Filler, maddi açıdan zarar verebilecek bir yapıya sahiptir. Karıncalar ise, fillere üstünlük gösteremeseler de çalışkanlıkları ile tanınırlar. Filler sultanı, karıncaları ezerek ve güç gösterisinde bulunarak karıncaları kendisi için çalıştırmaya başlar. Karıncalar ne zaman baş kaldırmaya görsünler, filler onlara çektirir de çektirir...
Peki, bu kitap fabl şeklinde olmasaydı ne olurdu? Filler birer güçlü insan, karıncalar ise aslında birer zayıf insandır. Filler iradenin kendilerinde olduğunu bilirler. Karıncalar ise güçlünün yanında ezilmemek için boyun eğerler. Fillerin -güçlülerin- eline çoğu zaman fazla şey geçer. Ama onları zayıflarla paylaşmak yerine, har vurup, harman savururlar. Bir diğer deyişle 'yakarlar'.
Kitap, aslında tamamen günümüzü anlatmış. Güçlü güçsüzü ezer durumunu...
Ama filler beyinlerini sadece "güç uygulayarak zayıfları ezebiliriz" kavramına odaklamışlardır. Zayıf ama çalışkan karıncaların bir birlik olduktan sonra onları yenebileceklerini düşünmemişlerdir...
Kitabın içinde neler yoktu ki? Fillerin kandırıp bazı sarıca karıncaları karıncalar arasına gönderip, karıncaları birbirine düşürmekle görevli -ajan- karıncalardan tutun, gerçeğin farkında olan, dünyasına gerçeği açıklamaya çalışan karıncalar da yok değildi.
Bunu yıllar öncesinden fark etmiş olan Yaşar Kemal, biz insanları doğru yoldan ayırmamak için bu kitabı yazmış. Umarım geriye dönüp baktığımızda, yapılan haksızlıkları görmezden gelmediğimizi görürüz...
İncelememi okuduğunuz için teşekkür ederim. :)

Şeyma Öztürk 
08 Nis 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Geçmişten bu yana neredeyse her dönemde halkın emeğini, düşüncelerini, duygularını, inançlarını, emeğini sömüren otoriteler kendini göstermiştir. Bu otoriteler ellerinde bulundurdukları siyaset ve medya gibi güç unsurlarını kendi menfaatleri doğrultusunda kullanarak kimi zaman insanların sırtından geçinmiş, kimi zaman da bu menfaatlere uygun tek tip halklar yaratmaya çalışmışlardır.

Eşitliğin, sevginin, adaletin ve barışın hakim olduğu bir dünyada yaşamakken hepimizin amacı; ne yazık ki adaletsizlik ve zulüm dünyanın üzerine bir kara bulut gibi çökmüştür. Filler Sultanı'nın da dediği gibi 'insanlar insan olmaktan çıktığı için' dünya gün be gün daha zalim insanların insafına kalmaktadır.

Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca, okuyucuya hayvanlar üzerinden insanların dünyaya ve canlılara verdikleri zararları ironik bir biçimde anlatmaktadır. Filler Sultanı'nın zalimce davranışları ve adalete susamış karıncaların mazlum halleri, hepsi kendi türümüzün acımasızlığına ayna tutmaktadır. Kitapta karıncalara yapılan zulümler, onların asimile edilerek kendilerini fil olarak algılamalarını sağlamaları yönündeki uğraşlar, emeklerinin sömürülmesi, aptal yerine konulmaları vs aslında bizim dünyamızda ne kadar da aşina olduğumuz unsurlar.

Kitapta geçen her satırın sonu yaşadıgımız şu günlere getiriyor insanı. Zira günümüzde de siyasiler kendi çıkarları için her şeyi yapmakta ve insanların düşüncelerini, emeklerini hiçe saymaktadır. Zulüm her zaman fiziksel bir tepki olmak zorunda değildir. İnsanların hak ettikleri hedeflere birtakım torpil unsurları yüzünden ulaşamamaları, hayatlarını idame ettirmek adına uğraş verdikleri şeylerin karşılığını hak ettikleri halde alamamaları, canlarının dahi bir paçavra gibi kenara fırlatılması da zulümdür.

