Adı:
Rahibe
Baskı tarihi:
Aralık 2015
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053326182
Kitabın türü:
Orijinal adı:
La Religieuse
Çeviri:
Adnan Cemgil
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Rahibe
Rahibe
Denis Diderot (1713-1784): Aydınlanma döneminin en önemli yazar, düşünür, eleştirmen, çevirmen ve editörlerindendir. Çeşitli türlerde yazmış, yazdığı her türde derin izler bırakmıştır. Tiyatroya burjuva dramını, romana Kaderci Jacques ve Efendisi'ni, eleştiriye salon konuşmalarını aşan yöntemleri, kitlelere ansiklopediyi sunmuş, zamanının çok ilerisindeki düşünceleriyle de yüzyıllar boyu hem sanatsal hem de bilimsel gelişmelere ilham vermiştir. Manastır yaşamının, rahibelik kurumunun genç bir rahibenin gözünden anlatıldığı bu ateşli yergi, toplumsal çevre tasviri ve kişilik çözümlemesindeki başarılarıyla öne çıkar. Diderot'nun iki yüzyılı aşkın bir süre önce sahip olduğu iç görü, gözlem kabiliyeti ve güçlü çözümlemeler de günümüzün psikanaliz çevrelerini kendisine hayran bırakacak bir derinliğe sahiptir.
(Tanıtım Bülteninde)
208 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Eser Suzanne tarafından, Croimare markizine yazılan bir mektup adı altında başlamakta ve böyle devam etmektedir. O anılar ki, hatırladıkça hâlâ etkisinden kurtulamadığım acı ve trajedi dolu yaşanmışlıklar içermekte. Daha ilk başlarda etkileyici ve coşkun bir yazım dili, okuru sarıp sarmalamakta.

Sorarım size, değerli okurlar! Yaşamak istemediğiniz halde, yaşamak zorunda kaldığınız bir yaşama mı, sahipsiniz? Yoksa kendi istekleriniz doğrultusunda gelişen bir yaşantınız mı, var? Evet, hangisi? Çoğunluğun benim seçimlerim bu yönde değildi ama eğilimlerim beni bu hayata zorladı, yada ebeveynlerim hayatıma yön verdi, dediklerini duyar gibiyim.

Biz insanoğlu kararlar alıp duralım, kader de örecek baş arayıp bulsun! Değil mi?Bazılarımız kadere boyun eğenlerden, bazılarımız da Suzanne gibi, hayatı pahasına da olsa bulunduğu zindandan kurtulmak adına illegal yollara başvuranlardan.

Eserde kahramanımız Suzanne'in isteği dışında ailesi tarafından, türlü türlü desiselerle Manastıra kapatılmak zorunda bırakıldığına ve rahibe olmamak adına, vermiş olduğu haklı davasına yer verilmiştir.

Asıl ironik olan, anlatılan olayların bir kurgu değil de, hakikatlerle harmanlanmış olması! Betimlemeler kurgu olamayacak kadar hakikatlere dem vurduğu için, eseri bitirince araştırma ihtiyacı hissettim. Ve nitekim de, hislerimde yanılmamışım. Netice itibarıyla, bir zamanlar yazarın kız kardeşi de manastıra kapatılmış ve delirerek nihai yaşamına son vermiş. Bu hakikati okuduğumda, nasıl sarsıldığımı anlatamam. Demek yazar çok büyük bir travma yaşamış ki, eserin de anlattıkları hissettiklerini belgeler nitelikte.

Asıl anlamakta zorlandığım yada anlayamadığım bir husus var ki, insanoğlu neden bir günahının bedelini, başka bir günahla kapatmaya çalışır. Zavallı günahkârların vicdanlarını rahatlatma eylemi midir, çevrelerine yaşattıkları onca trajedi.

Suzanne'nin annesi de, eşini ve diğer çocuklarını korumak adı altında, işlediği günahın bedelini Suzanne'ye ödetenlerden. Zavallı Suzanne tek hatası, şehvet uğruna başka bir babadan doğmak. Ve hiçbir kabahat yada suç işlemediği halde, hak etmediği bir muameleye tabii olmak.

Anlamakta akli melekelerimin bile, yetersiz kaldığı başka bir husus da, din adı altında inançların istismar edilmesi ve tertemiz, masum genç kızlarımıza yapılan zülüm ve işkencelerin reva görülmesi.
Bu yola baş koymuş olanlar hangi hakla, kendilerini Allah'ın yeryüzünde ki vekili olarak addediyorlar da, böyle insanlık dışı davranışları başka insanların üzerinde deneme gafletinde bulunuyorlar.

