Felsefe Konuşmaları

8,7/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
478 gösterim
Denis Diderot (1713-1784): Aydınlanma döneminin en önemli yazar ve düşünürlerindendir. Encyclopédie'nin yayın yönetmenliğini üstlendi, yazdığı edebi ve felsefi eserlerin yanı sıra geçinmek için çeviriler yaptı. Bu kitapta yer alan konuşmalardan "D'Alembert" 1830, "La Maréchale" 1776 ve sonradan bulunan "Başrahip Barthélemy" 1920 yılında yayımlandı. "D'Alembert" konuşmaları evrim, evrenin düzeni, yaşam ve ölüm konularını; "Başrahip Barthélemy" konuşması dua, tanrı, ruh, öteki dünya konularını; "La Maréchale" konuşması ise din ve ahlâk arasındaki denklemin sorgusunu içerir. Konuşmalar, ele aldıkları konular itibarıyla diyalektik materyalizme, evrim teorisine ve ahlâka dair zamanından önce ileri sürülmüş düşünceler olarak kabul edilebilirler. Diderot düşünceleri kadar, bu düşünceleri konuşma biçiminde sunuşuyla da ilgi çekmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  172
 • ISBN:
  9786053609780
 • Çeviri:
  Adnan Cemgil
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Bu düşünceler hiç kimsenin hoşuna gitmezse onlara kötü denebilir, ama herkesin hoşuna giderse kötüden de beter sayarım.

Felsefe Konuşmaları, Denis Diderot (Sayfa 1 - İsa Öztürk Tercümesi Çan Yayınları)Felsefe Konuşmaları, Denis Diderot (Sayfa 1 - İsa Öztürk Tercümesi Çan Yayınları)

Bununla beraber, insanı yüksek şeylere ulaştırabilen ancak tutkulardır, büyük tutkular. Onlar olmaksızın ne eserlerde yücelik arayın ne de ahlâkta. Onlar olmaksızın güzel sanatlar çocukça bir oyun, erdem ise kılı kırk yaran bir nitelik olurdu.

Felsefe Konuşmaları, Denis Diderot (Sayfa 9 - İsa Öztürk Tercümesi)Felsefe Konuşmaları, Denis Diderot (Sayfa 9 - İsa Öztürk Tercümesi)