Adı:
Aşk-ı Sükun
Baskı tarihi:
Ağustos 2016
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050823424
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Aşk-ı Sükun
Aşk-ı Sükun
Her kadın Hacer'dir... 

Aşk-ı Sükûn alışılmışın dışında bir roman... Nuriye Çeleğen, bu kitapla çıktığı yolculukta, hakiki aşkın sırrını arıyor. Hepimizin az çok bildiği kıssa-yı İbrahim'den (a.s.) hareketle iki kadının gözlerinden aşkın tabiatını ve farklı kalplerdeki tecellilerini okumamızı teklif ediyor. Kur'an-ı Hakîm'den ve hadis kaynaklarından yararlanılarak ortaya çıkarılan bu eser, kıssanın kadınlara bakan cihetlerini anlatmasıyla da özgün bir boyut taşıyor. Peygamber annelerinin bu değerli hayat hikayesini, bizzat Hz. Hacer ve Hz. Sâre validemizin gözlerinden okumak isteyenler için, elinizdeki roman doğru bir seçim...
(Arka Kapak)
216 syf.
Herkese Merhaba

Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen'in okuduğum ilk kitabıydı ve tam anlamıyla bu kitaba hayran kaldım (Kanaatimce bu kitabı okuyup da beğenmeyen birinin çıkacağını pek düşünmüyorum).
Peygamberler hep en büyük imtihanlarla sınanırlar ve Hz İbrahim’in Nemrut'un ateşine atılmasından oğlu İsmail'i kurban edeceği kıssasa kadar karşılaştığı imtihanlar bu kitapta oldukça etkileyici bir tarzda anlatılmış. Hz. İbrahim Rabbimizin rızasını kazanmak için çetin imtihanlardan geçerken eşi Hz. Hatice de bu imtihanlardan payını alarak nefis terbiyesi yolculuğuna çıkıyor.
Kitapta anlatılanlar Hz. Haticenin yaşadıklarını ve nefsini nasıl terbiye ederek ilahi aşka adım adım gittiğini bizlere sunuyor.

"Analık şefkatin, kadınlık nefsin ve sevginin uzantısıdır. Ana hiç çocuğunu kıskanır mı? Ama kadın eşini kıskanır."

"Sevgi nefistendi, aşk kalpten."

"Anladım, aşk gözde değil ruhta, kelamda değil süküttaymış."

"Sevgi itaattir. Seven itaat eder."

"Cevapsızlık cevabımdı."

"Bu alem sanki oddan bir denizdir
Ona kendini atmaktır, adı aşk"