İşte Yaşar Kemal kitabında yer verdiği her hayvana semboller yükleyerek, insanlara atıf yapmıştır. Daha açık söylemek gerekirse bizlere tabir-i caizse 'Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla' diyerek durumun vehametini anlatmaya çalışmıştır. Her ne kadar İnce Memed, Ortadirek, Yer Demir Gök Bakır vs gibi daha ciddi bir hava barındırmamasına rağmen masalsı bir havada ilerleyen, güzel bir kıssadan çarpıcı bir ibrete götüren, Yapı Kredi Yayınlarının kalite farkıyla sayfalar arasında resimlere yer verilen hoş bir eserdi.

Handan Aksu 
29 Haz 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Ne kadar şanslıydık hep güzel kitaplarla büyüdük. Küçük Prens başlangıçtır benim için sonra Şeker Portakalı gelir. Şimdi Yaşar Kemal okurken onu düşündüm meğer nasıl bir insan olacağımızı kitaplar belirliyormuş. Ve ne şanslı biriymişim ki bu kitapları erkenden hayatımın en başında okuyabilmişim. Okuyun bence zengin olmasanız bile insan olursunuz.

Üç Renk 
27 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Yeryüzündeki bütün karıncalar birleşiniz."

1977 yılında 'çocuk romanı' olarak basılan “Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca” adlı hikayede, bir halk masalından yola çıkılarak, güç ve haklılık arasındaki ilişki ve savaşım ele alınmış. Çocuk romanı demişsem de (kitabın tanıtımında da çocuk romanı geçiyor) oraya fazla takmayın bence. Nihayetinde Küçük Prens’te bir çocuk romanıdır ancak ifade ettikleri her yaştan kişiyi büyüler.
Emek sömürüsünün giderek arttığı günümüzde Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca, uyku öncesi okunan masalların aksine bir uyanma, bir uyanış, bir başkaldırı hikayesidir aynı zamanda. Bir yanda gücüne güvenip karıncalara savaş açan, onların emeklerini, yaratıcılıklarını sömürerek rahat bir hayat sürdürmeyi amaç edinen filler ve onların dalkavukluğunu yapan hüdhüdler, diğer yanda ise yaratıcı, çalışkan, kendi aslını koruma ve varolma mücadelesi veren karıncalar…
Son bir şey daha söyleyeyim. Filler sultanının karıncaları idare ederken yaptıkları, kullandığı yöntemler gerçek hayattan aklınıza, aklımıza gelen örneklerle bire bir örtüşüyor. Okuduğunuzda bana hak vereceğinize inanıyorum. Çok geç okuduğum için büyük pişmanlıklar içinde olduğum bir başyapıt. Ve de modern zamanın en acımasız eleştirilerinden de biri bence.

Onur Özkan 
 10 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yaşar Kemal;
“Bu romanda, karıncaların kişiliklerini, yaratıcılıklarını ellerinden
alabilmek için filler önce karıncalara özdillerini unutturmaya çalışıyorlar.
Fil okulu açıyorlar. Karıncaları filleştirme okulu.
Romandaki bu görüntünün benzerini Türkiye’de her zaman görebiliriz.
Türkiye’de az mı karıncayı fil yapma okulu var?
Emperyalizmin baş amacı da insanları kendi kendilerine
karşı yabancılaştırmaktır. Karıncayı filleştirme okulları, borazanlar,
kitle haberleşme araçlarıyla beyin yıkayıcı her türlü yayın yapılıyor ama
sonunda bütün bunlar karıncaları özbenliğinden koparamıyor
ve karıncalar sonunda filleri yenilgiye uğratıyor.

