Nuriye Çeleğen

Nuriye Çeleğen

Yazar
9.4/10
1.943 Kişi
·
4.515
Okunma
·
343
Beğeni
·
13,3bin
Gösterim
Adı:
Nuriye Çeleğen
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Kahramanmaraş, Türkiye
Yazar Nuriye Çeleğen, Kahramanmaraş ilinde dünyaya gelmiştir. Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türkoloji bölümünü başarı ile bitirmiştir. Daha sonra İslami Türk edebiyatı bölümünde master tahsilini yapan yazar Edebiyat öğretmenliği yapmaktadır. Yazarın yayımlanmış çok kitabı bulunmaktadır.
Şükür edeceklerimizin çoğu zaman farkına varmıyorduk. Hayatta yaşadığımız imtihanlar olmayınca şükür de olmuyordu..
Meğer sevgiymiş kelamla dile gelen,
sevgi nefisten kalbe dökülüp aşka ulaşınca kelamın dili tutulur,
tüm kelamlar hamûş olurmuş.
Anladım, aşk gözde değil ruhta, kelamda değil sükûttaymış.
216 syf.
Herkese Merhaba

Aşk-ı Sükun, Nuriye Çeleğen'in okuduğum ilk kitabıydı ve tam anlamıyla bu kitaba hayran kaldım (Kanaatimce bu kitabı okuyup da beğenmeyen birinin çıkacağını pek düşünmüyorum).
Peygamberler hep en büyük imtihanlarla sınanırlar ve Hz İbrahim’in Nemrut'un ateşine atılmasından oğlu İsmail'i kurban edeceği kıssasa kadar karşılaştığı imtihanlar bu kitapta oldukça etkileyici bir tarzda anlatılmış. Hz. İbrahim Rabbimizin rızasını kazanmak için çetin imtihanlardan geçerken eşi Hz. Hacer de bu imtihanlardan payını alarak nefis terbiyesi yolculuğuna çıkıyor.
Kitapta anlatılanlar Hz. Hacer'in yaşadıklarını ve nefsini nasıl terbiye ederek ilahi aşka adım adım gittiğini bizlere sunuyor.

"Analık şefkatin, kadınlık nefsin ve sevginin uzantısıdır. Ana hiç çocuğunu kıskanır mı? Ama kadın eşini kıskanır."

"Sevgi nefistendi, aşk kalpten."

"Anladım, aşk gözde değil ruhta, kelamda değil süküttaymış."

"Sevgi itaattir. Seven itaat eder."

"Cevapsızlık cevabımdı."

"Bu alem sanki oddan bir denizdir
Ona kendini atmaktır, adı aşk"

Kısaca bu kitabı herkese tavsiye ediyorum.
160 syf.
Örtü sadece giyindiğimiz bez parçası veya moda için değildir,bizim takvamızdır. Sadece vücuda özgü değil,kalbin ve gözlerinde tesettürü vardır.


İlk olarak Erkekler için inen Ayet:
“Mü’min erkeklere söyle: Gözlerini (bakışlarını) indirsinler (Haramdan sakınsınlar), ırzlarını (mahrem yerlerini) korusunlar. Bu onlar (kendileri) için daha temizdir. Şüphesiz Allah yaptıkları şeylerden haberdardır.”(Nur Sûresi,24:30)

İkinci olarak kadınlar için inen Ayet:
“Ve mü’min kadınlara söyle! Gözlerini (bakışlarını) indirsinler (haramdan sakınsınlar), ırzlarını (namuslarını), avret mahallerini korusunlar! Kendiliğinden görünen (zâhir olan) kısımlar hariç, ziynetlerini (ziynet yerlerini) göstermesinler. Başörtülerini yakalarının üzerine koysunlar (salsınlar).”(Nur Sûresi,24:31)

Okuduğum ayetlerde anlaşıldığı üzere aslında örtü kadını sınırlamanın ötesinde erkeği sınırlamadır.Örtü ile erkeğe, kadın nefislerinizin kölesi değildir. Aksine kadına değer vererek yüceltilmeli. Nefsinize zulüm etmeyin.

"Örtü, kadın ruhunda itaat sırrını muhkem eder. Örtü, kadının güzel duygularının açılımı içindir. Örtüsüzlük kadının nefsanî boyutunun açılımına sebep olur."

Moda için hazırlanıyor kıyafetler. Her gün bir yerlerden bir modacı bağırıyor, “Bu kıyafeti giyebilecek cesur bir kadın var mı?” diye. Binlercesi, milyonlarcası koşuyor bu sese.. ben koşuyorum,sen koşuyorsundur. Moda'ya değil, Allah'ın indirdiği ayetlerin sınırlarına göre giyinmeliyiz.. Nefimize ağır geliyor biliyorum. Bu sayede dizginelenir ancak nefis...

Örtü'den dikkat edilmesi gereken Esmalar var olduğunu, Peygamberimizin (s.a.v.)'in hanımları nasıl örtünmesini ve tabii biz kadınlarında uyması gerektiğini, edep ve adaba dikkat edilmesini bizlere anlatıyor...


