Adı:
Benim Adım Feridun
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
40
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750521027
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayıncılık
Yere göğe sığamayan, dünya ağrılı, kederli, acımış bir adamın serencamı.
Sahil rehavetini, çay bahçelerini, eski hatıraları, çiçek açmak için gün ışığını, düğün halayını arayan Feridun… Onun adı Feridun.

Mahir Ünsal Eriş'insinemaya uyarlanan iyimser öyküsü, Murat Başol'un sıcak çizgileriyle..
Bu yaz, Mahir Ünsal Eriş'in "Olduğu Kadar Güzeldik" öykü kitabını okudum. İlk öyküsü ki, "Sen o zaman parasız yatılıdaydın. Sana anlatmadık bunları" girişiyle başlayan "Sen o zaman parasız yatılıdaydın" öyküsüyle başlayan inanılmaz kavrama, kitap bitene kadar düşmedi yakamdan. Zaten onun için, kitabı yolda, wc'de, arabada, yatakta derken aynı gün bitirdim. Tadı tamağımda kaldı. Dili, tarzı, betimlemeleri harikuladeydi. Temalar da sıkıydı, kah hüznü kah heyecanı esaslı yaşadım. Bu kitabını da ilk fırsatta okuyacağım.
40 syf.
Kitaplar filmlerinden daha güzeldir her zaman. Mahir Ünsal'ın kelimeleri raks ettirmesi naif dokunuşlarını çok sevdim. Hikaye belki kısa belki yarım kalmış hissi uyandırabilir ama çok tadında bir öykü. Kendi başına aforizma olacak cümleler ile bezenmiş bir kitap. Mahir Ünsal iyi ki var!
40 syf.
·Puan vermedi
Yazar; 40 sayfada, hem aşk acısını hem de bu acıyı hissettirirken, gülümsetmeyi başarmış. Yer yer Murat Başol'un çizimleri de eklenince özgün bir çalışma olmuş.
40 syf.
·1 günde
"Benim Adım Feridun" Tanıştığıma memnun oldum Feridun ben de bilmem kimlerden, bilmem kim. Sahi sormayı unuttum senin adın mı Feridun yoksa hobi olarak sana Feridun mu derler. Bilmek gerek çünkü sonra bir diyorlar benim ismim o değil diye, donup kalıyoruz. Tabi böyle diyerek başlamadım kitaba, gayet düz bir şekilde adamın adının Feridun olduğunu kabul ettim. Sonra zaten kitabın ilk cümlesi karşıma çıktı hiç sorgulamadım. Kitapların ilk cümlesinin sizi etkilemesi haksızlıktır diye düşünürüm. İlk cümleleri muazzam olup sonrası vasat olduğu halde çok kitabı bitirdim ama şükür ki bu öyle değildi. İdefix'ten hediye olarak gelmese okumayacağım bu kitabı iyi ki de okumuşum dedim.

Feridun, aşk acısı çekiyor. Önce bunu bir söyleyelim, -bu sıralarda da karşıma hep böyleleri çıkıyor ya inatmışçasına- daha sonra işte malum her ayrılmış insan gibi yalnız ama biraz daha yoksun gibi. Yalnızsın ama bilerek yalnızsın, bu bildiğiniz aslında yoksun ve mahrum olma duygusu. Hayatın içine karışsanız yalnızlığınız geçecekse bunun adına yalnızlık diyemeyiz çünkü. Hadi hep birlikte söyleyin; "kalabalıklar içinde de yalnızdır insan." diye ama o da başka işte. O da bu kategoriye girmiyor. Neyse biz Feridundayız. Feridun bize kişiliğini anlatmaya hiç yeltenmiyor, direkt acılardan giriyor. Zaten kitabın filminde de Halil Sezai oynuyor. Şaşırdık mı? Tabii ki hayır. İşte acılar falan derken, beyimiz diyor ki en iyisi Erdek'e gideyim, kaçayım buralardan. Sonra Erdek'te de işin en doğrusunun düğüne gitmek olduğuna karar veriyoruz. İşte orada "tanıştığı" akrabalarıyla Feridun'un kim olduğunu öğreniyoruz.

Feridun nedir, kimdir, nereden gelmiştir, ne iş yapar, gerçekten aşk acısı çekmiş midir? Ya da en önemli soru Feridun, Feridun mu?
40 syf.
Çizimleriyle beraber kırk sayfalık bir kitap. Eksik ya da çok kısa ama bu kitap bana kocaman bir tebessüm ettirdi. Az önce her şeyi bilen google hazretlerine sordum. Ve sinema filmini farkettim. Bacak bacak üstüne atıp eleştirmenmişş gibi izlemeyi düşünüyorum :))
40 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Yaşamın içinden iç ısıtan kısa bir hikaye eğlenceli ve kitabı yansıtan resimlerle daha da güzel hale gelmiş, can sıkıntısıyla başlayan kitap anlatıcının huzura ermesiyle mutlu bitiyor
40 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Genelde önce kitabı okur sonra filmini seyrederim.Bu sefer Çağan Irmak filmi söz konusu olunca önce film seyredildi sonra kitap okundu.her ikisi de kendi tarzında güzel,alçakgönüllü çalışma olmuş.İletişim yayınevi öyküleri sert kapak ve çizgilerle basmaya başlamış.Bu da hoş bir çalışma olmuş.
40 syf.
·2 günde·8/10
Yazar; 40 sayfada, hem aşk acısını hem de bu acıyı hissettirirken, gülümsetmeyi başarmış. Yer yer Murat Başol'un çizimleri de eklenince özgün bir çalışma olmuş. En kısa zamanda filmini de seyredeceğim.
Ölmek olmasa yaşamak ne güzeldi. Oysa insanlar sırf bir gün öleceklerini bildikleri için bu kadar çok seviyorlardı yaşamayı.
Tıraş olmak ne garip şey, her seferinde altından gençliğin çıkacakmış gibi kendi yüzünü kazıyorsun, fakat yine, biraz daha yaşlanmış halin kalıyor eline
Yaz akşamlarının insana yaşadığını hissettiren bir tadı var... Büyülü ve ölümsüz olmaya içerleten bir tat.
Kimseyi istemiyorsun yanında, ama durup durup da yalnızlıktan şikayet edesin geliyor. Bir şeyden şikâyet edebilmek için bile insan lazım.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Benim Adım Feridun
Baskı tarihi:
Kasım 2016
Sayfa sayısı:
40
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750521027
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayıncılık
Yere göğe sığamayan, dünya ağrılı, kederli, acımış bir adamın serencamı.
Sahil rehavetini, çay bahçelerini, eski hatıraları, çiçek açmak için gün ışığını, düğün halayını arayan Feridun… Onun adı Feridun.

Mahir Ünsal Eriş'insinemaya uyarlanan iyimser öyküsü, Murat Başol'un sıcak çizgileriyle..

Kitabı okuyanlar 50 okur

  • Hayatyumagi
  • Berkay Çinkaya
  • mehmet kepenekci
  • Merve Betül Karakuş
  • Ferahnaz
  • Rengin Gönenç Yüksel
  • Nur
  • thrdrgt
  • Tuna Yüksel
  • Şinasi dündü

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.7 (5)
9
%17.4 (4)
8
%34.8 (8)
7
%17.4 (4)
6
%8.7 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0