Adı:
Ba
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
47
ISBN:
9789753425148
Kitabın türü:
Yayınevi:
Metis Yayınları
Birhan Keskin'in yeni kitabı Ba, 2003-2005 yılları arasında yazdığı şiirlerden oluşuyor.

Şairin 1991-2002 yılları arasında yayımlanan Delilirikler, Bakarsın Üzgün Dönerim, Cinayet Kışı + İki Mektup, Yirmi Lak Tablet + Yolcunun Siyah Bavulu ve Yeryüzü Halleri adlı beş kitabını tek cilt içinde bir araya getiren Kim Bağışlayacak Beni ile aynı anda yayımlandı.
Arkadaşlar uzun aradan sonra merhaba :) ölmedim buradayım sadece azcık azalttım 1k yı...
Uzun zamandır kendimi hazır hissetmiyorum inceleme yazmak için. Zor geliyor, cümleler toplanmıyor ama azıcık hatırlatayım kendimi diyorum ve bunun için Birhan Keskin'i seçiyorum =)
Birhan Keskin ile Fakir Kene kitabında tanıştım soyadı gibi Keskin dizelerini çok sevdim ve ilk kitap siparişimde 2 kitabını aldım... Ba kitabına başladığımda ise anladım neden sevdiğimi "Dilimde yarım bir hece gibi kalan babamın güzel hatırası için..." diye başlamıştı kitabına ve anladım ki; yarım kalan yerimden yarım kalmıştı cümleleri... Sonra dünyaya bakışı değişmişti bilirim böyle olur çünkü. "O günden sonra kuracak güzel bir cümlem olmadı hiç dünya için." (40) diyor zaten ne yazılabilir ki bu dünya için güzel???

Biraz araştırdım Birhan Keskin'i ama çok fazla bilgi yok hakkında. Gülten Akın hayranıymış mesela çok büyük sevgisi varmış hatta Gülten Akın'ın toplu şiirlerinin editörlüğünü yapmış, tanımayan çoğu kişi Ezel dizisindeki şiirinden sonra tanımış ve sevmiş... Yaz mevsimini pek sevmiyor şiirlerinde sıkça dile getiriyor bunu ve saçlarını da uzatmak için kimseye sözü olmadığını söylüyor (sanırım Kim Bağışlayacak Beni kitabında şuan yanımda değil) yani şaçlarından vazgeçecek kadar yıpratmış hayat onu, saçlarına bile küsen bir kadın o...

Ba kitabı ona 2006 Altın Portakal Şiir Ödülü’nü kazandırmıştır böylece edebiyatta bu ödülü alan ikinci kadın şairimizdir...
İncelemeden çok bilgilendirme olan bu yazıda az da olsa Birhan Keskin i anlatmaya çalıştım çünkü 50 sayfalık kitabında "Karnıyım dünyanın. Yeryüzünün ağrısı bendedir." (37) diyerek tüm acıları akıtmış dizelerine, salmış ağrılarını şiirlere...
Keyifli okumalar diyemeyeceğim çünkü neresinden tutarsan tut kırılgan dizeler bunlar...
Uzattığım için affola, tekrar görüşene kadar hoşça kalın :)
Birhan Keskin ve Didem Madak.

Birhan Keskin'i okuyunca sürekli Didem Madak'ı anımsıyorum. Sanki Keskin bu şiirleri yüreğinden sayfalara dökerken Madak, oralarda bir yerlerde Keskin'i acı acı izliyor.

Aynı şey Didem Madak'ı okuyunca da oluyor.

Bu kadınların herhangi bir kitabını, sözünü, şiirini duyunca, görünce değişik bir şeyler oluyor.

Şiirleri okuyunca hissetmemeniz gerek duyguları hissetmek zorunda kalıyorsunuz. İstemsiz.

Bir umutsuzluk basıyor.
Adını bilmediğim bir şeyler de oluyor sanırım.

Yine de okuyun.
Okumanızı... Evet, evet öneririm.
Şiddetle.

İyi akşamlar.

