Aşk-ı Sükun

9,0/10  (25 Oy) · 
81 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.197 gösterim
Her kadın Hacer'dir...

Aşk-ı Sükûn alışılmışın dışında bir roman... Nuriye Çeleğen, bu kitapla çıktığı yolculukta, hakiki aşkın sırrını arıyor. Hepimizin az çok bildiği kıssa-yı İbrahim'den (a.s.) hareketle iki kadının gözlerinden aşkın tabiatını ve farklı kalplerdeki tecellilerini okumamızı teklif ediyor. Kur'an-ı Hakîm'den ve hadis kaynaklarından yararlanılarak ortaya çıkarılan bu eser, kıssanın kadınlara bakan cihetlerini anlatmasıyla da özgün bir boyut taşıyor. Peygamber annelerinin bu değerli hayat hikayesini, bizzat Hz. Hacer ve Hz. Sâre validemizin gözlerinden okumak isteyenler için, elinizdeki roman doğru bir seçim...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2011
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786051310176
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hacer 
 24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın üzerindeki ''Her kadın Hacer'dir'' yazısı dikkatimi çekti ilk önce. Adı Hacer olan biri için de çok sırlı sayılmazdı bu durum sanırım :) Meğer kitap Hz Hacer'i anlatan otobiyografik bir romanmış. Hz Hacer annemizin hayatını ilk defa bu kadar ayrıntılı okudum. Sabrın, hüznün ve tevekkülün ete kemiğe bürünmüş hali Hz Hacer.
Çok beğendim ben kitabı. Beni gerçekten etkiledi. Biraz da utandım açıkçası. Ben de bir Hacer olmama rağmen , sabır denen erdem bana teğet geçmiş. Adımın hakkını verememek kötü.Neyse günah da çıkardığıma göre, bence okuyun ve okutturun Aşk-ı Sükun'u. Emin olun pişman olmazsınız. Herkese hitap eden birşeyler var bu kitabın içinde..

bir yazar bu kadar mı güzel ve etkileyici anlatıma sahip olur bilmiyorum.kesinlikle okunmalı.bilgi veren yönü de cok hoşuma gitti doğrusu.bu kitabı tekrar okumak istiyorum :)

eso.okur 
25 Mar 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Hz. İbrahim eşi Sâre ve İsmail'in annesi Hacer. Mübârek insanların birbirlerine bağlı yaşamı.

Gamze nur 
18 May 21:49 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

kitabı tek kelimeyle harika .2 saatte bitirdigim bi kitap.konuş oldukça sürükleyici.Hz İbrahim hacer validemiz ve sare hanimlarini anlatıyor.sâre validenin kıskançlığı diğer yandan hz hacer sukunetini ve aşkına sadik kalısına her zorluk karşısında şeytanin ona vesvese vermesine rağmen Allaha siginisa eşinin yolundan gidişine aşkın aslında yedi tane kapisinin bu kapılardan gecemenin belli bir ahlaki seviye barindigina anlatıyor. Hz sare aslında kiskanis sebebinin hz İbrahim ondan ayrılmasından kaynaklanması ve onu elinde tutabilmek için yapmış oldugu olayları anlatiyor.Hz hacer kadar hz sare de Allaha bağlantısını hicbir zamandan başka bir Allaha tapmadigi ve Allaha bağlanış ve Hz İbrahime bagligini anlatıyor.

..Leylâ 
31 Mar 06:54 · Kitabı okudu · 5/10 puan

. Eş ruhu yumuşatırmış. Kadının nefsi sevgiyle kaybolurmuş. . Allah'ım, mutluluk evlere kacar, acı sokağa taşar. . Her saadetin bir bedeli vardır, insan saadeti kadar sınanır. . Gecesi olmayan leyla olmaz, hele de gecesi olmayanın Rabbine sevdası hiç olmaz. . Musibet hikmet tasiyicisidir. Diyor #nuriyecelegen #askisukun kitabında. Çok da doğru söylüyor. Daha başka neler söylüyor neler. Yine severek okunulası kitaplardan. Peygamber efendimiz (sav) annelerinin dilinden anlatılıyor.

merve tan 
31 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İslamiyet döneminde yaşananları ders kitaplarında okumuşuzdur hep. Bu kitap da Hacer validemizin kendi gözünden olayları anlatmıştır ki bu da kitabı daha samimi ve etkili kılmış. Kitabın dili sade ve akıcı. Ama kitaba başladığınızda ara vermemenizi tavsiye ederim. Kitabı sonlarına doğru kenara koymuştum baya sonra elime aldım tekrar. Bu yüzden başta okurken girdiğim o ruh halini tekrar yakalayamadım. Bu da kitaptan soğuttu haliyle. Bir de okuduğum son kısmında hz. Hacer'in enaniyeti ön plana çıkarılmış. Burada o konuşmaların gerçekten hz. Hacer'e ait olmadığını yazarın yorumuyla yazılmış olduğunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde olumsuz bir etki oluşturabiliyor. Ben şahsen tam bu şekilde düşünürken kitabın sonunda yazar "bu duygular onların ne hissettiklerini hissetmeye çalışmaktan öteye geçemez, Hacer ve Sare'nin duygu yansımaları bu zaviyeden değerlendirilmelidir" şeklinde açıklama yapmış. Size de bu şekilde okumanızı tavsiye ederim.

