Aşk ve Gurur

Jane Austen

Aşk ve Gurur Konusu

Aşk ve Gurur, taşralı bir beyefendinin kızı olan Elizabeth Bennet ile varlıklı ve soylu toprak sahibi Fitzwilliam Darcy arasındaki çatışmayı anlatır. Jane Austen bu iki karakteri birbirlerinin tuzağına düşmüş kişiler gibi sunsa da, bu ilk izlenimi tersine çevirmekte gecikmez. Soylu bir aileden gelen ve önemli bir servet sahibi olan Darcy, Elizabeth’in ailesinin soylu olmayışı nedeniyle mesafeli davranır. Elizabeth’in davranışında da hem özsaygının uyandırdığı gurur hem de Darcy’nin züppeliği karşı­sındaki öfkesi etkili olur. Zeki ve coşkulu Elizabeth yalnızca Aus­ten’ın en çok sevdiği kadın kahramanı değil, aynı zamanda tüm İngiliz edebiyatının en çok ilgi uyandıran kadın roman kişiliklerinden biridir. Aşk ve Gurur sıradan insanların günlük yaşamlarını işleyerek romana ilk kez belirgin bir modern nitelik kazandıran Austen’ın en sevilen romanlarından biridir.
Tahmini Okuma Süresi: 12 sa. 55 dk.Sayfa Sayısı: 456Yayınlanma Tarihi: Mayıs 2019İlk Yayınlanma Tarihi: 1813Yayınevi: Can YayınlarıOrijinal Adı: Pride and Prejudice
ISBN: 9789750739903Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

8.510 üzerinden
19,6bin Puan · 2839 İnceleme

Aşk ve Gurur Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
F.Hsnva

F.Hsnva

@_hsnvaf
·
26 Şubat 23:43
10/10 puan verdi
Severek ve beğenerek okuduğum kitaptı. Tek sorunu isimlerin çok ve zor olmasıydı. Harika bir sevginin neleri başara bileceğini anlatıyor. Bir gün mutlaka tekrar okuyacağım.
22 etkileşim
Efe T.

Efe T.

@tkrkefe
·
29 Mart 22:21
7/10 puan verdi
Kitapta o kadar isim var ki önceki sayfaları karıştırmak zorunda dahi kaldım, bu yönüyle hikaye okuyucuyu içine çekiyor. Ben bu tarzda kitap okumadığımdan bana hitap etmedi aslında. Fakat sonunu çok akıcı bulduğumu söyleyebilirim.
20 etkileşim
Ece

Ece

@ece_ilginn
·
01 Eylül 17:50
Puan vermedi
Kitabi çok beğendim. Herkese tavsiye ederim. Kitaptaki cümleler çok uzun, ayrıntılı, fazla betimleme var. Ve fazla sıfat kullanılmış. Bu özellikler ilk başta yadsınsada sonradan alışılıyor. Cümleler böyle olmasına rağmen kitap çok akıcıydı. Ben filmini daha önceden izlemiştim. kitap filme başarılı bir biçimde aktarılmış. Ufak çaplı eksikleri olsa da .Filmde en sevdiğim karakter Elizabeth olmuştu. Jane' I de sevmiştim. Kitapta da pek bir şey değişmedi. Hala daha favori karakterim aynı. Ama filmde bay bennet daha entelektüel biri olarak gösterilmişti. Aslında bay bennet'in narsist bir kişiliği var.
15 etkileşim
Tuana

Tuana

@purebloodsly
·
29 Mayıs 18:20
Puan vermedi
Bu kitap bir aşk romanı olarak tabir edilir ama okurken de gördüğüm üzere toplumun kadına karşı olan bakışı, dönemin İngilteresi ve sisteme karşı eleştirileri de çokça barındırıyor. Okurken beni biraz sıktı ama Elizabeth karakterinin çoğu düşüncesinde kendimi bulmam bu kitaba devam etmemi sağladı. Önyargıları ve gururu hiçe saymak zordur ancak iki kavramı da aşan iki ayrı insan ve sonrasında ikisinin ortak nokta olan sevgide birleşmesi etkileyiciydi.
5 etkileşim
Kübra