Benzer kitaplar

Bu güzel kalpli zarif insanı daha önce okumamış olmanın pişmanlığını yaşadım. Bir de sık şiir okumamanın. Tek kelimeyle müthişti.. Bitsin istemedim. Diğer bütün kitaplarını da direkt alıp öyle okuyacağım, hakkını vere vere.
Kitabı babasına ithaf etmiş o naif cümleleriyle :
"Dilimde yarım bir hece gibi kalan babamın güzel hatırası için..."
Ben yazara aşık oldum.
Çiçeklerine dediğin gibi , en çok seni sevdim güzel kalpli, zarif insan. Iyi ki tanıdım seni.
Diğer şiirlerde görüşmek dileğiyle..
Birhan Keskin, 1963'te Kırklareli'nde dünyaya gelmiş. Kitaba başlamadan önce Birhan Keskin'i tanımak amacıyla araştırdım şairi, lakin internet sitelerinde çok ama çok az bilgisi vardı, birçok sitede yalnızca doğduğu yer, doğum tarihi vardı... Biraz daha aşağı inince Metis Yayınları'nın Birhan Keskin ile yaptığı bir röportajın metnini buldum, bayağı uzundu. Okumaya başladım. Şairimiz yalnız kalmaktan hiç mi hiç hoşlanmaz, aynı zamanda yaz mevsiminden de. Ayrıca şairimiz küçükken babasının ölümünden çok korkarmış hatta Ba'da ilk sayfada: "Dilimde yarım bir hece gibi kalan babamın güzel hatırası için..." yazıyor. Bu cümleden anlıyoruz ki babası vefat etmiş. Şairimiz okuduğum röportaja göre şu an Haliç'te yalnız kalmaktan hoşlanmadığı için annesinin yanında yaşamını sürdürüyor. İlk şiir yazdığında ise 21 yaşındaymış. Bende Birhan Keskin'le Ba kitabıyla tanıştım: Kitabı 5-6 ay önce almıştım lakin elim bir türlü almıyordu Ba'yı... Dün akşam cürret edip alıp okudum. Şairin yazım dili, alişagelmedikti. Cidden hoştu, e haliyle alıp okumanızı da öneriyorum. Alıp okuyun lütfen.
Eğer şair hakkında bilgi edinmek isterseniz Metis Yayınları'nın paylaştığı röportaja bakabilirsiniz! Uzun olmasına rağmen hemencecik bitiyor ve şairi çok yakından tanımış oluyorsunuz!
Kitapla kalın:)
Kitabı 4 saat önce aldım ve eve gelir gelmez başladım. Birhan Keskin soyadı gibi keskin cümleleri içime oturttu diyebilirim.
"Ben seninle uzun bir araf yaşadım" diyor ilk şiirin ilk cümlesinde ve kendimi bulduğum ilk cümlesinde. Daha sonra şair diyor ki yine;
" O günden sonra kuracak güzel bir cümlem olmadı hiç dünya için."
Belki de son zamanlar üst üste gelen olaylardan dolayıdır bilmiyorum ama şair bence kalbe dokunmayı biliyor. İlk okuduğum ama son okuduğum olmayacak bir şair.
İçindeki nara sevgiler..
Birhan Keskin çok seviyorum , öyle derin anlamlı ve öylesine duygu barındıran dizeler yazıyor ki, bi cümlesini okuyup üstüne saatlerce düşünüp vaaay beee diyebiliyorsunuz. Çok güzel yazıyor be! İçimdeki narı dürtecek kadar güzel..
"Dilimde yarım bir hece gibi kalan babamın güzel hatırası için..." diye başlıyor kitap. Ve bu hatıra adına başlayan dizeler 2006 Altın Portakal Şiir ödülünü alıyor. Birhan Keskin bu kitabında "monopoz, monogam, monolog " diye üç kısma ayırıyor şiirleri. Yine her bir şiir yüreğimizin başka bir yerine değiyor. Artık bazı kelimeleri bir arada gördüğüm vakit bu Birhan Keskin diyorum kendime. Bu ustalık bu yaratıcılık bu farklılık başka kimsenin eseri olamaz.
1.She Left Home
2.Yüzüm:Çölde Bir Şantiye, Sarı
3.Kesif Su
4.Aşk
5.Ayna
6.Taş
7.Şubat
8.Gül Toplamak
9.Dümen Suyu (Defalarca okumaya doyamayacağım şiirlerinden bu kitapta yer alan birkaçı.) Şiirle kalın...
Keskin'e göre insanlığın en önemli dertleri ayrılık, yoksulluk ve ölüm.Şiirlerinde ilk ikisi hakkında çokça şey yazsa da ölümle ilgili daha sonraki yıllarda yazmaya karar vermiş.Bunun nedeni en büyük korkusunun ölüm olmasıymış.Öyle ki çocukluğu babasını kaybetmek korkusuyla geçmiş.Babasını kaybettikten sonra, önceden şiirlerinden çıkardığı ölüm temasını da şiirlerinde işlemeye başlamış.
Yazarın ayrılık, acı temalarının yanında ölüm olgusunu da ele aldığı kitabı Ba'sı.

