Mountolive İskenderiye Dörtlüsü 3

7,3/10  (3 Oy) · 
8 okunma  · 
3 beğeni  · 
421 gösterim
..."Mountolive", 20. yüzyılın en büyük romancılarından biri olan "Lawrence Durrell"in, dört romandan oluşan "İskenderiye Dörtlüsü"nün üçüncü kitabı.(Ötekiler: "Justine", "Balthazar" ve "Clea") Bu dörtlü, "roman zamanı" bakımından süreç olarak birbirinin devamı değildirler. Aynı olay ve kişileri aynı zaman diliminde, dört ayrı bakış açısından anlatırlar. Böylece, yazar, bakış açıları değişince olayların ve kişilerin görünümlerinin de değişeceğini göstermiş olur. Bu yöntem, çağımız roman sanatında çok önemli bir anlatı devrimidir. Gerçekten de aynı anlatı malzemesinden dört ayrı roman çıkmıştır. Her romanda bir öncekinin birtakım düğümleri çözülürken, yeni düğümler de atılır; gizem, açılırken yeni bir gizemin örtüsüne dönüşür....
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1993
 • Sayfa Sayısı:
  359
 • ISBN:
  9789755104591
 • Çeviri:
  Ülker İnce
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Roman tekniği, yazım şekli gibi konularla ilgilenen okurlara tavsiyemdir. Bu 3. kitapta da yazar aslında yine aynı hikayeyi anlatıyor. Bu defa farklı bir bakış açısıyla, bu roman okunduktan sonra diğer iki kitaptaki hikaye daha bir yerli yerine oturuyor. Hikayenin,iişkilerin, duyguların hiç de sandığımız gibi olmadığını anlıyorsunuz. Serinin belki de en başarılı kitabı diyebiliriz.
Özellikle Kıptilerin İngilizlere bakışını, o dönemki Mısırın durumunun bugünkü durum ile ilgisini kurabiliyorsunuz. Yazar Oryantalist bir bakışla yazmadığı o kadar belli ki. İngiliz olduğu halde İngiliz politakalarını çok sert eleştiriyor. Mısırlıların kültürünü iyi özümsemişe benziyor.

Kitaptan 10 Alıntı

Ruhları henüz sevmeye hazır olmayan insanların bir aşk sözleşmesi yapabileceklerine inanıyor musun Clea?

Mountolive, Lawrence Durrell (Sayfa 228)Mountolive, Lawrence Durrell (Sayfa 228)