Aforizmalar (Karl Marx)

·
Okunma
·
Beğeni
·
7,1bin
Gösterim
Adı:
Aforizmalar
Alt başlık:
Karl Marx
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257961448
Dil:
Türkçe
Yayınevi:
Siyah Beyaz Yayınları
Baskılar:
Zincirlerimizden Başka Kaybedecek Neyimiz Var?
Sevilen Bir İnsan Yapmalısın Kendini
Aforizmalar
Zincirlerimizden Başka Kaybedecek Neyimiz Var!
Zincirlerinizden başka kaybedecek birşeyiniz yok, fakat kazanacağınız koca bir dünya var.
Gökhan
Gökhan Sevilen Bir İnsan Yapmalısın Kendini'yi inceledi.
80 syf.
·1 günde·Puan vermedi
21. yy'ın önemli düşünürlerinden Karl Marx, bu eserinde daha önce neşredilmiş kitaplarından aforizma niteliğindeki seçkileri derlemiştir. Kronolojik olarak alıntı ve ithaf yapılan eserler şu şekildedir:

Hegel'in Hukuk Felsefesinin Eleştirisi,
Yahudi Sorunu,
1844 El Yazmaları,
Alman İdeolojisi,
Felsefenin Sefaleti,
Komünist Manifesto,
Gotha Programı'nın Eleştirisi,
Ücretli Emek ve Sermaye Ücret, Fiyat ve Kar,
Fransa Üçlemesi,
Grundrisse,
Ekonomi Politiğin Eleştirisine Katkı,
Ve Kapital.

Kitap kısa derlemelerden oluşan ince bir eserdir. Marx'ın toplumsal veya iktisadi teorilerinin izahı nitelediğinde olmadığından bazı felsefi meselelerin anlaşılmasında yeterli değildir. Keyifli okumalar dilerim.
128 syf.
Marx hakkında herhangi bir kitap okumadım tam olarak komünizmin de ne olduğunu bilmiyordum genel bir fikir sahibi olmak için okudum.
Açıkçası istediğimi tam olarak karşılamadı ama önemli fikirlerinş bir arada görmek yazarı anlamak için güzel bir fikir veriyor.
Hayatını, bebeğinin açlıktan öldüğünü de göz önünde bulundurduğumuzda belki az sermayeye karşı bu kadar öfke beslemesi bununla ilgili olabilir.
İşin ironik kısmı fakir bir damat adayını sırf fakir olduğunu için kızından uzaklaştırmaya çalışma girişimi ve bunla ilgili yazdığı gizli mektup oldu.. Vay ben Marx bile böyle yaparsa kapitalist kız babaları neler yapmaz demekten kendimi alamadım :))
80 syf.
·1 günde
Düşünce tarihinin en çok konuşulan, en çok tartışılan, düşünceleri hayata en çok geçmiş filozofu Karl Marks'ın bazı kitaplarından alınan az bilinen önermelerin bir araya getirilmesiyle olusan, anlaşilması çokta güc olmayan; somut yaşam, halk, din ve sevgi üzerine aforizmalar.

Filozoflar dünyayı sadece çesitli bicimlerde yorumladılar; aslolan onu değıştirmektir.
128 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitap hakkinda şunu soylemek gerekirse:Kominist Manifesto'yu okuyanlar ya da Karl Marx in birkac kitabini okuyanlara bu aforizmalar cok tanidik gelecektir,sanki buyuk bir bolumu Kominist Manifesto dan alinmis gibi.. Ama yine de aforizma severleri yeterince tatmin edebilir.Zevkle okunacak bir kitap.
70 syf.
·2 günde·6/10 puan
Kitabın Kısa Özeti:
Zeplin Kitap yayınevi çeşitli ünlü yazarların, felsefecilerin ve alanında başarılı kişilerin eserlerinden derleme kitaplar hazırlamış. Bir nevi aforizma kitapları diyebiliriz. Bu kitapta da Karl Marx'ın eserlerinden yapılan derlemeyi buluyoruz.

Kitaptan Edinilen Güzel Fikirler:
Kitap özü itibari ile aforizmalardan oluştuğu için birçok farklı düşünceye dokunmuş. Benim en çok dikkatimi çekenler aşağıdaki gibi oldu.
"Düşünceler dilden bağımsız var olamazlar."
"İnsanın kendi doğasına yabancılaşması kapitalist tpplumun en temel kötülüğüdür."

Kitabın Dili ve Kurgusuna Dair Yorum:
Aforizma kitabı olduğu için kurgusal anlamda herhangi bir yorum yapamayacağım. Dil anlamında ise çevirinin fena olmadığını söyleyebilirim.

Kitaba Dair Genel Deneyim:
Zeplin Yayınlarının bu aforizmalar serisini genel olarak beğendim. Tam olarak ara ara elimize alıp karıştırmalık bir seri olmuş. Karl Marx'ın derlemesi de aynı şekildeydi. Yer yer düşündüren, kitaplıkta bulunabilecek bir kitaptı. Tavsiye edilir.