''Ben seninle uzun bir araf yaşadım
Ölümlere gittim geldim diyor
Sığmam dünya yüzünde bir yere artık.
Nereden geçsem benim değil, kalamam bir yerde.''
dizeleri de bunlardan sadece biri.
Birhan Keskin'den okuduğum ilk şiir kitabıyla karşınızdayım. Birhan Keskin'e bu kitapla başlamak istememin nedeni Ba kitabının 2006 yılında Altın Portakal Şiir ödülünü almasıdır. Ödül alan eserleri okuduğum zaman ufkumun genişlediğini görüyorum.

“Şimdi de Birhan Keskin’e göre şiir ne yapmalı?
Ne mi yapmalı şiir?
Sabahları okula giden çocukların ellerinden tutmalı, kızların saçlarını karıştırmalı, otlar, kuşlar, hayvanlar yetiştirmeli, küçük sokaklar, evler, alanlar kurmalı, ıssız dağları şenlendirmeli, kervanlara yol göstermeli, deniz kıyılarına inmeli, sokaklarda dolaşmalı, böcek koleksiyonları yapmalı, kitaplara girmemiş otların elinden tutmalı, gazete okumalı, sevgilinin bağına yardım etmeli, Mısır papirüsleri yetiştirmeli, Karnak yazılarını sökmeli, Pers körfezi boyunca yürümeli, yeşil som ipekler dokumalı, insana yabancı her şeyin üstünü çizmeli...
Akşamları işçilerin evlerine inmeli, onlarla sofraya oturmalı, kadınlara beyaz güller armağan etmeli, yeni çayırları sulamalı, Allah’a Ölüm’le yarenlik etmeli,
çırılçıplak dolaşmalı,
çırılçıplak olmalı.”

Ona göre şiir olduğu gibi saf olmalı fakat bu saflıkta da herkese yardım etmeli.
Şiirlerinin içinde kendisini bulmanızı ister. Belki de bu yüzden anlaşılması kolay değildir.

Sıradan olaylardan oluşan şiirlerinde bile kendisine ait somutluk vardır. Bu olaylar yeniden kurulup, taze taze okuyucunun üzerine atar şair.

"Benden yazması okuması, düşünmesi ve yapması senden." deyip kendisine geriye çeker. Ama bu geriye çekme sadece kendisi içindir. Şiirlerinin daha fazla önde olması içindir. "Şiiri şiir yapan şiirin kendisidir."

Ba kitabı, kadının biyolojik yapısının ruhsal dengeye yansıması üzerine bir söylemdir.

Birhan Keskin, huzursuzluğunu, yakınmalarını ve hüznünü; monopoz, monogam ve monolog kavramları etrafında kurarak, tekil ( mono) bir söylemle ifadelendirir.

O içimizde hapsolan düşüncelerin bedende çıkmasını arzular. Bu yüzden mono (tekil) kelimesiyle bireyciliği aşılamaya çalışır.

Menopoza girmeden önce her ay her kadın adet olur. Bu doğanın bir kanundur. İşte Birhan Keskin, içeriye yani kadın vücudunun içine hapsolmuş olan kanın, bedenden çıkması gerektiğini dile getirir.

