Ağır Roman

7,6/10  (14 Oy) · 
56 okunma  · 
14 beğeni  · 
900 gösterim
"Güneş buluttan sıyrılırken Kolera’nın âlemci kadınları bir omuz darbesinde yıkılacakmış gibi duran evlerinin önünde oto tamircileriyle, marangozlarla, tornacılarla aslanlar gibi muhabbete koyuldular.


Bir yandan da kaynak yaparken elleri titreyen ustalara esrarı daha kallavi içmeleri için zıvana hazırlamaya başladılar.

Köylü kadınlar, kocalarının mahalle hakkında anlattıkları korku hikâyelerinden tırstıklarından mahkûmlar gibi camdan bakıyorlardı."
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2012
 • Sayfa Sayısı:
  126
 • ISBN:
  9786051414898
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
21 Tem 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dikkat spoiler içerir.
Yazardan oldukça güzel bir roman. İstanbul'da Kolera sokakta yaşayanların hayatı geride kalanlardan oldukça farklıdır. Burada çocuklar da yetişkinler de hayatı bir başka yaşar. Berber Ali'nin oğlu Salih, abisi Reco evi terk ettikten sonra ve mahallesinin abisi olan Arap Sado bıçaklanarak öldürüldükten sonra mahallenin bitirimi olmaya karar verir ve bu yolda ilerler. Tina'ya aşık olan Salih, Kolera'da ardarda cinayet işleyen canavarı bulacak ve namına nam katacaktır. Katili bulur ve iki kulağını kestiği için Gıli Gıli Salih olur adı. Gaftici Fethi, Tıbi, Puma Zehra, Madam Eleni, Imine, softalar, coviniler ve pek çok ilgi çekici karakterle Kolera Sokak anlatılmaz yaşanır. Sokak argosunu iyi bilen ve kitapta bu kelimeleri çokça kullanan yazar iyi bir iş çıkarmış. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

Murat IŞIK 
11 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tiyatro Topluluğu olarak 2012-2013 sezonunda oynadığımız bir oyun . Metin Kaçan'ın ölümsüz eserlerinden biri olan AĞIR ROMAN kolera hayatını realist bir şekilde okurlarına yansıtıyor . Oyunu izlerken kendinizi oyunun bir parçasıymış gibi hissedeceksiniz .

Mustafa Coskun 
04 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 2/10 puan

kitabı okurken çok zorlandım... hiç sevemedim. o kadar ki filmini hala seyredemiyorum... bana hitap etmedi kitap... haksız bir şöhrete sahip olduğunu düşünmüyorum. ben ısınamadım yazarın anlattığı dünyaya...

Bahar Acar 
17 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Müzikleriyle de zihnimizde kazınan filmini izlediyseniz bile romanı okuyun derim. Daha derinden hissedecek, Kolera'ya gitmiş, Gıli Gıli Salih'le tanışmış olacaksınız.

Kitaptan 4 Alıntı

+Kolyeni bende unutmuşsun, akşam gel al.

-Yangında düşürdüm sanıyordum. 

+Yangın sayılır.

Ağır Roman, Metin KaçanAğır Roman, Metin Kaçan
Bahar Acar 
17 Eyl 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"...Kolera’da oturanlar akşamın olduğunu yoğurtçunun çan seslerinden anladılar. Ansızın şak diye yanan sokak lambaları, ezelden tersoların suratlarındaki hüznü silmek, lavukları mutlu etmek için rüzgârın yardımıyla yine titrek ışık oyunları yaptı..."

Ağır Roman, Metin KaçanAğır Roman, Metin Kaçan
Emre Dinç 
05 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kolera Sokağı’nın en kral kevaşesi Edâ, yatıştan sonra apış arasını yıkadığı suyu, hurdaya çıkmış metal artıklarından yapılma kerhanenin pencere iskeletinden şık bir figürle boşluğa saldı. Sahte ipek gömleklerini rüzgârın asaletine satmış olan pezolar, yuttukları hapların patlamasını beklerken, Edâ’nın vizite suyuyla ıslanan Gıli Gıli Salih’e “Ulan artık hayatın boyunca karı derdin olmaz, bütün mitralar ayaklarına kapanıp tapacaklar sana,” diyerek balinalar gibi gülüştüler. Bu esnada bir konsomatris yıldız güpegündüz mahalleyi yalayarak geçti.

Ağır Roman, Metin KaçanAğır Roman, Metin Kaçan

Kitapla ilgili 1 Haber

Yerli Edebiyat Uyarlamalarından, Kitabın Namına Gölge Düşürmeyecek Kadar Başarılı 15 Film
Yerli Edebiyat Uyarlamalarından, Kitabın Namına Gölge Düşürmeyecek Kadar Başarılı 15 Film Sinemanın bir çok önemli yapıtının edebiyat uyarlamaları arasından çıkması pek şaşırtıcı olmasa gerek. Zaten kitleler tarafından beğenilmiş olan bir eseri uyarlamak, eğer film aşamasında bir “kazaya” uğramazsa, başarısı biraz daha garanti bir tercih. IMDB’nin top filmleri arsında da çok sayıda edebiyat uyarlaması olması tesadüf değil. Edebiyat uyarlamaları bizim sinemamız içinde de çok önemli yer tutuyor. Toplumsal gerçekçi bir bakış açısıyla işlenen bir çok filmimizin önemli romancılarımızın eserlerinden uyarlanmış olmasının yanında komediden tarihi yapımlara kadar bir çok filmimiz de başarısını öncüsü olan kitaplara borçlular.