Alkali Diyet

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.093
Gösterim
Adı:
Alkali Diyet
Baskı tarihi:
Eylül 2012
Sayfa sayısı:
175
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054054770
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Okuyan Us Yayın
Baskılar:
Alkali Diyet
Alkali Diyet
İleri anti-aging yaklaşımlarını ülkemizde ilk uygulayan hekimlerden Dr. Ayşegül Çoruhlu, diyetin biyokimyasını hücre düzeyinde bir denge ile açıklıyor. Diğer tüm diyet önerilerinin eksik bıraktığı parçayı tamamlıyor.

Ne kadar yağ, ne kadar vitamin, ne kadar protein? Genellikle bunlara odaklanıyoruz oysa dikkat edilmesi gereken başka bir nokta daha var: Vücudun genel iyilik ve sağlık halini belirleyen Asit-Alkali Dengesi.

Diyet hepimizin kilo vermekle ilişkilendirdiği bir kelime. Bu doğrudur fakat asıl mesele sağlıkla ilgilidir; neden kilo aldığımızın anlaşılmasıdır.

İnsan organizması hafif alkali olmak üzere programlanmıştır. Aşırı asitlenme farkında olmadığımız en büyük gizli tehlikedir. Kanser, kolesterol, osteoporoz, aşırı kilo alımı, kilo verirken yağ yerine kas kaybetmek, kırışıklıklar, cilt sarkması gibi birbiriyle ilgisiz görünen rahatsızlıklar aynı sebepten kaynaklanırlar: Vücudun aşırı asitlenmesi, yani iç ortamımızın kirliliği.

Çözüm basittir: Asit yapan yiyecekleri azaltıp, alkali yapan yiyecekleri artırmaktır. Gerçek evimiz olan vücudumuzu temiz tutmaktır. Et yiyorsak yanında yiyeceğimiz bol yeşillik günahlarımızı silecektir. İçeceğimiz suya yapacağımız küçük bir dokunuş onu kat kat daha faydalı hale getirecektir. Asit alkali dengemizi iyi kurarsak, hayatın tadı tuzu olan kaçamaklarımız için de ağır bir bedel ödemeyiz.

Alkali bir diyeti seçmek insanın sağlığı için verebileceği en basit ama en büyük destektir. Vücudunuzla işbirliği yapın. Bu satın aldığınız son diyet kitabı olsun.
148 syf.
·Beğendi·8/10
Sağlıklı beslenme adına okuyorum diyet anlamında değil. Bedenimizin işleyişini tanımak sağlık için uygun beslenmek gerekiyor. Meditasyon nefes alma egzersizleri ve kuantum gibi konularda kitaplar okudukça beslenmemizin de ruhun huzuru için gerekli olduğunu gördüm. Bu kitap da bize sağlıklı yaşama bir adım daha yaklaştırıyor. Farkındalık için okunmalı. İyi okumalar var olun
175 syf.
·Puan vermedi
Sağlığınızı önemsiyorsaniz okuyabilirsiniz, okuma potansiyeliniz olan onca güzel kitap içerisinde hatta milyonlarca kitaptan bu kitabı seçip birkaç saatinizi ayırmanıza değer.
175 syf.
·52 günde·Beğendi·10/10
"TÜM HASTALIKLARDA Kİ ORTAK NOKTA; ASİTLENME.

ASİTLENME FARKINDA OLMADIĞIMIZ GİZLİ SAKLI İLERLEYEN EN ÖNEMLİ TEHLİKEDİR.

HASTALIKLAR BİZİ BULMAZ BİZ ONLARIN BİZİ BULMASINA SEBEP OLURUZ.

ASİTLENME OSTEOPOROZUN TEK SEBEBİDİR.

KOLESTEROL YAPAN BESİNLER DEĞİL, ASİTLENME YAPAN BESİNLER DAMARLARINIZI SERTLEŞTİRİR.

Bugünlerde herkese bu kitabı öneriyorum. Tek tek kafanızı şişireceğime buradan da açıkça yazayım en iyisi. Çok hayati bilgiler, kesinlikle faydalanabilirsiniz. Sodyum bi karbonat ile vücudu alkali hale getirerek hastalıkları önlemek mümkün ve bunun da bilimcesini anlatıyor.

