Kitap
Ateizm

Ateizm

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.7
25 Kişi
75
Okunma
33
Beğeni
1.696
Gösterim
50 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 1 sa. 25 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Kafe Kültür Yayıncılık · Eylül 2013 · Karton kapak · 9786055229962
Bir ateist toplum neden olanaksız görünüyor? Dizginlenmeyen insanların hiçbir zaman bir arada yaşayamayacaklarına, gizli suçlara yasaların hiçbir şey yapamayacağına, insan adaletinden kaçan kötüleri bu ya da öteki dünyada cezalandıracak öç alıcı bir Tanrı'nın gerekliliğine karar verildiğinden. Musa'nın yasalarının insanlara gelecek hayattan söz etmediği, ölümden sonra cezalarla hiç korkutmadığı, ilk Yahudilere ruhun ölümsüzlüğü hakkında hiç söz etmediği doğrudur, ama ateist olmaktan ve Tanrı'nın öcünden kurtulabileceklerini sanmanın çok uzağında olup insanlar içinde en dindar olanlardı. Yalnız ebedi bir Tanrı'nın varlığına inanmakla kalmayıp bu Tanrı'nın aralarında bulunduğuna inanıyorlar, kendilerinin, eşlerinin, çocuklarının, dört nesil sonrasına kadar torunlarının da Tanrı tarafından cezalandırılacağını düşünerek korkudan titriyorlardı ki bu çok güçlü bir dizgindi.
4 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺18,5
7.7
10 üzerinden
25 Puan · 5 İnceleme
CEM AKDAG
Ateizm'i inceledi.
50 syf.
·
Beğendi
·
6/10 puan
Öncelikle Ateizmin yanlış bir yol olduğunu anlatan bir kitap olduğunu söylemeliyim. İnsanın hemen aklına katolik hristiyan bir kitap olduğu geliyor hayır değil . Woltaire , Deist denilen felsefeye inanıyor ( tek bir Tanrıya inanan ancak tüm diğer ruhani konulara inanmayan bir düşünce ) Tabii kitabın yazıldığı zamanda ( başka bir kitaptan alıntı ) Osmanlı İmparatorluğu'ndaki durumla ilgili bir bilgiyi burada paylaşmakta yarar var. Reformcu Sultan 3.Selim 1789 Reisülküttap dış işleri bakanı Atıf Efendi den Fransa devriminden iki üç sene geçtikten sonra Avrupa ve Fransa ile ilgili bilgi ister. Burada, Voltaire ve Rousseau adlı zındıklar ve onlardan beter ukalalar, peygambere sövmek, büyükleri zem etmek, bütün dinleri kaldırmak, cumhuriyet ve eşitliği ima etmekten ibaret bir takım kışkırtıcı düşünceler yaymışlardır der.. Kitap tamamen ateizmin yanlışlığı üzerine Voltaire'nin görüşlerini içerirken , bir yandan da Deizmin ne olduğu hakkında bilgi veriyor.
Ateizm
7.7/10
· 75 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
50 syf.
·
1 günde
·
8/10 puan
Ateistler varsa suçu kime yüklemeli?
Kitabı incelemeden önce kitabın yazarı Voltaire'nin dini görüşünü öğrenmek gerek. Voltaire Deisttir. Yaşadığı dönemdeki Klise otoritesinden, Hristiyanlardan, Musevilerden nefret etmiştir. Voltaire'nin bu kitabı ise Ateizm üzerine bir araştırma değil Ateizm ve Ateistlerin üzerine kusulan nefreti simgeliyor. Voltaire'ye göre bu kainatta her şeyin bir düzeni, bir amacı vardır. İnsanın amacı da bunları anlamaktır. Anlayamasa bile bunlara inanmaktır. Voltaire Ateizme o kadar büyük bir nefret duyuyor ki Antik Yunan'daki gibi Mitolojik karakterlere ya da gezegenlere tapmanın Ateizmden daha mantıklı olduğunu savunuyor. Voltaire'nin Ateizmden nefret etmesinin bir diğer sebebi de sosyolojik kimliğini kullanmasıdır. Tıpkı Schopenhauer, Nietzsche, Kant gibi düşünüyor Voltaire. Halkın dinsiz yaşayamayacağını, dinin toplumların bir otokontrol mekanizması olduğunu savunuyor. Bunu da şu cümlesiyle açıklıyor: "Eğer tanrı var olmasaydı, onu icat etmek gerekirdi." Voltaire Ateizmin kıyısında dolaşan ama Ateist olmak yerine Paganizm'i seçen Spinoza'yı çok fazla kullanıyor. "Spinoza bile" başlanan cümle sayısı 4 veya 5. Voltaire iyi bir noktaya deyinerek dindar ya da putperestlerin insanları Ateizm bataklığına sürüklediğini söylüyor. Ancak kitabın içinde bulunan savlar yetersiz. Bertrand Russel'ın dediği gibi "Bilim ilerledikçe Felsefe geriliyor" Çünkü kitapta bulunan mükemmel döngü, mükemmel yaratılış diye bir olay bilimsel olarak yok. Gezegende her şey devinim içerisindedir ve bu devinim sonucu çevremizdekiler oluşmuştur. İnsan vücudu kusurlarla doludur. Kısacası 50 sayfalık kitabın yazılış amacı Voltaire'nin pek de sağlam temellere dayanmayan Ateizm düşüncelerinden ibaret.
Ateizm
7.7/10
· 75 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
23
Serenity
Ateizm'i inceledi.
50 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Ateizm
Voltaire bu kitabı çok güzel Yazmış.. tarihi bilgiler olduğu kadar antik yunan ile roma ve çağdaşı filozoflara değinmiş tanrıya inanci sorgulamiş karşılaştirmalar yapmış bazı konularda yanlış bilinen şeyleri düzeltmiş. ateizmi savunmuyor aksine tanrıya inanmak için sebepler öne sürüyor ancak inanmayanlara da saygı duyuyor. yobazlarla ilgili sözleri dikkat çekici . Bundan sadece iki bin beşyüz yıl önce insanlar, insan olan tanrılara tapıyordu. tanrılar sevişiyor, çocuk yapıyor.Bugün bunlar ne kadar saçma geliyorsa yarın da bugünkü inanışlarımız saçma gelecek ... Voltaire
Ateizm
7.7/10
· 75 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
6
osman
Ateizm'i inceledi.
55 syf.
·
1 günde
·
8/10 puan
Voltaire'in kitabı olup olmadığından emin olamıyorum, eserleri arasında bu kitabı bulamadım. Ateistler ahlaklı mıdır? Ateist bir toplum kurulabilir mi? Tarihte örneği var mıdır? Gibi soruları irdeleyen, kitap boyunca bahsetmese de deist bir bakış açısıyla yazılmış. Ateistleri lanetlemez lakin aptal olduklarını savunur. Aptallıklarının sebebi ise, bu doğal düzenin Voltaire'i bir hayli şaşırtması. Tabii 17. yüzyıl biliminin bakış açısıyla. Akışkan ve ciddiyetle yazılmış bir kitap. Oyalana oyalana 1-2 saatte bitirdim. Günümüzde kullanılan argümanların ne kadar eski olduğunu da gözler önüne sermesi çok hoş.
Ateizm
7.7/10
· 75 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE