Aykırı Düşünceler

8,5/10  (2 Oy) · 
10 okunma  · 
2 beğeni  · 
368 gösterim
Denis Diderot (1713-1784) çağının sınırlarını çok çok aşan Ansiklopedi'nin yayıncısı olan Diderot, yazdığı kitaplarla derin izler bırakmış yaratıcı ve üretken bir yazar ve aydınlanma devrinin önde gelen filozoflarından biridir.

Bu kitap insanlar hakkındaki düşüncelerin seslendirilmesini içermektedir.
- ... eliniz orada ne arıyor?
- Giysinize baktım, kumaşı çok yumuşak. Ne anladınız? Hiç. Şimdi söyleyeceklerimi güzelce bir tartın; birbiriyle konuşan iki kişinin, aynı sözcükleri ve deyimleri kullandıkları halde, tümüyle birbirinden farklı şeyler düşünüp söyleyebilmeleri nasıl da kolay ve olağandır, anlarsınız. Size vereceğim örnek, bu bakımdan olağanüstü bir örnektir; dostunuzun o kitabı... Bir Fransız oyuncusuna bu kitap üzerine ne düşündüğünü sorun, kitapta ne varsa hepsinin doğru olduğunu söyler. Aynı şeyi bir İngiliz oyuncusuna sorarsanız, kitabın değiştirilecek bir tek tümcesi bile bulunmadığına ve yapıtın tam anlamıyla, "sahnenin İncili" olduğuna ant içerek güvence verir.
Sefe demirel 
08 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap röportaj şeklinde; birinci ve ikinci kişi diye iki kişinin tiyatro film oyunculuk hakkında sohbet havasında konuşması. Yazar kişileri akıcı bir şekilde konuşturmuş. Birinci kişinin oyunculuk üzerine verdiği oyunlardan sahnelerden verdiği örnekler, anlatmak istediğini çok iyi anlatıyor. İkinci kişinin birinciye sorduğu sorular arada dediği bir kaç cümle birincinin konuşmasını güzel yönlendirmiş. Akıcı kendini okutan bir eser. Okumanızı tavsiye ederim. Özellikler oyunculuğa marağınız ilginiz varsa iyice tavsiye ederim keyifli okumalar.