Biz de inanıyoruz ki, çağımız insanlığı, kendisini kendisine
yabancılaştırmaya çalışanlara yenilmeyecektir. İnsanlığı insanlıktan
çıkarmak için çağımızda öylesine çabalar harcanıyor ki,
şöyle ilk bakışta karanlık, korkunç umutsuz bir duvarla karşılaşıyoruz.
Ama biliyoruz ki, bunun yıkılışı yakındır."

Bu kitap bir halk öyküsünden ilham alarak,
insanlık ile sömürü düzeninin savaşını konu alır.
Gelecek güzel günler için umut dolu bir mücadeleyi anlatır.
Yaşar Kemal’in Kırmızı Sakallı Topal Karınca'sının da dediği gibi;
“Savaşın umutsuzu mu olurmuş hiç!"
“Umutsuz girilmiş savaş, savaş değil ölümdür, savaşın biçimi türü vardır.
Savaşa umutla girersin, yenilirsin o başka, ama umutla girersin.”

ANDAÇ KUTAY SAKA 
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · 22 günde · 9/10 puan

Yaşar Kemal gibi bir ustanın bu denli ağır bir konuyu nasıl da halk gözünden kolay anlaşılabilir bir dilde anlatımını ustaca konuşturduğu kitap.Fillerin karıncalara yaptığı haksız ve adaletsiz tutumu gözler önüne seren eser siyasi eleştirilerini bir hikaye havasında aktarıyor. İktidardaki kişilerin neler yapabileceği, koltuğu hiç bırakmamak adına neleri göze alabileceği ve karıncaların ayakta alkışlanacak mücadelesi gözler önüne seriliyor.

Kerim Aydın 
25 Şub 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okurken aklıma George Orwell'ın Hayvan Çiftliği kitabı geldi ansızın. Bu kadar şahane bir hiciv az görülür. Her ay mutlaka tekrar tekrar okunması gereken kitaplardır. Sistemin köleleştirmesi, insanların köleleşmeye merakı, çıkarları uğruna namuslarını, şereflerini satması bu kadar güzel hicvedilebilir.

İktidarı ele geçirenin, geçirdikten sonra bu iktidarını korumak adına her türlü yola başvurması bizlere pek yabancı olmasa gerek.

Zuhal temaşa 
24 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yaşar Kemal den okuduğum olk kitap.Diline anlatış biçimine hayran kaldım.Kitapta giller ve karıncalar üzerinden sistem eleştirisi görüyoruz.Ama bu eleştiri o kadar ustaca ve yerin de yapılmış ki hak vermemek imkansız.Dünya çarkının nasıl döndüğünü ve sömürenlerin olayları nasıl kılıfına soktuğunu görüyoruz.Kitabı okudukça size çokta yabancı gelmeyecek zira hergün bu akıl tutulmalarını biz de yaşıyoruz.Okuyun okutturun...

Buğra Acar 
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 12 günde · Puan vermedi

Bi başladım ki ardı arkası gelmeyen sayfalar, duygu durumları ve dünya ahiret boyunca yetecek ders niteliğinde mesajlar ile doluydu. Çevirdikce okudum, okudukça sevdim ve de sevdikçe çevirdim sayfaları. Türk Edebiyatı Tarihinde gelmiş geçmiş en büyük ustalardan birinin eseriyle karşınıza çıktığını anlıyorsunuz, okudukça. Allah'ım sen ne büyüksün dedim. ( Belki de abartı ama duygu durumu buydu bende oluşturduğu) . Seni tanıdığıma seni okuduğuma çok mutluyum #yasarkemal hoca!..