Memmedaga Memmedov 
05 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hacer annemizin ağzından, Hz. İbrahim'in iki eşi Sâre-Hacer arasında kaldığı durumunu, Hz. İsmail'in doğuşu ve çöllerde annesiyle yaşadıkları, zem zem'in hikayesi, Kabe'nin inşası ve daha bilmediğim birçok olayı dinledim.

Sanki bir hikaye gibi o zaman yaşananları okurken hiç sıkılmadım, gayet akıcı ve çok güzel bir anlatımı var. Yazarın kitabın sonunda Sâre annemize hitaben yazdığı bölüm de çok güzeldi. Okumanızı tavsiye ederim.

Asiye Yıldız 
23 Şub 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Hz. Hacer bu kitapla anladım. Sabrın ne olduğunu öğrendim. Tavsiye ederim.

Leylâ Aktaş 
22 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cümleleri ve akıcılığı ile insanı edebiyatla sarıp derinliği ile de düşünmeye sevk ediyor.

Kitaptan 21 Alıntı

AŞK ZÜMRÜT-Ü ANKA oldu hep.
Kaf dağının arkasından ona ulaşmak için çırpıntı sayısız yürek kuşu.
Kimi aşk diye tuzaklara takıldı, kimi aşk diye bilmedik yollara saptı.
...

Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 198)Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 198)
Hacer 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kıskançlık kadere razı olmamaktı, kendine verilen yazgıya itirazdı. Ben Rabbimin bana verdiğine de razıydım, başkasına verdiğine de razıydım. Rabbimin bir kuluna verdiğini, diğer kulun kıskanması Rabbe karşı edepsizlik değil miydi?

Aşk-ı Sükun, Nuriye ÇeleğenAşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen
merve tan 
13 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

-Kalp sırrına erenler ne yaparlar, bilir misin ?
Susarlar.
Kızmazlar.
Küsmezler.
Kırmazlar.
Kırılmazlar.
Her şeyde güzellik bulurlar.
Hiçbir şeyi insanoğlundan bilmezler Rabbinden bilirler.
Her şeyi O'ndan umup beklerler.

Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 150)Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 150)
Ayşenur Kocaman 
03 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yürüyordum,
İki eşin arkasında.
Herkesin adımlarında farklı sırlar.
Herkesin yüreğinde farklı dualar,
Yürüyorduk hepimiz kaderimizin peşi sıra...?

Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 58)Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 58)
Gülay Akgül 
29 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

gülay akgül
İbrahim ile aramızda kelam küskün,söz kırgındı.Dimağımda kırgın kelimeler ürkek ve titrek dolaşıyordu.

Aşk-ı Sükun, Nuriye ÇeleğenAşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen

Nefis denen, insanı şeytana yaklaştıran,ona komşu eden bir yer var insanoğlunda. Bir de insanı Allah'la beraber kılan kalp denen bir yer var. İşte o nefis denen yer; şeytanın dinlenme yeri, konuşma yeridir. Şeytan nefis yerinde oturur. Eğer o nefis yerindeyse, insan sürekli konuşur, herşey kızar. Hiç memnun olmaz. Her şeye itiraz eder. Herşeyde bir kusur, bir olumsuz hal bulur. Hiç bir şeyin güzel yüzünü göremez. Çünkü şeytanın hiçbir güzel yüzü yoktur.

Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 150)Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 150)

Bezgin hayalleri bebeğin küçük bedenine aktı. Bir bebek! Yıllardır Rabbine dua dua dökülüp dilendiği analıgın şefkat parçacığı. Rahmeti kundağa dürülmüş hali. Ana ile babanın yürek birliği, evliliğin görünürlük ışığı, yuvanın sıcaklığı, evin şenliği olan bebek..

Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 16 - nesil roman yayınevi)Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 16 - nesil roman yayınevi)
Memmedaga Memmedov 
05 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ayrılık aşkı çoğaltan iksir. Ayrılık sevgiyi aşk yapan sır. Ayrılık elemini yaşamayan sevgi, aşk kimyasına eremez.

Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 130)Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 130)
Hacer 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Filistin'in adı bundan sonra anaları, yavruları istemeyen yurt olacaktı.
İsmail bebeğin baba hasretinden artık Filistin'e hasret düşmüştü.
Gazze'yi bir baştan bir başa geçerek ayrıldım.
Filistin mazlumları mahzun, zalimleri mamur eden yurt olacaktı.
Filistin benim yazgımı kuşanacaktı.
Ağlıyordum...
Filistin hep Hacer kadar ağlayacaktı.

Aşk-ı Sükun, Nuriye ÇeleğenAşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen
Hacer 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Meğer sevgiymiş kelamla dile gelen, sevgi nefisten kalbe dökülüp aşka ulaşınca kelamın dili tutulur, tüm kelamlar hamuş olurmuş.
Anladım, aşk gözde değil ruhta, kelamda değil sükuttaymış.

Aşk-ı Sükun, Nuriye ÇeleğenAşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen
3 /