Aşk-ı Sükun

8,8/10  (32 Oy) · 
99 okunma  · 
32 beğeni  · 
1.263 gösterim
Her kadın Hacer'dir... 

Aşk-ı Sükûn alışılmışın dışında bir roman... Nuriye Çeleğen, bu kitapla çıktığı yolculukta, hakiki aşkın sırrını arıyor. Hepimizin az çok bildiği kıssa-yı İbrahim'den (a.s.) hareketle iki kadının gözlerinden aşkın tabiatını ve farklı kalplerdeki tecellilerini okumamızı teklif ediyor. Kur'an-ı Hakîm'den ve hadis kaynaklarından yararlanılarak ortaya çıkarılan bu eser, kıssanın kadınlara bakan cihetlerini anlatmasıyla da özgün bir boyut taşıyor. Peygamber annelerinin bu değerli hayat hikayesini, bizzat Hz. Hacer ve Hz. Sâre validemizin gözlerinden okumak isteyenler için, elinizdeki roman doğru bir seçim...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2016
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9786050823424
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hacer 
 24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın üzerindeki ''Her kadın Hacer'dir'' yazısı dikkatimi çekti ilk önce. Adı Hacer olan biri için de çok sırlı sayılmazdı bu durum sanırım :) Meğer kitap Hz Hacer'i anlatan otobiyografik bir romanmış. Hz Hacer annemizin hayatını ilk defa bu kadar ayrıntılı okudum. Sabrın, hüznün ve tevekkülün ete kemiğe bürünmüş hali Hz Hacer.
Çok beğendim ben kitabı. Beni gerçekten etkiledi. Biraz da utandım açıkçası. Ben de bir Hacer olmama rağmen , sabır denen erdem bana teğet geçmiş. Adımın hakkını verememek kötü.Neyse günah da çıkardığıma göre, bence okuyun ve okutturun Aşk-ı Sükun'u. Emin olun pişman olmazsınız. Herkese hitap eden birşeyler var bu kitabın içinde..

bir yazar bu kadar mı güzel ve etkileyici anlatıma sahip olur bilmiyorum.kesinlikle okunmalı.bilgi veren yönü de cok hoşuma gitti doğrusu.bu kitabı tekrar okumak istiyorum :)

esraaltunerrr 
25 Mar 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Hz. İbrahim eşi Sâre ve İsmail'in annesi Hacer. Mübârek insanların birbirlerine bağlı yaşamı.

Gamze nur 
18 May 21:49 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

kitabı tek kelimeyle harika .2 saatte bitirdigim bi kitap.konuş oldukça sürükleyici.Hz İbrahim hacer validemiz ve sare hanimlarini anlatıyor.sâre validenin kıskançlığı diğer yandan hz hacer sukunetini ve aşkına sadik kalısına her zorluk karşısında şeytanin ona vesvese vermesine rağmen Allaha siginisa eşinin yolundan gidişine aşkın aslında yedi tane kapisinin bu kapılardan gecemenin belli bir ahlaki seviye barindigina anlatıyor. Hz sare aslında kiskanis sebebinin hz İbrahim ondan ayrılmasından kaynaklanması ve onu elinde tutabilmek için yapmış oldugu olayları anlatiyor.Hz hacer kadar hz sare de Allaha bağlantısını hicbir zamandan başka bir Allaha tapmadigi ve Allaha bağlanış ve Hz İbrahime bagligini anlatıyor.

merve tan 
31 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İslamiyet döneminde yaşananları ders kitaplarında okumuşuzdur hep. Bu kitap da Hacer validemizin kendi gözünden olayları anlatmıştır ki bu da kitabı daha samimi ve etkili kılmış. Kitabın dili sade ve akıcı. Ama kitaba başladığınızda ara vermemenizi tavsiye ederim. Kitabı sonlarına doğru kenara koymuştum baya sonra elime aldım tekrar. Bu yüzden başta okurken girdiğim o ruh halini tekrar yakalayamadım. Bu da kitaptan soğuttu haliyle. Bir de okuduğum son kısmında hz. Hacer'in enaniyeti ön plana çıkarılmış. Burada o konuşmaların gerçekten hz. Hacer'e ait olmadığını yazarın yorumuyla yazılmış olduğunu göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde olumsuz bir etki oluşturabiliyor. Ben şahsen tam bu şekilde düşünürken kitabın sonunda yazar "bu duygular onların ne hissettiklerini hissetmeye çalışmaktan öteye geçemez, Hacer ve Sare'nin duygu yansımaları bu zaviyeden değerlendirilmelidir" şeklinde açıklama yapmış. Size de bu şekilde okumanızı tavsiye ederim.

Memmedaga Memmedov 
05 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hacer annemizin ağzından, Hz. İbrahim'in iki eşi Sâre-Hacer arasında kaldığı durumunu, Hz. İsmail'in doğuşu ve çöllerde annesiyle yaşadıkları, zem zem'in hikayesi, Kabe'nin inşası ve daha bilmediğim birçok olayı dinledim.