Şimdi methiyeden sonra bahsedecek olursak kitaptan ilk evvel #georgeorwell #hayvanciftligi gibi hayvanları konuşturan bir kitap. Ama ne kitap! fil bazında neden fillen bahsettiğini ve karinca bazında neden karincadan bahsettiğini sayfaların büyüsüyle anlıyorsunuz. Neden aslan kaplan kaplumbağa kurbağa değil. Belki de olabilirdi. Ama olabilecek en iyi seçimlerle en net oluşumu gerçekleştirmiş bu kitapta usta.

Satranç tahtasında kareler ve taşlar üzerinden adım adım şah mat yapmak için planlar kurarsiniz ve adımlarona göre belirlenmiştir, usta burada onu yapmış adeta. Doğal hayatta sürüp giden yaşamı alt üst olunmasiyla başlar ve ardı arkası kesilmeyen olaylar süregelmiştir. Ne söylenirse spoiler olacağından üstü kapalı olarak anlatmak gerekirse insanlık tarihinde devam eden hayat nasil berrak ise paranın da elde edilmesi ile nasıl kömür karasına dönüştüğünü görüyoruz. Emeğin ne kadar ucuz ve itaat etmek ne denli çıkmaz! Onu da görüyoruz.( Sanırım bu genel durumu net açıklayacaktır )

Okumadiysaniz eğer kesinlikle alıp okuyun derim ben.

3 /

Kitaptan 78 Alıntı

sezen 
04 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Bu ülkelerin, bu kentlerin, bu kirginin öcunu senden alacağız, ey zalim, ey ahmak, ey sersem sultan. Bu yaptığın yanına kalmayacak, eeey tepeden tırnağa kana batmış, sen eey kocaman, kör gözlü zulüm dağı. "

Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 19)Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 19)
Selver KONAK 
02 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Umutsuzluk tutsaklığın gıdasıdır. Umutsuzluk köleliğin anasıdır. Umutsuzluk yüreğin yıkımıdır."

Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 192)Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 192)
Madam Tutli Putli 
18 Mar 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ölüm umutsuzluktur, oysaki yaşamda bile her gün umut güneş çiçeği gibi açar.

Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 36 - YKY)Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 36 - YKY)
Mehmet Sinan Gündüz 
 28 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zaten bütün yaratıklar görselerdi,duysalardı savaşı,duyabilselerdi savaş çığlıklarını bu dünyada savaş olmazdı. Savaşın iğrençliği bilinmeyen bir şeydir de... Savaşın kötülüğü saklanan bir şeydir de, yaratıklar onun için edebiliyorlar savaşı.

Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 12)Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 12)
Berra Nisa GENÇ 
18 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Bu insanlar da bizim gibi, tüm öteki yaratıklar gibi alçakgönüllü olsalar, her birisi kendisini tanrı saymasa, sonra da bu tanrılar korkularından geberip canavarlaşmasalar onları da bu mutlu güne çağırmamak için hiçbir sebep kalmazdı."

Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 80 - YKY)Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 80 - YKY)
Berra Nisa GENÇ 
16 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Filler çok güçlü yaratıklardır, ama akıl onlardan da çok daha güçlüdür. Küçük karıncaların aklı, büyük tanrısal filleri yenebilmeliydi.

Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 37 - YKY)Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 37 - YKY)
sezen 
 12 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hayınlık ahmak olur, ne kadar kurnaz gözükse de... Başbuğ karınca hemen topalın bu geriye dönüşünü yuttu. Çünkü kendisini bütün dünyanın en akıllısı sanıyordu.

Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 149)Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (Sayfa 149)
Onur Özkan 
05 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Savaş
"...bütün yaratıklar görselerdi, duysalardı savaşı,
bütün yaratıklar duyabilselerdi savaş çığlıklarını
bu dünyada savaş olmazdı.
Savaşın iğrençliği bilinmeyen bir şeydir de...
Savaşın kötülüğü saklanan bir şeydir de,
yaratıklar onun için kabul edebiliyorlar savaşı.”

Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (YKY)Filler Sultanı İle Kırmızı Sakallı Topal Karınca, Yaşar Kemal (YKY)