Deli Çocuğun Güncesi

·
Okunma
·
Beğeni
·
6.989
Gösterim
Adı:
Deli Çocuğun Güncesi
Baskı tarihi:
Ocak 2014
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054994076
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
"Bazen insanlar kadar paragraflar da anlamsızlaşır. Hiçbir sözcük seni anlamaz, anlatamaz, yazdıramaz. Çaresiz bırakırlar seni, suskunluğa terk edersin kendini. Sonra biraz daha acı çekersin, hüzün çuvalına eklersin bir şeyler, tekrar yazmaya kalkarsın ve sonra fazlasıyla yazarsın.'

"Büyümemde, delirmemde, yalnızlığımda emeği geçen herkesin gözlerinden öperim"
(Tanıtım Bülteninden)
128 syf.
·1 günde·2/10
Canım ülkemiz yine ve yeniden, (affoluna, ağır ithamlarım olacak ) deli saçması bir kitabı göklere çıkarmış. Elimdeki kitap 56. Baskı!

Peki ben nasıl okudum bu kitabı?
Ablamın bu ay aldığı kitapların arasındaydı kendisi. Kapağı itibariyle olsun, ismi itibarıyla olsun gayet dikkat çekiciydi. Benimde elim buna gitti tabiki.(Şeytana uyduk ) 1kdaki incelemelerden birkaçını okuduğumda da okunabilecek(!) bir kitaba benziyordu. Neyse başladım kitaba sonra ama eğer bir cümleyle anlatacak olursam; içeriğinden çok kitabın ismine özenilmiş gibiydi. Cümleler vasat, cümleler laubali, cümleler saçma, cümleler edepsiz...

Aklıma gelmişken şunu da söyleyim, incelemenin bir tanesinde yazarın kendi kitabı için "edebi bir değeri yok, sadece samimi ve sıcak " dediğini öğrendim. . Tabi kitabı okuyunca bu bana komik geldi, kahkaha atmaya başladım. Samimiyet bu kadar basitlikle mi oluyor? Samimiyet bu cümle mi gerçekten:
" bakmak bizim için hayattı. Bizim için teneffüsteki beslenme çantasından halliceydi" :D

Aynı incelemede "çocukluğu sorunlu ve duygusal geçenler bu kitabı okusun" demişti okur. Ablacım şu hikaye mi etkiledi seni:
Kaktüsüm vardı kuru ve sarı ama onu sulamaktan vazgeçmedim. Her gün ama hergün suladım. Sonra yeşermeye başladı bazı yerleri. Mutluluğumu tarif edemem. Onu sevmek için dokunduğumda dikenleri elime battı. O günden sonra ona bakmadım korktum. "Hayatın kuralıydı bu sevmek bazen insanın canını yakıyordu." :)))) :D hahaha
... yani çocukluğu sorunlu geçenler buna hüzünleniyor mu gülmek yerine bu kitabı okuyunca. Allah aşkına arkadaşlar :/ neden gerçekci konuşmuyoruz?


Devam edeyim isterseniz..
İçeriğinde bahsedecek pek birşey yok açıkcası. Ama yazarı tanıtmadan da geçmek istemiyorum.

Neyin nesi bu Özgür bacaksız? .
1k ahalisinin her gün yüzlerce kez yaptığı alıntıları paylaşarak ün kazanmış kendileri. Kitap yazmaya karar vermiş sonra. Haydi arkadaşlar hepimiz yazıyoruz.. Bizim alıntılarımız güzel değil mi yoksa? :( Bu projeye dileyen katılabilir :)
Neyse Alıntı ama daha çok felsefik alıntı paylaşarak nam salmış bir genç adam. Pek adama benzemiyor yazdıkları ama.. neyse tutacağım ağzımı.. Hatta "Türkiye'ye felsefeyi sevdiren genç" diyerek anılıyormuş. Gülesim geliyor yine.. :) :D, tamam, tamam.. Kendisine yapılan bir Rapörtajda özgün olduğu için bu denli ses getirdiğini söylemiş.. Bence ismini dile getirirken yanlışlıkla" r" yerine "n" diyivermiş. :) İsmi rağbet görmüş, yazdıkları beş para etmeyen birisi zira..