Ne gelir elden, Rabbim cümlemizi hidayete erdirsin demekten başka.
" İnsanların kötülükleri mermere, iyilikleri de suya yazılır. " der, Dostoyevski. Kötü olarak anılmamak ve hatalarımızdan ders almak adına, mutlaka eseri okumanızı tavsiye ederim.
208 syf.
·9/10
Yunan yazar diderotun başarılı bi romanıydı... Hristiyanlığı, kilisede ki yaşamın ardında ki gizli kalmış gerçekliği gözler önüne seriyor burada yazar... Fakat duyumlarıma göre ateist bir yazarmış.. Acaba gerçekten objektif bir biçimde mi ele aldı kilisedeki rahibelerin yaşantısını orası tartışılır. Ama yinede okunması gereken kitaplardan diyebilirim...
208 syf.
·Puan vermedi
İstemediği halde sürekli rahibe olmak için zorlanan genç bir kızın mücadelesidir. Çok şey anlatır şayet anlamak isterseniz. Acısına dert ortağı arayan bir kitap. Okudukça asi rahibemizin yanında olup derdine ortak, sözlerine kulak oluyorsunuz.
234 syf.
·Beğendi·9/10
18. yüzyılda dünyaya bir adam gelir. Aydınlanma çağında ön tara çıkıp ‘Eşitlik, Özgürlük’ gibi çığırtkanlıklar yerine bunun nasıl yapılacağına dair bir Ansiklopedi yazar. Kitap da yetmez ona. Kilise ona baskı yapar. Çünkü çok akıllı bir adamdır. Yetmez ‘Filozofça Düşünceler’ adındaki kitabını da yakar kilise. Tabi ona yetmez, 37 tane eser bırakır ardından.
Tabi bu bıraktığı eserlerden en ünlüsü de ‘Rahibe’ adlı eseridir onun. Kiliseyi böyle detaylıca eleştirmesi onu mükemmel bir yere oturtmuştur. 21. yüzyılda halen kitabı kara listede kalmayı başarabilmiştir çünkü. Ona yetmez bu ve meşhur sözlerinden birisini söyler. "Ve der ki; Umut geleceği hatırlama, mutluluk geçmişi unutma sanatıdır. Ve insanoğlunun tek bir görevi vardır; mutlu olmak. Onun için mutluluk çoğunluğun uyduğuna uymamaktır."
Haydi gelelim en can alıcı o noktaya. Bu yazarın bir kız kardeşi vardır. Catherine kardeşimiz günümüz tabiriyle etliye sütlüye karışmayan, dünya hayatından çekinen ve manastıra giden birisidir. Manastır’da gördüğü eziyetler ve işkencelerin üstüne ‘Rahip’ sıfatlıların da defalarca tecavüzüne uğramış ve intihar etmiştir. Yazar tüm bu olanları kaldıramaz artık ve kilisenin hain, yalancı ve yazmaktan çekindiğimiz tüm sıfatlarını eklediği ve adını en büyük aydınlanma hareketlerine yazan birisi vardır. Denis Diderot!
Kiliseye karşı büyük bir mücadeleye girer. İyi insanların hakkını vermekten de geri kalmaz. Catherine’nin öcünü kitabında Suzanne ile almıştır artık. Böylelikle arkasında çok büyük ve Dünya Romanı sınıfına bir eser bırakabilen yazar amacına ulaşmıştır. Rönesans ve Reform sonrası Aydınlanma Çağı için en büyük katkısını vermiştir. Kilise ve başta Cizvitlerle yaptığı mücadeleler sonrası yorgun düşen bu büyük savaşçı 1784 yılında dünyadan ayrılmış ve hepinize okumasını sevgiyle tavsiye ettiğim bir eseri bırakmıştır. Keyifli okumalar..
208 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Saramago'nun Çatıdaki Pencere'sinde geçtiği için merakımı cezbeden kitapta; rahibe olmayı yaradılışına aykırı bulan bir genç kızın, isteği dışında gönderildiği manastırlarda çektiği sıkıntılar konu edilmiş. Anlatımda zaman zaman kopukluk olsa da tahminimden daha akıcı buldum. Cânım Saramago, güzel bir eserle buluşturdu beni. Demek ki neymiş, doğru yazarlar sizi doğru eserlere götürürmüş. Tavsiyemdir. =)
208 syf.
·Beğendi·8/10
Gördüğüm en cesurca yazılmış kitaplardan biri.Yazar Hristiyanlığı ağır bir dille eleştirmiş.Yazarın değindiği dinsel çarpıklıkların günümüze kadar gelmesi ve devam etmesi, kitabın çağını aştığının ve aşacağının göstergesidir bence.Üslubun çok akıcı olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim.Bu kitabı okuduğunuzda hem Hristiyanlık hakkında birçok şey öğreneceksiniz hem de bir rahibenin dramını yaşayacaksınız.
208 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
istemediği halde ailesi tarafından manastıra kapatılan suzanne'nin manastırda çektiği acılar,manastırdan kurtulduktan sonra da yakasını bırakmayan talihsizlikleri anlatılmakta.Romanın yazarı bu kitabını ,aslında rahibe olmak isteyen , genç yaşta manastırda aklını yitirerek ölen kız kardeşinin çektiği acıları dile getirmek sebebi ile yazmıştır.
208 syf.
·Beğendi·8/10
17. Yüzyılda halk üzerinde etkin bir baskı kuran papa ve kiliseyi eleştiren, dönemin siyasetine özellikle yorum getiren ve bu eleştiri ve yorumları evlilik dışı dünyaya gelen ve üvey kardeşlerinden ayrılarak küçük yaşlarda mansatıra verilen RAHİBE SUSAN DE SİMONİN 'in hayatını anlatıyor..
208 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Din yobazlarinin muhakkak okuması gereken bir kitap bu kitabın içinde kendi öz benliklerin de bulunan sapıklık, sadistlik pedofili ve bir çok yobazlıgi bulacaklardir,güzel bir şekilde kaleme alınmış katolizmi bu kadar ağır eleştiren başka kitap bulamazsınız.
208 syf.
·9/10
... Ama başrahibemize bunun geçeceğini, sıkı durmak gerektiğini söylemişti, dine çok bağlı rahiplerin bile böyle anları olmuştu, bunlar avını elinden kaçıracağını anlayınca çabaları nı artıran şeytan 'İn telkinlerinden başka bir şey değildi,
234 syf.
·3 günde·6/10
İnsanın biyolojik dunyasını ve dürtülerini farklı açıdan ele alinmıs bir kitap.Kendi ailesi tarafından istenilmedigini düşunerek rahibe olmaya karar veren Suzanne'nin hikayesini okuyoruz..Bkeni sıkan ve bir an önce bitmesini istediğim bir kitap oldu.Keyifli okumalar.
- Ah genç hanım, herkes çıkarını düşünür! Yoksa aslan payını elde edemezlerdi. Bu dünyada herkes kendini düşünüyor.
Denis Diderot
Sayfa 19 - Türkiye İş Bankası
Öteki yaşam düzenlerinin de dikenleri yok mu? İnsan yalnız içinde yaşadığı durumun acılarını duyar.
Denis Diderot
Sayfa 29 - Türkiye İş Bankası
Acı gözyaşları gibi tatlı olanları da vardır. Eğer öteki dünyada da sevmek diye bir şey varsa ağlamak neden olmasın?
Denis Diderot
Sayfa 101 - Türkiye İş Bankası
Yaşam uçurumlarla dolu, ama onlara sürüklenmenin bu kadar kolay olabileceğini hiç düşünmemiştim.
Denis Diderot
Sayfa 7 - Türkiye İş Bankası
İnsan toplum yaşamı için yaratılmıştır. Onu öteki insanlardan ayırın, yalnız bırakın, kafası karışmaya , karakteri bozulmaya başlar, kalbinde binlerce saçma sapan duygu belirir, kafasında boş bir tarladaki dikenler gibi acayip düşünceler filizlenir. Bir adamı ormanda bırakın yabani olur; bir manastırda ise gereksinme düşüncesi, kölelik düşüncesiyle birleşerek insanı daha kötüleştirir: Ormandan çıkılır, manastırdan çıkılmaz; ormandaki adam özgürdür, manastırdakiyse köle. Yalnızlığa katlanmak için, sefalete katlanmaktan daha büyük ruh kuvveti gerekir herhalde; sefalet insanı aşağılar, el etek çekmeyse mahrum bırakır. Delirmek mi yeğdir, yoksa iğrenç bir şekilde mi yaşamak mı? Buna yanıt vermeye pek cesaret edemeyeceğim, ama ikisinden de sakınmak gerek.
Denis Diderot
Sayfa 123 - Türkiye İş Bankası