Kübra

@Kubraorms
·
07 Mayıs 11:19
Puan vermedi
Önyargılarımız belkide hayatımızın her alanında bizi etkisi altına alıyor. Önyargılarımızı kenara bırakmayı deneyelim.. Güçlü , akıllı ve gururlu bir karakter olan Elizabeth ve zengin asil bir adam olan Fitzwilliam Darcy arasındaki çatışmayı konu edinmiş bir kitap.
5 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 87.7
Erkek% 12.3
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Jane Austen
Jane AustenYazar · 31 kitap
Jane Austen (16 Aralık 1775 - 18 Temmuz 1817) 19. yüzyılda yaşamış İngiliz roman yazarı. Steventon, Hampshire'da 1775'de doğan Jane Austen; 1783'te Oxford'da bir akrabası sayesinde okumuş; eğitimine Southampton'da devam etmiş; en sonunda da kadınlar için bir okul olan Reading, Berkshire'da Abbey okulunda okumuştur. Roman yazmaya 1789'da başlar, 1802'de kendi tanımıyla büyük ve garip biri tarafından (Mr. Wisley) evlenme teklifi alsa da kabul etmez. İkilinin yaşadığı ilişki Aşkın Kitabı (Becoming Jane) adlı filmde işlenmiştir. Babasının 1805'de ölmesinden sonra Southmpton'a taşınır. 1809'da Chawton'a zengin kardeşinin yanına taşınır, ve günümüzde bu ev bir müze ve turistler için popüler bir yer haline gelir Jane Austen, dünyanın en ünlü yazarlarından biridir. Yaşadığı döneme ilişkin tasvirleri ve kahramanlarının karakterleri romanlarının klasikler arasında yer almasını sağlamıştır. Jane Austen bir köy papazının yedinci çocuğuydu. Babası tarafından eğitilmişti. O dönemdeki kadınlardan daha iyi bir eğitim aldığı için şanslıydı. Ebeveyni, çocukların hayal gücüne dayalı oyunlarını cesaretlendirdi. Papaz evinin ahırını, yaz tatillerinde ailelerin oyunlar sahneye koyabileceği küçük bir tiyatroya çevirdiler. Austen, 12 yaşına geldiğinde kendi hikayelerini yazıyordu; fakat ilk romanının yayımlanması için yaklaşık 25 yıl daha geçmesi gerekecekti. Austen'in romanları, günümüzde oldukça popülerdir. İnsanların zaaflarını esprili bir anlayış ve zarif bir mizahla eserlerinde işlemiştir. Romanlarının başkahramanlarının hepsi kadındır ve romanlarının hepsi de mutlu bir evlilikle sona ermiştir. İlk olarak Aşk ve Yaşam(1811) adlı kitabı basıldı. Bunu Gurur ve Önyargı (1813), Mansfield Parkı(1814) ve Emma (1816) takip etmiştir. Northanger Manastırı ve İkna romanlarının her ikisi de Austen'in ölümünden sonra 1818'de basılmıştır. Bütün bu romanlar anonim olarak yayımlanmıştır. Austen, hiç evlilik yapmamış, bunun yerine romanlarının birçok bölümünün geçtiği Bath dahil birkaç yerde ailesiyle birlikte yaşamıştır. Austen, 1816'nın başlarında kendini iyi hissetmemeye başladı, ancak uyarı işaretlerini görmezden geldi. Mayıs 1817'de aile, Austen'in hastalığına çare aramak için Winchester'e taşınmış; ancak 18 Temmuz 1817'de henüz genç denebilecek bir yaşta ölmüştür. Cenazesi Winchester Katedrali'ne gömülmüştür. Jane Austen'in tüm romanları, televizyon veya sinemaya uyarlanmış, en başarılı 3 romanı film yapılmıştır. Bunlar: Aşk ve Yaşam(1995), Emma ve İkna(her ikisi de 1996'da gösterime girdi.) Gurur ve Önyargı 1995'te çok başarılı bir televizyon dizisi oldu. Romanları - Sense and Sensibility (Sağduyu ve Duyarlılık), 1811 - Pride and Prejudice (Gurur ve Önyargı), 1813 - Mansfield Park (Mansfield Parkı), 1814 - Emma (Emma), 1815 Ölümünden Sonra Yayımlananlar - Northanger Abbey (Northanger Manastırı), 1818 - Persuasion (İkna), 1818 - The Watsons (Watson Ailesi), 1892

Aşk ve Gurur Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Seval Samast

Seval Samast

@sevalsamast
·
29 Mayıs 2022 22:49
Hangi ressam o anlamlı gözlerin hakkını verebilir ki?
2.022 etkileşim
fatma çelikkaya

fatma çelikkaya

@metruksatirlar
·
25 Temmuz 16:33
❝Dünyayı görüp tanıdıkça hoşnutsuzluğum artıyor. İnsanların içyüzünün nasıl hiç göründüğü gibi çıkmadığını; iyi ya da akıllı gibi görünenlere bile nasıl hiç güven olmadığını her gün daha açıkça anlıyorum.❞
5 etkileşim
Kezban

Kezban

@kezban_arc
·
01 Temmuz 23:19
Çünkü benim gerçekten sevdiğim insanlar azdır, beğendiklerim ise büsbütün az.
15 etkileşim
Kezban

Kezban

@kezban_arc
·
21 Haziran 22:34
Hemen hemen her sevgide öyle büyük bir gönül borcu ya da gurur payı vardır ki yeni doğmuş bir sevgiyi başıboş bırakmaya gelmez.
18 etkileşim
Pınar

Pınar

@Kusciviltilari
·
03 Temmuz 12:46
"Gurur daha çok bizim kendi kendimizi değerlendirmemizle ilgilidir; kibirse başkalarına kendimizi ne şekilde satmak istediğimizle."
9 etkileşim

Aşk ve Gurur İletileri

Tümünü gör
"Evlenmek için delicesine aşık olmayı bekleyeceğim. Sanırım bu yüzden de evde kalacağım." 🙆😏😌
Aşk ve Gurur
Aşk ve Gurur
İkinci kez okurum dediğiniz kitaplar hangileridir? Önerileriniz almak isterim.. Ben,
Suç ve Ceza
Suç ve Ceza
İnsan Olmak
İnsan Olmak
diyorum "İkinci kez okunur" için gelen öneriler:
Yeraltından Notlar
Yeraltından Notlar
Altıncı Koğuş
Altıncı Koğuş
Aşk ve Gurur
Aşk ve Gurur
Uçurtma Avcısı
Uçurtma Avcısı
İki Şehrin Hikâyesi
İki Şehrin Hikâyesi
Gurur ve Önyargı
Gurur ve Önyargı
İnsanın Acısını İnsan Alır
İnsanın Acısını İnsan Alır