Sözümü fazla uzatmayacağım ama ricam odur ki, çocuklarınıza, arkadaşlarınıza, hatta kimi görüyorsanız okutmayın bunu. Geri dönüşüme atmanız dahilinde bir işe yarayabilir kendisi.. Küfür olsun,hadsizlik olsun her bişey var içeriğinde. Sarhoş bir adam konuşuyor gibi sanki yazılarda.. Ayık yazmadığına kanaat getiremiyorum..

2 puan verdim. Biri diğer yazarlarımızın alıntısı için, diğeri de kapağı içindir.. Velhasıl bu hanım böyle anlattı da bize abartıyor mu acaba demeyiniz diye üç beş resim de ekliyorum Çok özür dileyerek...

https://i.hizliresim.com/dv75Dp.jpg

https://i.hizliresim.com/jgQ5aD.jpg

https://i.hizliresim.com/nQJ7d5.jpg

https://i.hizliresim.com/RrOYAZ.jpg

https://i.hizliresim.com/0RGq6R.jpg

https://i.hizliresim.com/GmyYMV.jpg

Hayra Emanet olunuz...
128 syf.
Bukowski çakması ve ozgunlukten uzak bir çalışma. Özgür bacaksız, boyunu aşan bir çalışmaya girismis ve maalesef bunun altında ezilmistir. Ikı puan veriyorum ve tavsiye etmiyorum. Lütfen kendin ol özgür.
128 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Herkes biraz delidir aslında. Ancak herkes bu deliligi gösterme cesaretine sahip değildir. Kimi deliligi vermiş olduğu tüm özgürlüğü sonuna kadar kullanıp kitaplar yazar kimi bunu saklayarak korkakca yaşar. Samimi ve içten bir kitap. Evet bunu bende yaşadım veya hissettim diyebileceginiz samimi cümleler sarıyor sizi ve derken birkaç saatte bitiveriyor ve tekrar hatırlatıyor size unutulmuş çoğu şeyi.
128 syf.
·1/10
Hayatımda okuduğum en gereksiz kitaplardan sadece biri. Kitap ismi ve ve kapağı hazırlayan grafikerin emeği dışında kayda değer bir şey bulamadım. Içinden alıntı olarak tek bir soru cümlesi bulabildim o kadar :)
128 syf.
Bir çırpıda okuyabileceğiniz, okurken her ne kadar sessizlik de bir çığlık olsa da yalnızlığa sığınan insanların sayısının ne kadar arttığını fark edeceksiniz..
128 syf.
·4 günde·6/10
Bir çırpıda okunacak türden olan bu kitap, yazarın da belirttiği gibi çoğu aforizmalardan oluşuyor. İsmi dikkat çekici olsa da kitap Ahmet Batman tarzını (deneme) hiç aratmıyor.
Böyle kitapları okurken sıkılmam nedendir bilinmez ama yine de okudum.

Sevmediğim kısımlar,
aşırı melonkoli, aşırı duygusallık, çok açık küfürlerdi.

Sevdiğim kısımlar,
altını çizdiğim cümleler.

