Becoming Myself (A Psychiatrist's Memoir)Irvin D. Yalom

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.020
Gösterim
Adı:
Becoming Myself
Alt başlık:
A Psychiatrist's Memoir
Baskı tarihi:
3 Ekim 2017
Sayfa sayısı:
352
Format:
Ciltli
ISBN:
9780465098897
Orijinal adı:
Becoming Myself: A Psychiatrist's Memoir
Dil:
English
Yayınevi:
Basic Books
Baskılar:
Becoming Myself
Bir Psikiyatristin Anıları
Bestselling writer and psychotherapist Irvin D. Yalom puts himself on the couch in a lapidary memoir.

Irvin D. Yalom has made a career of investigating the lives of others. In this profound memoir, he turns his writing and his therapeutic eye on himself. He opens his story with a nightmare: He is twelve and is riding his bike past the home of an acne-scarred girl. Like every morning, he calls out, hoping to befriend her, "Hello Measles!" But in his dream, the girl's father makes Yalom understand that his daily greeting had hurt her. For Yalom, this was the birth of empathy; he would not forget the lesson. As Becoming Myself unfolds, we see the birth of the insightful thinker whose books have been a beacon to so many. This is not simply a man's life story, Yalom's reflections on his life and development are an invitation for us to reflect on the origins of our own selves and the meanings of our lives.
Bir kitapsever için ne büyük bir zevktir okuduğu kitabın son sayfasını bitirip kapatınca damağında hissettiği eşsiz tat. Grigor Narckatsi Acılar Kitabı'nda "Ve bu kitap benim vücudum,ve bu sözler benim ruhum" der. Bir Psikiyatristin Anıları da Irvin D. Yalom'un ruhunun ve vücudunun anlam bulmuş hali benim için. Büyük bir keyifle okudum Yalom'un çocukluktan itibaren bin bir zorlukla geçen fakat sonrasında büyük başarılara imza attığı hayatını. Tanıdık bir çok isme rastlasam da algıda seçicilik misali kitabın başlarında bahsedilen bir isim dikkatimi çekti. Çalıştığım alan olan NLP'nin kurucularından Richard Bendler,Irvin D. Yalom'un üniversiteden hocası imiş. Kitapta yaptığı terapiler ve psikoanalizlerin başarısını akıcı ve samimi bir dil ile anlatıyor,örnekler veriyor. Kitabın bazı verlerini tekrar tekrar okuma isteği duyuyorsunuz. Yaptığı bir grup çalışmasında kanser hastalığı ile boğuşan bir danışanının şu sözleri beni derinden etkiledi;
"Bedeninizi uyuşturucuyla mahvetmek mi mi istiyorsunuz? Onu alkolle,otla,kokainle öldürmeye mi niyetlisiniz? Bedeniniz arabalar içinde ezilsin mi? Ölsün mü? Onu Golden Gate köprüsünden atmak mı arzunuz? Size lazım değil mi artık? O zaman bana verin o bedeni! Bırakın alayım. Benim ona ihtiyacım var. Onu hemen alırım. Yaşamak istiyorum!"
İnsanın zihnine yerleşen bunun gibi bir çok bölüm mevcuttur kitapta. Şu bir gerçek ki, hayat hiç kimseye altın tepside sunulmuyor. Çalışmak gerekiyor,çaba gerekiyor ve okumak gerekiyor. Irvin Yalom'un başarısında temel etken bence çocukluğundan itibaren evine yakın olan kütüphaneye gidip her gün gidip uzun saatler okuması. Bu kitabı okumadıysanız arkadaşlar naçizane bir tavsiye,listenize ekleyin. Öğrenecek çok şey var inanın hayata dair bu kitapta...
Yazarın okumadığım diğer kitaplarına geç kaldığım hissi...
Evet,kitabı okuduğum her satırda bunları da düşündüm.
Yazarın hayatından kesitlerle yazılmış,bazen kendini sorgulama,bazen de okuyanın kendini sorgulaması şeklinde,diyalog kuruyormuşçasına okuyacağınız ve tat alacağınız bir eser.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (13.246 Oy)16.476 beğeni36.832 okunma1.659 alıntı155.078 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (7.834 Oy)7.808 beğeni20.789 okunma1.086 alıntı97.048 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (6.724 Oy)7.602 beğeni22.339 okunma1.239 alıntı95.097 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.353 Oy)7.687 beğeni24.138 okunma515 alıntı118.973 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (6.360 Oy)6.840 beğeni18.923 okunma510 alıntı73.425 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.410 Oy)11.796 beğeni29.658 okunma2.135 alıntı125.084 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.128 Oy)5.383 beğeni14.001 okunma1.581 alıntı72.787 gösterim
 • Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu
  8.6/10 (4.885 Oy)4.565 beğeni12.863 okunma1.279 alıntı69.253 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (8.706 Oy)10.318 beğeni25.076 okunma1.218 alıntı134.102 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (6.526 Oy)7.878 beğeni21.722 okunma965 alıntı105.457 gösterim
Psikiyatri alanındaki deneyimleri ve anılarıyla öğretici olduğu kadar bu bölüme ilgisi olanlara karşı yaşadıklarıyla yol gösterici olmuş ve yazarın samimi kendi iç görüsünü, düşüncelerini rahatlıkla okuyabiliyorsunuz
Nietzsche’ nin
“ Bu muymuş hayat? Peki o halde, bir daha!”