Ben çok faydalandım, sodyum bi karbonat doğal bir mineral ve asitli beslenme ile vücudumuzdan eksiliyor. Vücudun alkali değeri düşük olursa yediğimiz asit gıdalar dışarı atılamıyor ve birikiyor. Bunlar da bize kanserler, diyabetler, vücutta oluşan taşlar, troidler, halsizlik, yorgunluk, sindirim ve bağırsak hastalıkları, verilemeyen kilolar ve daha bir çok hastalık olarak geri dönüyor. İşte sodyum bi karbonat (ingiliz karbonatı) eksilen alkali minerali yerine koymak için şart. Olmazsa olmaz. Bu kitabı başucunuzdan ayırmayın...
175 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Alkali beslenme ve sağlıklı yaşam ile ilgili bilinmesi gereken temel noktaları başlangıç düzeyinde ve gayet anlaşılır anlatan bir kitap; Ayşegül Çoruhlu biyokimya konusundaki engin bilgisini ve doğru beslenmenin inceliklerini anlatma konusunda kıvrak zekasını ustalıkla sergilemiş.
162 syf.
·2 günde·10/10
Bu kitap da yer alan bilgiler öyle internet sitelerinde koca karı dedikodusu kıvamında ilerleyen türden değil. Kendisi biyo kimya mühendisliği konusunda master yapmış ve ülkemizin en önde gelen kurumlarında iş geçmişi olan biri. Diyetin mantığını biyokimyasal temellerinden başlayarak anlatıyor. Size uymanız gereken bir liste değil, listelerinizi nasıl oluşturacağınızı anlatıyor. Yani balık vermeyip, balık tutmayı öğretiyor. Kilo verme dışında birçok sağlık probleminin de önüne nasıl geçebileceğinizi harika bir şekilde anlatmış. Kesinlikle tavsiye ederim.
148 syf.
·Beğendi·10/10
Ayşegül Hanım artık benim ruhsal annelerimden:)
Hücre içinde enerji üretilirken oluşan atıklar asidik ve eğer alkali içeriklerle bu asiditeyi dengelemezsek hücre-doku-organ bazında hasarlara sebep oluyoruz. Araba örneklemesi aklıma çok yattı; yol almak istiyoruz, mükemmel bi arabamız var, kaliteli yakıt kullanırken bile çıkan son ürünün belli aralıklarla araçtan temizlenmesi gerekir ki asla kötü yakıt kullanılmamalı.
İlaç kullanımı ülkemizde psikolojik bir araç. Tansiyon gibi ilk aşamalarda kontrol altına alınabilecek hastalıklarla kadermiş gibi yaşıyor insanlar. Bedenimizi tanımak ve ona saygıyla ihtiyacı olanları vererek bu makineyi uzun süre teklemeden kullanmak isteyenler için güzel bir sunum bu kitap.
175 syf.
·88 günde·Beğendi·Puan vermedi
Çok çok çok şey öğrendim. 175 sayfalık bir hazine bence. Mutlaka okumalı ve vücudunuzda neler olup bittiğini anlamalısınız. Kapak bilgisi sizi yanıltmasın. Sadece zayıflamak amaçlı okunacak bir kitap değil. Vücudunuzu biyolojinizi anlamak ve sağlığınız adına bişeyler yapmak istiyorsanız size çok yardımcı olacak emin olun.
175 syf.
·17 günde·Beğendi·7/10
Vücudumuzun dengesi yediğimiz yiyecekler sonucunda nasıl etkileniyor. Hangi yiyecekler asidik özellik gösterirken hangileri alkali? Neden alkali beslenmeliyiz? Bu soruların cevaplarını bu kitapta bulabilirsiniz.
175 syf.
·Beğendi·10/10
sağlığınıza dikkat etseniz de etmeseniz de mutlaka okunması gereken bir kitap çünkü okursanız sağlığınıza demeyelim ama yediğiniz içtiğinize bakış açınız değişecek, asla yapamam dediğiniz şeyleri yapmaya çalışırken bulacaksınız kendinizi. bu tip kitapları sadece okumayın her zaman masa üstünde tutun ve unuttukça hatırlayın diyorum.
175 syf.
·45 günde·Beğendi·10/10
Kitabın sonundaki hap tavsiyelerinden hoşlanmasam da insan metabolizması, yediklerimiz, içtiklerimiz hakkında bir sürü önemli şey öğrendim.
Neden kilo veremediğini sorgulayan pek çok kişiye yardımcı olabilecek aynı zaman da okuyanı sağlıklı yaşamaya motive edebilecek bir kitap.
Burham burham ticari bir kitap gibi gözükse de önerileri herkesin rahatlıkla bulabileceği makul ve mütevazi tariflerdi.
Metabolizma problemleri olan herkes okumalı!
147 syf.
·24 günde·Beğendi·10/10
Altını çizmediğim yer kalmadı neredeyse. Bu kadar anlaşılır anlattığı için çok teşekkür ederim Ayşegül Çoruhlu'ya. Yıllarca emek verip öğrendiği bilgi birikimini kendi beyin süzgecinden geçirip bize sade bir dille anlatması gerçekten çok değerli. Herkes Ayşegül Çoruhlu 'nun kitaplarını okusa daha sağlıklı bir toplum haline geleceğimize inanıyorum... Ayşegül Çoruhlu
Hastalıklara verilen sayısız ismin hiçbir önemi yoktur. Önemli olan hepsinin aynı sebepten kaynaklanmasıdır: Vücuttaki aşırı doku asitlenmesi.
Vücut kendini korumak için kanda dolaşan asitleri paketleyip depolamak üzere yağı kullanır. Bu koruma mekanizması olmasaydı kandaki asitler, tıpkı bir taşı eriten tuz ruhundaki asit gibi yavaş yavaş damarları ve geçtiği organları tahrip ederdi. Kolanın içine tırnağınızı kesip atın. Ertesi gün tırnağı göremezsiniz. Kolanın asidi onu eritir. Korktunuz mu? Bundan değil, asıl o kadar güçlü asidi vücudunuza soktuğunuz için korkmanız gerekir. Zavallı böbrekler dengeyi yeniden sağlamak için çok çalışırlar.
Beynin iyi çalışması içindeki doymamış yağla orantılıdır. Milyarlarca hücremizin her birinin etrafında doymamış yağlardan oluşan iki katlı zarlar vardır. Her hücre çeperinin bir tür doymamış yağlar çevrili olması şarttır. Hücrelerin doğru çalışabilmesi zarların yapısına bağlıdır. Beyindeki hücrelerin birbiriyle iletişime geçmesi için bu hücrelerin zarlarındaki doymamış yağların hasar görmemiş olması gereklidir. Beyin hücrelerindeki doymamış yağ azalırsa beyin hücreleri arasındaki iletişim eksikliğine bağlı depresyon unutkanlık gibi hastalıklara baş gösterir. Beyin gibi her hücrenin hücre zarlarının sağlam olması o organın sağlıklı fonksiyonu için elzemdir. Tüm hücrelerin içinde her saniye pek çok metabolik olay gerçekleşmekte, ve süreçler sonucu asit artıkları yeni serbest radikaller ortaya çıkmaktadır, eğer hücre içindeki temizlik sistemleri serbest radikallere yeterli elektron sağlayamazsa bunlar ihtiyacı olan elektronu hücre zarından çalarlar. Hücre zarı doymamış yağ kaplı olduğu için fazladan elektron verecek kapasitesi vardır, bu şekilde hücre zarı serbest radikali elektron vermiş serbest radikali Yok etmiş olur. Bu durumda hücre içindeki asit yükü azalır, böylece hücre içindeki DNA gibi hücre zarından daha önemli yapıların zarar görmesi engellenmiş olur, ama doymamış yağ yapılı hücre zarının elektron veren bölümü doymuş yağlı hale gelir. Bu ilerledikçe hücre zarının ideal esnekliği ve iletişim kabiliyeti kayb olur. Hücre zarı sertleşir çünkü doymuşluk katılık getirir. Mutfaktaki yağların da katı olduğunu hatırlayalım..
Kemiklerimizi korumak İçin kalsiyum almamız gerekir. Kalsiyumu sütle almaya çalışırız. Süt sebep olduğu asitlenmeyle kemiklerden daha çok kalsiyum kaybına sebep olur.
Hastalıklara verilen ismin önemi yoktur,tedavileri semptomatiktir. Işin özü her hücreyi tek tek sağlıklı kılacak koşulları sağlamaktır. Konuya tepeden bakıp büyük resmi görmek ve küçük hücreyi anlamak gerekir.
Tıpki şeker pancarından şeker üretilmesi ve dünyaya altın değerinde beyaz olarak tanıtılması gibi, tuz da işlenip doğal halinden uzaklaştırılmış, yeni bir beyaz elde edilmiştir. Zararlı üç beyaz tamamen sanayileşmenin sonucudur. Tuz-şeker-un! Amaç daha ucuza daha çok ürün elde etmektir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Alkali Diyet
Baskı tarihi:
Eylül 2012
Sayfa sayısı:
175
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054054770
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Okuyan Us Yayın
Baskılar:
Alkali Diyet
Alkali Diyet
İleri anti-aging yaklaşımlarını ülkemizde ilk uygulayan hekimlerden Dr. Ayşegül Çoruhlu, diyetin biyokimyasını hücre düzeyinde bir denge ile açıklıyor. Diğer tüm diyet önerilerinin eksik bıraktığı parçayı tamamlıyor.