Ba kitabının oluşumunda kırklı yaşlar önemli bir dönemece sahiptir; çünkü bu yaşlarda şiir kişisi; kadınsılığın devamını sağlayan, onun yaratımına vesile olan ‘kan’ ile bağı kopmuş ve hormonal dengesi, onu, üreten kadın gerçekliğinden biyolojik olarak uzaklaştırmıştır. Bundan büyük bir huzursuzluk duyan şiir ben’i, kırklı yaşların beraberinde getirdiği endişeyi, bir yakınmaya dönüştürerek Hüzzam şiirinde: ”Bütün suyunu dışarı terleyen / kuru ota döndürdün beni / kırkıma ermeden, neden?” der (18). Dümen Suyu şiirinde ise “Her şeyin dindiği, bir iki ruh kabarcığından başka dümdüz kalakaldığı, kıpırtısız çarşaf gibi bir dinginliğin içine vakumladım kendimi. Burada, Kırklar’da” (45) diyerek, durağanlığın sancısının bu yaşlarda bedenine hükmettiğini vurgular; çünkü kırklı yaşlar, kadın olmanın vasıflarından biri sayılan ‘dışarı akma’nın önünü tıkamış, dolayısıyla onu nesneleştirmiştir.
Birhan Keskin'in şiirleriyle içimi yaraladığı bir kitabı daha... Hissederek okursanız ki hissetmemek imkansızdır göreceksiniz ki sözcükler de sizi yaralar ve sözcükler de sizi acıtır.
Birhan Kesin benim hayatımda yeni bir Didem Madak adeta. Şans eseri kitap fuarında bir kitabına denk gelmem ve içindeki şiirlerin beni biranda etkilemesiyle başladı her şey. O anda karşımda duran çocuk 'Didem Madak okur musunuz?' diye sordu, 'Evet,hemde çok severim' diye yanıtladım. 'O zaman Birhan Keskin'i çok seveceksiniz.' dedi. Benim için adeta bir ilham perisi gibiydi. Ve ben o gün kitap fuarında bütün Birhan Keskin kitaplarını aldım. Kütüphaneme ne kadar değerli kitaplar kattığımı okudukça daha çok anladım. Yine şiirlerini okurken bu duygular nasıl yaşanır diye düşünmeden edemiyor insan. Yoğun, içten,samimi şiirler vesselam. Umutlarda buluşmak dileğiyle:)
"İnsan olan yerlerim çok agriyor /olsun yinede sen kapanma, bu sıra benim" ilk defa bir şiir kitabı okumuş olup şiirin ağırlığı altında çok ezilmedim anlatım daha yalın ve anlaşılır satırlar hoşunuza gidip bir de sesli okuyanlardan olabilirsiniz
Ben çok eski bir fotoğrafta duruyorum.
Yüzüm o fotoğrafta bile eski bir fotoğrafa benziyor.
Birhan Keskin
Sayfa 42
İnceliğim, dal gibiliğim, ellerim... İnsanın hayatla kurduğu ilişki en çok ellerinden okunurmuş. Ellerimden okunuyor: Sakin, zarif, yavaş, kuru. Usul usul saça, yaprağa, suya, kapıya değiyor. Usulca günü geceye, geceyi güne çeviriyor. Ellerim, hayata karşı yeni bir merhamet.
Birhan Keskin
Sayfa 46
O günden sonra kuracak güzel bir cümlem olmadı hiç
dünya için. Rüyalarım tüller ve silahlardan bu yana sisli.
Kıvrılıp giden dalgın bir yol, yolda eski bir taş,
Limanda bağlı bir tekne, yosunlu bir halat gibi durdum.
Birhan Keskin
Sayfa 38 - Metis
Ben seninle uzun bir araf yaşadım
Ölümlere gittim geldim diyor.
Sığmam dünya yüzünde bir yere artık.
Nereden geçsem benim değil, kalamam bir yerde.
O demiyor, ben diyorum. Demiyorum, yağmur diyor.
Sana sarılmış kalmış ilk günüm ben.
Birhan Keskin
Sayfa 9 - Metis
Bütün suyunu dışarı terleyen
Kuru ota döndürdün beni
Birhan Keskin
Sayfa 18
Issızlık bilgisiyim ben, sessizlik bilgisi.
Durmanın ve kalmanın büyük planıyım.
Birhan Keskin
Sayfa 35

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ba
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
47
ISBN:
9789753425148
Kitabın türü:
Yayınevi:
Metis Yayınları
Birhan Keskin'in yeni kitabı Ba, 2003-2005 yılları arasında yazdığı şiirlerden oluşuyor.

Şairin 1991-2002 yılları arasında yayımlanan Delilirikler, Bakarsın Üzgün Dönerim, Cinayet Kışı + İki Mektup, Yirmi Lak Tablet + Yolcunun Siyah Bavulu ve Yeryüzü Halleri adlı beş kitabını tek cilt içinde bir araya getiren Kim Bağışlayacak Beni ile aynı anda yayımlandı.

Kitabı okuyanlar 278 okur

  • Retro Hanım
  • Özgüm Coşkun
  • Zafer Tanç
  • Yağmur AVCİ
  • Salih
  • Deniz Dursun
  • Ayça
  • Onur Akbulut
  • Berin Yıllar
  • Ali Doğruloğlu

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.5
14-17 Yaş
%4.7
18-24 Yaş
%34.4
25-34 Yaş
%41.4
35-44 Yaş
%10.9
45-54 Yaş
%1.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%75.5
Erkek
%24.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35 (28)
9
%20 (16)
8
%21.3 (17)
7
%12.5 (10)
6
%5 (4)
5
%5 (4)
4
%1.3 (1)
3
%0
2
%0
1
%0