Sadeleştirilmiş Basım

Araba Sevdası

Recaizade Mahmut Ekrem

Araba Sevdası Yorumları ve İncelemeleri

Araba Sevdası yorumları ve incelemelerini, Araba Sevdası kitabı hakkındaki okur görüşlerini , Araba Sevdası puanlarını 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.

Puan

7.110 üzerinden
4.067 Kişi · 607 İnceleme
311 syf.
·
Puan vermedi
4. İncelemem.
Recaizade Mahmut Ekrem'in 1889 yılında yazdığı halde 10 sene sonra yayımlanan romanı. Konusu ve kurgusu başlarda her ne kadar sıkıcı, bunaltıcı gibi görünse de daha sonraları oldukça keyifli bir hal almaya başlıyor. Özetle: Bihruz Bey bir Osmanlı paşasının oğludur. Aldığı özel derslere rağmen ilgisizliğinden sebep noksan bir öğrenim görmüştür. Gösterişi, eğlenceleri seven; şımarık, alafranga özentisi, sorumsuz bir beyefendedir. Bir gün arabasıyla Çamlıca parkında gezerken oldukça gösterişli başka bir arabada güzel, sarışın ve soylu bir ailenin kızıymış gibi tavırlar sergileyen Periveş Hanımla karşılaşır. Bihruz Bey bu kadına ilk görüşte aşık olur. Tekrar görme ümidiyle daha sonra aynı yere gider ve alafranga özentisi kelimelerle süslediği mektubu zorla da olsa Periveş Hanıma verir fakat onu bir daha göremez... Recaizade Mahmut Ekrem; her ne kadar Tanzimat döneminin, dil ve anlatım konusunda sadeleşmesini savunan sanatçılarından olsa da bunu eserine pek yansıtamamış.. Okurken o kadar çok yabancı kelimeye rast geldim ki Farsçam ve Fransızcam gelişti nerdeyse. Tek olumsuz eleştirim de bu. Bence okunmaya değer. :)
Araba Sevdası
Araba SevdasıRecaizade Mahmut Ekrem · İletişim Yayıncılık · 201425,5bin okunma
311 syf.
·
Puan vermedi
·
3 günde okudu
Tarihin dinamikleri roman'dan öğrenebilir mi? Evet bence öğrenilebilir. Bir romanı sadece yazarın sanat anlayışı, kültürel birikimi, dili kullanışı, zihniyet dünyası ve yaşadığı çağa bakışı hakkında fikir sahibi olmak için pek tabii okunabilir. Yalnız okumam sadece bunlarla sınırlı kalmaz, o dönemin kültürel yapısını sosyolojisini siyasi bakış
Araba Sevdası
Araba SevdasıRecaizade Mahmut Ekrem · İletişim Yayıncılık · 201425,5bin okunma
Reklam
240 syf.
7/10 puan verdi
·
6 günde okudu
Kitabı bir solukta okudum diyemeyeceğim malesef. Hatta bitirmek için kendimle mücadele ettim resmen (: İçinde çok fazla Fransızca kelime ve cümle bulundurması bir yerden sonra konudan kopmama sebep oluyordu. Bilmeyenler için kitabın konusu 2. Abdulaziz Dönemi'nin ardından Osmanlı'da yaşanan Batılılaşma rüzgarları ve günlük hayattaki değişimleri anlatıyor. Birde Bihruz beyin aşkını (: Ana karakter olan Bihruz beyin babasından kalan mirası fütursuzca harcaması, konuşmalarının arasına bolca Fransızca kelimeler serpiştirmesi ve bunu dışardan bakılınca iyi birşeymiş gibi görmesi hala günümüzde "özellikle gençlerin" benimsediği özenti hayat tarzını da özetliyor gibiydi. Son olarak hayatı ve yasam tarzı yalan üzerine kurulu olan Keşfi beyin ise böyle bir hayat tarzı benimsemesinde yani karakterinin bu şekilde oluşmasında küçükken ailesinin ona karşı olan davranış şeklinin sebep olduğunuda dikkat çekilmişti. Sözün özü büyük bir hayranlıkla okumamısta olsam yinede o döneminin yasam tarzını anlama açısından okunulabilir bir kitap olduğunu düşünüyorum. Sevgiler (:
Araba Sevdası
Araba SevdasıRecaizade Mahmut Ekrem · İletişim Yayıncılık · 201425,5bin okunma
311 syf.
8/10 puan verdi
·
Beğendi
·
28 saatte okudu
"Bunca çaba bunun için miydi?" Kitabın son sayfasını kapatırken aklımdan geçen ilk bu cümle oldu. Eserin konusu güzel, kaleme alındığı dönemin sosyal ve aşk hayatını konu alıyor. Fakat yazar eseri ne amaçla böyle bitirmiş hiç anlam veremedim. Bihruz Bey'in aşkı; sevgisinden, emeğinden ve sadakatinden dolayı saygı duyulması gereken bir aşk olması gerekirken, Periveş Hanımın son derece anlamsız bir şekilde Bihruz Bey'i karşılıksız bırakması tarif edilemez bir duygu olsa gerek. Son olarakta eserin dilinden bahsetmek istiyorum; yayınevi'nin beceriksizliğinden miydi bilmiyorum ama eseri çevirisini zahmet edip hiç çevirmemişler gibi. Yarısı eski Türkçe veya yabancı kelime yarısınıda Allah'tan zahmet edip çevirmişler. Çevirilerini parantez içinde belirtip her yeri parantezlerle dolduracaklarına adam akıllı çeviri yapıp öyle yayınlasalardı keşke. Neyse sonuç olarak fok balıkları çok yanlız:) Eserin okunup okunmama tavsiyesi hakkında bişi söylemek istemiyorum, o okura kalsın, o derece belirsiz bir kitaptı. Herkese keyifli okumalar...
Araba Sevdası
Araba SevdasıRecaizade Mahmut Ekrem · İletişim Yayıncılık · 201425,5bin okunma
311 syf.
4/10 puan verdi
·
4 günde okudu
Sanat sanat için mi,sanat toplum için mi bilemiyorum ama Araba Sevdası benim için değilmiş onu anladım.Bugüne kadarki en düşük puanımı bu kitaba verirken Recaizade Mahmut Ekrem'den özür diliyorum.Kitap babasından kalan mirası har vurup harman savuran Bihruz Bey'in günün birinde gösterişli bir arabadan inen sarışın,güzel,alımlı Periveş Hanım'a aşık olması ve deyimi yerindeyse peşinden koşturmasını konu alıyor.Kitabı kapattığımda aklımda hikayeye dair çok az ayrıntı kaldı çünkü bir türlü karakterleri benimseyip olaya giremedim.Zaten Fransızca özentiliği olan Bihruz Bey sayesinde kitabın yarısı Fransızca neredeyse.Belki kitabın bana en büyük faydası bu yönde oldu.Ufaktan Fransızcayı çözdüm. :)
Araba Sevdası
Araba SevdasıRecaizade Mahmut Ekrem · İletişim Yayıncılık · 201425,5bin okunma
Reklam
543 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.