Ben Sabahattin Ali

8,2/10  (6 Oy) · 
5 okunma  · 
5 beğeni  · 
73 gösterim
KÜRK MANTOLU MADONNA, İÇİMİZDEKİ ŞEYTAN ve KUYUCAKLI YUSUF romanlarının yazarı Sabahattin Ali’nin casusluk hikâyelerini aratmayan yaşamöyküsünü BEN SABAHATTİN ALİ adlı kitabında eşsiz bir roman kurgusu içinde kaleme alan Osman Balcıgil, Sabahattin Ali’yi bu kez gençler için yazdı.

ELA GÖZLÜ PARS CELİLE, YEŞİL MÜREKKEP ve İPEK SABAHLIK gibi çok satan biyografi romanlarının usta yazarı Osman Balcıgil’in gençler için uyarladığı BEN SABAHATTİN ALİ, Sabahattin Ali’nin öğrencilik yılları, Almanya’ya gidişi, siyasi görüşü, özel yaşamı, askerlik dönemi, hapishane süreci ve istihbarat ajanları tarafından izlendiği günleri tüm açıklığıyla ve lezzetli bir üslupla anlatıyor...(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2017
 • Sayfa Sayısı:
  88
 • ISBN:
  9786053113348
 • Yayınevi:
  Genç Destek Yayınları
 • Kitabın Türü:
esra divarcı 
 28 Ara 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Nazım'a göndereceği kopyayı zarfa koymadan bir kez daha okudu, gözleri doldu:

"Başın öne eğilmesin
Aldırma gönül aldırma
Ağladığın duyulmasın
Aldırma gönül aldırma..."

Gözlerinden iki damla yaş döküldü genç adamın. Zarfı kapattı, üzerine ustası Nazım'ın adını yazdı.

Sabahattin Ali'nin hayatını bir roman kurgusu tadında anlatılmış. Çokta güzel anlatılmış Osman Balcıgil. Sabahattin Ali'nin öğrencilik yılları, Almanya'ya gidişi, Nazım Hikmet ve Aziz Nesin ile tanışması, siyasi görüşü, özel yaşamı, hapishane süreci ve istihbarat ajanları tarafından takip edilişi gibi bir çok günleri anlatılıyor. Tavsiye edilir meraklısı için...

Esra Kılıç 
23 Oca 11:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Eğer çocuğunuz ile Sabahattin Ali’yi tanıştırmak istiyorsanız ve çocuğunuz Yazar Osman Balcıgil’in de dediği gibi 10’lu yaşlardaysa, o kadar anlaşılır bir dille anlatılmış ki, aradığınız kitap bu derim. Anne olarak ilk ben okumak istedim ve hiç pişman olmadım. Yeni nesillerin kitaplığında bulunması gereken eserlerden birisi bence. Tavsiye ediyorum.

Sinem Sönmez 
31 Oca 18:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Anında okudum. Zaten incecik bir kitap. Okuduğum zamanda çook yüksek beklediğim bir sınavdan çook düşük aldığımı öğrenmiştim. Cidden çalışmıştım ama ilk defa. O ara yazdığı notlar, Sabahattin Ali'nin büyülü kalemi beni kendime getirmişti o anlık. Bu bana yeterdi pekala. Kitabın içeriğine gelecek olursak; Osman Balcıgil'in Yeşil Mürekkep kitabını duymayan var mı? O kitap ağır bir kitaptı. Anlamak için fazlasıyla araştırma yapmıştım. Bu kitap daha sade daha inceydi. Anlatımı basitti yani. Zaten başlıkta gençler için yazıyor. Küçük yaşta olup Sabahattin Ali severleriniz varsa gönül rahatlığıyla tavsiye ederim size.

Kitaptan 3 Alıntı

esra divarcı 
28 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Aradan yaklaşık on ay geçtikten sonra, 12 Ocak 1949 tarihli gazetelerde 'Sabahattin Ali Bulgar sınırında öldürüldü' şeklinde bir haber yer aldı. Değerli yazarın cesedini bir çoban bulmuştu."

Ben Sabahattin Ali, Osman Balcıgil (Sayfa 88 - Genç Destek Yayınevi)Ben Sabahattin Ali, Osman Balcıgil (Sayfa 88 - Genç Destek Yayınevi)
esra divarcı 
28 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Bulgar sınırını geçtiğini zannederken yakalanan Sabahattin Ali, Kırklareli'nde uzun bir süre sorguya çekildi, işkenceden geçirildi.
Sonra yakalandığı ormana getirilip, başına bir odun parçasıyla vurularak öldürüldü."

Ben Sabahattin Ali, Osman Balcıgil (Sayfa 87 - Genç Destek Yayınevi)Ben Sabahattin Ali, Osman Balcıgil (Sayfa 87 - Genç Destek Yayınevi)