Bilgisi olan biri için kitap basit kalabilir sadece henüz yeni okuma alışkanĺığı edinenler için olabilir.Bundan daha iyi kitaplar var. Hemen okuyupta bilgineyim gibi bir düşünce olmasın. Öykü şeklinde anlatılmış, Yalnız hadis ve ayetlerle desteklenmiş bu yönden güzel....Hem Peygamber efendimizin(s.a.v) hayatını okuyarakta örtünme bizim için neden önemli ve erkekler nasıl davranmalı bu konuda araştırabilir. Bir de tefsir kitaplarına başvurabilirsiniz tam anlamak için...
316 syf.
·Puan vermedi
Kitapta Hz. Meryem ve Hz. İsa anlatılıyor. O dönemde yaşanan olaylar insanların tutumu güzel bir şekilde işlenmiş ve bazı dikkat edilmesi gereken hususlar. Kalbine yalnızca Allah'ı almak başka şeyleri almamak meleklerle zikre tutulmak. Bunları okumak çok güzel.
Zorluklar imtihanlar hepsi sabır için. Allah sabrımızı ve sabrımızla birlikte de ilmimizi arttırsın. Çünkü ilim farz.
216 syf.
·Puan vermedi
Kitabın üzerindeki ''Her kadın Hacer'dir'' yazısı dikkatimi çekti ilk önce. Adı Hacer olan biri için de çok sırlı sayılmazdı bu durum sanırım :) Meğer kitap Hz Hacer'i anlatan otobiyografik bir romanmış. Hz Hacer annemizin hayatını ilk defa bu kadar ayrıntılı okudum. Sabrın, hüznün ve tevekkülün ete kemiğe bürünmüş hali Hz Hacer.
Çok beğendim ben kitabı. Beni gerçekten etkiledi. Biraz da utandım açıkçası. Ben de bir Hacer olmama rağmen , sabır denen erdem bana teğet geçmiş. Adımın hakkını verememek kötü.Neyse günah da çıkardığıma göre, bence okuyun ve okutturun Aşk-ı Sükun'u. Emin olun pişman olmazsınız. Herkese hitap eden birşeyler var bu kitabın içinde..
219 syf.
·16 günde·Beğendi·9/10 puan
Nuriye Çeleğen öyle güzel oynamış ki kelimelerle bir cümle daha okumak, aynı cümleyi defalarca tekrar etmek istedim. Betimlemelere, tamlamalara insan hayran kalıyor.
Hazreti Meryem'in hayatını yine Hazreti Meryem'den dinliyormuşsunuz gibiydi.
İffetin en parlak güneşi olan Hz. Meryem hayaline dahi namahrem almamıştı. Gözünü, kalbini, hayalini hep korumuş iffetini muhafaza etmişti.

Örnek alınacak ve altı çizilecek, hayata geçirilecek her satır; değerli ve güzeldi.

Nuriye Çeleğen okunur, okutturulur!
160 syf.
·10/10 puan
Kitabın güzeligini size nasıl anlatacağım bilemiyorum ama yinede çabalayacagım sizin için .

Bir çok kez "tesettür " içerikli kitaplar , yazılar okudum ama hiç biri şu okuduğum kitap kadar etkilemedi . Okuduğum her satırdaki sözler kalbime işledi diyebilirim . Tesettür diyince sadece dış giyim gelmesin aklımıza . Kalbin , gözlerin tesettürüde vardır . İffet , ahlak , terbiye , haya duygusu bu kitapta öyle güzel anlatılmışki .

Okuduğum kitabı bir daha okumayı sevmiyorum ama bu kitabı okunması gerekiyor . Okuyup kitaplığa kaldırmalık değil arada açıp okumak gerek kendimizi sorgulamamız için .

Okuyun
Okutun
Bu güzel değerli kitabı okunmasına vesile olun .
144 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Birçoğu zaten önceden bildiğimiz hadiseler fakat tekrar etmek elbette sıkıcı gelmiyor..Kimi zaman Hz. Aişe'nin muzipliğiyle gülümsüyor, kimi zaman Hz. Fatıma'nın şen teslimiyetiyle hüzünleniyorsunuz..Her halükarda okumakta fayda var.

Kadın haklarının tartışıldığı günümüzde kesinlikle okunması gereken bir kitap.
192 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Şimdi kapağını kapadım kitabın. Nuriye Çeleğen resmen kalplere konuşmuş. Her sözü tane tane önce hafızaya kazınıyor, sonra kalbe süzülüyor, yerleşiyor. Örtüyü örtmek bu ahirzamanda neymiş, örtüde ki esmaların yansıması kadında nasıl tecelli ediyormuş bunu söylüyor. Peygamberimizin örtüye verdiği önemi ve değeri vurguluyor. Yaptığımız okadar yanlış var ki, nefsimiz öyle oyunlarla bizleri kandırıyor ki bunu hatırlatıyor. İyi ki okumuşum bu kitabı, yazarla iyi ki tanışmışım. Kalem yazmadan önce kalp konuşursa demek insana böyle sirayet ediyor kelimeler. Yüreğine sağlık.
216 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi
En son hangi kitabı okurken bu kadar ağladığımı hatırlamıyorum.
Hz. Meryem'in, Hz. Yahya'nın, Hz. İsa'nın,
Hz. Zekeriya'nın hayatını öyle anlatmış ki okurken bol bol derin nefesler alıyorsunuz.
Manevi duyguları onarıyor, onların direnişi gözlerinizin önüne geliyor ve 21. Yüzyıl ile kıyaslıyorsunuz istemsizce...
(Son sayfalarda zalim yahudilere bol bol sitem etmişliğim nefret kusmuşluğum var)
kısaca ölmeden okumanız gereken kitaplardan.

Yazarın biyografisi

Adı:
Nuriye Çeleğen
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Kahramanmaraş, Türkiye
Yazar Nuriye Çeleğen, Kahramanmaraş ilinde dünyaya gelmiştir. Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türkoloji bölümünü başarı ile bitirmiştir. Daha sonra İslami Türk edebiyatı bölümünde master tahsilini yapan yazar Edebiyat öğretmenliği yapmaktadır. Yazarın yayımlanmış çok kitabı bulunmaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 343 okur beğendi.
  • 4.515 okur okudu.
  • 101 okur okuyor.
  • 1.436 okur okuyacak.
  • 25 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları