·
Okunma
·
Beğeni
·
5,7bin
Gösterim
Adı:
Ba
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
47
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753425148
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayınları
Birhan Keskin'in yeni kitabı Ba, 2003-2005 yılları arasında yazdığı şiirlerden oluşuyor.

Şairin 1991-2002 yılları arasında yayımlanan Delilirikler, Bakarsın Üzgün Dönerim, Cinayet Kışı + İki Mektup, Yirmi Lak Tablet + Yolcunun Siyah Bavulu ve Yeryüzü Halleri adlı beş kitabını tek cilt içinde bir araya getiren Kim Bağışlayacak Beni ile aynı anda yayımlandı.
49 syf.
Arkadaşlar uzun aradan sonra merhaba :) ölmedim buradayım. ..
Uzun zamandır kendimi hazır hissetmiyorum inceleme yazmak için. Zor geliyor, cümleler toparlanmıyor ama azıcık hatırlatayım kendimi diyorum ve bunun için Birhan Keskin'i seçiyorum =)
Birhan Keskin ile Fakir Kene kitabında tanıştım soyadı gibi Keskin dizelerini çok sevdim ve ilk kitap siparişimde 2 kitabını aldım... Ba kitabına başladığımda ise anladım neden sevdiğimi "Dilimde yarım bir hece gibi kalan babamın güzel hatırası için..." diye başlamıştı kitabına ve anladım ki; yarım kalan yerimden, yarım kalmıştı cümleleri... Sonra dünyaya bakışı değişmişti; bilirim böyle olur çünkü. "O günden sonra kuracak güzel bir cümlem olmadı hiç dünya için." (40) diyor zaten ne yazılabilir ki, bu dünya için ???

Biraz araştırdım Birhan Keskin'i ama çok fazla bilgi yok hakkında. Gülten Akın hayranıymış mesela, çok büyük sevgisi varmış; hatta Gülten Akın'ın toplu şiirlerinin editörlüğünü yapmış, tanımayan çoğu kişi Ezel dizisindeki şiirinden sonra tanımış ve sevmiş... Yaz mevsimini pek sevmiyor şiirlerinde sıkça dile getiriyor bunu ve saçlarını da uzatmak için kimseye sözü olmadığını söylüyor (sanırım Kim Bağışlayacak Beni kitabında şuan yanımda değil) yani şaçlarından vazgeçecek kadar yıpratmış hayat onu, saçlarına bile küsen bir kadın o...

Ba kitabı ona 2006 Altın Portakal Şiir Ödülü’nü kazandırmıştır böylece edebiyatta bu ödülü alan ikinci kadın şairimizdir...
İncelemeden çok bilgilendirme olan bu yazıda az da olsa Birhan Keskin i anlatmaya çalıştım çünkü 50 sayfalık kitabında "Karnıyım dünyanın. Yeryüzünün ağrısı bendedir." (37) diyerek tüm acıları akıtmış dizelerine, salmış ağrılarını şiirlere...
Keyifli okumalar diyemeyeceğim çünkü neresinden tutarsan tut kırılgan dizeler bunlar...
Uzattığım için affola, tekrar görüşene kadar hoşça kalın :)
49 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
2006 Altın Portakal Ödülü kazanan ‘Ba’ için Yunus Emre’nin sözüyle başlıyor Birhan;
‘Cümle âlem gizlidir bir elifte
Ba dedirtmen bana sonra azarım.’

Ve nihayetinde Birhan’a ‘Ba’ dedirtiyor dünya, sonra durduramıyorsunuz o zarif yüreği.

İnsan olan yerlerinin ağrısını anlatıyor ve ruhundaki acıyı seriyor önünüze. Kolay değil insanın acısını paylaşmak bir başkasıyla. Ama Birhan öyle bir veriyor ki acıyı, sizi kırmamak için de elinden geleni yapıyor. Kendi Araf’ta kalarak damıtıyor kelimeleri yüreğinden.

İnsan olan yerlerini hissedebilen ve o yerleri ağrıyanların kesinlikle okumasını tavsiye ederim.

“Benden kalan boşluğa kırmızı bir Araf düşüncesini koy.
Nasıl hatırlanırsa bir yaprakta orman
Bu kez o olsun beni sana hatırlatan.” ( sayfa,39)

Keyifli okumalar diyemeyeceğim için üzgünüm.
Bilakis kederli okumalar dileğiyle...
47 syf.
Kısacık bir kitap ama dolu dolu. Duygu aktarımı çok başarılı. Hemen okuyup geçmek yerine hissederek okutuyor. Klasik şiirlerden kafiye açısından farklı. Şair kafiye olsun diye gereksiz yere kelime kullanmamış ve bu da okurken irrite etmiyor.
47 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
“Cümle âlem gizlidir bir elifte
Ba dedirtmen bana sonra azarım.”
Yunus Emre •

Gülten Akından sonra yine bir kadına layık görülen, “Altın Portakal Şiir Ödülünü” bu defa Türk şiirinin berrak yüzü, Akın’ın yakın arkadaşı Birhan Keskin, “Ba” ile göğüslemiştir. Peki nedir bu Ba?
TDK halk ağzında Ba’yı; şaşma, acıma, korkma vb. gibi türlü duyguları dile getiren bir ünlem biçiminde açıklamış.
Bununla beraber, Birhan Keskin kitaba giriş cümlesi olarak Yunus Emre’nin bir beyitini seçmiş, bir bakıma kitabın içeriği hakkında okuyucuya daha ilk adımda, eserin isminden başlayarak, sırlı bir yolculuğun izlerini sürdürmeyi hedeflemiştir.
Elif’in Arap alfabesinin ilk harfi, Ba ya da Be’ nin de ikinci harfi olduğu düşünülürse beyitin anlamı ortaya çıkacaktır.
Tasavvufta Elif “tek ve bir olan” Allah’ı temsil eder.
Ba ise, Allahtan gayrı herhangi bir iş, arayış ve yöneliş, insanı azdırmaktan ve doğru yoldan saptırmaktan başka bir işe yaramaz şeklinde yorumlanabilir. Birhan Keskin için Ba, Elif’e giden yoldur. Yoldaki taşlardır. Elif’i ararken yoluna çıkanlardır. Arayıştır. Araftır. Nardır. Sudur. Belki de iki “Ba” dan oluşan, dilindeki yarım hece “baba”sının adıdır Ba. Kim bilir?

“Sen şimdi oradan,
eteğimdeki taşları çatlatan
sözcükleri getir, yan yana getir.”

“Dürtme içimdeki narı
Üstümde beyaz gömlek var.”

“Eksildim ben, azaldı içimdeki su
Yeşermiyor cümlem.”

Değil mi ki, bir yere kilitlenmiş
Bir küçük iyiliktir aşk,
Değil mi ki, billurdan bir yalan dünya
Bırak ersin o tamama...”

Birhan Keskin Elif’e vardığındaysa işler değişir: “Bir gün olur senin de elinden düşerse nar
Aşk bir gün seni de alır bir yerden bir yere koyar
Ne zaman ki kaplar gönül mülkünü kar
Çağır o zaman, anlatırım sana,
bir ömürden nasıl döne döne geçer turnalar.”

Tüm bunlardan yola çıkarak eser; insana dair bütün duyguların iç içe geçtiği, “Elif’i”ararken “Ba” da asılı kalan acizliğimizi gözler önüne seriyor!
Esere seçilen ismin tesadüf olmadığı da bir kez daha Birhan Keskin’in ince zekasıyla kanıta eriyor!Okuyun, okutun.
Sevgiyle...


Birhan Keskin Ba
49 syf.
Bu güzel kalpli zarif insanı daha önce okumamış olmanın pişmanlığını yaşadım. Bir de sık şiir okumamanın. Müthişti.

Kitabı babasına ithaf etmiş o naif cümlesiyle bir de :
"Dilimde yarım bir hece gibi kalan babamın güzel hatırası için..."
Şaire aşık oldum efenim.
Çiçeklerine dediğin gibi , en çok seni sevdim güzel kalpli, zarif insan. Iyi ki tanıdım seni.
Diğer şiirlerde görüşmek dileğiyle..
47 syf.
·10/10
Birhan Keskin, 1963'te Kırklareli'nde dünyaya gelmiş. Kitaba başlamadan önce Birhan Keskin'i tanımak amacıyla araştırdım şairi, lakin internet sitelerinde çok ama çok az bilgisi vardı, birçok sitede yalnızca doğduğu yer, doğum tarihi vardı... Biraz daha aşağı inince Metis Yayınları'nın Birhan Keskin ile yaptığı bir röportajın metnini buldum, bayağı uzundu. Okumaya başladım. Şairimiz yalnız kalmaktan hiç mi hiç hoşlanmaz, aynı zamanda yaz mevsiminden de. Ayrıca şairimiz küçükken babasının ölümünden çok korkarmış hatta Ba'da ilk sayfada: "Dilimde yarım bir hece gibi kalan babamın güzel hatırası için..." yazıyor. Bu cümleden anlıyoruz ki babası vefat etmiş. Şairimiz okuduğum röportaja göre şu an Haliç'te yalnız kalmaktan hoşlanmadığı için annesinin yanında yaşamını sürdürüyor. İlk şiir yazdığında ise 21 yaşındaymış. Bende Birhan Keskin'le Ba kitabıyla tanıştım: Kitabı 5-6 ay önce almıştım lakin elim bir türlü almıyordu Ba'yı... Dün akşam cürret edip alıp okudum. Şairin yazım dili, alişagelmedikti. Cidden hoştu, e haliyle alıp okumanızı da öneriyorum. Alıp okuyun lütfen.
Eğer şair hakkında bilgi edinmek isterseniz Metis Yayınları'nın paylaştığı röportaja bakabilirsiniz! Uzun olmasına rağmen hemencecik bitiyor ve şairi çok yakından tanımış oluyorsunuz!
Kitapla kalın:)
47 syf.
·Beğendi·9/10
"Dilimde yarım bir hece gibi kalan babamın güzel hatırası için..." diye başlıyor kitap. Ve bu hatıra adına başlayan dizeler 2006 Altın Portakal Şiir ödülünü alıyor. Birhan Keskin bu kitabında "monopoz, monogam, monolog " diye üç kısma ayırıyor şiirleri. Yine her bir şiir yüreğimizin başka bir yerine değiyor. Artık bazı kelimeleri bir arada gördüğüm vakit bu Birhan Keskin diyorum kendime. Bu ustalık bu yaratıcılık bu farklılık başka kimsenin eseri olamaz.
1.She Left Home
2.Yüzüm:Çölde Bir Şantiye, Sarı
3.Kesif Su
4.Aşk
5.Ayna
6.Taş
7.Şubat
8.Gül Toplamak
9.Dümen Suyu (Defalarca okumaya doyamayacağım şiirlerinden bu kitapta yer alan birkaçı.) Şiirle kalın...
47 syf.
·Beğendi·8/10
Şiirlerinde kendini gösteren karakteristik duruşa hayranım. Her mısrada, kelimeler arasında bulduğum kararlı ama bir o kadar da nârdan çıkıp dövülen demir misali hırpalanmış kadının hayatın silleleri karşısındaki o sağlam duruşudur belki de beni bu kadar etkileyen.Onun gözünden bakmayı seviyorum. Her seferinde ilk defa okuyormuşum gibi üslubundan hiç bıkmıyorum.
47 syf.
'Insan olan yerlerim ağrıyor.' Canım Birkan Keskin.. okuyun, okutun. Insan olan yerleriniz ağrısın, ağrısınki yaşadığınızı hissedin. Öylesine naif ve dokunaklı ki şiirleri insanin içine işliyor.
Bütün devrelerin birbirine girdiği bir dünya zamanıydı, viraneydi zahir. Bizi ilmek ilmek sökmüşlerdi, hiçbir şey söktükleri yerde değildi.

Burası yeni bir yer.. her şey dingin ve her şey huzurlu olacak burada, dediydin. Öyle oldu. Bugün, çünkü, sebzeli makarna yaptım. Her şey dingindi. Bugün o sebzeli makarnayı yedim. Her şey sessizdi. Sardunyalara ve mor şebboylara su verdim, çiçeklerle aramda yeni bir dil geliştirdim bugün. Ama “şimdi” bugünün anlatılamaz olduğunu biliyorum. Dinginlik, ne yazık ki takatsız bir şeydir. Hafızanın duvarlarında tutunamayacak kadar mecalsiz bir şey. Bugün değil, sonra, belki çok sonra o duvarlarda silik bir iz, kim bilir, kalır?

