Beyaz Kraliçe The Cousins' War Serisi 1

8,1/10  (27 Oy) · 
112 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.218 gösterim
Plantagenet'ler İngiltere tahtı için sayısız savaşa girdi. Onlar, Tudor'lardan önce İngiltere'yi yöneten ve tahtta hak iddia eden hanedandı. Philippa Gregory, romanında gizli oyunlar ve mahrem öykülerle Plantagenet'lere yeniden hayat veriyor. Ailenin gizli kahramanlarını, boyun eğmez kadınları tanımaya Beyaz Kraliçe Elizabeth Woodville'le başlıyoruz.

Beyaz Kraliçe, genç Kral Edward'la gizlice evlenen, olağanüstü güzel ve hırslı bir kadının, Elizabeth Woodville'in öyküsünü anlatıyor. Sonradan taç giyerek kraliçe ünvanını alacak Elizabeth, ömrü boyunca ailesinin başarısı için mücadele ediyor. Ancak iki oğlunu, tarihçilerin yüzyıllardır çözümleyemediği esrarlı bir olayda kurban veriyor. Londra Kulesi'nde kaybolan prenslerin akıbeti bugün bile çözülememiş bir sır. Philippa Gregory, kendine özgü, nitelikli bakış açısıyla, İngiliz tarihindeki bu çözülmemiş gizemi, kusursuz bir araştırma ve benzeri olmayan kurgu yeteneğiyle gözler önüne seriyor.

İki Prens Taht İçin Savaştı, Kazanan Bir Kadındı.

Lancaster'lı Elizabeth Woodville kocası savaşta öldürülünce dul kalmıştı. Elizabeth'in dizginlenemez tutkusu ve annesinin büyüleri, York'lu Beyazgül Hanedanı'ndan IV. Edward'ın aklını başından alınca kısa bir süre içinde evlendiler. Fakat Elizabeth'in kocası Edward'ın tahtında huzurla oturduğu söylenemezdi. Çünkü tacını ele geçirmek isteyenler vardı. Çatışmalar, beklenmedik ihanetler ve cinayetler Edward'ın sevgili karısı, çocuklarının fedakar annesi, İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in hayatına yön verecekti.

Philippa Gregory, Beyaz Kraliçe'de, güzelliği sayesinde kraliyet ailesine giren ve bu yeni hayatın gereklerini yerine getirmeye çalışırken, ailesini korumak için elinden geleni ardına koymayan bir kadının yükselişini anlatıyor. Artemis, 2011 başında "Kuzenler Savaşı Serisi"nin ikinci romanı Kırmızı Kraliçe'yi yayımlayacak. Üçlemenin son romanı ise İngiltere'de yayınlanmasından kısa bir süre sonra, 2011 yazında sizlerle olacak.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2010
 • Sayfa Sayısı:
  528
 • ISBN:
  9786054377312
 • Orijinal Adı:
  The White Queen
 • Çeviri:
  Demet Altınyeleklioğlu
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
30 Haz 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

♤ Philippa Gregory, Boleyn Kızı serisinin ardından bu kez de Kuzenler Savaşı serisiyle karşımızda, ilk kitap ise Beyaz Kraliçe. York ve Lancaster aileleri, hırslı ve güzel kadınlar, hepsinin tek bir amacı var tahtta söz sahibi olabilmek.

♤ Tarihin detayları ve Philippa Gregory'nin kurgu yeteneğinin bir araya geldiği eser, Elizabeth Woodville'in ağzından anlatılıyor. Elizabeth, babası Lancaster destekçisi dul bir kadın. Eşi, savaşta York'lular tarafından öldürülen Elizabeth'in intikam için çarpan kalbi artık IV. Edward için çarpıyor. IV. Edward kim mi? York Hanedanı üyesi, İngiltere Kralı.

♤ Beyaz Kraliçe, çıkarlar için nelerin feda edilebileceğini gözler önüne seriyor. Yazarımız olayları çarpıcı ve okuru sıkmayan bir dille anlatmayı başarmış. Yapılan betimlemelerle saray hayatını ve savaşları tarih canlanıyormuş gibi hayal edebiliyorsunuz. Aşk ve ihanetin, entrika ve sadakatin bolca yer verildiği kitabı severek okuduğumu söyleyebilirim.

hatice 
06 Tem 17:24 · Kitabı okudu · 5 günde · 5/10 puan

İngiltere'nin entrikalarıyla dolu kurgu bir tarih. Açıkçası kendi tarihimiz olmayınca ve sürekli ama sürekli birbirlerinin arkasından iş çeviren kardeşler, kuzenler, akrabalar, sevilenler, sevenlerle dolu bir savaş olduğu için pek de hoşuma gitmedi. Konu-kral ailesinin hayatı demeliyim galiba kısaca-ilginç aslında biraz. Ama her şeyin neredeyse aynı şekilde tekrar etmesi sıkıcı. Tavsiye edebileceğim bir kitap değil ne yazık ki.

Ayşen 
 26 Şub 2016 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ne hayat ama...
Telaşlı, bol savaşlı, hüzün dolu bir kraliyet...Son 100 sayfa oldukça hareketliydi.
Edit:kitabın bitiş tarihinde arkasına aldığım not.

Kitaptan 7 Alıntı

Damla Köseoğlu 
27 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bir ülke için, insanlarının birbirine düşmesi kadar kötü bir şey olamaz.

Beyaz Kraliçe, Philippa Gregory (Sayfa 14 - Artemis Yayınları)Beyaz Kraliçe, Philippa Gregory (Sayfa 14 - Artemis Yayınları)
Fatoş Çetiner 
16 Nis 12:14 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Savaşa erkekler gitse de dertleri, belki de herkesten çok, kadınların çektiğini hala anlamıyor.

Beyaz Kraliçe, Philippa Gregory (Sayfa 109)Beyaz Kraliçe, Philippa Gregory (Sayfa 109)

Hangi lisanda, hangi türküde söylenirse söylensin, Melusina'nın hüzünlü öyküsü hep aynı şeyi anlatır: Erkekler anlamakta güçlük çektikleri kadınlara daima boylarından büyük sözler verir, asla yerine getiremeyecekleri vaatlerde bulunur.

Beyaz Kraliçe, Philippa Gregory (Sayfa 2 - Artemis)Beyaz Kraliçe, Philippa Gregory (Sayfa 2 - Artemis)
hatice 
02 Tem 16:00 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Yürekten isteyenler mutluluğu mutlaka yakalarlar.

Beyaz Kraliçe, Philippa Gregory (Sayfa 7 - Artemis Yayınları)Beyaz Kraliçe, Philippa Gregory (Sayfa 7 - Artemis Yayınları)
hatice 
04 Tem 19:49 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Adam da her seven erkeğin yaptığı gibi ona istediği her şeyi vereceğine yemin etti. Ve kadın kendine rağmen ona güvendi. Her seven kadın gibi.

Beyaz Kraliçe, Philippa Gregory (Sayfa 77 - Artemis Yayınları)Beyaz Kraliçe, Philippa Gregory (Sayfa 77 - Artemis Yayınları)
hatice 
04 Tem 19:51 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Bugünler kötü bir rüya gibi kalacak. Ya da Anthony'nin her zaman dediği gibi duvardaki gölgeler gibi.

Beyaz Kraliçe, Philippa Gregory (Sayfa 185 - Artemis Yayınları)Beyaz Kraliçe, Philippa Gregory (Sayfa 185 - Artemis Yayınları)