Okumazsanız bir şey kaybetmeyeceğiniz türden kitap.
Keyifli okumalar...
128 syf.
·3/10
Vay anam vay! Vay başımıza gelenler! Kalem bunlara mı kaldı? Samimiyetsiz bir dil. Yaşamadıklarını yaşamış gibi, hissetmediklerini hissetmiş gibi anlat; ver melankoliyi, ver devşirme aforizmayı; sonra da reklamla sat kitabı. Yine Destek Yayınları, yine şişirilmiş bir kitap. Helal olsun, nasıl bir reklam gücüdür bu! Budallar için tavsiyemdir. Okuyun. Yüksek beyinler ise uzak dursun bence.
128 syf.
·Beğendi·9/10
Yazarın duyguları öyle samimi,yalın ,içten ki...Yıkımlarını, üzüntülerini, sevinçlerini, heyecanlarını, mutlu olduğu anlarını daha pek çok duyguları samimiyetle aktarıyor.Okurken yaşıyor adeta okur.Einizden bırakmadan okuyacağınız ve keyif alacağınız bir kitap.
128 syf.
·Beğendi·9/10
Küçük bir kitaptan büyük bir haz alacağınızın garantisini veren bir eser... küçük çocuk büyük işler başarmış ;) son derece özünü tadacağınız, bir oturuşta okuyup kitap okumanın zevkini yaşayacağınız güzel bir kitap. En çok beğendiğim yapıtlardan biri kesinlikle tavsiye ederim
%54 (68/128)
·Puan vermedi
Daha fazla dayanamadım, sonra kendime dedim ki “tatlım bunu kendine yapmak zorunda değilsin.” Ve bıraktım.
Ta ta taaaaa karşınızda yine 55. Baskısını çıkarmış vasatında vasatında bir kitap, şaşırmayın burası Türkiye 🤦‍️🤦‍️🤦‍️ yaparlar onu da yaparlar...
55. Baskı ne demek kim okudu bu kadar, nasıl bir haz aldınız, nasıl bir okuma zevkiniz var anlamış değilim.
Kitabın tamamı iç karartan olumsuz cümlelerden oluşuyor, bir tane olumlu cümle yok neredeyse. ”Biri oturmuş hadi attığım tivitleri yazıya geçiriyim sonra da kitap haline getiriyim o kadar vizyonsuz kitap var bu da okunur nasıl olsa.” demiş gibi.
OKUMAYIN, OKUTMAYIN.
128 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Yazar geçmiş ve şimdiki zamanı harmanlayarak hayata bakış açısını dile getirmiş. Okurken çok zevk aldım. En çok alıntı yaptığım kitaptı şimdiye kadar. İnce ama anlamlı bir kitap olduğunu düşünüyorum. Kendinizden bir şeyler bulabilirsiniz. Okuyacak olanlara şimdiden iyi okumalar. :))
128 syf.
Pek bir yorumda bulunmamakla beraber şunu söyleyebilirim.Kil namazını, aç ellerini Arş-ı Ala'nın sahibine, sonra yalnizlığın sadece O'na mahsus olduğunu bilerek dök içindekileri..Kalk bir çay koy."Tek" şekerli.Aç kitabı.İnsani melekelerinin yerinde olduğu vakitten bu yaşına kadar ahir zaman ömründe vuku bulan her mevzunun, ironik sahnelerini getirmeye başla gözlerinin önüne.Gerisi zaten sende...
" Asla iyileşmeyecek çocukluk yaraları vardır, her zaman hayatınızın bir köşesinde duruyorlardır. Görmez, dokunamazsınız... O yaralar hala içimizdedir. "
'' Yorgunum.Fiziksel olarak değil, zihinsel olarak. Saçlarımı arkaya doğru uzatacağım. Arkada saklanacak bir şeyler var. ''

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Deli Çocuğun Güncesi
Baskı tarihi:
Ocak 2014
Sayfa sayısı:
128
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054994076
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Destek Yayınları
"Bazen insanlar kadar paragraflar da anlamsızlaşır. Hiçbir sözcük seni anlamaz, anlatamaz, yazdıramaz. Çaresiz bırakırlar seni, suskunluğa terk edersin kendini. Sonra biraz daha acı çekersin, hüzün çuvalına eklersin bir şeyler, tekrar yazmaya kalkarsın ve sonra fazlasıyla yazarsın.'

"Büyümemde, delirmemde, yalnızlığımda emeği geçen herkesin gözlerinden öperim"
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.282 okur

  • Gözde Gözel
  • İlköğretim matematikçi
  • refika nur mutlu
  • Uğur Çelik
  • Beyzanur deniz
  • Sema Günel
  • Hülya Demirer
  • Hazal Akarpınar
  • Elif Yazgan
  • Müşkülpesent

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.7
14-17 Yaş
%4.9
18-24 Yaş
%31.3
25-34 Yaş
%39
35-44 Yaş
%12.6
45-54 Yaş
%5.3
55-64 Yaş
%0.4
65+ Yaş
%0.8

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%80.9
Erkek
%19.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%13.7 (49)
9
%7 (25)
8
%14.2 (51)
7
%16.5 (59)
6
%16.8 (60)
5
%10.9 (39)
4
%6.1 (22)
3
%6.4 (23)
2
%2.8 (10)
1
%5.6 (20)

Kitabın sıralamaları