Rahibe

7,8/10  (10 Oy) · 
41 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.153 gösterim
Denis Diderot (1713-1784): Aydınlanma döneminin en önemli yazar, düşünür, eleştirmen, çevirmen ve editörlerindendir. Çeşitli türlerde yazmış, yazdığı her türde derin izler bırakmıştır. Tiyatroya burjuva dramını, romana Kaderci Jacques ve Efendisi'ni, eleştiriye salon konuşmalarını aşan yöntemleri, kitlelere ansiklopediyi sunmuş, zamanının çok ilerisindeki düşünceleriyle de yüzyıllar boyu hem sanatsal hem de bilimsel gelişmelere ilham vermiştir. Manastır yaşamının, rahibelik kurumunun genç bir rahibenin gözünden anlatıldığı bu ateşli yergi, toplumsal çevre tasviri ve kişilik çözümlemesindeki başarılarıyla öne çıkar. Diderot'nun iki yüzyılı aşkın bir süre önce sahip olduğu iç görü, gözlem kabiliyeti ve güçlü çözümlemeler de günümüzün psikanaliz çevrelerini kendisine hayran bırakacak bir derinliğe sahiptir.
(Tanıtım Bülteninde)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2015
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9786053326182
 • Orijinal Adı:
  La Religieuse
 • Çeviri:
  Adnan Cemgil
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
yusuf taş 
16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Gördüğüm en cesurca yazılmış kitaplardan biri.Yazar Hristiyanlığı ağır bir dille eleştirmiş.Yazarın değindiği dinsel çarpıklıkların günümüze kadar gelmesi ve devam etmesi, kitabın çağını aştığının ve aşacağının göstergesidir bence.Üslubun çok akıcı olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim.Bu kitabı okuduğunuzda hem Hristiyanlık hakkında birçok şey öğreneceksiniz hem de bir rahibenin dramını yaşayacaksınız.

Necmiye 
 21 Şub 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 8/10 puan

istemediği halde ailesi tarafından manastıra kapatılan suzanne'nin manastırda çektiği acılar,manastırdan kurtulduktan sonra da yakasını bırakmayan talihsizlikleri anlatılmakta.Romanın yazarı bu kitabını ,aslında rahibe olmak isteyen , genç yaşta manastırda aklını yitirerek ölen kız kardeşinin çektiği acıları dile getirmek sebebi ile yazmıştır.

Zeynel NAS 
19 Mar 01:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

17. Yüzyılda halk üzerinde etkin bir baskı kuran papa ve kiliseyi eleştiren, dönemin siyasetine özellikle yorum getiren ve bu eleştiri ve yorumları evlilik dışı dünyaya gelen ve üvey kardeşlerinden ayrılarak küçük yaşlarda mansatıra verilen RAHİBE SUSAN DE SİMONİN 'in hayatını anlatıyor..

Kitaptan 2 Alıntı

bastianikalesindekipisi 
 04 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Fakirlik yemini etmek, tembelliğe ve hırsızlığa yemin etmektir. Bakireliğe yemin etmek, Tanrı'ya, yasalarının en akıllıca ve en önemli olanını durmadan çiğnemeye yardım etmektir. Boyun eğmeye yemin etmek, insanın en önemli ayrıcalığından, özgürlüğünden vazgeçmek demektir. İnsanlar bu yeminlerine uyarsa, suç işlemiş olur, uymazlarsa, yeminin bozma günahını işlemiş olur. Manastır hayatı, ya bir yobaza ya da ikiyüzlü birine yakışır. "

Rahibe, Denis Diderot (Sayfa 136 - Bordo Siyah)Rahibe, Denis Diderot (Sayfa 136 - Bordo Siyah)