Bay W. H'nin Portresi

7,0/10  (1 Oy) · 
6 okunma  · 
3 beğeni  · 
542 gösterim
William Shakespeare’in ünlü Soneler’ini ithaf ettiği Bay W.H. kimdi? Oscar Wilde Bay W.H.’nin Portresi’ni 1895’te yayımladığında, Londra’daki düşmanlarına kendisini küçümsemeleri için gerekli her şeyi vermişti. Shakespeare’in Soneler’ini genç bir erkeğe duyduğu aşk sonucunda yazdığını iddia eden bir karakterin kuşaktan kuşağa, gizli bir inanç gibi yayılan teorisini anlatan bu labirentimsi hikâye, yıllar sonra ortaya çıkan genişletilmiş haliyle ilk defa Türkçe’de. rnrn"Oscar Wilde denen şu kanatlı, değişken, kutsal şey..." Jorge Louis Borges "Bay W.H.’nin Portresi, Wilde’ın yazdığı en mükemmel şeydir." Peter Ackroyd
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9750504297
 • Çeviri:
  Kaya Genç
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Oscar Wilde'nin sayesinde Shakespeare'in sonelerinde geçen W.H hakkında ilginç bir teori öğrenmiş oldum . Bu hikâye ile birlikte Shakespeare'in sonelerini ayrıntılı olarak incelemek farz oldu.

Kitaptan 3 Alıntı

'Kelimeler! Yalnızca kelimeler! Nasılda korkunçlar! Nasıl şeffaf, canlı ve zalim! İnsan onlardan kaçamaz.'

Bay W. H'nin Portresi, Oscar WildeBay W. H'nin Portresi, Oscar Wilde
HIDIR SİNANOĞLU 
14 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tutkunun kızıl çiçekleri bile,unutuluşun gelincik çiçekleriyle aynı tarlada yetişir sanki.Onların hatırasının üzerimizde yarattığı ağırlığı reddeder,onlara karşı merhemler yaratırız içimizde. Ama küçük şeyler,önemsiz şeyler,bizimle kalırlar.Beyin en narin,en geçici izlenimleri ufak,fildişi bir hücrede saklar.

Bay W. H'nin Portresi, Oscar Wilde (Sayfa 33 - İletişim)Bay W. H'nin Portresi, Oscar Wilde (Sayfa 33 - İletişim)