1000Kitap Logosu
Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler

Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

88 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 2 sa. 30 dk.
Adı
Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler
Basım
Türkçe · Türkiye · Yapı Kredi Yayınları · Mayıs 2018 · Karton kapak · 9789750816987
Yeni öykücülüğümüze hatırı sayılır bir katkı olarak da görüp okunabilecek bir ilk kitap! Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler bir ilk kitap... Olgun bir dille, dipdiri öyküler kotarıyor Yalçın Tosun. İnsana, dünyaya, çevresine, dahası kendi içine eğilip bakma gözü pekliğini gösterirken dostluğu, sevgiyi, mutluluk arayışını da hüzünle dillendiriyor. Dile gelmeyen, onun kaleminde incelikli bir kurguyla, alttan alta duyuruluyor.  Bu kitabı, yeni öykücülüğümüze hatırı sayılır bir katkı olarak da görüp okumalı. Kamyonetin bıraktığı toz dumanı çöküp her şey eski haline büründüğünde, hâlâ yolun başında duran iki küçük çocuğun ceplerinden, unutmabeni çiçeklerinden örülmüş birbirinden habersiz iki kolye sahibini bulamamanın verdiği hüzünle öylece sarkıyor.
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Kadın
% 77.3
Erkek
% 22.7
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
7.8
10 üzerinden
338 Puan · 81 İnceleme
88 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
Kitap 16 öyküden oluşa az sayfalı muhteşem bir kitap. Bu kitabı bana hediye edip bu yazarla beni tanıştıran arkadaşıma çok teşekkür ederim.Öykülerin , yanlış evliliğin sonuçları, en yakınlarımız tarafından istismar edilmesi, kötü ebeveynler vs. İle konuları ele alması. Beni en çok son öykü etkiledi ,sanki yüreğime bir şey saplamışlar ve boğazıma kadar dolduğumu hissettim .Çocukluğunda yaralanmış bireyler o kadar fazla ki kaç yaşına gelirse gelsin çocukluk travmasından çıkamıyor(lar).Hayatı yaşıyorlar ama ölü gibi yaşıyorlar.Anlatımı çok kuvvetli her bir öyküde yok artık bundan daha kötüsü daha dokunaklısı olamaz diyorsun ama bir öykü diğerinden daha dokunaklı . . .Lütfen sağlıklı düşüncelere sahip ebeveynler olalım . Neslimizi hastalıklı ,sapık ,travmalı bireylerle doldurmayalım .Bence kitap birden çok okumayı hak ediyor ve yazarın başka kitaplarını da okuyacağım .Herkese tavsiye ediyorum kitabı . . .
Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler
Okuyacaklarıma Ekle
88 syf.
·
5 günde
·
Puan vermedi
Öncelikli iki husus: 1. Daha iyi bir kitap ismi bilen iki adım öne çıksın 2. Yalçın Tosun’un benim Hocam olduğunu söylemiş miydim? (Evet ve 8 kere falan) Ve öyküler. *** Öykü okumayı severim. Sevmediğim bir cins öykü vardır ki, kısıtlı alanda kroşeyi sağlam çıkarabilmek için yürek dağlama metodunu kullanan, üzerek akılda kalmaya ve kalp burarak etkilemeye çalışan cins. *** Bu, öykülerin üzücü olup olmamasından bağımsız olup tamamen yola çıkış niyetiyle ilgilidir. Yani şey gibi: dans kursunda biriyle tanışıp sevgili olmakta hiçbir sakınca yoktur, ama dans kursuna “kız tavlamaya” geldiysen, o bir falsodur. Öyküde de bu iş böyle: öykü kederli bir öykü olabilir, ama kederlendirmek için yazıldıysa, yazar orada bize yamuk yapmıştır. *** Yalçın Hoca okuruna yamuk yapmıyor. Sakince, (çoğunlukla) öldürmeyen ölümcül ilişkileri anlatıyor. Aile kurumu bu nevi ilişkilere zaten her daim gebedir. Zira aile, aile bireylerinin şahaneliğinden bağımsız biçimde ve yalnızca bir kurum olarak, zehir üretmeye oldukça yatkın bir oluşumdur. Zaten kutsanması da bana kalırsa bundandır: üzerine çok konuşulmasın ki foyalar ortalığa saçılmasın. İşte bu öykülerde Yalçın Hoca foyaları çıkarıp bir iskambil destesi gibi masaya diziyor. Oynarsın oynamazsın, onu bilemem ama deste masada, öylece yüzüne bakıyor. *** Kendi Hocam diye demiyorum. Okuyunuz efendim. Ben geç kaldım, siz erken yol alınız. *** Sevgiler, hürmetler yo.
Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler
Okuyacaklarıma Ekle
88 syf.
·
1 günde
·
8/10 puan
Kitabın adından da belli aslında içeriği. Annelerin, babaların ve bazen de aşkların bize yaşattıkları ya da yaşatamadıkları. Ölümler,kalp kırıklıkları,intiharlar,aldatmalar,alay konusu olmalar her türlü içerik mevcut. Kitapta gördüm ki anne babaların bencilce hayatlarına kıymaları ya da evi terk etmeleri sonucu çocuklar neler yaşıyor, ne acılar çekiyor ne izler kalıyor ruhlarında.Kadınların eşlerine bir şey olduğunda evlenmeleri( sırf evlenmek için evlenmeleri ) çocuklarına pek olumlu etki etmiyor.Erkeklerin ise karılarına uyguladıkları şiddet içler acısı ve çocukların bu durumu seyretmekleri de zaten başlı başına travma. Kitap etkileyiciydi sevdim, ders çıkarmasını bilene çok şey katar.
Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler
Okuyacaklarıma Ekle
88 syf.
·
1 günde
·
8/10 puan
Şu an elime aldım. Çok ama çok sarsıcı yine. Hakikatli bir yazar olduğundan şüphem yoktu zaten. Bu kitapla da sağlaması olmuş. Kesinlikle şiddetle öneriyorum. Demiştim… Ancak, bazı hikayeleri gerek anlatımdan yana olsun, gerek konu bağlamında olsun, hem kopuk, hem de biraz sıkıcı. Genel itibari ile iyi bir kitap. Ancak yazarın şöyle bir özelliği var, sıkıcı olmak istese de istemese de sıkıcı olabiliyor. :-)
Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler
Okuyacaklarıma Ekle
88 syf.
·
2 günde
·
9/10 puan
Yeni bir yazarla daha tanıştım. Sadece ismi ilgimi çektiği için aldığım bu kitaptan herhangi bir beklentim yoktu. Kitap 16 öyküden oluşuyor. Her biri birbirinden farklı ama bir şekilde de aynı 16 öykü. Muhteşem bir edebiyat şöleni vadetmiyor kitap. Az beğendiğim öyküler de oldu fakat her öyküde olmasa da bazılarının sonunda kendimi düşüncelere dalmış bulduğumu itiraf etmeliyim. Hatta bazılarının karakterlerinin şimdi nerede ne yapıyor olduklarını, hikayelerinin nasıl devam ettiğini düşündüm durdum. Herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu iddia edemem ama asla zaman kaybı da değil. Yazarın iki kitabını daha listeme ekledim.
Anne, Baba ve Diğer Ölümcül Şeyler
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.