1000Kitap Logosu
Arafta

Arafta

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

456 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 12 sa. 55 dk.
Adı
Arafta
Orijinal adı
Lincoln in the Bardo
Çevirmen
Tasarımcı
Basım
Türkçe · Türkiye · DeliDolu Yayınları · 14 Şubat 2017 · Karton kapak · 9786055060848
Diğer baskılar
Arafta
Lincoln in the Bardo
“Herkes acı çekiyordu ya da çekmişti ya da çekecekti. Hayatın doğasında vardı bu.” Ölmek nasıl bir şey? Yaşayan en iyi öykücülerden biri olarak gösterilen George Saunders, uzun süredir merakla beklenen ilk romanında, bu can alıcı sorunun yanıtını arıyor. Oysa bu sorunun yanıtı meçhul; kimsenin bilmediği, bilse bile insanlara nasıl aktaracağını bilemediği, gizemli bir yanıt bu. Arafta kalan kişi, Amerikan İç Savaşı’nın kahramanı, eski başkan Abraham Lincoln’ın oğlu Willie Lincoln; ve ona eşlik eden onlarca başka hayalet… Herkes geriye dönmenin, Lincoln ise devam etmenin ve huzura kavuşmanın peşinde. Ancak bilmedikleri önemli şeyler var: Bazı darbeler, kırılgan insanlara fazla ağır gelebilir; darbeler insanı bitirebilir ya da zirveye taşıyabilir… Ezber bozan kalemiyle George Orwell, Kurt Vonnegut gibi yazarlarla karşılaştırılan George Saunders’ın, Lincoln’ın yedi yaşındaki oğlunu kaybetmesinden yola çıkarak, teatral bir atmosferde ve deneysel bir anlatım biçimiyle kurguladığı bu olağanüstü etkileyici kitap, ölüm, kayıp ve yas kavramlarına okurun hiç alışık olmadığı bir perspektiften yaklaşırken, dönemin Birleşik Devletleri’nin arka planını anlatmaktan da geri kalmıyor. Folio Ödüllü yazar, klasik roman kalıplarını yıktığı Arafta'da, sanat tarihinin heykel başyapıtlarından Michelangelo’nun ünlü Pietà eserine de çeşitli göndermelerde bulunuyor. Amerika ile aynı anda Türkiye’de de yayımlanan Arafta, zihin zorlayan kurgusu, alışılmadık biçimi ve acıyı bile bir mizah ögesi haline getirebilen üslubuyla, okurun önünde yepyeni ve deneysel bir patika açıyor. “Sevdiğimiz her şey sonlanmak zorundaysa sevmeye ve yaşamaya nasıl devam ederiz?” “Kimse acı, kayıp, talihsizlik ve mahrumiyet üzerine George Saunders kadar etkili yazamaz.” - Michiko Kakutani, The New York Times
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Kadın
% 72.8
Erkek
% 27.2
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
7.0
10 üzerinden
31 Puan · 11 İnceleme
456 syf.
·
9/10 puan
Hiç bu kadar seveceğimi düşünmemiştim, bayıldım. George Saunders’in 2017 Man Booker Ödülü’nü alan, ilk romanı Arafta, tek kelimeyle dahiyane bir metin. Benim de okuduğum en ilginç ve yaratıcı romanlardan biri kesinlikle. Saunders, kitapta, Amerikan Başkanı Lincoln’ın oğlunun ölmesini ve ardından kendisi gibi birçok karakterle beraber arafta kalışını gerçeküstü ve deneysel bir tarzda anlatıyor. Arka planda Amerikan iç savaşının devam ettiği kurguyla Saunders, ölüm, acı, kabullenme, yas, pişmanlık, geçmişle hesaplaşma ve baba-oğul ilişkisinin muazzam bir aktarımını yaparken, ırkçılık, toplumsal adalet ve kadın olmak meselelerine de değinmeden geçmiyor. Yunan tragedyalarını andıran bir biçimi var romanın, hemen her paragrafın altında, her biri birinci tekille aktarılan konuşmanın sahibinin adı yazıyor. Bu ilk etapta biraz afallamanıza sebep olsa da, kitap kısa bir süre sonra sizi içine alıyor ve alışılagelmişin dışında metinlerden de hoşlanıyorsanız bayılarak okuyorsunuz. İlk anda baktığınızda kısa kısa konuşmalarla yansıtılıyormuş gibi görünen karakterlerin hepsinin birbirinden renkli ve derinlikli olmakla beraber, harika bir mozaiğin nasıl olmazsa olmaz bir parçası olduğunu keşfediyorsunuz. Aynı zamanda, bu deneysel tarzda muhteşem bir ahenk yakalamış yazar; karakterlerin parça parça sunulan sesleri arasında asla bir kopukluk hissetmediğiniz gibi, tarzına alışınca akıp giden bir metinde buluyorsunuz kendinizi. Çağdaş edebiyattan, deneysel romanlardan ya da edebiyatta farklı tekniklerden hoşlanan herkese mutlaka öneririm. Çok ama çok sevdim.
Arafta
7.0/10 · 71 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
456 syf.
·
2 günde
·
9/10 puan