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Rahibe
Baskı tarihi:
Aralık 2015
Sayfa sayısı:
208
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053326182
Kitabın türü:
Orijinal adı:
La Religieuse
Çeviri:
Adnan Cemgil
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Baskılar:
Rahibe
Rahibe
Denis Diderot (1713-1784): Aydınlanma döneminin en önemli yazar, düşünür, eleştirmen, çevirmen ve editörlerindendir. Çeşitli türlerde yazmış, yazdığı her türde derin izler bırakmıştır. Tiyatroya burjuva dramını, romana Kaderci Jacques ve Efendisi'ni, eleştiriye salon konuşmalarını aşan yöntemleri, kitlelere ansiklopediyi sunmuş, zamanının çok ilerisindeki düşünceleriyle de yüzyıllar boyu hem sanatsal hem de bilimsel gelişmelere ilham vermiştir. Manastır yaşamının, rahibelik kurumunun genç bir rahibenin gözünden anlatıldığı bu ateşli yergi, toplumsal çevre tasviri ve kişilik çözümlemesindeki başarılarıyla öne çıkar. Diderot'nun iki yüzyılı aşkın bir süre önce sahip olduğu iç görü, gözlem kabiliyeti ve güçlü çözümlemeler de günümüzün psikanaliz çevrelerini kendisine hayran bırakacak bir derinliğe sahiptir.
(Tanıtım Bülteninde)

Kitabı okuyanlar 120 okur

  • zafer çalar
  • Edda
  • Ezgi
  • Elif Özçelik
  • Mercan Doğan
  • Metehan Çakmak
  • alev
  • nihat uslu
  • Uranüs
  • ekin esme

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.6
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%10.5
25-34 Yaş
%28.9
35-44 Yaş
%36.8
45-54 Yaş
%18.4
55-64 Yaş
%2.6
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%71.8
Erkek
%28.2

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%12.8 (5)
9
%15.4 (6)
8
%41 (16)
7
%23.1 (9)
6
%2.6 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0