Sanki bir hikaye gibi o zaman yaşananları okurken hiç sıkılmadım, gayet akıcı ve çok güzel bir anlatımı var. Yazarın kitabın sonunda Sâre annemize hitaben yazdığı bölüm de çok güzeldi. Okumanızı tavsiye ederim.

Asiye Yıldız 
23 Şub 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Hz. Hacer bu kitapla anladım. Sabrın ne olduğunu öğrendim. Tavsiye ederim.

Leylâ Aktaş 
22 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Cümleleri ve akıcılığı ile insanı edebiyatla sarıp derinliği ile de düşünmeye sevk ediyor.

Kitaptan 71 Alıntı

"Kalpte kim mi oturur?" dedim,
"Alemlerin Rabbi... O'nun tahtı orası..."

Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 144 - Timaş Yayınları, 1. Baskı: Ağustos 2016, İstanbul)Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 144 - Timaş Yayınları, 1. Baskı: Ağustos 2016, İstanbul)

Allah dışındaki her şey sebep değil mi?

Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 35 - Timaş Yayınları, 1. Baskı: Ağustos 2016, İstanbul)Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 35 - Timaş Yayınları, 1. Baskı: Ağustos 2016, İstanbul)

"Erkekler daha güzeli niçin severler?" İçimdeki diğer ses dedi ki:
"Kalbi sevgiye ulaşamayanlar cesedi sever. Cismani sevgi cisimde olurdu. Vedud isminin yansıması olan sevgi kalptedir. Muhabbetin ayağı kalbe ulaştı mı, o zaman Allah sevdirir Vedud ismiyle. Kalbe ulaşmayan sevgi sancı çeker, Vedud isminden ayrıldığı için. Deliler gibi döner durur. Tutunamaz hiçbir şeye. Sağlam tutamaz sevgisini. Söner gider. Hep bir sevgi ve sevgili arayışında titreme yaşar."

Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 184 - Timaş Yayınları, 1. Baskı: Ağustos 2016, İstanbul)Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 184 - Timaş Yayınları, 1. Baskı: Ağustos 2016, İstanbul)
ebruli 
19 Mar 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

AŞK ZÜMRÜT-Ü ANKA oldu hep.
Kaf dağının arkasından ona ulaşmak için çırpıntı sayısız yürek kuşu.
Kimi aşk diye tuzaklara takıldı, kimi aşk diye bilmedik yollara saptı.
...

Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 198)Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 198)

Şeytan:
"Ey çocuk," diyor. "Bilir misin baban seni nereye götürüyor?"
"Bir dosta gidiyoruz."
"Hayır, baban seni boğazlamak için götürüyor."
"Babam beni niçin boğazlasın ki?"
"Allah emretmiş."
"O emretmişse, ben ses çıkarmam."

Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 158 - Timaş Yayınları, 1. Baskı: Ağustos 2016, İstanbul)Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 158 - Timaş Yayınları, 1. Baskı: Ağustos 2016, İstanbul)

Ne gariptir ki, ademden gelen insan nedense yalnızlığını ötelediğini sandığı bir adem arayışındaydı her daim.

Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 104 - Timaş Yayınları, 1. Baskı: Ağustos 2016, İstanbul)Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 104 - Timaş Yayınları, 1. Baskı: Ağustos 2016, İstanbul)

İlk insanın çığlıklarından yer ve gök irkilmişti. Daha önce hiç insan kelamı duymamış olan alem, şaşkınlıkla dinlemişti bu haykırışı:

"Adem! Adem!"

Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 103)Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 103)

"Hacer," dedi. "Sen sevgiyi hala tende ararsın. Tenden ve bedenden geçmeden sevgiye ulaşılmaz, aşka hiç ulaşılmaz. Allah bizleri tenimize göre mi sever? O, öyle sevmiyorsa kullarına niçin bu şekilde sevdirsin? Yanlış yerde sevgi aramak insanı sevgiden mahrum eder. Bil ki, aşka tenden ve bedenden geçilmeden ulaşılmaz."

Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 185 - Timaş Yayınları, 1. Baskı: Ağustos 2016, İstanbul)Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 185 - Timaş Yayınları, 1. Baskı: Ağustos 2016, İstanbul)

Ateş yakmazdı. Ateşi yakan ateşte yandırırdı.

Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 36 - Timaş Yayınları, 1. Baskı: Ağustos 2016, İstanbul)Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 36 - Timaş Yayınları, 1. Baskı: Ağustos 2016, İstanbul)

Gerçek dostluk araya hiçbir dostu koymamaktır.

Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 35 - Timaş Yayınları, 1. Baskı: Ağustos 2016, İstanbul)Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen (Sayfa 35 - Timaş Yayınları, 1. Baskı: Ağustos 2016, İstanbul)