Her şeyin dindiği, bir iki kekeme ruh kabarcığından başka, dümdüz kalakaldığı, kıpırtısız, çarşaf gibi bir dinginliğin içine vakumladım kendimi. Burada Kırklar'da...

Nerede o başı dağlı, aşkı Leyla? Dibe, içimin en dibine yatırdığım, uyuttuğum kartal kanatlı?

Sana gelmek için doğruldum ama olmuyor. Ben bu nezaketle ve boynumda yaralı iki salyangozla ancak durabiliyorum. Bölük pörçük bir cümle hatırlıyorum ama hatırladığım da hatırlamak olmayabilir!

İnceliğim, dal gibiliğim, ellerim... İnsanın hayatla kurduğu ilişki en çok ellerinden okunurmuş. Ellerimden okunuyor: Sakin, zarif, yavaş, kuru. Usul usul saça, yaprağa, suya, kapıya değiyor. Usulca günü geceye, geceyi güne çeviriyor. Ellerim, hayata karşı yeni bir merhamet.

Peki ya o dağlı, ya o leyla?

Kar kıvamı, yanış, yakış, dönüş, düşüş tasarımı?

Aşk ve maraz, ihanet ve yara, ömür ve hafıza; dünyada bulunmanın bahaneleri, dünyada bulunmanın halleridir. işte bunlar üstüne düşünüyorum, kaç zamandır, burada, bu dingin bahçede, bu sessiz odalarda. Sana gelmek için ağrımı uyandırmaya çalıştım ama olmuyor. Mayalanmış o, mantarlanmış, beni bilmiyor. Çok zamandır bunlar: Sessiz ayaklarım, sessiz konuşmalarım, sessizlikten neredeyse unuttuğum nefeslerim, iççekişlerim. Ellerim, çiçekler, bahçe. Burada, Kırklar’da bu sakinlikte. (...)

''En çok seni sevdim." diyerek suladım saksıların her birini. İpeğe dokunur gibi incecik bir duyguyla. Durmanın, oturmanın, yavaş ilerleyen bir zamanın içinden biraz sert bir rüzgâr esse sanki kırılıverecek, dağılıp dökülecekmiş duygusuyla. (...)

Unutmakla unutmamak arasında gerili o sırat köprüsünden geçiyordum. Karşımda iki eşek: "Sen yana ben yana" Duruyor. "İkimizin resmini çıkartmışlar yan yana". Hey, doktor! Ruhumdaki kadim yırtık hâlâ yerinde mi? Karanlık ve içerlek bir cümbüş o, doktor! Dik onu doktor. Hey,
Birhan Keskin
Sayfa 47 - Metis Yayınları, Monogram
zarif kardeşim benim,
seni aldım yanıma, ikizimi almış yürüyor gibiyim.

insan olan yerlerim çok ağrıyor,
olsun, sen yine de kapanma, bu sıra benim,
yerine bırak ben incineyim.
Birhan Keskin
Sayfa 46 - metis

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ba
Baskı tarihi:
Ekim 2015
Sayfa sayısı:
47
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789753425148
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Metis Yayınları
Birhan Keskin'in yeni kitabı Ba, 2003-2005 yılları arasında yazdığı şiirlerden oluşuyor.

Şairin 1991-2002 yılları arasında yayımlanan Delilirikler, Bakarsın Üzgün Dönerim, Cinayet Kışı + İki Mektup, Yirmi Lak Tablet + Yolcunun Siyah Bavulu ve Yeryüzü Halleri adlı beş kitabını tek cilt içinde bir araya getiren Kim Bağışlayacak Beni ile aynı anda yayımlandı.

Kitabı okuyanlar 1.168 okur

  • Iraz
  • Şaziye...
  • Büşra
  • Elif Korkmaz
  • Buse Unay
  • K.
  • J'an
  • Petrikor
  • malefizz
  • Yeşim Meltem Tekin

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.5
14-17 Yaş
%4.7
18-24 Yaş
%34.4
25-34 Yaş
%41.4
35-44 Yaş
%10.9
45-54 Yaş
%1.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%75.5
Erkek
%24.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.6 (98)
9
%18.5 (54)
8
%25.3 (74)
7
%15.4 (45)
6
%3.4 (10)
5
%2.7 (8)
4
%0.7 (2)
3
%0.3 (1)
2
%0
1
%0