Kısaca bu kitabı herkese tavsiye ediyorum.
216 syf.
·Puan vermedi
Kitabın üzerindeki ''Her kadın Hacer'dir'' yazısı dikkatimi çekti ilk önce. Adı Hacer olan biri için de çok sırlı sayılmazdı bu durum sanırım :) Meğer kitap Hz Hacer'i anlatan otobiyografik bir romanmış. Hz Hacer annemizin hayatını ilk defa bu kadar ayrıntılı okudum. Sabrın, hüznün ve tevekkülün ete kemiğe bürünmüş hali Hz Hacer.
Çok beğendim ben kitabı. Beni gerçekten etkiledi. Biraz da utandım açıkçası. Ben de bir Hacer olmama rağmen , sabır denen erdem bana teğet geçmiş. Adımın hakkını verememek kötü.Neyse günah da çıkardığıma göre, bence okuyun ve okutturun Aşk-ı Sükun'u. Emin olun pişman olmazsınız. Herkese hitap eden birşeyler var bu kitabın içinde..
216 syf.
·6/10
Hz. İbrahim eşi Sâre ve İsmail'in annesi Hacer. Mübârek insanların birbirlerine bağlı yaşamı.
216 syf.
bir yazar bu kadar mı güzel ve etkileyici anlatıma sahip olur bilmiyorum.kesinlikle okunmalı.bilgi veren yönü de cok hoşuma gitti doğrusu.bu kitabı tekrar okumak istiyorum :)
216 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Yazar her kadın bir HACER'dir ...demesiyle bizlere Rahmana olan aşkı , teslimiyeti , sevgiyi , saygıyı , rızayı .....yaşamanın ,yaşatmanın , CENNET ,ANALARIN AYAKLARI ALTINDADIR ...diyerek o kutsallığı kazanmanın en güzel örneğini , kalemiyle, yüreğiyle bizlere tattırmış...o tadı tadanlardan olmak dileğiyle .....her daim Rabbim istiyorsa EYVALLAH demeyi boyun eğdirmeyi bizlere nasip eylesin ....biz kadınların bize örnek olması gereken pop şarkıcıları , mankenler, tiyatrocular ,..., değil de birer CENNET ile müjdelenen analarımız ve onların yaşamlarındaki teslimiyetleri ,rollerini bilmemiz gerek değil mi....kitabın okunması okutulması dileğiyle .....:)
“Herkes Hacer olmuş yürüyordu.Hacer’e benzemeden ne umre yapılabiliyordu ne de hacı olunuyordu.”
Şaşırdım. O nasıl bir kadındı ki ona şeklen benzemeden kullukta yol alınmıyordu. Adem(a.s) gibi gelmişti Kabe’ye. O nasıl dünyaya tek başına terk edilmişse o da öyle. O nasıl hasret çekmişti O da öyle. O nasıl ağlamıştı yalnızlığına Hacer de öyle. İsmaiL Hacer’e sarıldı Hacer oğlu İsmail’e.
‘Nuriye Çeleğen’ bu eserindeki kapağında
‘Her kadın Hacerdir’ demesiyle ilgimi çeken bir kitaptı. Fakat anladım ki Kuranı Kerim’de bile ‘Ummul- Kûra’ (şehirlerin anası) denen Mekke’de Hacer’in yürüyüşünü yapan milyonlarca insan
olarak ‘Her insan Hacerdi’

Kadını, anneyi, teslimiyeti umudu aşkı anlatan bu eserin; Hz. Hacer’in hikayesinin sadece onu anlattığı düşünülemeyecek kadar güzel. Bir sayfasını okuduğunuzda diğer sayfalarla bağlantı kurabiliyorsunuz. Tamamen kendi tarzını ışıldatan bir yazarın elinde şahesere dönüşmüş bir kitap. Hayranlıkla okudum ve asla sıkılmadım. Aşk’a çokça değinen ve hissettiren bir kitap. Günümüz aşkı ve Rabbine olan aşk arasında çokça hedefine isabet eden seçilmiş cümlerle ikisini birbirinden ayırmış. Ve aşkla ilgili en sevdiğim cümlelerinden biri :

“Aşk utanmaktı. Utanma olmayanda aşk barınmazdı. Sevgi nefisten geçince haya örtüsü altında aşk sırrına ererdi.”


Bir İbrahim (a.s) rüyasına tanık olmuştum.Heyecanımı zirvelere taşıyan o kelimeler:
_Ey İbrahim, kalk ve oğlunu kurban et
İsmail’in kesileceğini bildiği halde o vakur duruşu Rabbim istediyse bize söz düşmez cinsinden. Bir baba suskun bir de oğul... Baba itaatte, oğul itaatte...
“Hepsi kurb/(yakınlık) anında kurb/andı.”

Kurban kesmek cİnayet!

Diyenleri hatırladım aslında.Allah yolunda kurban olmayışımızı... Rabbine kulluk yolunda çok az belki hiç kurban olmadığımız için kurban olmayı bilmeyen bireyler olarak vicdanımızı empatiye bırakıyoruz. Allah’ın hediyelerine ne de az şükrettiğimizin göstergesi olarak “kurban cinayet!” Diyoruz.

“Vakit öğle.
İbrahimvarî olma anı.
İsmail’leri kesme vakti.
Dünyayı yere yatırma zamanı.”

