Balthazar İskenderiye Dörtlüsü 2

7,3/10  (3 Oy) · 
8 okunma  · 
3 beğeni  · 
462 gösterim
Ünlü İngiliz yazarı "Lawrence Durrell"in dört kitabından oluşan "İskenderiye Dörtlüsü"nün ilk kitabı olan "Justine"i kısa bir süre önce yayımlamıştık. "Balthazar", bu dörtlünün ikinci kitabı. Üçüncü kitap olan "Mountolive" ve son kitap "Clea"yı da yakında yayımlayıp bu büyük dörtlüyü tamamlamış olacağız. Bilindiği gibi "İskenderiye Dörtlüsü", 1960'lı yıllarda İngiliz romancılığında büyük yankılar uyandırmış, kısa sürede dünya dillerine çevrilmişti. "Durrell"ın bu dörtlüde anlattığı sevgi ilişkileri, yalnızca erkek-dişi ilişkisi olarak kalmaz. "Durrell", her türlü cinsel ilişkiyi büyük bir soğukkanlılıkla ele alır ve anlatır. Cinselliğin değişik biçimlerini deneyen Justine'in ilişkilerinin tanığı olan Darley, yıllar sonra bu izlenimlerini yazar ve ortaya "Justine" adlı kitap çıkar. Ancak Darley'in olayları ve gerçekleri yorumlayışı, kendi görüş açısıyla sınırladır. Birçok ayrıntı belirsiz kalır. Bu belirsizlikler, öbür roman kişilerinin bakış açılarından anlatılarak değişik boyutlara erişecek ve böylece ortaya "Balthazar" (1958), "Mountolive" (1958) ve "Clea" (1960) adlı, dörtlünün öbür iç kitabı çıkacaktır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2010
 • Sayfa Sayısı:
  252
 • ISBN:
  9789755104614
 • Çeviri:
  Ülker İnce
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

İskenderiye Dörtlüsünün 2. kitabı olduğu için okur bu romanı Justinenin devamı sanıyor ama yazar teknik olarak justinenin devamını yazmak yerine justinenin aynısını farklı bir bakış açısıyla yamış. Justine romanında geçen olayların Balthazar da yeni mektupların el yazmaların ortaya çıkması ile sandığımız gibi olmadığı anlaşılıyor. Dikkat çeken şey bu romanda evli olan Justinenin Darby ile ilişki içinde iken pursewarden denilen yazarla da ilişki yaşadığı. kadın-erkek ilişkileri ile vurucu paragraflar var bol miktarda. algıların değişmesi ile olayların değiştiği.... Aşkın gerçekten gözünün kör olduğu,saplantılı aşklar ...

Kitaptan 9 Alıntı

Aşk siper savaşı gibi bir şeydir, düşmanını göremezsin; ama orada olduğunu bilirsin; en iyisi başını siperden hiç çıkarmamaktır.

Balthazar, Lawrence DurrellBalthazar, Lawrence Durrell

Bir çiçeği dalından çekip koparirsan, dal yine yerine döner. Aynı şey yurekteki sevgiler için geçerli değildir.

Balthazar, Lawrence Durrell (Sayfa 20)Balthazar, Lawrence Durrell (Sayfa 20)

Bir insanla ilişkili doğruyu arıyorsan, en son baş vuracagin yer onun günlüğü olmalı. Hiç kimse en son itirafini kağıt üzerinde kendine yapmaya cesaret edemez. Hiç değilse aşkla ilgili olanları.

Balthazar, Lawrence Durrell (Sayfa 12)Balthazar, Lawrence Durrell (Sayfa 12)

Aşk ne iğrenç, ne haksız bir şey! Varlığından bile habersiz olduğum -insan diyemeyeceğim - bir yaratık tarafından kim bilir ne zamandan beri seviliyorum. benim aldığım her soluk bilmeyerek onun acı çekmesine neden olmaktaydi. Benim bundan hiç haberim yoktu. Öte yandan hiç bir zaman bana duyulmasını istemediğim rahatsız edici bir aşk tarafından hakarete uğramış gibiydim.

Balthazar, Lawrence Durrell (Sayfa 252)Balthazar, Lawrence Durrell (Sayfa 252)

'ama herşeye karşın asıl sevdiği kişi kuşkusuz benim' insanı avutan safsatalar- aşkın sürmesini sağlayan yalanlar.

Balthazar, Lawrence Durrell (Sayfa 201)Balthazar, Lawrence Durrell (Sayfa 201)