Diye biten Irvın D. Yalom’un eseri.
Bu kitabı aldığımda yazarın hastalarıyla olan diyalogları yaşadıkları ilginç vakaları bulacağımı düşünüyordum. Ancak çok dolu dolu bir kitap okudum. İçinde inanamayacağınız karakterler var. Yazar kitaplarının çıkış hikayelerini çok güzel anlatmış. 85 yaşındaki yazarın belkide son kitabı biraz da o hissiyatı yaratmış gibi. Sanki bütün hayatını bir kitaba (bu son kitaba) sığdırmak istemiş. Keyifle okuyabilirsiniz. Ve listenizde okucak yeni yeni kitaplar ekleyeceğinizi düşünüyorum.
Aile geçmişi travmalarla dolu olan ,çekingen ve içedönük biri olmasına rağmen bir gün yaşadığı olayın etkisinde kalarak doktor olmak icin kollarını sıvayan, kendi iradesi dışında bir etnisiteye sahip olmasına rağmen %5lik kotanın da üstesinden gelen ve hayallerine ulaşan bir idealist bir genç.
Ilk başlarda çok çalışan bir tıp öğrencisi sonra doktor ardından da psikiyatrist olarak hayatına devam eden (tüm bunların içinde bir de üniversitede evlendiğini duyunca şok olmamak elde değil) ardından kitaplarla o kadar çok haşir neşir olmuş ki yazarlığa keskin bir dönüşüm yapmıştır.
Dili her zamanki gibi akıcı ve hikiaye o kadar güzel derlenmişki çocuklara ilaç içerilen şuruplara tatlı koyarcasina hissettirmeden veriliyor.
Yelpazesi çok geniş bir kitap. Hem dar açıyla hem de geniş açıyla alınabilecek bir bir ışık kaynağı.
Yalom'un Psikiyatrist olana kadar karşılaştıkları, vakalara ilişkin birikimleri, yeni terapi yöntemlerini nasıl keşfettiği, bunun yanında aile hayatını göz ardı etmeyip en önem verilmesi gereken kurum olmasını güzel ve çarpıcı bir dille anlatmış. Beğenerek ve severek okudum.
Kitap bir psikiyatristin anıları yani vakalarındaki anılar olarak algılansada içinde neredeyse hiç vaka örneği yok. Kitabın açıklamasında da mevcut zaten, mükemmel psikiyatristimiz otobiyografi yazmış. Hayata dair öğrenebileceğimiz çok şey olsa da ben zorla okudum, dil yüzünden değil sadece sarmıyor pek fazla o yüzden bunu bilerek başlamanız daha iyi olur bir uyarı niteliğinde inceleme yapmış bulundum.
Daha önce de biyografi, otobiyografi vs. okudum fakat bu kadar bilgilendirici, yararlı, bunaltmayan bir otobiyografi okuduğumu hatırlamıyorum. Gerçekten Yalom'un efsane, örnek alınası bir yaşam süreci olduğuna okurlar olarak tanık oluyoruz. Seksen beş senelik ömrünün her saniyesi dolu dolu geçmiş bir insan olması gerçekten özenilesi. Yaşamı kadar eserlerine de ışık tutuyor kitapta. Üstelik bilgi birikimi ve kültürünü çok güzel aktarmış kitaba. Türlü yazarlardan yaptığı seçici alıntılar sayesinde okuma listeme de birçok kitap eklendi. Teşekkürler Yalom. Senin gibi bir adamla aynı çağa denk gelip de tanışamamış olmak büyük bir kayıp da olsa fikirlerin yoluma ışık tuttu.
Bir psikiyatrist, psikolog veya psikolojik danışman nasıl olunur, bunun sırrı nedir, yolu nedir, ne kadar çalışıp okumak gerek gibi sorulara cevap arıyorum bir süredir. Bu kitapta kafamdaki soruların bazılarına cevap bulabildim bazılarına bulamadım ve kafama yeni sorular eklendi. Akla yeni sorular düşürebilen her kitap değerlidir. Akıcı, samimi bir üslup kullanan ve psikoloji dünyasında yeni pencereler açmış bi insan olan Yalom'un hayat hikayesi okunmaya değer.
Yazarın önceki eserlerinde de rastladığımız samimi bir hava var bu kitapta. biraz otobiyografi tarzında .yazar kendiyle ilgili öğretici bilgiler veriyor ve kitaplarının ortaya nasil ciktigiyla ilgili süreçleri anlatiyor.doyurucu bir kitap,sıkılmadan okudum ,ne yazık ki kitabin sonunda bunun muhtemel son eseri olacağını öngörüyor ve bu durum dramatik bir hava oluşturuyor açıkçası; hem yazara ait daha fazla eser okuyamayacak olmanın üzüntüsü hem de yazarın, düşüncelerinde hakim olan varoluşsal yaklaşım ile, yaşlılık ve ölüm kaçınılmazlığını cesur bir tavırla (tam da kendisinden beklenildiği gibi) ortaya koyması engellenemez bir duygusallık yaratıyor.