Böylesine derin anlamlar içeren bir hikayenin böylesine derinden anlatılması insanın kendini sorgulamasını sağlıyor. Bir Hacer annemiz gibi aşkı sükûtta bulamayan kadınlar olarak idolümüz olması gerekirken hiçbir acıyı sükutta gizlemeyen kadınlar idolümüz oluyor. Acıyı yaşatmak saygı duyulacak bir şey. Fakat acıyı iliklerine kadar yaşamak çok çok başka. İdolümüz olan insanlara baktığımızda mevkii sahibi güzel-yakışıklı... Hz Hacer de Sare gibi beyazi değil bilir misin ? Onun gibi güzel değil, O Bir hizmetçi... haL bü ya Sare kısır... Rabbİmİn verDİkLerİ ve eksİLttİkLeeİne bakın! İşte bürDa İLahİ bir aDeLet nüksetmİş
Gözyaşı vadisini kalbinde barındıran örnek alınası kadın...
Hz. Hacer
216 syf.
Her kadın hacer'dir . Hz İbrahim Habibullah ve Hz Sare ve sabrın en güzel halleri Hz Hacer ve Hz İsmail .her kadın hacer'dir Hacer olmalıdır rabbimin en güzel yazgısı .ve yazarın güzel derlemesi içime işledi kitap .Allah razı olsun
216 syf.
Bu kitaptan o kadar çok etkilendim ki; Bir Sinan Yağmur-Aşkın Gözyaşlarında bir de bu kitapta ağladım galiba. Hacer anamızın Rabb'e sonsuz teslimiyeti, sınırsız sabrı, muhteşem bir tevekkül akışı..

Eş olmak, ana olmak, kadınlığın verdiği nefsi dizginlemek..
İbrahim peygamberimizi Sâre ile paylaşmak.. ve payına düşenin Nur çocuk İsmail olduğunda karar kılmak..
Kitabın kapağında "Her Kadın Hacer'dir." Diyor. Lakin hiç bir kadın Hacer olamaz;

"Hacer'in pek çok anlamı var. Birinci anlamı kaçış demekti. Hicretti. Gitmekti. Yoldu. İsim yazgıya yansırmış, öylede oldu."

Hacer analık sırrıydı, sabırdı....
Kitabı okurken o kadar düşündüm ki o kadar empati yaptım, ama olamaz kimse zorlasa da Hacer olamaz. Sâre'nin kıskançlığına, ayrılığa, hicrete, bu kadar sessizliğe kimse dayanamaz. Müthiş bir nefs dizginliği...

"Cevapsızlık en güzel cevabımdı." Diyor bu nasıl bir teslimiyet. Gerçekten kitaba hayran kaldım, kelimeler kafamın içinde adeta film çektiler.

*"Duygular yalnızlığı severdi. Sıkıntı ne kadar paylaşılmak istense de, ancak insanın kendi içinde erirdi. Her duygunun huzursuzluğu kendi halinde dinginliği bulunca giderdi. Hepsinin kişiye söyleyecekleri vardı. Duygular dile gelemediği zaman huzursuz ederdi. Duygunun sesinin işitilmesi, söylemek istediklerinin anlaşılması için içe dönük bir ruhun yalnızlığı gerekirdi."