Kitaplara dair videolar ve daha fazlası için; http://www.youtube.com/c/Toykalem
Graces
Graces Zincirlerimizden Başka Kaybedecek Neyimiz Var?'ı inceledi.
106 syf.
·70 günde·Beğendi·7/10 puan
Daha önce Karl Marx okumamış ve nereden başlayacağını kestiremeyen biri olarak bana fikir veren bir giriş yapmak istedim bu kitapla. 106 sayfayı hemen okur bitiririm zaten demiştim ki öyle olmadı. Bir okudum on düşündüm. Birçok cümlede okuduklarımın havada kaldığını fark ettim. Neye istinaden bunlar söylendi, nasıl bir bakış açısıyla böyle bir tespit yapıldı çok bilemediğimden sanki denizden sadece bir kova su alabilmişim gibi hissettim. Hatta bu şekilde okumuş olmanın yanlış anlaşılmaya bile müsait olabileceğini düşünüyorum. Özetle, önce karnımızı doyuralım sonra tatlı yiyelim.
128 syf.
·1 günde·6/10 puan
Karl Marx'ın mensup olduğu fikre karşı çıksam da fikirlerinin özünü kavrayabilmek için yazdıklarını iyice okumam gerekirdi. Tenkit ettiğim noktaları fazla olsa da yer yer katıldığım kısımlar da oldu. Karl Marx'ın eserlerinden derlenen bu eser, onun fikirleri hakkında kuşbakışı bilgi sunuyor. Bazı sözler tekrar edilmiş ve anlatım bozuklukları mevcut. Bu kusurları da yayınevi minvalinde göz önünde bulundurmak lazım.
128 syf.
·8/10 puan
Kapitalizmin yıkılması adına emek veren Marx, kapitalizmin yıkılmasına engel olamadı. Yoksullukla geçen hayatında çocuklarını kaybetti fakat mücadelesinden asla vazgeçmedi. Kitaplarından bölümler olan aforizmalar, tabii ki Marx'ı anlamaya yetmez fakat düşüncelerini okumaya teşvik ediciydi. Bir sosyolog olarak ne kadar dersini de görsem, senelerdir her derste adını da duysam yine onu anlamaya yetmezmiş. Bu kitabı okuduktan sonra öğrendiklerimle ne demek istediğini az da olsa anladım. İşçi sınıfını desteklemesinin sebebi, kendi eşitsizliklere maruz kalmış ve bunun tersine dönmesi gerektiğini, insanların karın tokluğuna çalışmasının doğru olmadığını dile getirmiştir.
Gizem Hasdemir
Gizem Hasdemir Zincirlerimizden Başka Kaybedecek Neyimiz Var?'ı inceledi.
106 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Aforizmaları severim. Ama toplu bir şekilde okumak çok da mantıklı gelmedi okurken. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaya çalışmak gibiydi. Cümleler yarım kaldı ve tamamlanması gerekiyor gibi hissettim. 4 yıl okulda Marx'la içli dışlı olmam en azından fikirlerine aşina olmam belki de sevdirdi kitabı. İncecik bir kitap. Aylak adam yayınlarının bu serisini çok sevip birkaç sevdiğim insanınkini almıştım. Tavsiye değildir ama bakılabilir.
Tuğçe Tozcu
Tuğçe Tozcu Zincirlerimizden Başka Kaybedecek Neyimiz Var?'ı inceledi.
106 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Öyle bir kitap ki kısa olduğu için bir günde bitirilebilir tezini tamamen çürütüyor. Kitaba başlarken bugün bitiririm diye başlamıştım ancak her bir cümleyi okumak 5 saniye ise düşünmesi 50 saniye alıyor diyebilirim. Beynimi yakan bir kitaptı.
“En sonunda, insanın devredilemez sandığı her şeyin bir değişim aracı olduğu, alışverişe konu edildiği ve devredildiği zaman gelmiştir. Şimdiye kadar ifade edilen ama asla takas edilemeyen; verilen ama asla satılamayan;
edinilen ama asla satın alınamayan erdem, sevgi, inanç, bilgi, vicdan gibi değerlerin, kısaca her şeyin ticarete dahil olduğu zamandır bu.
Genel bir yozlaşmanın, her şeyin satılabilir olmasının evrenselleştiği ya da politik ekonomi diliyle konuşacak olursak, maddi manevi her şeyin pazarlanabilir bir değer haline geldiği ve gerçek değerinin saptanabilmesi için pazara getirildiği zamandır.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aforizmalar
Alt başlık:
Karl Marx
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257961448
Dil:
Türkçe
Yayınevi:
Siyah Beyaz Yayınları
Baskılar:
Zincirlerimizden Başka Kaybedecek Neyimiz Var?
Sevilen Bir İnsan Yapmalısın Kendini
Aforizmalar
Zincirlerimizden Başka Kaybedecek Neyimiz Var!
Zincirlerinizden başka kaybedecek birşeyiniz yok, fakat kazanacağınız koca bir dünya var.

Kitabı okuyanlar 545 okur

  • Maide Üçgıram
  • YT
  • Mazlum yazan
  • Sema Görgeç
  • Furkan Uzel
  • Devrim
  • Melek TIRAK
  • Dilek
  • nefertari
  • rüya ıldır

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%2.2 (3)
9
%2.2 (3)
8
%3.6 (5)
7
%0
6
%1.5 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0.7 (1)
1
%1.5 (2)