Yazarın ilk kez okuduğum kitabı. "Bir Psikiyatristin Gizli Defteri" gibi Psikolojik bir roman olduğunu düşünerek aldığım ancak ilk başlarda yazılarına alışık olmadığımdan beğenmesem de ortaları ve sonlarına doğru -özellikle son 40-50 sayfaları- oldukça müthiş anlatımına sahip olduğunu gözler önüne sermektedir. Yazar çocukluğunu, okuduğu okullarını, ailesini, evliliğini ve çocuklarını güzel bir şekilde anlatmış. Gittiği gezileri, hastalarını, arkadaşlarını da ayrıntısına anlatması oldukça güzel. Yazdığı eserleri, nasıl kurguladıklarını da tek tek anlatmış. Başta biraz bilimsel dilleri kullanıp, okuduğu kitaplardan cümleleri kullanması okuyucuya yabancı gelebilir ve özellikle Varoluşçu Felsefenin Psikolojisine etkilerini, sorgulamalarını da güzel bir biçimde aktarmış. Orda dikkatimi çeken olaylardan bazıları; Kendisi tıp fakültesindeyken okuduğu Camus, Sartre gibi yazarlarının kitaplarını kendisi beğenirken ve Varoluşçu felsefenin psikolojisine önemini vururken, kendi gibi psikoterapist arkadaşları bu kitaplara burun kıvırması. Felsefe tüm bilimlerin atası olduğu halde Psikolojiyi salt bir düzene sokup ayırmak o arkadaşlarına yakışmayan davranışlardır. Diğer olay ise, sonraki olaylarda yeni yeni psikolojik alanda gelişimlerde ayak uydurmakta zorluk çeken Yalom, artık psikoterapi yerine psikolojik haplara yöneldiğini belirtir. Artık insanlar konuşmak,anlaşılmak, empati kurmak yerine yalnızlığı içinde yaşayıp hapların tedavisi altında gününü geçirmekte olduğunu eleştiriyor. Genel olarak güzel bir kitap, ancak bence bu kitap, yazarın tüm kitapları okunduktan sonra ve Camus-Yabancı, Sartre-Bulantı, Kafka-Dönüşüm, Nietzsche-Zerdüştü ve Dickens'in İki Şehrin Hikayesi adlı kitapları okununca daha aşina olunacağı kanısındayım.
Irvin Yalom'un hikayesi bir rüyayla başlıyor:Kendisi on iki yaşında ve yüzü sivilce izleriyle dolu bir kızın evin önünden bisikletiyle geçiyor. Her sabah olduğu gibi kızla arkadaş olabilmek umuduyla kıza "Selam Kızamıklı!" diye bağırıyor.....
Etkileyici, anlatımı güçlü ve Dr.Yalom'un yaşadığı zamanları anlatan bir eser.
Yazarın diğer kitaplarına ait önemli ipuçları da bulabileceğiniz güzel bir kitap.
Modern bir grup terapisti, psikiyatrist ve yazar bence o. Övgüleri hakediyor.
"Nasıl yaşayacağını ancak şimdi, bedenimin dört bir yanı kanserle sarılmışken öğrenmiş olmam çok acı."
Geceleri gökyüzüne baktığımda kainatın düzeni içerisinde ne kadar minicik, önemsiz olduğumuzu fark etmek beni sarsıyor.
Kızının sevgisi senin için dünyadaki en önemli şey. Lütfen ama lütfen bunu ona söylemeden ölme. Bu onun yaşamını zehirleyecektir ve bunu asla atlatamayacaktır.
"Münferit bir hayatım var. Düşüncelerimi paylaşabileceğim kimse yok."

Münferit: Yalnız

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Becoming Myself
Alt başlık:
A Psychiatrist's Memoir
Baskı tarihi:
3 Ekim 2017
Sayfa sayısı:
352
Format:
Ciltli
ISBN:
9780465098897
Orijinal adı:
Becoming Myself: A Psychiatrist's Memoir
Dil:
English
Yayınevi:
Basic Books
Baskılar:
Becoming Myself
Bir Psikiyatristin Anıları
Bestselling writer and psychotherapist Irvin D. Yalom puts himself on the couch in a lapidary memoir.

Irvin D. Yalom has made a career of investigating the lives of others. In this profound memoir, he turns his writing and his therapeutic eye on himself. He opens his story with a nightmare: He is twelve and is riding his bike past the home of an acne-scarred girl. Like every morning, he calls out, hoping to befriend her, "Hello Measles!" But in his dream, the girl's father makes Yalom understand that his daily greeting had hurt her. For Yalom, this was the birth of empathy; he would not forget the lesson. As Becoming Myself unfolds, we see the birth of the insightful thinker whose books have been a beacon to so many. This is not simply a man's life story, Yalom's reflections on his life and development are an invitation for us to reflect on the origins of our own selves and the meanings of our lives.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

 • 4 defa gösterildi.

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0