Arafta, okuduğum yine en ilginç kitaplardan biriydi. George Saunders'in gerçeküstü anlatımına bayıldım. Aslında şunu öncelikle belirtmeliyim. Kullanılan yazım dili çok farklı. Alışana kadar zorluk çekmedim değil. İlk başlarda tiyatrovari geldi, ki tiyatro izlemesi güzel de okuması bana zor gelen tür. Ama alıştıktan sonra tadından yenmez bir okuma deneyimi yaşadım. Çok çok güzel bir kitaptı. Abraham Lincoln'ün oğlu Willie Lincoln'ün ölmesi ve sonrasında Willie'yle beraber birçok karakterin arafta kalış sürecini okuyoruz. Her karakterin kendine özgü bir hikâyesi var. Ve dönemin şartlarını, sorunlarını, ölüm, yas, acı, pişmanlık, ırkçılık ve yine kadın olmanın zorlukları muazzam aktarılmış. Abraham Lincoln'ün yaşadığı keder öyle güzel anlatılıyor ki, onun üzüntüsünü çok içimde hissettim. Kitapta bu olay anlatılırken gerçek, tarihsel kaynaklardan örnekler de var. Aslında bu keder kitabın özü ve anlatılış şekli çok yaratıcı. Zor bir dönemde başkan olan bir adamı tanımamıza da kaynak. Çok araştırılarak yazılmış ve belli çok emek var. Bir tarih gerçekliğini, alıştıktan sonra bir ziyafete dönüştüren, duygu yüklü bir okuma süreci yaşadım. Çok sevdim.
Arafta
7.0/10 · 71 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
456 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
George Saunders, gerçeküstü anlatım konusunda kendisini hem öyküleriyle hem de kısa romanlarıyla kanıtlamış bir yazar. Onu okurken her yeni kitabına başladığımda acaba bu sefer nasıl bir yenilikle karşılacağımı düşünüyorum. Arafta'nın konusu, hikayenin işlenişi, her karakterin kendi özgün hikayesi ve sonuçta bir baba-oğul ilişkisi bu kadar güzel anlatılabilirdi. Yazılan nispeten olumsuz yorumların sebebini anlayabiliyorum. Çünkü akışta kullanılan anlatım tekniği kolay özümsenebilir bir anlatım değil. Fakat bu deneysel dili özümsemeniz durumunda, okuma süreciniz kesinlikle bir ziyafete dönüşüyor. Romanda hemen hemen herkesin kendine ait bir karakteri var ve kitabı herkesin dilinden dinliyoruz. Diğer yandan dönemden kaynakça olarak alınmış gazete küpürleri ve romanlardan fazlasıyla referans var. Bu da gerçek ile kurmacanın iç içe geçmesini sağlıyor. Son olarak eğer kalın kitaplardan korkuyorsanız bu kitabın tam size göre olduğunu söyleyebilirim. Kitap 450 sayfa olmasına rağmen gerek satır aralıkları gerekse sık sık bölüm geçişleri ve akıcı üslubu sebebiyle, maksimum 200 sayfalık bir kitap hissiyatı veriyor. Bu da sizi kalın kitaplara karşı sempati kazanmaya itebilir. Benim için çok güzel bir deneyimdi. Herkese tavsiye ederim.
Arafta
7.0/10 · 71 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
456 syf.
Şimdiye dek okuduğum sanırım en ilginç kitaplardan biriydi. Yazım tekniği oldukça sıradışı. George Saunders ,yazarımız, usta bir öykü yazarı ve Arafta kitabı ,asıl adı ‘Lincoln in the Bardo’, yazarın ilk romanı. Kitabın yarısı kurgu yarısı dönemin gazete yazıları, alıntılar vs içeriyor. Okuması başlarda zor gelsede devam edip bırakmamak önemliydi bence evet karakterler çok bunların bir çoğu arafta kalmış ölüler dolayısıyla konuşmaları kimin söylediğine dikkat edilmezse karışıklık yaşanabilir. Olay dönemin Amerikan başkanı Abraham Lincoln’ün küçük oğlu Willie’yi kaybetmesi ve sonrasında mezarlıktaki ziyaretleri, arafta kalmış ruhlar üzerinde şekilleniyor. İçsel çatılmalar,yaşanmışlıklar, yaşanmamışlıklar, bekleyişler, hayal kırıklıkları,pişmanlıklar, hüzünler, geçmiş , .. gibi konular içeren bir dizi konuşma ve bu sürede ülkedeki iç savaş, yaşanan siyasi gelişmeler, başkan ve ailesi üzerine söylenmiş sözler, makaleler şeklinde devam ediyor. Ancak kitabı okuduktan sonra ve sanırım okurkende hep aynı şeyi hissettim ‘Bu nasıl bi araştırma ürünü böyle’ ,gerçekten çok büyük emek ve düzen var kitapta. Sonları özellikle çok keyifliydi. Kesinlikle okuyun derim.
Arafta
7.0/10 · 71 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
456 syf.
·
6/10 puan
Kitabın orijinal ismi 'Lincoln in Bardo'.Amerikan başkası Abraham Lincoln 'ün küçük yaşta hayatını kaybeden minik oğlunun arafta kalışının hikayesi. Kitabı ilk elime alışımda bir tiyatro metni gibi gelmişti ancak kitabın roman gibi kendi içine çeken bir büyüsü var ve başlayınca saatlerce elimden bırakamadım. Okuması zor diyenler olmuş.Evet zor,lakin kitapta geçen karakterleri takip etmek bakımından zor çünkü anlayacağınız üzere arafta bir çok karakter var :) Kitabın yazımı ve ya tercümesiyle alakalı bir zorluk söz konusu değil. Kitapta bana en çarpıcı gelen kısım insanların arafta çıkmaları için gerekli olan dürtüden bahsedildiği kısımdı.Ve 162 neci sayfada hayvanları keyif için öldüren bir adamın arafta ceza olarak her öldürdüğü hayvan için bir hayvana sevgi göstermesi şartı çok kalp burucuydu.Kitap ilginç yazım tekniği ve beni duygulandıran bir sürü betimlemesiyle kesinlikle okuyun dediklerimden
Arafta
7.0/10 · 71 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.