Avrupa ve Biz

8,6/10  (9 Oy) · 
19 okunma  · 
7 beğeni  · 
916 gösterim
Türkiye Avrupa´ya ilk defa yanaşmıyor. Türkiye Avrupa ile ilk defa bir macera yaşamıyor. Türkiye´nin dokuz yüz yıllık tarihi Avrupa ile beraberdir; bunu kimse unutmasın.

Bugün, Türkiye´de Avrupa Birliği denen iktisadî ve siyasî oluşumun kültürel boyutu çok az tartışılmaktadır. Kültür bir hayat tarzını ve geçmiş kuşakların mirasını ifade ettiğine göre, Avrupa ve Türkiye bir uyum içinde midir Tarihsel geçmiş, hal ve gelecek açısından bu uyum sorununun tartışılması şarttır. Oysa toplumumuzda hem idare edenler, hem de idare edilenler, Avrupa Birliği´ni sadece iktisadî refah, serbest işgücü dolaşımı konuları etrafında ve bir kısım çevreler de insan hakları gibi kurumlar açısından düşünmekte olup; asıl önemli sorunun tartışılmasından herkes kaçınmakta, belki de hoşlanmamaktadır.

Alman ülkesinden Kohl diye bir başbakan, 'Biz bunları ne biliriz ' diyor. 18. yüzyılın sonunda, bunu hiç çekinmeden söylerim, bizimkinden edebî bakımdan daha kaliteli bir Kur´an çevirisi yapılmış bir ülkede bunu söylüyor! Haberi yok o mirastan, o büyük oryantalist mirastan; yani biz de onları tanımıyoruz, onlar da bizi tanımıyorlar, tanımamakta ısrar ediyorlar.

Prof. Dr. İlber Ortaylı okuyucuyu karşılaştırmalı bir siyasal, toplumsal ve kültürel tarih gezisine çıkardığı bu eserinde, her zamanki akıcı üslubuyla ezberleri bozuyor, 'tartışılmaz doğrular' olarak görülen pek çok konuda tabuları yıkıyor, hepimizi, yani Avrupa ve Biz´i abartmadan, çarpıtmadan, gizlenmeden gerçeklerle yüzleşmeye çağırıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789944882859
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yasin Türkday 
04 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Dili her ne kadar bana sıkıcı gelse de, tarih severler, araştırmacılar ve meraklıları için güzel bir kitap olduğunu düşünmekteyim. İlber Ortaylı gibi bir tarihçinin ülkemizde çok daha fazla önemsenmesi ve okunması gerektiği kanaatindeyim.

Kitaptan 4 Alıntı

Yasin Türkday 
 04 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

göçebe
Maalesef Türk toplumu göçebelik mazisini, askeri örgütlenmesini,dini itikat ve adetlerini,aile,boy,akrabalık ilişkilerini bilmiyor.

Avrupa ve Biz, İlber Ortaylı (Sayfa 43)Avrupa ve Biz, İlber Ortaylı (Sayfa 43)
Yasin Türkday 
 04 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Türkiye
Avrupa'nın Rönesans'tan beri hem vazgeçemediği, hem de dışladığı iki ülke Rusya ve Türkiye'dir.

Avrupa ve Biz, İlber Ortaylı (Sayfa 9)Avrupa ve Biz, İlber Ortaylı (Sayfa 9)
Yasin Türkday 
 04 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Avrupa
Toplumumuzda hem idare edenler, hem de idare edilenler, Avrupa Birliği'ni sadece iktisadi refah, serbest işgücü dolaşımı konuları etrafında ve bir kısım çevreler de insan hakları gibi kurumlar açısından düşünmekte olup; asıl önemli sorunun tartışılmasından herkes kaçınmakta, belki hoşlanmamaktadır. Avrupa Birliği'nin Hristiyan birliği olduğu keyfiyeti, bir dini inanç veya içimizdeki azınlıkla uyum sorunu olarak ele alınıyor.

Avrupa ve Biz, İlber Ortaylı (Sayfa 1 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Avrupa ve Biz, İlber Ortaylı (Sayfa 1 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Avrupa Birliği gibi birliklerin içine girmek gerekir, fakat bunlara fazla bağlanmama, yani her an bavulu hazır iç güveyisi gelin kız durumunda girmeniz gerekir ki, bir kriz anında evi kolayca terk edebilesiniz veya hayatınıza devam edebilesiniz.

Avrupa ve Biz, İlber Ortaylı (Sayfa 25 - Turhan Kitabevi)Avrupa ve Biz, İlber Ortaylı (Sayfa 25 - Turhan Kitabevi)