Ne kadar yağ, ne kadar vitamin, ne kadar protein? Genellikle bunlara odaklanıyoruz oysa dikkat edilmesi gereken başka bir nokta daha var: Vücudun genel iyilik ve sağlık halini belirleyen Asit-Alkali Dengesi.

Diyet hepimizin kilo vermekle ilişkilendirdiği bir kelime. Bu doğrudur fakat asıl mesele sağlıkla ilgilidir; neden kilo aldığımızın anlaşılmasıdır.

İnsan organizması hafif alkali olmak üzere programlanmıştır. Aşırı asitlenme farkında olmadığımız en büyük gizli tehlikedir. Kanser, kolesterol, osteoporoz, aşırı kilo alımı, kilo verirken yağ yerine kas kaybetmek, kırışıklıklar, cilt sarkması gibi birbiriyle ilgisiz görünen rahatsızlıklar aynı sebepten kaynaklanırlar: Vücudun aşırı asitlenmesi, yani iç ortamımızın kirliliği.

Çözüm basittir: Asit yapan yiyecekleri azaltıp, alkali yapan yiyecekleri artırmaktır. Gerçek evimiz olan vücudumuzu temiz tutmaktır. Et yiyorsak yanında yiyeceğimiz bol yeşillik günahlarımızı silecektir. İçeceğimiz suya yapacağımız küçük bir dokunuş onu kat kat daha faydalı hale getirecektir. Asit alkali dengemizi iyi kurarsak, hayatın tadı tuzu olan kaçamaklarımız için de ağır bir bedel ödemeyiz.

Alkali bir diyeti seçmek insanın sağlığı için verebileceği en basit ama en büyük destektir. Vücudunuzla işbirliği yapın. Bu satın aldığınız son diyet kitabı olsun.

Kitabı okuyanlar 315 okur

 • Ecem özbek
 • Maral İncesu
 • Yunus Emre Kuzu
 • ünal vural
 • Mesrure Öğütcü
 • Ebru Ferah
 • sakız
 • Sinem
 • Hande Demir
 • M. H. ERCİK

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%4.8
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%4.8
25-34 Yaş
%38.1
35-44 Yaş
%23.8
45-54 Yaş
%23.8
55-64 Yaş
%4.8
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%82.5
Erkek
%17.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.1 (39)
9
%18.5 (20)
8
%14.8 (16)
7
%8.3 (9)
6
%3.7 (4)
5
%3.7 (4)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0