Bunlar da kitapta beğendiğim alıntılar. Bu kitabı herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum. Ya anlatılmaz yaşanır bir kitap. Buradan tavsiye eden arkadaşa çok teşekkür ediyorum:) Keyifli okumalar....
216 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
kitabı tek kelimeyle harika .2 saatte bitirdigim bi kitap.konuş oldukça sürükleyici.Hz İbrahim hacer validemiz ve sare hanimlarini anlatıyor.sâre validenin kıskançlığı diğer yandan hz hacer sukunetini ve aşkına sadik kalısına her zorluk karşısında şeytanin ona vesvese vermesine rağmen Allaha siginisa eşinin yolundan gidişine aşkın aslında yedi tane kapisinin bu kapılardan gecemenin belli bir ahlaki seviye barindigina anlatıyor. Hz sare aslında kiskanis sebebinin hz İbrahim ondan ayrılmasından kaynaklanması ve onu elinde tutabilmek için yapmış oldugu olayları anlatiyor.Hz hacer kadar hz sare de Allaha bağlantısını hicbir zamandan başka bir Allaha tapmadigi ve Allaha bağlanış ve Hz İbrahime bagligini anlatıyor.
216 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
İlk kez kalın bir kitabı bu kadar kısa bir zamanda bitirdim Nuriye Çeleğe'nin iffet-i kalp kitabından sonra okuduğum ikinci eseriydi. Kitap okurken insanı düşündürüyor hem hacer validemizn yerine hem sare validemizin yerine koyuyorsunuz kendinizi onların vermiş oldukları kulluk sınavlarını düşünüp ben olsam başarır mıydım? diyorsunuz zaten başardıkları için onların hayatlarını bugün gıpta ile okuyup hayatlarımıza rehber ediniyoruz biiznillah. Kesinlikle tavsiye ettiğim muazzam bir eser..
216 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Çok güzel bir kitaptı. Okurken Hz.Hacer'in sabrına, onun gibi olabilmeyi istiyorsunuz. Tarafsız bir gözle bakmak çok zor ama okuduğum nefis bir kitaptı. Şiddetle öneririm.
216 syf.
. Eş ruhu yumuşatırmış. Kadının nefsi sevgiyle kaybolurmuş. . Allah'ım, mutluluk evlere kacar, acı sokağa taşar. . Her saadetin bir bedeli vardır, insan saadeti kadar sınanır. . Gecesi olmayan leyla olmaz, hele de gecesi olmayanın Rabbine sevdası hiç olmaz. . Musibet hikmet tasiyicisidir. Diyor #nuriyecelegen #askisukun kitabında. Çok da doğru söylüyor. Daha başka neler söylüyor neler. Yine severek okunulası kitaplardan. Peygamber efendimiz (sav) annelerinin dilinden anlatılıyor.
Gittim... Gitmek miydi bu yoksa hareketlerden, tepkilerden kaçmak mı? İkincisi daha doğrusuydu.
Hacer'in pek çok anlamı vardı. Birinci anlamı kaçış demekti. İsim yazgıya yansırmış, öyle olmuştu.
İç yürüyüşü, dış yürüyüşünden daha zordu, daha yorucuydu, daha çok sabır istiyordu. Sonunda tüm benliğimi bırakıp yürüdüm, kırık bir kalp ve mahzun bir yürekle.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Aşk-ı Sükun
Baskı tarihi:
Ağustos 2016
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050823424
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Yayınları
Baskılar:
Aşk-ı Sükun
Aşk-ı Sükun
Her kadın Hacer'dir... 

Aşk-ı Sükûn alışılmışın dışında bir roman... Nuriye Çeleğen, bu kitapla çıktığı yolculukta, hakiki aşkın sırrını arıyor. Hepimizin az çok bildiği kıssa-yı İbrahim'den (a.s.) hareketle iki kadının gözlerinden aşkın tabiatını ve farklı kalplerdeki tecellilerini okumamızı teklif ediyor. Kur'an-ı Hakîm'den ve hadis kaynaklarından yararlanılarak ortaya çıkarılan bu eser, kıssanın kadınlara bakan cihetlerini anlatmasıyla da özgün bir boyut taşıyor. Peygamber annelerinin bu değerli hayat hikayesini, bizzat Hz. Hacer ve Hz. Sâre validemizin gözlerinden okumak isteyenler için, elinizdeki roman doğru bir seçim...
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 447 okur

  • Nazlı Tuksal
  • Dyixfuxugcihv
  • Zeytin çiçeği
  • nrdngl
  • Nurdan Yalin
  • Kronik Kitapkolik
  • Neslihan Türk
  • ZeyNep_
  • Gülşah çiçek
  • Semra TÜRK

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%7.8
14-17 Yaş
%2
18-24 Yaş
%21.6
25-34 Yaş
%47.1
35-44 Yaş
%19.6
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%89.7
Erkek
%10.3

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%41.4 (55)
9
%12 (16)
8
%18 (24)
7
%6.8 (9)
6
%3.8 (5)
5
%1.5 (2)
4
%0
3
%0
2
%0.8 (1)
1
%0