Amerikan Efsanesi

0,0/10  (0 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
221 gösterim
"Dikkat! Amerika kudurmuştur. Bizi Amerika'ya bağlayan bütün bağları derhal koparmalıyız. Yoksa, biz de ısırılacak ve biz de kuduracağız" diye yazıyordu Jean-Paul Sartre 1953'te, Liberation gazetesine yazdığı "Hasta hayvanlar ve kuduz" başlıklı makalesinde.
Bu eser, o ünlü filozofun teşhisindeki isabeti gözler önüne seriyor. Yalnız Avrupa'nın değil, ABD'nin etki alanına giren bütün ülkelere Amerikancılık hastalığının ne derece bulaşıp bulaşmadığını sorguluyor.
Bu kitap, sadece ülkesini de değil, bütün dünya insanlığının kaderini ve geleceğini düşünenlere sesleniyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2007
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9757594512
 • Çeviri:
  Cemal Aydın
 • Yayınevi:
  TÜRK EDEBİYATI VAKFI
 • Kitabın Türü:
Lord Among Wolves 
13 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

küreselleşmenin dünya üzerinde etkilerini tahlil ederken her gücün beslendiği bir kaynagın olduğunu bunun amerikaya yansımasının ise Allahın dünyayı yönetmeleri için amerikalıları seçtiği'' inancından kaynaklandığını anlatıyor. bu inancın onları cesaretlendirdiğini ve buna kendilerini inandırarak istikamet ve eylem belirlediklerini söylüyor. amerikanın yaptıgı herşey ''Altın Haç'' için diyor. bunun önüne geçilebilmesinin yolunun ise borsası batan bir amerikanın yeniden belini dogrultamıyacagını bunun içinse dünyada 1 yada iki milyar civarında ABD menşeyli şirketlerin müşteri kaybetmesinin yeterli olacağını savunuyor. her bitmez denilen biter her gitmez denilen gider her düşmez denilen düşer diyor. dünyayı ve dengeleri anlamak açısından okunabilecek eserlerden.

Şeyda 
11 May 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Kendimi üniversitedeki siyaset bilimi dersindeymisim gibi hissediyorum bu kitabi okurken. Amerikan siyasi ve ekonomik ve hatta milletleri nasil soykirima tabi tuttuğunu yazar adım adim anlatıyor. Daha onceden bilmediğim sebepler ve kaynaklar gösteriyor. Simdilik kitap gayet güzel ve bilgi verici. :)

Kitaptan 3 Alıntı

Şeyda 
10 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

'Butun Amerikalilarin kendi dinlerine inanip inanmadıklarıni bilmiyorum,fakat onlarin cumhuriyet kurumlarının ayakta kalmasi icin dinin zorunlu olduğuna inandiklarindan eminim.'
' Ben Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kadar az düşünme ve tartışma hürriyeti olan baska bir ulke tanımıyorum.' Alexis de Tocqueville

Amerikan Efsanesi, Roger GaraudyAmerikan Efsanesi, Roger Garaudy

Ama ne var ki, halklarımızın ezici çoğunluğu, gündelik hayatının her yanıyla Amerikancılığın istilâsı altındadır. Nitekim kalabalık bir kitle Levi's kotları ve bazı markaların veya hatta bazı Amerikan üniversitelerinin hem ön hem de arkasında reklâmı bulunan tişörtleri giyiyorlar; gençlerimizin büyük bir kısmı Coca Cola'yı bütün diğer meşrubata tercih ediyor ve Marlboro içiyorlar; çocuklar ise Mac Do'da yemek yemeyi çoğu zaman bir mükâfatlandırma olarak görüyorlar; şiddet ve korku filmleri (ve video kasetler ve bunlardan kopyalanan disketler, CD'ler) pazarın yüzde 80'ini elinde tutuyor; çocuklarımıza dehşet ve terör zevkini aşılayan bilgisayar oyunları, Taî-peh'den Sao-Paulo'ya, Paris'ten Dakar'a kadar her yerde hüküm süren Hollyvwood yapımıyla evlerimizin içine taşınıyor.

Ve bilhassa da Pentagon'a yedek askerler ve silâh uşakları temin eden hükümetler, büyük Amerikan firmalarından milyarlarca dolarlık savaş uçakları ve diğer başka teçhizat satın alıyorlar. Amerikan hukukinin büyük işletmelere hediyeleri böylece tamamlanıyor. Nitekim Amerikan hükümetinin bütçesi. ekonomiye dönem dönem rahat bir sıçrama sağlayan, Alain Peyrefitte'in tabiriyle, "mutlu savaşın aralıklarında araştırma ve gelişme yükümlügünü de sırtlanmaktadır.

İmdi bütün bunlar, sadece ve sadece bizlerin korkak kabullerimizle mümkün olmaktadır.

Amerikan Efsanesi, Roger GaraudyAmerikan Efsanesi, Roger Garaudy
Şeyda 
13 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Pazar tektanriciligi esasına dayanan sistem, şiddeti ve cinayeti, kaçmayı ve uyusturucuyu ve ( 130 desibellik Rocklardan tutun, bir genci her çeşit tenkit zihniyetinden boşaltıp sersemlestirmeye ve hayvanlaştirmaya kadar götüren) bütün beyin yıkama şekillerini doğurmaktadır. Bu sistem, her türlü kültürun yikicisi ve yok edicisidir.

Amerikan Efsanesi, Roger Garaudy (Sayfa 54)Amerikan Efsanesi, Roger Garaudy (Sayfa 54)